Read Around Write.doc

(30 KB) Pobierz
Read Around Write

Read Around Write

 

We wszystkich systemach komputerowych wykorzystujących pamięć SDRAM w danym momencie może się odbywać zapis albo adczyt informacji. Choć zapis danych stanowi tylko 5-10%wszystkich operacji związanych z dostępem do pamięci, konieczność przerywania procesu odczytu za każdym razem, gdy zaistnieje potrzeba przeniesienia danych z procesora do RAM-u, powoduje dość istotny spadek wydajności. Włączenie tej opcji uaktywnienia dodatkowy bufor, w którym zgromadzone są informacje przeznaczone do zapisania w pamięci . Gdy bufor ulegnie wypełnieniu, wszystkie dane zostają w trakcie kilku kolejnych cykli zegarowych przeniesione do RAM-u. Powoduje to obniżenie liczby przerywanych odczytów i wpływa na podniesienie wydajności systemu

 

Report No FDD For WIN 95

 

Włączenie (Enabled) tej opcji ma sens jedynie wtedy , gdy
--nie mamy zamontowanej w komputerze stacji dyskietek ,
--gdy korzystamy z Windows 9x ,
--gdy uprzednio wyłączyliśmy kontroler stacji dyskietek za pomocą funkcji "Onboard (OnChip) FDC Controller".
Dzięki uaktywnieniu tej funkcji BIOS zwolni innym urządzeniom przerwanie szóste (IRQ 6) standardowo zajmowane właśnie przez stację dyskietek. Włączenie tej opcji jest także konieczne po to, aby system Windows nie szukał (bezskutecznie) nieistniejącej stacji dyskietek. Innymi słowy dodano ją do BIOS-u tylko w celu uniknięcia problemów z działaniem Windows 95.

 

Reset Configuration Data

 

Reset Configuration Data (Force Update ESCD) - ustawienie "Disabled"jest zalecane w przypadku , gdy przydział zasobów poszczególnym urządzeniom jest prawidłowy i nie ma potrzeby jego zmiany. Z kolei w sytuacji, gdy posiadamy jakieś stare , niezgodne z Plug & Play karty ISA , zalecane jest ustawienie "Enabled" . Dzięki temu BI0S za każdym razem będzie na nowo przydzielał zasoby poszczególnym urządzeniom. Przy czym najpierw przydzieli zasoby , z jakimi "na sztywno" jest ustawiona dana karta ISA , a dopiero później urządzeniom Plug & Play . Wymagane jest tu wskazanie , o które przerwania i/lub kanały DMA w takim przypadku chodzi . Służą do tego opcje :
Resources Controlled By ,
IRQ Resources ,
DMA Resources .

Podział zasobów już od dawna stanowi źródło problemów. Przez zasoby należy w tym wypadku rozumieć przede wszystkim sygnały przerwań (IRQ, Interrupt Request), gdyż właśnie one są najbardziej deficytowym artykułem. W wyniku braku zasobów dochodzi do konfliktów, ponieważ dwa lub kilka podzespołów uzurpuje sobie prawo do jednego przerwania. Konflikty te objawiają się na różne sposoby. Rozpoznasz je po ikonie z wykrzyknikiem w Menedżerze sprzętu. Niedziałający lub działający sporadycznie podzespół komputera czy drgający kursor myszy mogą wskazywać problem z przerwaniami. Mimo tendencji do oddawania kontroli systemowi operacyjnemu, wiele kłopotów związanych z przerwaniami można usunąć z poziomu BIOS-u. Gdy system odmówi posłuszeństwa po zainstalowaniu nowego podzespołu sprzętowego, może uda Ci się rozwiązać problem, usuwając dane ESCD (Extended System Configuration Data) z poziomu ustawień BIOS-u.
Aby usunąć dane ESCD, ustaw opcję Enabled lub Yes . Jeżeli nie można było usunąć konfliktu przy pomocy tej opcji i wymienionych wyżej to przechodzimy do opcji

        PNP OS Installed

 

Resources Controlled By

 

Opcja ustawiona na "Auto" (zalecana w większości przypadków , zwłaszcza kiedy nie mamy niezgodnych ze standardem Plug & Play kart ISA) określa, że BI0S samodzielnie zajmie się przydziałem poszczególnych zasobów urządzeniom Plug & Play . Jeżeli jednak używamy starych kart , może okazać się konieczne ręczne zdefiniowanie parametrów (parametr "Manual"). Otrzymamy wówczas dostep do dodatkowych opcji lub podmenu w zalezności od konfiguracji BIOS-u konkretnej płyty głównej i są to :



      --  IRQ x used by ISA

      --  IRQ x assignet to

      --  IRQ Resources

      --  Resource Exclusion

 

Resource Exclusion

 

Podmenu umożliwiające zdefiniowanie sposobu przydziału każdego przerwania bądź urządzeniom Plug & Play (parametr "PCI/ISA PnP" lub "PCI Device") , bądź też starym kartom ISA niewspółpracującym z Plug & Play (parametr "Legacy ISA" lub "Reserved") . Przykładowo jeżeli posiadamy kartę ISA, korzystającą (ustawioną fabrycznie "na sztywno") z przerwania 5 (IRQ 5), to musimy to przerwanie zarezerwować takiej karcie.

 

Resume by LAN

 

Budzenie komputera przez użytkownika za pomocą karty sieciowej , która musi być wyposażona w tzw: Bot-ROOM . .

 

Resume On by Ring

 

Umożliwia takie ustawienie , by komputer był "budzony" zdalnie przez użytkownika za pomocą modemu ,który musi być wyposażony w tzw. Boot-ROM.

 

Resume Time (hh:mm:ss)

 

Godzina automatycznego uruchomienia komputera .

 

RTC Alarm Resume

 

Uaktywnia możliwość "obudzenia" komputera w określonym czasie . Dokładnego ustawienia dokonujemy opcją Resume Time (hh:mm:ss) .

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin