Formy organizacyjno prawne sektora fin. publicznych.doc

(73 KB) Pobierz

Rozdział 3

Formy organizacyjno-prawne jednostek sektora finansów publicznych

 

Art. 19.

Jednostki sektora finansów publicznych mogą być tworzone w for­mach określonych w niniejszym rozdziale oraz na podstawie odrębnych ustaw jako państwowe lub samo­rządowe osoby prawne albo jako państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające oso­bowości prawnej.

 

Art. 20.

1. Jednostkami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów pub­licznych, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem art. 22 ust. 1-3.

2. Jednostka budżetowa działa na podstawie statutu określającego w szczególności jej nazwę, siedzibę i przedmiot działalności, w tym działalności podstawowej.

3. Jednostka budżetowa prowadzi gospodarkę finansową według zasad określonych w ustawie.

4. Podstawą gospodarki finansowej jednostki budżetowej jest plan dochodów i wydat­ków, zwany dalej „planem finansowym jednostki budżetowej”.

 

Art. 21.

1. Jednostki budżetowe, z zastrzeżeniem odrębnych przepisów, tworzą, łączą, przek­ształcają w inną formę organizacyjno-prawną i likwidują:

1)              ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewo­dowie oraz inne organy działające na podstawie odrębnych przepisów - państwowe jednostki budżetowe;

2)              organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego - gminne, powiatowe lub wojewódzkie jednostki budżetowe.

2. Tworząc jednostkę budżetową organ, o którym mowa w ust. 1, nadaje jej statut oraz określa mie­nie przekazywane tej jednostce w zarząd.

3. Likwidując jednostkę budżetową organ, o którym mowa w ust. 1, określa przez­naczenie mienia znajdującego się w użytkowaniu jednostki; w przypadku państwowej jednostki budżetowej decyzja o przeznaczeniu tego mienia jest podejmowana w poro­zumieniu z ministrem właściwym do spraw Skarbu Państwa.

4. Należności i zobowiązania likwidowanej jednostki budżetowej przejmuje organ, któ­ry podjął decyzję o likwidacji, z zastrzeżeniem ust. 7.

5. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do łączenia jednostek budżetowych.

6. Przekształcenie jednostki budżetowej w inną formę organiza­cyjno-prawną wymaga uprzednio jej likwidacji.

7. Należności i zobowiązania jednostki budżetowej likwidowanej w celu przekształcenia w inną formę organizacyjno-prawną może przejąć utworzona jednostka.

 

Art. 22. 

1. Jednostki budżetowe uzyskujące dochody z:

1)              opłat za udostępnianie dokumentacji przetargowej;

2)              spadków, zapisów i darowizn w postaci pieniężnej na rzecz jednostki budżetowej;

3)              odszkodowań i wpłat za utracone lub uszkodzone mienie będące w zarządzie bądź użytkowaniu jednostki budżetowej

                            - mogą je gromadzić na wydzielonym rachunku dochodów własnych.

2. Państwowe jednostki budżetowe mogą gromadzić na rachunku dochodów własnych dochody uzyskiwane:

1)              z działalności wykraczającej poza zakres działalności podstawowej, określonej w statucie, polegającej między innymi na świadczeniu usług, w tym szkoleniowych i informacyjnych;

2)              z opłat egzaminacyjnych, za wydawanie świadectw i certyfikatów, jak również za sprawdzanie kwalifikacji;

3)              z wpisów i wpłat z tytułu prowadzenia postępowań odwoławczych;

4)              ze sprzedaży zapasów mobilizacyjnych;

5)              w związku z realizacją zadań i przedsięwzięć we współpracy ze służbami specjalnymi innych państw;

6)              za czynności polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa imprez ma­sowych;

7)              z Narodowego Funduszu Zdrowia za udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i podstawowych świadczeń lekarza dentysty w jednostkach utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości i ministra właściwego do spraw wewnętrznych;

8)              z opłat za wykonywanie czynności, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz.U. Nr 33, poz. 287 i Nr 91, poz. 877);

9)              z opłat, o których mowa w art. 22a ust. 5, art. 68b ust. 6 i art. 77a ust. 9 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329, z późn. zm.[1]));

10)              z wpływów z działalności, o której mowa w art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachun­kowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577, z późn. zm.[2]))

11)              z opłat z tytułu zryczałtowanych kosztów rzeczywistych za wy­konane czynności konsularne;

12)              z wpływów z najmu, dzierżawy lub sprzedaży składników mająt­kowych placówek zagranicznych w wysokości 75% tych wpływów;

13)              z odsetek z tytułu wkładów i lokat na rachunkach bankowych placówek zagranicznych;

14) z opłat, o których mowa w art. 64 § 1 i § 6, art. 64c § 2 oraz art. 66 § 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968, z późn. zm.[3])).

3. Jednostki budżetowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2, mogą gro­madzić na rachunku dochodów własnych dochody określone w uchwale przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.

4. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwalając uchwa­łę, o której mowa w ust. 3, ustala źródła dochodów własnych oraz ich przeznaczenie, a także wskazuje jednostki budżetowe, które utworzą rachunek, o którym mowa w ust. 1. Uchwały mogą także ustalać wysokość wpłaty do budżetu jednostki samorządu terytorialnego nadwyżki środków obrotowych ustalonej na dzień 31 grudnia.

5. Decyzje o utworzeniu rachunku, o którym mowa w ust. 1, podejmują:

1)              kierownicy jednostek budżetowych - jeżeli dochody będą pochodziły z tytułów wymienionych w ust. 1;

2)              kierownicy państwowych jednostek budżetowych, po uzyskaniu zgo­dy odpowiednio ministra, kierownika urzędu centralnego lub wojewo­dy - jeżeli dochody będą pochodziły z tytułów wymienionych w ust. 2.

6. Dochody własne jednostek budżetowych wraz z odsetkami są przezna­czone na:

1)              sfinansowanie wydatków bieżących i inwestycyjnych związanych z uzyskiwaniem przez jednostkę budżetową dochodów z tytułów wymienionych w ust. 1 pkt 1, a przez państwową jednostkę bud­żetową również z tytułów wymienionych w ust. 2 pkt 1-3, 5-11 i 14;

2)              cele wskazane przez darczyńcę;

3)              remont lub odtworzenie mienia w przypadku uzyskiwania dochodów z tytułów wymienionych w ust. 1 pkt 3, a przez państwową jednostkę budżetową również z tytułów wymienionych w ust. 2 pkt 4, 12 i 13.

7. Dochody własne wraz z odsetkami nie mogą być przeznaczane na finansowanie wynagrodzeń osobowych, z wyjątkiem dodatkowego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 112 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58, z późn. zm[4]).) oraz wynagrodzeń określonych dla pracowników urzędów skarbowych na podstawie art. 94 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 49, poz. 483, z późn. zm.[5])).

8. Państwowa jednostka budżetowa, która utworzyła rachunek, o którym mo­wa w ust. 1, odprowadza do budżetu państwa ustaloną na dzień 31 grudnia nadwyżkę dochodów własnych, uzyskanych ze źródeł, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i w ust. 2 pkt 1-3, 8 i 10, przekraczającą 1/6 planowanych na dany rok budżetowy wydatków finansowanych z dochodów własnych.

9. Odrębne ustawy nie mogą określać innych źródeł dochodów własnych, niż wy­mienione w ust. 1 i 2, i innego ich przeznaczenia niż wymienione w ust. 6 i 7.

 

Art. 23. 

1. Fundusze motywacyjne są środkami finansowymi gromadzonymi przez państwowe jednostki budżetowe na wyodrębnionych rachunkach banko­wych, z części dochodów budżetu państwa uzyskanych z tytułu przepadku rzeczy lub korzyści majątkowych pochodzących z ujawnienia przestępstw i wykroczeń przeciwko mieniu oraz przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych.

2. Fundusze motywacyjne są przeznaczone na nagrody dla pracowników, żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy bezpośrednio przyczynili się do uzys­kania dochodów budżetu państwa z tytułów, o których mowa w ust. 1.

3. W przypadku gdy więcej niż jedna jednostka budżetowa jest uprawniona do gromadzenia funduszu, o którym mowa w ust. 1, wielkość części dochodów budżetu państwa przeznaczonych na fundusz motywacyjny w sumie nie może być większa niż wielkość określona odrębną ustawą.

4. Fundusze motywacyjne nie są funduszami celowymi w rozumieniu niniej­szej ustawy.

Art. 24.

1. Zakładami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów pub­licznych, które:

1)              odpłatnie wykonują wyodrębnione zadania;

2)              pokrywają koszty swojej działalności z przychodów włas­nych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

2. Do przychodów własnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się dochodów z najmu i dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze dotyczących składników majątkowych odpowiednio Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

3. Podstawą gospodarki finansowej zakładu budżetowego jest roczny plan finansowy obejmujący przychody, w tym dotacje z budżetu, koszty i inne obciążenia, stan środ­ków obrotowych, stan należności i zobowiązań na początek i koniec okresu oraz roz­liczenia z budżetem.

4. Zakład budżetowy może otrzymywać z budżetu dotacje przedmio­towe.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin