Kolczatek.doc

(32 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia

 

Data: 14.11.2007

Grupa wiekowa: dzieci pięcioletnie

Temat tygodnia: Co robią zwierzęta jesienią?

Temat dnia: Z wizytą u jeża.

 

Cele ogólny:
- poznanie zwyczajów niektórych zwierząt zapadających w sen zimowy

- wdrożenie do uważnego słuchania czytanego tekstu

- zdobywanie umiejętności analizowania tekstu utworu

- rozwijanie sprawności manualnej i wyobraźni przestrzennej

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

- wypowiada się na temat treści utworu

- wie jak wygląda jeż i w jaki sposób spędza zimę,

- wzbogaca słownictwo o nowe pojęcia: chochoł, berberys,

- reaguję na przerwę w muzyce

- wykorzystuje w pracach plastycznych różnorodne tworzywa.

 

Forma: zbiorowa, praca indywidualna,

 

Metoda: opowiadanie, rozmowa kierowana, ćwiczenia praktyczne.

 

Rodzaj aktywności dzieci:

-         społeczno-przyrodnicza

-         językowa i literacka

-         ruchowa

-         plastyczna

 

Środki dydaktyczne:

- opowiadanie H. Bechlerowej „Jak Kolczatek szukał mieszkania”,

- ilustracje na gazetce tematycznej,

- plastelina, wykałaczki, podkładki, liście, klej

- zagadka ze zbioru własnego

- woreczki

- nagranie muzyczne

 

Przebieg zajęcia

 

1. Wprowadzenie do tematu -  rozwiązanie zagadki:

       Krótkie nóżki, długi ryjek,

       ostre kolce ciało kryją.

       Ach, cóż to za dziwny zwierz?

       Czy już wiesz? To mały.......(jeż)

2.  Słuchanie opowiadania „Jak Kolczatek szukał mieszkania”

·         nauczycielka zapoznaje dzieci z pierwszą częścią opowiadania (do momentu zaśnięcia jeża)

·         wyjaśnia pojęcia: chochoł, berberys,

3. Rozmowa:

-kto to był Kolczatek?                                                                                

-co robił Kolczatek?                                                                                    

- kogo Kolczatek prosił o pomoc?  

- gdzie Kolczatek znalazł schronienie?                                                                 

- dlaczego trudno mu było znaleźć zimowe mieszkanie?

- jakie znane wam zwierzęta zapadają w sen zimowy?

- kto waszym zdaniem spał pod płaszczem chochoła? kto pod kamieniem? a kto pod konarami wierzby?

4. Słuchanie drugiej części opowiadania.

5. Rozmowa:

- czy dobrze odgadliście zagadki chochoła, wierzby i kamienia?

- czego dowiedzieliście się z tego opowiadania?

 

6. Zabawa ruchowa przy muzyce „Jeże i jabłka”

·         Dzieci naśladują sposób poruszania się jeża (czworakowanie),

·         Nauczycielka każdemu jeżykowi kładzie na grzbiecie woreczek imitujący jabłko.

·         Jeże spacerują przy muzyce

·         Na przerwę w muzyce zasypiają

 

7. Zachęcenie dzieci do wykonania własnych jeży

·         omówienie sposobu wykonania pracy (lepienie z plasteliny, kolce z wykałaczek umieszczenie na podkładce z listkiem),

·         zwrócenie uwagi na ostrożne posługiwanie się wykałaczkami;

·         pokaz ulepionego jeża.

8. Wykonanie prac przez dzieci.

9. Porządkowanie miejsc pracy.

10. Umieszczenie ulepionych jeży na wystawie lub w kąciku przyrody.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin