Scenariusz zajęć terapeutycznych
Temat: Zabawy i ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy. Ćwiczenia usprawniające prawidłową wymowę spółgłosek (sz,ż, cz, dż, r) poprzez prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych oraz wydłużenie brzmienia głosek. Utrwalenie znajomości figur geometrycznych.
Cele:
· usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej
· doskonalenie analizy i syntezy
· bogacenie słownika dziecka
· ćwiczenie sprawności manualnej
Forma pracy: indywidualna
Metody pracy:
· podająca
· praktycznego działania
· ćwiczeniowa
· zabawowa
Środki dydaktyczne: wzór obrazka oraz pocięte obrazki w kopertach, ilustracje zwierząt, piłeczka gniotka, kasza, 2 miseczki, kartka, ołówek, kredki, nożyczki, słomka, watka, piłeczka pingpongowa.
Lp.
Rodzaj i przebieg zajęć
Cel ćwiczeń
1
1. Ćwiczenia oddechowe
· powolne wciąganie i wydychanie powietrza
· wdechy i wydechy (nos-usta, usta-nos)
· dmuchanie na pasek papieru, watkę
· wydmuchiwanie powietrza przez słomkę na piłeczkę pingpongową
2. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych
a) warg
· układanie dolnej wargi na górną i górnej na dolną
· zaciskanie dolnej wargi górnymi zębami i wypychanie powietrza
· wysuwanie warg do przodu, ściąganie i przesuwanie w kąciki ust
b) języka
· wysuwanie ostrego języka
· kierowanie czubka wąskiego języka w kąciki ust
· unoszenie szerokiego języka do górnych zębów
· masowanie językiem podniebienia i wypychanie policzków czubkiem języka ,,skaczące piłeczki”
· mlaskanie czubkiem i środkiem języka
c) podniebienia miękkiego
· ziewanie- zabawa ,,Leniuszek”
· rozmowy ptaków: ko- ko, gę- gę, kra- kra, kuku- kuku, kle- kle, kwa- kwa
· zabawa ,,Chory miś”- kaszel, chrząkanie i płukanie gardła
d) szczęki dolnej (żuchwy)
· zabawa krokodyl
· żucie gumy ,,na niby”
Usprawnianie motoryki narządów mowy
2.
Układanie obrazków z części według wzoru. Nazwy obrazków zawierają głoski (sz, ż, cz, dż, r): szpak, żaba, kura, kaczka, dżdżownica.
Usprawnianie analizatora wzrokowego.
3.
Nazywanie zwierząt znajdujących się na obrazkach ze zwróceniem uwagi na prawidłową wymowę głosek (sz, ż, cz, dż, r). Ćwiczenia w mówieniu na temat: Co przedstawia ilustracja?
Bogacenie słownika dziecka. Wdrażanie do prawidłowej wymowy.
4.
Podział wyrazów na sylaby. Dziecko wyklaskuje, gdy usłyszy daną sylabę np. ża w wyrazie żaba, ra w wyrazie kura.
Ćwiczenia słuchu fonematycznego.
5.
Ćwiczenia odprężające. Ćwiczenia rąk:
· rzucanie piłeczką do pudełka
· przesypywanie kaszy w miseczkach
· zgniatanie piłeczki ,,gniotki”
Ćwiczenia usprawniające ręce.
6.
Wysłuchiwanie głoski (sz, ż, cz, dż, r) w sylabach. Powtarzanie głosek w izolacji ze zwróceniem uwagi na prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych oraz wydłużenie brzmienia głoski.
Doskonalenie analizy słuchowej.
7.
Ćwiczenia uelastyczniające palce. Nazywanie, obrysowywanie, kolorowanie i wycinanie figur geometrycznych.
Usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej. Kształtowanie sprawności manualnej ręki.
8.
Praca domowa. Zamalowywanie rysunku konturowego. Rysowanie i dokańczanie szlaczków.
Ćwiczenia grafomotoryczne wzmacniające drobne ruchy ręki.
Opracowała: Barbara Krzyzińska
mikaa1