TRAWIENIE TŁUSZCZÓW CUKRÓW I BIAŁEK.odt

(17 KB) Pobierz

Rozkład składników pokarmowych (trawienie):

Cukry - rozkładane są na wielu etapach przechodzenia przez układ pokarmowy człowieka. W jakie ustnej amylaza ślinowa (ptialina) rozkłada skrobię do dwucukrów (głównie maltozy) oraz cukry proste. W soku trzustkowym zawarte są takie enzymy, jak amylaza trzustkowa (rozkładająca skrobię do maltozy), maltaza (rozkładająca maltozę do glukozy). W jelicie cienkim enzymu glikolityczne rozkładają wielocukry i dwucukry co cukrów prostych.

Białka także są rozkładane do aminokwasów, które mogą zostać wykorzystane przez organizm do budowy własnych białek. W żołądku działa renina (podpuszczka), ścinająca białka mleka, a pepsynogen, który w obecności kwasu solnego w żołądku przechodzi w pepsynę, rozkłada białka do oligopeptydów. W dwunastnicy, gdzie uchodzą przewody trzustki, dochodzi do powstania kolejnych enzymów trawiennych - trypsynogen i chymotrypsynogen ulegają przekształceniu do trypsyny i chymotrypsyny. Enzymy te odpowiedzialne są za dalsze rozkładanie białek do oligopeptydów. W jelicie cienkim następuje rozłożenie oligopeptydów do aminokwasów, za pomocą karboksypeptydaz oraz aminopeptydaz.

Tłuszcze - Zostają zamienione w emulsję za pomocą żółci wytwarzanej przez wątrobę. Ułatwia to działanie lipazie trzustkowej, która rozkłada tłuszcze do glicerolu i kwasów tłuszczowych. Lipazy działają także w jelicie cienkim.

Kwasy tłuszczowe są rozkładane do nukleotydów przez nukleazy działające w jelicie cienkim.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin