1.docx

(25 KB) Pobierz

1.Scharakteryzuj cerę tłustą ze zmianami trądzikowymi :

Cera tłusta ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Widoczne są na niej ujścia gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami. Jest słabo ukrwiona, a łój skórny jest wydzielany w nadmiernej ilości. Cera ta charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki chemiczne i środki higieniczne, dzięki czemu dość dobrze znosi kontakt z wodą i mydłami. Stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia. Wygląd skóry poprawia się w miesiącach letnich, ze względu na upłynnienie łoju pod wpływem ciepła, dzięki czemu ma on łatwiejszą drogę wydostania się na zewnątrz, równomiernie pokrywa skórę i nie blokuje porów.

 

2. Opisz fazy powstawania trądziku młodzieńczego :

·  Trądzik ropowiczy - stany zapalne skóry twarzy, klatki piersiowej, pleców, ramion z wyraźnie oddzielonymi ropnymi punktami. Trądzik ropowiczy o ciężkim przebiegu charakteryzuje się dużymi skupionymi naciekami zapalnymi.

·  Trądzik przetokowy - stany zapalne głębokich warstw tkanki podskórnej z dużymi rozległymi przetokami ropnymi.

·  Trądzik przerostowy - ostatnia faza trądziku młodzieńczego z przerostami skóry właściwej i tkanki podskórnej; zgrubienia w miejscach trądziku koloru jasnobrązowego. 

 

3. Wymień i omów choroby trądzikopodobne :

 

4. Opisz sposoby pielęgnacji cery z trądzikiem młodzieńczym :

Do mycia twarzy najlepiej używać specjalnego żelu lub "mydła bez mydła" (tzw. syndetu) o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym dla skóry (pH 4,5 - 5,5). Hamują one rozwój bakterii, zapobiegają podrażnieniom. Zwykłe mydła mogą wysuszać i podrażniać skórę, co pobudza pracę gruczołów łojowych. Można też używać mydła przeciwtrądzikowego z siarką, metioniną, cysteiną, tymiankiem, szałwią. Bardzo ważne jest regularne (raz w tygodniu) złuszczanie naskórka. Peeling do cery tłustej (np. z kwasami owocowymi) usuwa martwe komórki blokujące ujścia gruczołów łojowych.
Do cery trądzikowej konieczne jest stosowanie specjalnych kremów leczniczych, które pomoże wybrać lekarz. Zwykle zawierają one kwas mlekowy i cytrynowy (kwasy owocowe), drożdże, hammamelis, tymianek, dziurawiec, pokrzywę, łopian, liście chmielu, sok z cytryny lub borówek, talk, kaolin i skrobię, cynk, miedź, witaminę B6. Wszystkie mają działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwłojotokowe.

             

5. Omów najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji cery trądzikowej

 

6. Podaj przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego :

- Niewątpliwą rolę odgrywają hormony płciowe, zwłaszcza androgeny

-nadmierne wydzielanie łoju w gruczołach łojowych,
oraz ich zatykanie poprzez rogowacenie ujść mieszków włosowych. Proces ten nasila nadmierna produkcja łoju. łój ten jest pożywką dla bakterii beztlenowych, które się namnażają i dochodzi wtedy do stanu zapalnego

 

7.  Jakie składniki aktywne powinny zawierać preparaty wykorzystywane do pielęgnacji cery z trądzikiem młodzieńczym i dlaczego :

 

- antyseptyczne właściwości siarki

- aminokwasy między innymi N-acetylometionina i N-acetylocysteina, które regulują ilość wydzielanego łoju

- kamfora, która działa przeciwzapalnie, keratolitycznie, dezynfekująco, a także poprawia ukrwienie skóry.

- aktywny składnik rumianku –azulen, działa łagodząco, przeciwzapalnie, bakteriostatycznie, a także powoduje zmniejszenie obrzęków.

- kwas glikolowy, który zapewnia efekt złuszczenia i wygładzenia skóry oraz ściągnięcia rozszerzonych porów.

- kaolin czyli rozdrobniona glinka o silnych właściwościach absorbowania nadmiaru łoju. Dzięki temu działaniu ułatwia ona oczyszczanie skóry, powoduje zamykanie porów, działa bakteriobójczo.

- propolis, czyli tzw. kit pszczeli, charakteryzuje silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Jest on skutecznym środkiem w leczeniu wielu stanów zapalnych i ropnych

- nadtlenek benzoilu który działa keratolitycznie, przeciwbakteryjnie

- kwas azelainowy przydatny jest przy zmniejszaniu przebarwień pozapalnych

- cynk, który absorbuje nadmiar wydzielanego przez gruczoły łojowe tłuszczu, dzięki czemu wspomaga proces leczenia łojotoku.

- Szczególnym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszy się tzw. aktywne srebro wykorzystywane w postaci idodatnio naładowanych jonów. Wpływa ono na zmniejszenie objawów trądziku. Wspomaga proces gojenia stanów zapalnych, zapobiega powstawaniu nowych zaskórników i wykwitów.

 

8. Omów wskazania do pielęgnacji cery z trądzikiem młodzieńczym

 

 

9.Omów przeciwwskazania do pielęgnacji cery z trądzikiem młodzieńczym

 

.

10. Scharakteryzuj cerę z trądzikiem różowatym

 

 

11.Opisz fazy powstawania trądziku różowatego

Pierwsze objawy choroby to  tzw. teleangiektazje (pajączki - rozszerzone naczynia włosowate) oraz trwałe rumienie. Następnie pojawiają się czerwone krostki i grudki, którym zwykle towarzyszy pieczenie skóry i świąd. Rosacea czasami jest mylony z trądzikiem pospolitym, a szczególnie właśnie postać  grudkowo – krostkowa, której nie należy  lekceważyć, ponieważ kolejne stadium przybiera już postać zapalnych guzów i nacieków.

 

12. Opisz sposoby pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym

 

 

13. Jak nazywamy  inaczej cerę naczyniową

Najczęściej jest to skóra delikatna, cienka i wrażliwa, ale też rozszerzone naczynka mogą powstać przy każdym typie cery. Charakteryzuje się rozszerzonymi i pękającymi naczynkami krwionośnymi, z powodu zbyt wysokiego ciśnienia krwi w skórze, te pojawiające się na skórze trwałe ślady potocznie nazywamy pajączkami. Zaczerwienienia mogą pojawiać się w okolicy policzków, nosa i brody, najczęściej na skutek picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu, spożywania ostrych przypraw a nawet w przypadku zjedzenia gorącego posiłku

 

14. Jakie składniki aktywne powinny zawierać preparaty wykorzystywane do pielęgnacji cery  z trądzikiem różowatym i dlaczego

rutyna, lipa, arnika oraz kasztanowiec. Zabieg ten ma na celu wzmocnienie i uszczelnienie ścianek naczyń krwionośnych, złagodzenie podrażnień, zwężenie naczynek, wygładzenie i regeneracje naskórka oraz poprawia nawilżenie, elastyczność i sprężystość skóry.

 

15. Jaki wpływ na powstawanie tradziku rozowatego ma alergia

 

 

16. Jaki wpływ na powstawanie tradziku rozowatego maja wrzody zoładka.

Wrzody żoładka wywołuje bakteria typu HP( Helicobacter pylorii) ta sama która może przyczynic się do powstania tradzika rozowatego

 

17. Podaj przyczyny powstawania tradziku rozowatego

-jednym z czynników wpływających na powstawanie trądziku różowatego są zaburzenia naczyniowo-ruchowe,

-Innym czynnikiem, który ma wpływ na występowanie tego schorzenia są zaburzenia hormonalne.

-Objawy trądziku różowatego mogą nasilać się po zastosowaniu kuracji hormonalnej, po zażywaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, czy w przypadku chorób tarczycy.

-Trądzik może powstawać również w okresie menopauzy oraz w zależności od cyklu menstruacyjnego,

-Na powstawanie trądzikowych zmian skórnych mają wpływ również drożdżaki oraz obecność nużeńca w łuskach naskórka

 

18. Omów wskazania do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym

-Należy pamiętać, by przed każdym wyjściem z domu na twarz nakładać kremy, które zawierają filtry chroniące przed promieniowaniem słonecznym.

-W okresie zimowym warto stosować kremy, które ustrzegą naszą skórę przed niekorzystnym działaniem mrozu,

- zrezygnować z korzystania z maseczek typu „peel off” oraz innych, które ciężko się zmywają. -należy stosować wszelkie techniki relaksacyjne, by unikać stanów zdenerwowania składników.

- unikać preparatów kosmetycznych, które mogą wywołać podrażnienia, są zapachowe i zawierają w składzie alkohol.

- warto korzystać ze specyfików, które przeznaczone są dla alergików.

- Do oczyszczania twarzy należy wybierać białe, bezzapachowe mydło i wodę mineralną bądź wodą przegotowaną.

-Kobiety, które nie mogą obejść się bez makijażu, muszą bezwzględnie wybierać  kosmetyki upiększające przeznaczone  do skóry wrażliwej, a najlepiej stosować ich jak najmniej.

 

19. Omów przeciwwskazania do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym

-nie  eksponować swojej twarzy na słońcu. Należy więc bezwzględnie zrezygnować z kąpieli słonecznych, nawet tych w solarium.

- w przypadku wysiłku fizycznego muszą dbać o to, by ich twarz nie przegrzała się nadmiernie.

- korzystanie z sauny nie jest wskazane.

 

20. Opisz technikę wykonania peelingu kawitacyjnego

Peeling ultradźwiękowy lub kawitacja ultradźwiękowa to nowy sposób głębokiego oczyszczania skóry, który jest absolutnie nieinwazyjny i może być stosowany nawet na najbardziej wrażliwej skórze.
Na skórę nakłada się specjalne serum, a następnie przykłada łopatkę produkującą ultradźwiękowe wibracje o wysokiej częstotliwości, które docierają głęboko w pory i mieszki włosowe oczyszczając je z nadmiaru sebum - pozbywając się starych, obumarłych komórek, wydzielin i tłuszczów. Rezultatem jest natychmiastowe oczyszczenie z efektem wygładzającym, jak również dokładne przygotowanie skóry na lepszą penetrację składnikami aktywnymi.

 

21. Wymień wskazania i przeciwwskazania do zabiegu mikrodermabrazji

WSKAZANIA

-trądzik pospolity (grudkowy, zaskórnikowy)

-blizny potrądzikowe

-łojotok

-rozszerzone pory

-zaskórniki, prosaki

-blizny

-przebarwienia i odbarwienia

-uszkodzenia posłoneczne

-szorstki, zrogowaciały naskórek

-rozstępy

-cellulit

-wiotkość skóry

-rogowacenie okołomieszkowe

PRZECIWWSKAZANIA

-stany zapalne skóry

-trądzik różowaty, trądzik stan zapalny

-łuszczyca, bliznowce

-płytko unaczyniona skóra

-zakażenia grzybicze skóry (otwarte rany)

-nowotwory skóry, włókniaki, znamiona

-naczyniaki jamiste

 

22. Opisz działanie olejków aromaterapeutycznych

antybakteryjne 

-  antywirusowe

-  pobudzające

-  rozkurczające

-  uspokajające

-  wykrztuśne

-  oddziałujące na psychikę

             

23. Wymień wskazania do zastosowania aromaterapii

• Skóra wrażliwa
• Utrata naturalnych mechanizmów obronnych
• Silnie wysuszony, szary, zestresowany naskórek
• Kruche naczynka
• Negatywny wpływ zimna, wiatru
• Suche przegrzane pomieszczenia

• Utrata blasku, niedotlenienie skóry
• Osłabienie mechanizmów obronnych skóry
• Nadprodukcja gruczołów łojowych
• Długotrwały stres, zmęczenie
• Spierzchnięta, łuszcząca się skóra

 

24. Wymień przeciwwskazania do zastosowania aromaterapii

- osoby ze skłonnością do alergii
-  osoby ze zmianami żylnymi (żylaki) i zmianami skórnymi (pieprzyki, brodawki) (omijanie tych miejsc)
-  astmatycy
-  osoby z zakażeniem skóry, bądź z otwartymi ranami
-  kobiety w ciąży
-  u osób chorych na serce, przy nowotworach
-  osoby cierpiące na choroby układu nerwowego (np. epilepsja)

 

25. Co to jest aromat

 

 

26. Rozwiń- próg zapachu

 

 

27. Metody pozyskiwania substancji zapachowych

substancje zapachowe – naturalne lub syntetyczne związki chemiczne i ich mieszaniny charakteryzujące się specyficznym zapachem.

Substancje zapachowe. Są przyczyną wielu reakcji alergicznych związanych z kosmetykami. Nie wymaga się od producenta szczegółowej deklaracji składu substancji zapachowych, a to tu ukryta jest większość alergenów. Delikatne zapachy kosmetyków naturalnych uzyskiwane są dzięki stosowaniu wyłącznie naturalnych olejków eterycznych, które tylko w rzadkich przypadkach osób bardzo wrażliwych mogą prowadzić do uczuleń, czy reakcji alergicznych.

 

28. Omów właściwości terapeutyczne olejków eterycznych

Wszystkie w różnym stopniu działają przeciwbakteryjnie, odkażająco, przeciwzapalnie a nawet przeciwwirusowo. Właściwe zastosowanie olejków aromaterapeutycznych pobudza układ odpornościowy organizmu, zwiększa odporność na zakażenia, poprawia krążenie, działa przeciwbólowo.

Olejki eteryczne mają szczególne zastosowanie w kosmetyce oraz w pielęgnacji skóry i włosów. Pobudzają metabolizm komórkowy i poprawiają strukturę skóry. Ich działanie odmładzające polega na przyspieszeniu tempa procesów regeneracyjnych. Dzięki stosowaniu olejków skróceniu ulega okres czasu potrzebny na wymianę starych komórek na nowe, przez co skóra odzyskuje młody wygląd. Olejki eteryczne poprawiają ukrwienie skóry oraz powodują, że staje się ona bardziej elastyczna i żywsza. Przywracają cerze stan równowagi poprzez regulację wydzielania substancji tłuszczowych. Procesy lecznicze i regeneracyjne skóry zainicjowane pod wpływem olejków eterycznych i hydrolatów będą przebiegały nawet po zaprzestaniu ich stosowania.

 

29. Omów właściwości pieli aromaterapeutycznych

Kąpiele korzystnie wpływają na dolegliwości fizyczne i psychiczne. Mogą pomóc m.in. przy stresie, bezsenności, zmęczeniu, infekcjach dróg oddechowych, bólach mięśniowych i chorobach skóry. Do wanny z ciepłą wodą (nie powinna być za gorąca, by nie wywoływać osłabienia) dodajemy 5-10 kropli wybranego olejku (dzieci od 2 roku życia do 4 kropli) i dokładnie mieszamy. Trzeba jednak bardzo uważać, ponieważ niektóre olejki np. cytrusowe wywołują pieczenie, w takim przypadku stosuje się nie więcej niż 2 krople na pełną wannę. Kąpiel powinna trwać powyżej 10 minut (10-30 min.). Należy zanurzyć się i masować ciało pod wodą, głęboko i spokojnie oddychając. Stężone olejki mogą być rozcieńczone olejem kokosowym dla lepszego nawilżenia twojej skóry i dla odprężenia. W czasie kąpieli aromaterapeutycznej nie należy używać środków myjących ani płynów do kąpieli. Kąpiele można także wykorzystać do celów kosmetycznych. Stosowane są w stanach zapalnych skóry, trądziku, "skórce pomarańczowej", przy nadmiernej potliwości, przesuszonej skórze i pękaniu naczyń krwionośnych.

 

30. Wymień przeciwwskazania do wykonania kąpieli aromaterapeutycznych

 

 

31. Wymień wskazania do wykonania kąpieli aromaterapeutycznych

 

 

32. Omów właściwości masaży aromaterapeutycznych

Kontakt olejków z zakończeniami nerwowymi w skórze powoduje natychmiastową reakcję systemu nerwowego i najbardziej pożądany efekt relaksu oraz odprężenia pacjenta uzyskuje się w czasie zabiegu. Wyrównanie stanów energetycznych, łagodzenie napięć, bólu, objawów stresu prowadzi do najważniejszego celu zabiegu – do zrównoważenia ciała oraz umysłu.

 

33. wymień przeciwwskazania do wykonania masaży aromaterapeutycznych

- nie wolno wykonywać masażu aromatoterapeutycznego osobom ze stanami zapalnymi, jak np. żylaki podudzia lub zakrzepica, przy zakażeniu i ranach skóry, w przypadku chorób zakaźnych, przy wysokiej temperaturze ciała. Masaż jest niewskazany dla chorych na serce, nowotwory, po niedawno przebytej operacji,

- przed zastosowaniem na skórę trzeba wszystkie olejki rozcieńczyć, z wyjątkiem lawendowego i z drzewa herbacianego, którymi można bezpośrednio smarować np. brodawkę czy wyprysk, jednak z zachowaniem ostrożności - jeżeli piecze - rozcieńczyć., najbardziej drażniąco na skórę wpływają olejki: z angielskiego ziela, cynamonowy, miętowy, goździkowy, oregano i tymiankowy

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin