Koledować czas-scenariusz na hospitację.doc

(1055 KB) Pobierz
SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI

(klasa V )

Czas trwania lekcji 45 min.

 

 

 

Temat: Kolędować czas – nauka kolędy  „Pójdźmy wszyscy  do stajenki”.

            

 

 

Cel główny lekcji:

 

♪ poprawnie rytmicznie, intonacyjnie i muzycznie zaśpiewanie dwóch zwrotek  kolędy
   „Pójdźmy wszyscy do stajenki” w grupie klasowej oraz z podziałem na grupy 

     mniejsze.

♪  wykonanie kolędy z partyturą z gestodźwiękami

 

Przykłady muzyczne:

 

    ◦ prezentacja z płyty CD kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” w wykonaniu 
     wybranych polskich artystów

                     

Oczekiwane rezultaty:
Uczeń:

♪ zna terminy: kolęda, pastorałka

♪ wie w jakim metrum jest kolęda

♪ potrafi wytaktować kolędę

♪ umie zaśpiewać kolędy w grupie

♪ potrafi wykonać przy pomocy gestodźwięków prosty akompaniament rytmiczny 
   do kolędy

♪ potrafi jednocześnie zaśpiewać kolędę oraz  wykonać przy pomocy 
   gestodźwięków akompaniament

♪ stosuje praktycznie artykulację , dynamikę

♪ wie co oznacza kropka przy nucie

♪ wie jakie zwyczaje panują w okresie Bożego Narodzenia

 

Formy pracy oraz formy muzyczne:

   ♪ zbiorowa, grupowa;

   ♪ słuchanie

   ♪ śpiewanie

   ♪ odtwarzanie

   ♪ wiadomości o muzyce

 

Metody:

   analityczno – percepcyjna (przy pomocy nut)

   ♪ problemowo – analityczna (pogadanka)

   ♪ organizowania i rozwijania działalności muzycznej ucznia podczas lekcji

   ♪ warsztaty artystyczne

 

Środki dydaktyczne:

   ♪ płyty i odtwarzacz CD, keyboard

   ♪ ćwiczenia, karty pracy przygotowane przez nauczyciela

   ♪ podręcznik

   ♪ tablica

 

 

 PRZEBIEG LEKCJI

 

 

I Część wstępna

 

1.      Powitanie uczniów – przygotowanie się do lekcji

2.      Sprawdzenie obecności

3.      Zapisanie tematu lekcji na tablicy Kolędować czas – nauka kolędy  „Pójdźmy wszyscy  do stajenki” .                                                                          2 min.

4.      Ponowne przywitanie ale tym razem muzyczne:

 

 

                                                                                                                      3 min.

 

5.      Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji muzyki nt. kolędy pastorałki

     N: na ostatniej lekcji rozmawialiśmy o historii kolęd i pastorałek.

     Proszę powiedzcie mi:

 

b co to jest kolęda? – uczniowie zgłaszają się i odpowiadają.......

 

          N dodaje:

 

Kolęda - pieśń religijna związana z biblijnymi wydarzeniami dotyczącymi narodzenia Jezusa Chrystusa. Wyraz kolęda pochodzi od łacińskiej nazwy pierwszego dnia każdego miesiąca calendae (wym' kalende). Legenda głosi, że autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu. Najstarsza kolęda polska pochodzi z 1424 r. i zaczyna się słowami ,,Zdrow bądź, Krolu Anjelski”.

Bożonarodzeniowe pieśni tworzyli anonimowi pielgrzymi; powstawały one również na dworach i klasztorach. Rozpowszechniały się w Europie, tłumaczone z różnych języków przede wszystkim z łaciny. W Polsce zwyczaj śpiewania przetrwał do dziś. Polacy mają prawdopodobnie największy zbiór kolęd w Europie. Liczy on około pół tysiąca utworów. Melodie polskich kolęd mają często rytmy tańców ludowych: oberka, chodzonego, kujawiaka czy krakowiaka.

 

bco to jest pastorałka? – uczniowie zgłaszają się i odpowiadają.......

 

Pastorałka – jest to odmiana kolędy, w której religijna tematyka  bożonarodzeniowa została poszerzona o warstwę obyczajową, pasterską, najczęściej w formie rozmowy pasterzy i anioła. Treść pastorałek nawiązuje do biblijnej wzmianki o pasterzach, którzy nawiedzili nowo narodzonego Chrystusa w stajni (przykład „Pastuszek bosy”).

ok.3 min

10 min. /  do 12.48

 

II Część właściwa

 

1. Przed nauką kolędy N nawiązuje do zwyczajów bożonarodzeniowych.

   Uczniowie czytają z podręcznika czytankę (str. 62) opowiadają jaki zwyczaj wspomniany jest w czytance. Prosi o to by U wymienili znanych im kolędników: pasterze, królowie, aniołowie, śmierć, turoń (kukła przedstawiająca rogate, czarne i włochate zwierzę), diabły - wg wyboru.

2 min.

 

Kolędnicy to przebierańcy, którzy w okresie bożonarodzeniowym chodzili od domu do domu z kolędą i życzeniami pomyślności w Nowym Roku. Zwyczaj (zachowany jeszcze obecnie w niektórych regionach) obchodzony był od Wigilii (lub drugiego dnia świąt) do Trzech Króli. Kolędnicy przebrani są  zgodnie ze zwyczajem za. Bardzo popularną śpiewaną nie tylko przez kolędników kolędą jest kolęda „ Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Dziś się jej nauczymy.

 

2. Nauka kolędy „ Pójdźmy wszyscy do stajenki”

 

2a Ćwiczenia oddechowe i rozśpiewujące

wdech -  wydech  (wypuszczanie powietrza na głoskach f i p w określonym przez 
     nauczyciela tempie).

 szeptem wypowiadanie tekstu: p k t cz ;  x 4  - wdech - p k t cz ;  x 4 

śpiewanie na jednym dźwięku tekstu np. bram brem brim brom brum  lub ma 
     me mi mo mu

śpiewanie gamy w rytmie ............................................. z tekstem

     „ ↑ Dziś bawimy się rytmicznie  , ↓ czasem wyjdzie nam komicznie” (w rytmie 
     kolędy)

2 min.

 

2b Zaprezentowanie przez nauczyciela kolędy „Pójdźmy......” – uczniowie śledzą 
      tekst kolędy w podręczniku – str. 62  oraz myślą nad metrum i taktowaniem.      
                                                                                                                            2 min.

 

  2c Uczniowie opowiadają o czym  jest treść kolędy. Jakie jest jej metrum oraz jak 
       należy taktować (taktują na 2 lub na 4)

                                       2 min./ do 12.55

 

  2d Nauka melodii – uczniowie powtarzają za nauczycielem fragmenty melodii – 
      śpiew na „la la la” – zwrócenie uwagi, że melodia się powtarza.

      - Przypomnienie wiadomości o nucie z kropką (kropka przy nucie oznacza 
        przedłużenie jej wartości o połowę nuty przy której stoi ( przykład __________ 

 

 

 

   

7 min./ 13.02

 

2e Zaśpiewanie kolędy z tekstem (2 zwrotki) w tempie umiarkowanie wolnym, 
     skocznie, w dynamice różnorodnej 1 wers nie za głośno, 2 i 3 wers głośno  -  przy 
     akompaniamencie nauczyciela


- zwrócenie uwagi na trudny wyraz  („patriarchów”).

Patriarcha – zwierzchnik wysoce usytuowany w hierarchii kościoła. Zwierzchnik metropolitów, rządzący określonym przez prawo kanoniczne patriarchatem (Prawo kanoniczneprawo obowiązujące w Kościele katolickim).

 

Zaśpiewanie z podziałem:

-          1 linijkę chłopcy

-          2 linijkę dziewczęta

-          3 linijkę wszyscy

5 min./ 13. 07

3 Praca nad partyturą z gestodźwiękami

     N  rozdaje kartki z partyturą na której są umieszczone gestodźwięki oznaczające:

 

          ═  - uderzanie rękoma o kolana,   - klaśnięcie,    Х – pstryknięcie

    

    

3a  N objaśnia znaczenie poszczególnych znaków. Następnie  prosi aby każdy znak 
      U pokolorowali na inny kolor (legendę też) – w ten sposób będzie im łatwiej 
      wykonać.

3 min./ 13.10

 

3b  Wykonanie całej partytury przez wszystkich w bardzo wolnym tempie bez 
      akompaniamentu

2 min.

 

3c  N wykonuje  zwrotkę - U powtarzają za nauczycielem krótkie fragmenty, a 
     następnie wykonanie całej zwrotki przez U.

     Jeżeli sprawnie pójdzie nauka śpiew + partytura pierwszej zwrotki - przejście do 
     drugiej zwrotki.

     Podział na 2 grupy:

     1 grupa – pierwszą zwrotkę – śpiew + gestodźwięki

     2 grupa – drugą zwrotkę – śpiew + gestodźwieki

8 min. 13.20

 

EWALUACJA

 

Poprawne zaśpiewanie całej kolędy z akompaniamentem (dwie zwrotki) z partyturą.

 

((( N zadaje pytania:

-          co oznacza kropka przy nucie?

-          jakie jest metrum kolędy?

-          co oznaczają te znaki poszczególne?

          ═  - uderzanie rękoma o kolana,   ║ - klaśnięcie,    Х – pstryknięcie

-          jak się one  nazywają? )))

 

ZADANIE DOMOWE                                                                              

 

-          Nauka trzeciej zwrotki kolędy z jednoczesnym wykonywaniem gestodźwięków (podręcznik , str. 62)

ok. 5 min.

 

POŻEGNANIE KLASY       13.25

 

OGNIWO REZERWOWE

 

Jeżeli zostanie czas nauczyciel prezentuje kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” w wykonaniu wybranych artystów polskich.

 

opracowała Aleksandra Pilarska

5

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin