funkcjonalna prowadzona w Centrum Terapii Synergis składa się z kilku etapó.docx

(17 KB) Pobierz

Diagnoza funkcjonalna

Czym się zajmujemy?

 

Każde dziecko, które do nas trafia jest traktowane indywidualnie.
Prowadzimy:
- konsultacje malutkich dzieci, których rozwój niepokoi rodziców. Konsultacje te ukierunkowane są na wczesne wykrywanie nieprawidłowości rozwojowych, włączenie interwencji terapeutycznej polegającej głównie na stymulowaniu rozwoju oraz dalsze monitorowanie rozwoju dziecka.
- konsultacje dzieci z wyraźnymi nieprawidłowościami rozwojowymi, oczekującymi na diagnozę nozologiczną pod kątem włączenia terapii
- konsultacje dzieci z diagnozą nozologiczną pod kątem włączenia terapii.

Punktem wyjścia do ropoczęcia procesu terapeutycznego jest dokładny wywiad z rodzicami dziecka oraz szczegółowa obserwacja dziecka, która daje nam obraz funkcjonowania oraz jego problemów rozwojowych.
By szczegółowo poznać dziecko i ustalić jego poziom funkcjonowania wykonujemy: diagnozę funkcjonalną w oparciu o Profil Psychoedukacyjny PEP-R, diagnozę SI oraz diagnozę logopedyczną.
Postępowanie diagnostyczne jest punktem wyjścia do włączenia interwencji terapeutycznej ukierunkowanej na wyrównanie deficytów rozwojowych poprzez stymulowanie rozwoju dziecka. Intensywność oraz forma terapii jest dobierana do dziecka i ustalana z rodzicami.
 

Diagnoza funkcjonalna

 

Diagnoza funkcjonalna prowadzona w Centrum Terapii Synergis składa się z kilku etapów.

1. Pierwszym z nich jest spotkanie z rodzicami i przeprowadzenie z nimi wywiadu na temat dziecka. Podczas rozmowy, przeprowadzanej z obojgiem rodziców zadajemy pytania dotyczące dotychczasowego rozwoju dziecka – interesuje nas m.in rozwój motoryczny, rozwój w zakresie mowy i komunikacji oraz społeczny, w tym zabawy. Spotkanie, na którym przeprowadzany jest wywiad odbywa się pod nieobecność dziecka. Rodzice dostarczają dokumentację medyczną, diagnozy i opinie.
2. Na kolejnym spotkaniu przeprowadzana jest obserwacja dziecka, w czasie której przeprowadzamy próby pod kątem kryteriów diagnostycznych wybranego zaburzenia rozwoju. Jeśli dziecko nawiązuje współpracę z terapeutą, możliwe jest także przeprowadzenie badania PEP-R czy Skalą gotowości szkolnej. Na obserwację i badanie przeznaczamy od jednego do trzech spotkań.

3. Po podsumowaniu danych z wywiadu, dokumentacji obserwacji i badania, sporządzamy diagnozę funkcjonalną, zawierająca podsumowanie mocnych stron oraz aktualnych trudności dziecka. Specjalista sporządza opinię, stanowiącą podstawę do napisania programu terapii mającej służyć wsparciu rozwoju dziecka, z uwzględnieniem deficytów oraz potencjału rozwojowego w poszczególnych sferach rozwojowych – takich jak naśladowanie, mowa i komunikacja, czynności poznawcze, motoryka mała i duża, zabawa. Pisemną opinię oraz wnioski z badania są przekazujemy rodzicom na osobnym spotkaniu, odbywającym się pod nieobecność dziecka.

Diagnoza funkcjonalna ma na celu ustalenie poziomu funkcjonowania dziecka w odniesieniu do wieku rozwojowego.
Profil Psychoedukacyjny PEP-R
Diagnozę funkcjonalną wykonujemy w oparciu o badanie dziecka Profilem Psychoedukacyjnym PEP-R stworzonym przez E. Schoplera. Test ten nie jest testem inteligencji, pozwala natomiast określić aktualne umiejętności dziecka w zakresie siedmiu sfer rozwojowych: naśladowania, percepcji, motoryki dużej i małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, czynności poznawczych oraz w zakresie mowy i komunikowania się. Badanie pozwala także wyznaczyć sferę potencjalnych możliwości dziecka do nabywania nowych umiejętności. Profil Psychoedukacyjny składa się z dwóch skal głównych i szeregu podskal w każdej z nich. Podział taki pozwala z jednej strony wykreślić szczegółowy profil rozwoju dziecka, z drugiej natomiast pozwala zilustrować jak rozległe są zaburzenia w sferach kluczowych dla całościowych zaburzeń rozwoju.

Skala Rozwoju podzielona jest na siedem sfer, kluczowych dla rozwoju dziecka. Dzięki ocenie w poszczególnych sferach uzyskujemy informacje o specyficznych własciwościach rozwoju danego dziecka.

  1. Naśladowanie - składa się z zadań obejmujących umiejętności naśladowania.
  2. Percepcja - składa się z zadań służących ocenie percepcji wzrokowej i słuchowej, które stanowią podstawę uczenia się.
  3. Motoryka mała - złożona z zadań sprawdzających dojrzałość funkcji dłoni, koniecznych do osiągnięcia samodzielności.
  4. Motoryka duża - złożona z zadań obejmujących umiejętności ruchowe.
  5. Koordynacja wzrokowo - ruchowa - składa się z zadań, których opanowanie jest niezbędne dla skutecznego opanowywania umiejętności szkolnych.
  6. Czynności poznawcze - skala bada funkcje umysłowe dziecka, sprawdza jak radzi sobie z rozwiązywaniem problemów o różnym nasileniu trudności.
  7. Komunikacja, mowa czynna - powiązana ze skalą Czynności poznawczych sprawdza umiejętności mówienia i komunikacji na różnych poziomach, oraz podstawowe umiejętności związane z nauką czytania.

Skala Zachowań ma na celu rozpoznanie nietypowych dla wzorca rozwojowego zachowań. Podzielona jest na cztery części:

  1. Nawiązywanie kontaktów i reakcje emocjonalne
  2. Zabawa i zainteresowanie przedmiotamii
  3. Reakcje na bodźce
  4. Mowa


Diagnoza SI
Diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej obejmuje 3 jednogodzinne spotkania. Celem diagnozy jest ocena rozwoju procesów integracji sensorycznej. Dwa pierwsze spotkania, w których uczestniczą dziecko i jego rodzice; przeznaczone są na:
- Wywiad z rodzicami dziecka
- Przeprowadzenie wybranych prób Obserwacji Klinicznej
- Obserwację zachowania dziecka podczas proponowanych aktywności terapeutycznych
- Wykonanie Testów Południowo Kalifornijskich SI (większość testów przeznaczona jest dla dzieci powyżej 4 roku życia)

Wybrane próby kliniczne oraz zadania są dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Trzecie spotkanie dotyczy omówienia wyników badań oraz zaleceń do terapii dziecka, uczestniczą w nim tylko rodzice dziecka.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin