ZABAWY.doc

(30 KB) Pobierz
A/ Hasło powitalne i iskierka (przyjaźni – radości)

 

A/ Hasło powitalne i iskierka  (przyjaźni – radości).

 

Bawimy się – jak ?                            TĘCZOWO !

Bawimy się – jak ?                            KOLOROWO!

Bawimy się – jak ?                            POGODNIE !

Bawimy się – jak ?                            ZAWSZE ZGODNIE !

 

Poooooooooooooczątek !!!

 

B/ Kciuk w górę – kciuk w dół.

Uczestnicy stoją w kręgu i zastanawiają się nad tym, jak się w danej chwili czują i wyrażają to przy pomocy kciuków: kciuk uniesiony do góry oznacza dobre samopoczucie,  skierowany do dołu informuje o złym samopoczuciu, a skierowany poziomo oznacza stan pośredni. Potem uczestnicy omawiają krótko przyczyny swego stanu emocjonalnego.

 

C/ Podawanie przedmiotów.

Uczestnicy stoją w kole zwróceni twarzami do siebie. Osoba prowadząca podaje jakiś przedmiot (np. piłka), który uczestnicy przekazują sobie tak, jakby ten przedmiot był: gorący, bardzo ciężki, brudny, lepki, kruchy. Prowadzący zmienia polecenia po każdej rundzie. Po zakończeniu zabawy dzieci wypowiadają się nt. ćwiczenia.

 

D/ Dziura w murze.

Grupa tworzy ścisły krąg-mur. Jedno dziecko pozostaje za murem i próbuje wejść do środka. Kiedy mu się to uda, następuję zmiana i próbuje kolejny uczestnik. Dobrze byłoby ,aby wszyscy uczestnicy mieli możliwość zmierzenia się z „murem”.

 

E/ Spór o koszulkę.

Prowadzący wybiera dwie pary uczestników, których zadaniem będzie odegranie „na gorąco” krótkiej scenki.

Najpierw dzieci przedstawią „spór o koszulkę”, w którym to jedno z nich będzie upierało się, że ma ona kolor niebieski, a drugie-że zielony. Prowadzący proponuje dzieciom, aby wyobraziły sobie, że przechodzą na drugą stronę ulicy i zauważają na wystawie sklepowej koszulkę. Jedno z nich powie np. „Jaka piękna niebieska koszulka!”, a drugie np. „Jaka niebieska, przecież ona ma zielony kolor!” I w tym momencie zaczyna się pomiędzy nimi konflikt, a nawet kłótnia. Na hasło STOP, dzieci przerywają odgrywanie scenki.

Omówienie:

- Jak czuliście się podczas odgrywania scenki?

- Co czułeś, gdy kolega zarzucał ci kłamstwo?

- Co miałeś ochotę wtedy zrobić?

- Czy dobrze zareagowałeś na jego atak?

- Czy mogłeś złagodzić jakoś pojawiające się negatywne emocje?

W jaki sposób można było to zrobić?

 

 

 

 

INNE SCENKI:

Skakanka

Ewa i Marta umówiły się, że będą razem skakały w gumę. Ewa poszła po skakankę. Kiedy wróciła okazało się, że Marty nie ma, tylko gra w piłkę z Gosią. Ewie zrobiło się smutno. Pomyślała, że Marta nie chcę się z nią bawić.

Jak zachowują się dziewczynki?

 

Obrazek

Artur i Marek są przyjaciółmi. Na plastyce Artur namalował obrazek. Był z niego bardzo dumny. Marek chciał zobaczyć obrazek kolegi. Energicznie obrócił się i potrącił pojemnik z wodą, która zalała obrazek Artura.

Jak zachowają się chłopcy?

 

F/ Ręka nie musi bić.

Wszyscy siedzą w kole z zamkniętymi oczami. Prowadzący mówi, co każdy ma robić.:

Siedzisz bardzo wygodnie, obie stopy opierają się pewnie o podłogę. Skoncentruj się na oddechu. Poczuj jak on przychodzi i odchodzi, przychodzi i odchodzi, przychodzi i odchodzi…….

Wydychasz cały swój niepokój i napięcie. Stajesz się spokojniejszy… Oddychasz równomiernie….Czujesz się bardzo dobrze….Połóż teraz twoja prawą rękę na lewej, kładąc ją na grzbiecie drugiej. Poczuj, jak twoja prawa ręka czuje się leżąc na twojej lewek ręce. Pogłaskaj delikatnie lewym palcem wskazującym twoja prawa dłoń, najpierw po kciuku, potem po palcu wskazującym ,po palcu środkowym, po dwóch pozostałych palcach. A teraz pogłaskaj się po wewnętrznej stronie dłoni. Teraz głaszczesz wewnętrzną stronę twej dłoni. Czujesz tam pagórki i doliny, rowki, zagłębienia, zaokrąglenia. Do czego potrzebujesz tej dłoni? Co możesz z nią zrobić, kiedy jest ona taka miękka i odprężona jak teraz?

 

W tym momencie kończymy ćwiczenie albo zamieniamy dłonie. Zabawę można przeprowadzić także w parach. Po zakończeniu ćwiczenia przeprowadzamy rozmowę , na temat jak uczestnicy zabawy się czuli w czasie jej  trwania i do czego wykorzystują swoje ręce na co dzień.

 

     G/ Hasło pożegnalne.

 

Dzisiaj już się pożegnamy, a za tydzień znów spotkamy !!

Kooooooooooniec !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin