Grom - ekstaza.docx

(39 KB) Pobierz

Religia i duchowość a psychoterapia

GROM – Ekstaza ;)

 

Badania dotyczące intensywnych przeżyć duchowych nie pozwalają na jednoznaczne ustosunkowanie się do obecności ekstazy religijnej w społeczeństwie. Podobnie z definicjami ekstazy, ujmowanej zarówno jako mistyczne stany zjednoczenia i stany transowe o odmiennych nastrojach, jak i dysforyczne doświadczenia opętania J.

Definicja z perspektywy religii (ekstaza to każdy rodzaj podwyższonego stanu radości i zachwytu) skłania do zastanawiania się, na ile tak rozumianą ekstazę doznawaną jako religijną lub duchową należy ocenić w odniesieniu do zdrowia psychicznego i rozwoju osobowci.

- Bleuler – ekstaza to uszcśliwiace zaburzenie świadomości”

- James - ekstatyczne doświadczenia nawróc i oświeceń pozwalające na przezwycżenie kryzysów psychicznych.

- Bucke - ekstatyczna kosmiczna świadomośćjako rdzeń twórczej  osobowości.

- Maslow – przyjazny ekstazie (psycho. humanistyczna), jego zdaniem doświadczenie szczytowe umożliwiają wolną od lęku i potrzeb percepcję, która zapominając o sobie samej, ujmuje kosmos i bliźnich jako wartościowe, akceptuje cierpienie i śmierć, towarzyszy jej samorealizacja, czasem działa także terapeutycznie i sprzyja nawróceniu religijnemu (ocena na bazie badania 270 studentów nt najszczęśliwszych chwil, ale operacjonalizacji konstruktu „doświadczenie szczytowe” niewystarczająca).

 

Ekstaza może być doświadczana w sposóspontaniczny w kontekście niepatologiczny...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin