Wino.doc

(231 KB) Pobierz
Wino z ryżu (15 l)

Wino z ryżu (15 l)

1.5 kg ryżu
4.5 kg cukru
11 l wody
3 cytryny
20 dag rodzynków
2 gałki muszkatułowe (40 g)
12 ziaren ziela angielskiego
szczypta: cynamonu, tymianku i mięty
drożdże Tokay (lub dowolne do wina białego)
pożywka

Wino z ryżu jest w mojej subiektywnej ocenie jednym z lepszych win do wyrobu w domu. Produkty do jego produkcji (głównie ryż) są bardzo tanie i ogólnie dostępne. Duża ilość przypraw (patrz fotografia obok - widok przez główkę gąsiora) daje w efekcie niepowtarzalny korzenny smak. Wino łatwo fermentuje i dobrze się klaruje uzyskując delikatnie żółty kolor. Podane tutaj proporcje produktów dają wino dobrze słodkie. Sugeruję zmniejszyć ilość cukru o 0.2-0.5 kg wówczas wino powinno być bardziej delikatne.

Sposób przyrządzenia: ryż (luźny lub z torebek) należy partiami intensywnie przepłukać pod bierzącą wodą (1) tak, by przelatująca woda była czysta. Ryż wsypujemy do gąsiora (2). Cytryny obieramy ze skóry oraz z białych skórek (3), rozrywamy na mniejsze kawałki i wrzucamy do gąsiora. Wsypujemy przyprawy i rodzynki (4). Gdy wszystkie składniki są już w gąsiorze (5), wlewamy roztwór cukrowy w proporcjach przedstawionych w przepisie.
1. 2. 3. 4. 5.
Roztwór cukrowy, jak zawsze przygotowujemy poprzez wsypanie części cukru do części wody i podgrzewamy mieszając co jakiś czas tak, by cały cukier się rozpuścił. Po rozpuszczeniu cukru podgrzewamy roztwór aż do zagotowania, a następnie odstawiamy do wystygnięcia. Gdy roztwór osiągnie temperaturę pokojową, można go wlać do gąsiora. Nie ma przy tym znaczenia, czy rozpuścisz cały cukier w np. 5 litrach wody, a następnie dolejesz przegotowanej, czy na odwrót. Kiedy wszystko znajdzie się w gąsiorze, wlewamy na koniec uprzednio przygotowane drożdże oraz dosypujemy pozostałą część pożywki, a następnie wszystko porządnie mieszamy. Gąsior ostatecznie odstawiamy na ok. miesiąc, po którym to okresie niecierpliwego oczekiwania na efekty naszych wysiłków, następuje zlanie wina. Podczas pierwszego zlewania można śmiało posmakować naszego napoju. Resztę (o ile coś zostanie ;-)) przelewamy do mniejszego gąsiora i odstawiamy na kilka miesięcy, aż wino przejdzie fazę cichej fermentacji. Po tym czasie możemy zlać wino do butelek.

 

Wino z winogron (20 l)

10 kg winogron
4,6 kg cukru
7 l wody
drożdże winiarskie Tokay
pożywka.



Dojrzałe winogrona obrać z ogonków, NIE MYĆ! Winogrono posiada na skórce naturalne drożdże, więc mycie ich nie jest wskazane. Najpierw je trzeba porozgniatać (wystarczy, że pękną) ręką w misce i taką papkę wlać do gąsiora, zalać ostudzoną przegotowaną wodą z cukrem, dodać drożdże i... czekać jakieś 6 tygodni.

Ponieważ niemyte winogrona posiadają naturalne drożdże na skórce owoców, nie są wymagane dodatkowe drożdże winiarskie. Przetestowałem ten sposób fermentacji i wino (pokazane na fotografii) wyszło naprawdę wyśmienite. W razie, gdyby fermentacja się jednak nie rozpoczęła po 2 dniach, należy jak najszybciej dodać drożdże winiarskie, żeby nie stracić winogron.

 

Wino z bananów i pomarańczy (5 l)

1 kg bananów
sok z 8 dużych pomarańczy
0,5 kg winogron
1,1 kg cukru
drożdże winiarskie Burgund
1/2 paczki pożywki
dopełnić letnią przegotowaną wodą do 4,5 l

Banany i winogrona pokroić i wsypać do gąsiora. Wlać sok, reszta jak w rodzynkach.

Wino z mniszka lekarskiego (5 l)

1,5 l kwiatów (same żółte płatki, bez zielonych kielichów)
1,3 kg cukru rozpuszczone w 0.5 l wody
135 g rodzynków sułtanek
1,5 pomarańczy
drożdże Tokay - cała paczka
pożywka - pół łyżeczki
kwasek cytr. - pół łyżeczki

Kwiaty, sułtanki i pomarańcze zalać 1,5 l wrzątku - na 3 doby. Po tym okresie odcedzić wywar i wlać do gąsiora. Dolać wody z cukrem. Wszystko dopełnić 1 l wody.
Bardzo dobre wino!

 

Wino z rodzynków (5 l)

650 g rodzynek
2,8 l wody
850 g cukru
7 g kw.cytr.
drożdże winiarskie
1/2 paczki pożywki

 

Rodzynki należy rozdrobnić (pokroić, rozetrzeć lub tym podobne) i wrzucić do gąsiora. Wodę wraz z rozpuszczonym cukrem trzeba zagotować, ostudzić i wlać do gąsiora. Kwasek cytrynowy i pożywkę rozpuścić w pół szklanki przegotowanej wody, następnie wlać do gąsiora. Wszystko razem zamieszać, dolać drożdże i zatkać wg wskazówek powyżej.

 

Wino z truskawek (15 l)

2,3 kg truskawek
1,1 kg cukru
1,3 l wody
1,5 łyżeczki kwasku cytrynowego
drożdże wininiarskie
1/2 paczki pożywki

Wino w takich porporcjach wychodzi raczej wytrawne. Aby zrobić wino słodkie, należy dać tyle cukru co truskawek.

Inny przepis na wino z truskawek (na 15l gąsior) zaczerpnięty z literatury to:

4,5 kg truskawek
4 kg cukru
8 l wody
2 cytryny
1 szklanka mocnej herbaty
drożdże winiarskie do wina czerwonego + pożywka

Sposób przyrządzenia: truskawki umyć, obrać z szypułek i rozdrobnić, wrzucać do gąsiora. Cytryny obrać ze skóry i białego, rozgnieść w palcach i wrzucić do baniaka. Następnie wlać zagotowaną i wystudzoną wodę z cukrem, ale tylko 6 l + 3 kg. Do tego wszystkiego wlać szklankę herbaty i rozpuszczony w niewielkiej ilości przegotowanej wody pożywkę dla drożdzy, a na końcu drożdże. Po kilku dniach burzliwej fermentacji rozrobić w 1 l wody pozostały kilogram cukru i uzupełnić gąsior. W razie potrzeby dopełnić jeszcze przegotowaną i wystudzoną wodą.

Wino z wiśni (15 l)
wg: Winnica Polska, czyli wyrób win domowych wg Roberta Pradla
wyd. I, Olsztyn, wydawnictwo "EF-TE-ER"

6,5 kg wiśni (lub 5 l soku)
3,3 kg cukru
3,5 l wody
4 g pożywki
drożdże Malaga/Port/Bordeaux

 

.

 

Wino z żyta (5 l)

0,830 kg żyta
1,2 kg cukru
2,9 l wody
20 g kwasku cyt.
drożdże Tokay
1/3 pożywki

 

Żyto przepłukać w przegotowanej wodzie, przeglądnąć i wyrzucić śmieci w postaci jakichś kłosów, łupinek itp., wsypać do gąsiora. Reszta standardowo.

 

Wino z czarnych porzeczek (15 l)

7 l soku (10 kg czarnych porzeczek)
4 kg cukru
6,5 l wody
drożdże winiarskie
pożywka

 

Sok z czarnych porzeczek można uzyskać wykorzystując sokownik lub sokowirówkę. Wszystkie składniki wlewamy do gąsiora, na końcu dodajem drożdże.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin