lp

Pytanie

Odpowiedź

1

Czy na zawodach klasy Okręgowej piłka musi mieć przynajmniej jedno z trzech oznaczeń: FIFA APPROVED, FIFA INSPECTED, INTERNATIONAL MATCHBALL STANDARD

NIE

2

Czy zgodnie z przepisami gry w piłkę nożną obok nazwisk bramkarzy w sprawozdaniu z zawodów musi znajdować się skrót "Br"

NIE

3

Podczas gry na boisko wbiegł zawodnik rezerwowy, gdy jego drużyna grała w kompletnym składzie. Znajdował się on w środkowej strefie boiska, gdzie czekał na piłkę podaną do niego przez współpartnera i w tym momencie podbiegł do niego zawodnik drużyny przeciwnej usiłując go gwałtownie uderzyć. Nie doszło do uderzenia, gdyż zawodnik rezerwowy uchylił się. Jakie decyzje powinien podjąć sędzia?

P+; ++

4

Czy w sytuacji, gdy zawodnik wykonuje rzut wolny z niewłaściwego miejsca sędzia może udzielić temu zawodnikowi napomnienia?

TAK

5

Zawodnik znajduje się na pozycji spalonej i sędzia asystent podniósł chorągiewkę. Sędzia nie widział sygnalizacji, a obrońca poprzez lekkie podstawienie nogi pozbawia przeciwnika realnej szansy na zdobycie bramki. Następnie sędzia po przerwaniu gry zauważył sygnalizację asystenta, uznając jej słuszność. Podaj decyzję sędziego.

P

6

Obrońca tuż przed własnym polem karnym zatrzymał ręką za koszulkę napastnika biegnącego z piłką. Ten mimo ciągłego przytrzymywania go, zaczął podążać w kierunku bramki z piłką i kiedy był już w narożniku, wewnątrz pola karnego, w którym byli wszyscy zawodnicy drużyny broniącej - przewrócił się w wyniku tego przytrzymywania. Sędzia przerwał grę. Podaj decyzję.

K

7

Po podyktowaniu przez sędziego rzutu wolnego zawodnik wykonujący ten rzut poprosił sędziego na odsunięcie muru na przepisową odległość. W momencie, gdy sędzia odsuwał mur zawodnik ten uderzył w kierunku bramki nad poprzeczką a piłka opuściła boisko poza bramką przez linię bramkową. Podaj decyzję.

J+

8

Podczas wykonywania rzutu karnego po gwizdku na jego wykonanie, ale przed wprowadzeniem piłki do gry w pole karne wszedł współpartner wykonawcy rzutu karnego a następnie piłka wpadła do bramki. Decyzja?

J

9

W pierwszej minucie po opuszczeniu boiska przez zawodnika kontuzjowanego, wszedł na nie bez zgody sędziego zawodnik rezerwowy. Następnie podbiegł on w kierunku pola karnego swojej drużyny i będąc poza nim zagrał piłkę ręką na linii łuku pola karnego, przerywając korzystną akcje drużyny przeciwnej. Zdenerwowany zawodnik drużyny przeciwnej opluł zagrywającego ręką zawodnika. Decyzja sędziego?

P++,++

10

Czy w definicji pozycji spalonej "bliżej linii bramkowej przeciwnika" oznacza, że jakakolwiek część głowy, tułowia lub nóg jest bliżej linii bramkowej przeciwników niż zarówno piłka jak i ostatni zawodnik drużyny przeciwnej? W definicji tej nie bierze się pod uwagę rąk zawodnika.

NIE

11

Po zakończonych zawodach na polu gry zawodnik zwrócił się do sędziego słowami: "przekręciłeś mecz a teraz weźmiesz kasę". Jak postąpi sędzia?

++

12

Podczas wykonywania rzutu karnego po gwizdku na jego wykonanie, ale przed wprowadzeniem piłki do gry w pole karne wszedł współpartner bramkarza a piłka przeszła linię bramkową poza bramką. Decyzja?

J

13

Bramkarz widząc samotnie biegnącego przeciwnika z piłką, który ma realną szansę zdobycia bramki, wybiega poza pole karne i rzucając się zagrywa piłkę ręką zmieniając jej kierunek lotu. Mimo takiej postawy bramkarza, przeciwnik doszedł do piłki i mimo dobiegnięcia w międzyczasie dwóch obrońców do linii bramkowej, oddał głową strzał w wyniku, którego piłka całym swoim obwodem przekroczyła linie bramkową pomiędzy słupkami bramkowymi i poprzeczką. Podaj decyzję sędziego.

Br++

14

Sędzia podyktował rzut wolny bezpośredni. W tym momencie podbiegł do niego współpartner faulowanego zawodnika i w sposób ostentacyjny gestem naśladującym pokazanie kartki domaga się pokazania żółtej kartki dla faulującego zawodnika. Decyzja sędziego.

+

15

Zawodnik opuścił boisko dla udzielenia pomocy medycznej. Widząc, że drużyna przeciwna jest w korzystnej sytuacji, wbiega bez zgody sędziego na boisko i przed polem karnym podstawiając nogę przeciwnikowi przerywa korzystną akcję. Sędzia widząc to przerwał grę. Podaj kolejne decyzje sędziego uwzględniając jego sposób postępowania.

B+,++

16

Wewnątrz każdego pola karnego wyznacza się punkt karny w odległości 11 m. od punktu środkowego pomiędzy słupkami bramkowymi i w równej odległości od nich. Łuk o promieniu 9.15 m, którego środkiem jest punkt karny wyznacza się wewnątrz pola karnego

NIE

17

Zawodnik kopnął piłkę poza linię boczną, a ta po uderzeniu w drzewo pękła. Gospodarze zobowiązali się dostarczyć nową piłkę w ciągu 10 minut. Sędzia wyraził na to zgodę. Gospodarze przygotowali nową piłkę dopiero po 15 minutach, gdy zawodnicy obu drużyn byli już w drodze do szatni. Co zrobi sędzia?

W

18

Kapitan drużyny wykluczył współpartnera z gry za poważne, rażąco niewłaściwe zachowanie. Zawodnik wykluczony, przez ponad 2 minuty odmawiał zejścia z boiska. Co w tej sytuacji zadecyduje sędzia?

G

19

Bramkarz po strzale przeciwnika, aby przerwac korzystną akcję, złapał piłkę w ręce tuż poza linią pola karnego (na zewnątrz). Następnie powrócił w pole karne i trzymaną w rękach piłką uderzył gwałtownie w twarz, przeciwnika znajdującego się również w polu karnym. Sędzia dopiero wówczas przerwał grę. Jakie decyzje powinien podjąć arbiter, jeżeli wszystkie zdarzenia miały miejsce w ciągu 2-3 sekund ?

K ++

20

Zawodnik drużyny grającej w 7 osobowym składzie rozmyślnie opuścił pole gry w momencie, gdy drużyna grająca w kompletnym składzie miała okazję do zdobycia bramki. W konsekwencji udanego ataku drużyna ta zdobyła bramkę, którą sędzia uznał. Zawodnik, który opuścił pole gry nie powrócił do gry przed jej wznowieniem. Co postanowi sędzia ?

Z +

21

Bramkarz w czasie gry stojąc na polu gry wykonuje dodatkowe, ułatwiające znaki na zewnątrz pola gry. Fakt ten nie miał wpływu bezpośrednio na przebieg gry. Co postanowi sędzia ?

G

22

Zawodnik rezerwowy w czasie przerwy w grze wszedł na pole gry bez otrzymania zgody sędziego asystenta 2. Po gwizdku sędziego głównego zawodnik ten przejął piłkę i rozpoczął atak swojej drużyny. Decyzja sędziego ?

G

23

Zawodnik po raz drugi odmawia wykonania wznowienia gry. Co powinien w tej sytuacji zrobić sędzia ?

J ++

24

W czasie akcji zawodnik popełnił przewinienie karane napomnieniem, jednak zanim sędzia zdążył to uczynić zawodnik ten popełnił następne podobne wykroczenie. Jaka będzie decyzja sędziego ?

B +, ++

25

Czy w przypadku otaczania sędziego przez zawodników jednej drużyny, mającego na celu uniemożliwienie udzielenia natychmiastowej kary indywidualnej, karą napomnienia powinien być ukarany inicjator tego zajścia i co najmniej jeden zawodnik zachowujący się najbardziej aktywnie w sposób niesportowy  ?

TAK

26

Zawodnicy drużyny broniącej, przed wykonaniem rzutu wolnego przez przeciwników, nie zachowali przepisowej odległości 9.15 m  Z rozegranego szybko rzutu wolnego piłka wpadła bezpośrednio do bramki wykonawcy rzutu.

J

27

Czy przy zarządzeniu rzutu wolnego pośredniego wykonywanego na gwizdek sędziego, za każdym razem wszyscy zawodnicy drużyny broniącej muszą się znaleźć minimum 9.15 m od piłki?

NIE

28

Zawodnik usiłował kopnąć piłkę, gdy bramkarz drużyny przeciwnej próbował pozbyć się jej z rąk

P +

29

Zawodnik znajduje się na pozycji spalonej i sędzia asystent podnosi chorągiewkę. Sędzia nie widzi sygnalizacji a obrońca pozbawia przeciwnika realnej szansy zdobycia bramki poprzez złapanie i przewrócenie go na ziemię. Po przerwaniu gry sędzia główny uznał słuszność sygnalizacji asystenta

P +

30

Bramkarz w sytuacji „sam na sam” złapał za nogi i przewrócił zawodnika z piłką na linii pola karnego. Napastnik przewrócił się tracąc realną szansę zdobycia bramki. Zdenerwowany na bramkarza podbiegł do niego i agresywnie i gwałtownie odepchnął go. Na tą sytuację zareagował kapitan, współpartner bramkarza i w sposób obraźliwy i ordynarny zwrócił się do napastnika drużyny przeciwnej. Sędzia przerwał grę.