Prawidlowe żywienie.doc

(52 KB) Pobierz
Żywienie psa

Żywienie psa

      

               Wielu hodowców uważa, że żywienie psów sprowadza się do dwóch reguł. Po pierwsze: jak karmimy, po drugie: czym karminy. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na sterylną czystość, punktualność w podawaniu posiłków oraz wielkość porcji. Warunkiem Prawidłowego rozwoju fizycznego psa, utrzymania go w dobrym zdrowiu i kondycji jest przede wszystkim odpowiedni sposób jego odżywiania. Szczenię należy karmić początkowo 3 razy dziennie, zaś po ukończeniu pół roku tylko rano i wieczorem. Pies roczny otrzymuje posiłek raz dziennie. Wyjątkiem, są te psy, które trzymane są na wybiegu, w budach : te muszą otrzymywać dwa razy dziennie ciepły posiłek. Możemy psa żywić dostępnymi na rynku karmami renomowanych firm, lub tradycyjnie. Młodemu psu (do roku) należy dawać wapno (odrobina na czubku noża) i raz na tydzień granulkę D3. W aptece zaopatrujemy się w mieszankę: fosforanu wapnia 50%, mleczanu wapnia 20% i węglanu wapnia 30%. Wapna i witamin nie należy jednak przedawkować. Prawidłowo żywiony pies zjada w codziennej porcji pokarmu wystarczającą ilość naturalnych witamin i wapna. Szczenięta lubią schrupać kawałek suchej bułki lub chleba. Nie należy psom dawać zup, pokarm powinien mieć zawsze gęstą konsystencję. Płyny rozcieńczają niepotrzebnie kwasy żołądkowe. Pies powinien jadać wyłącznie produkty świeże.

 

Naczynie - z którego zjada nasz pies powinno być zrobione z fajansu bądź emalii. Naczynie plastikowe natomiast powinno być wykonane z tworzyw nadających się do kontaktu z żywnością. I tu podkreślić należy utrzymanie misek w należytej czystości. Należy niezwłoczne po posiłku umyć miskę psa gorącą wodą. Jeżeli posiadamy więcej niż jednego psa, pamiętajmy o tym, aby od szczeniaka przyzwyczajać ich do jedzenia z własnej miski. Karmienie z jednej miski bywa przyczyną awantur miedzy psami przy posiłku. Kolejną ważną poradą w żywieniu Amstaffów jest wymóg umieszczenia miski z pożywieniem na podwyższeniu. Dlaczego? Ponieważ psy wysokie spożywając pokarm z miski stojącej na podłodze obciążają przednie łapy. Po pierwsze: przy łapczywym jedzeniu zapobiega połykaniu nadmiernej ilości powietrza, po drugie: w okresie wzrostu (dojrzewania psa) może to doprowadzić do deformacji łap.

 

Mięso - podstawowe pożywienie psa, powinno być podawane w stanie surowym. Gotowane traci wartość. Wyjątkiem są odpadki rzeźne, podroby i mięso, do których pochodzenia nie mamy pewności. Doskonała dla psów jest baranina i konina. Koninę należy dawkować ostrożnie, gdyż uwiera dużo białka, które może wywoływać wysypkę (brzuch i pachwiny). Doskonałe są ryby, ale należy je ugotować usunąć ości. Do ryb należy dodać jakiś tłuszcz, gdyż psy karmione wyłączenie nim szybko chudną. Psy bardzo lubią ryby wędzone. Cielęcina i wieprzowina  mniej odpowiednie. Cielęcina  ma stosunkowo mało wartości odżywczych, zaś tłusta wieprzowina szkodzi psu. Nie powinno się dawać wędlin - warte w nich przyprawy są niezdrowe, a wędlina nadpsuta to trucizna. Można podawać psu nieświeże surowe mięso. Nie wolno dawać drobiu oraz dziczyzny nie obranej z kości. Dla szczeniaków kości cielęce i wolowe to doskonała zabawa, odciągająca ich uwagę od mebli i obuwia. Kości wieprzowych psom się nie daje. Kości nie mają w zasadzie wartości odżywczych, jedynie zapełniają żołądek, a u starszych osobników powodują kłopoty przy wypróżnieniu. Pies musi jeść dużo mięsa: dorosły, średniej wielkości terier powinien dziennie otrzymać 15 -20 dag.

 

Pies musi codziennie otrzymywać w pożywieniu odpowiednią porcję białka. Jeśli mamy kłopoty z zapewnieniem mu mięsa, podajemy biały ser, ryby, jaja czy ser żółty. Ser żółty (łagodny w smaku), bogaty w białko, należy ostrożnie dawkować, gdyż jego nadmiar może spowodować biegunkę.

Owoce i jarzyny - tarte jabłko, marchew, ogórek kiszony, posiekana kiszona kapusta, sałata, szczypior, cebula. Jarzyny powinny być surowe, dobrze rozdrobnione.

 

Wypełniacze - płatki, kasze, ryż i kluski. Produkty te należy dawkować, gdyż dużo psów ma nadwagę. Dorosłemu średniemu terierowi wystarczy 4-5 łyżek stołowych dziennie. Płatki owsiane, ryżowe i jęczmienne można mieszać z otrębami. Dodajemy do nich mleko bądź trochę tłuszczu, pokrojonego mięsa i jarzyn. Dobry jest ryż i kluski, które możemy ugotować na kilka dni, trzymać w lodówce i odgrzewać.

      

        W ciągu dwóch tygodni z apatycznego antałka można, stosując surową dietę i ruch, zrobić wysportowanego eleganta, który zwycięży na wystawie.

   

Poniższa tabela zawiera informacje z czego przygotować pokarm dla psa. (wg Dr Roussele-Blanc)

 

Składnik

Źródło składnika

Białko

mięso surowe lub lekko gotowane, gotowane ryby, gotowane jaja, mleko, ser;
unikać odpadów mięsnych ze zbyt wielkim udziałem ścięgien, surowych ryb

Skrobia

zboża (ryż, makaron, kasza) , chleb

Balast pokarmowy

świeże warzywa ( fasola, marchew) otręby, unikać kapusty, cebuli, rzepy

Tłuszcze

tłuszcze zwierzęce (smalec), tłuszcze roślinne ( oleje, margaryna, masło roślinne

Składniki mineralne, witaminy

mączka kostna, preparaty wapniowe, dodatki mineralne drożdże (witaminy), produkty mleczne (wapń)

 

 

Suplementacja

Związek

Skuteczność

Toksyczność

Arginina

brak efektu

niska

Asparagina

brak efektu

niska

Dwuwęglany

brak efektu

umiarkowana

Glicyna dimetylowana (DMG)

zwiększenie szybkości (greyhound)

wysoka

Karnityna

brak efektu

niska

Kompleks sol dizopropyloamonowa- kwas dichloroocytowy (DIPA-DCA)

zwiększenie szybkości (greyhound)

bardzo wysoka

Kreatyna

brak efektu

umiarkowana

Tryptofan

brak efektu

niska

Poniższa tabela zawiera zestawienie środków przebadanych pod kątem poprawienia kondycji psów sportowych. Szeroko stosowane odżywki dla ludzi nie wykazały pozytywnego wpływu na kondycję psów, co związane jest z odmiennym metabolizmem mięśni psów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Algi Atlantyckie (Ascophyllum nodosum)

Algi Atlantyckie - inaczej zwane są algami brunatnymi pochodzą z głębin czystych wód płn. Atlantyku. Są źródłem wielu substancji odżywczych, których najważniejsze to: minerały (makro i mikroelementy), witaminy: A, C, E, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, aminokwasy (21 szt.) i węglowodany: kwas alginowy, mannit, metylopentozan, laminaryna oraz inne polisacharydy. Wyżej wymienione substancje znajdujące się w algach stanowią swoisty koktajl wzajemnie oddziałujących na siebie elementów pochodzenia organicznego, które dzięki m.in. różnicy potencjału elektrycznego mogą zastępować w komórkach zgromadzone tam szkodliwe połączenia nieograniczone np. metali ciężkich pochodzących z zanieczyszczeń środowiska m.in. spalin samochodowych, kurzu itp.

Działanie w organizmie:

* stanowią materiał budulcowy dla tkanki łącznej: skóry, pazurów, ścięgien, chrząstek stawowych, dziąseł
* stymulują wiele procesów enzymatycznych dzięki zawartym w nich tzw. biokatalizatorom m.in. zawierają jod
* odtruwają organizm działając uspokajająco na psy nerwowe
* wspomagają leczenie schorzeń alergicznych, bakteryjnych, grzybiczych, pasożytniczych skóry
* wzmagają pigmentacje skóry, nosa i wpływają korzystnie na jakość sierści oraz zapach skóry psa
* podnoszą ogólną odporność organizmu
* sprzyjają regulacji procesów trawiennych - szczególnie przy antybiotykoterapii
* stanowią ważny składnik preparatów wspomagających wzrost i rozwój elementów narządu ruchu.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin