opis.txt

(2 KB) Pobierz
Krokowy sterownik silnika DC

Prezentowany układ służy do sterowania prędkociš obrotowš silnika pršdu stałego. Moc sterowanego silnika zależy od użytych elementów wykonawczych oraz ródła zasilania. Układ modelowy został dostosowany do sterowania silniczkami małej mocy.

Rekomendacje: doskonały regulator do wszelkiego typu silników stałoprqdowych, który można wykorzystać np. do regulacji obrotów wentylatora nagrzewnicy w samochodzie lub jako regulator obrotów migła wentylatora.

Na rys. l przedstawiono schemat elektryczny regulatora. Urzšdzenie składa się z następujšcych bloków funkcjonalnych: generatora monostabilnego (służy do likwidacji drgań styków Pl), licznika dekadowego, generatora astabilnego oraz bloku wykonawczego. Działanie układu jest bardzo proste: każde nacinięcie przycisku Pl powoduje zmianę stanu na wyjciach licznika IC2 i w konsekewncji zmianę częstotliwoci pracy multiwibratora IC3, od której zależy szybkoć obrotowa dołšczonego silnika. 

Licznik dekadowy IC2 zlicza impulsy pochodzšce z timera ICl, które występujš każdorazowo po nacinięciu przycisku Pl. W szereg z każdym wyjciem licznika włšczono rezystor (o dobieranych rezystancjach) oraz diodę, której zadaniem jest wzajemne odseparowanie rezystorów. Przy zmianach stanów na wyjciach licznika IC2, w zależnoci od wartoci aktywnego" jednego z rezystorów R9...R18, zmienia się
napięcie podawane na wyprowadzenie 7 układu IC3. Układ ten pracuje jako generator astabilny, na wyjciu którego pojawia się cišg impulsów sterujšcych silnikiem. Blok wykonawczy złożony
z tranzystorów Tl i T2 steruje pracš silnika. Układ zasilany jest z zewnętrznego ródła zasilania o napięciu 12 VDC i wydajnoci pršdowej zależnej od użytego silnika.

Sterownik został wykonany na jednostronnej płytce drukowanej, której mozaikę przedstawiono na rys. 2. Niewielka liczba zastosowanych elementów powoduje, że układ jest tani w wykonaniu, a czas powięcony na montaż nie przekracza kilkunastu minut. Stosownie do potrzeb należy dobrać wartoci rezystorów R9...R18 lub zastosować w ich miejsce potencjometry i ręcznie dokonać regulacji.

Krzysztof Górski, AVT
krzysztof.gorski@ep.com.pl
Zgłoś jeśli naruszono regulamin