Janusz Korczak konkurs gimnazjum.pdf

(863 KB) Pobierz
Scenariusz na konkurs
„Praca dzi ś , spełnieniem nadziei na jutro”
„Janusz Korczak,
czyli zwyczajnie o niezwyczajnym
na stronie www.pskorczak.org.pl”
grupa wiekowa - gimnazjum
803350979.005.png 803350979.006.png 803350979.007.png 803350979.008.png 803350979.001.png 803350979.002.png 803350979.003.png
Scenariusz
Temat: Janusz Korczak, czyli zwyczajnie o niezwyczajnym na stronie
www.pskorczak.org.pl
Przedmiot: zajęcia wychowawcze, pozalekcyjne, lekcja w bibliotece szkolnej
Poziom: gimnazjum (klasy I-III)
Liczebno ść grupy: od 16 do 24 osób .
Cel:
wskazanie uczestnikom zaj ęć strony internetowej www.pskorczak.org.pl jako łatwego
w odbiorze ź ródła wiedzy o Januszu Korczaku
Po zaj ę ciach ucze ń:
- orientuje się w treści strony internetowej www.pskorczak.org.pl
- pokrótce zna podstawowe fakty z Ŝyciorysu Janusza Korczaka
- rozumie na czym polega niezwykłość postępowania Korczaka
- samodzielnie korzysta ze strony internetowej www.pskorczak.org.pl analizując jej treści i
wyciągając wnioski
- jest zainteresowany postacią Janusza Korczaka
- jest kreatywny w rozwiązywaniu problemów, wykonywaniu zadań
- efektywnie pracuje w grupie, zespole
Metody i techniki: praca z tekstem, pracy w grupie, rozmowa kierowana, gry i zabawy
aktywizujące – np. pantomima, puzzle,
Ś rodki: komputery z dostępem do Internetu, projektor multimedialny, kartki z bloku
technicznego, noŜyce, markery, farby,
Materiały pomocnicze:
- materiał pomocniczy nr 1 – kartki - symbole
- materiał pomocniczy nr 2 – kartki - punkty
- materiał pomocniczy nr 3 – zaszyfrowana wiadomość
- materiał pomocniczy nr 4 - kartki z nazwami do pantomimy
- materiał pomocniczy nr 5 – spis treści strony internetowej do uzupełnienia
- materiał pomocniczy nr 6 – pytania do wyszukiwania odpowiedzi na stronie internetowej
- materiał pomocniczy nr 7- obrazki do wykonania puzzli
- materiał pomocniczy nr 8- ankieta ewaluacyjna dla ucznia
Czas realizacji : 90 minut
Bibliografia:
www.pskorczak.org.pl
www.clipart.pl
803350979.004.png
 
Przebieg zaj ęć :
1. Nauczyciel wita dzieci i dzieli je na grupy poprzez losowanie karteczek ( zał ą cznik
nr 1 ), które naleŜy nakleić na ubrania. Powstają cztery grupy skupione przy kolejnych
znaczkach. Członkowie grup odpowiednio ustawiają stoliki i zajmują miejsca obok
siebie, Ŝeby móc współpracować (w zaleŜności od liczebności klasy moŜe powstać
więcej grup lub mogą być liczniejsze). Grupy będą rywalizować podczas zajęć
i otrzymywać punkty ( zał ą cznik numer 2). Nauczyciel demonstruje znak.
Czas realizacji: 5 minuty
2. Nauczyciel pyta uczniów, czy znają nazwiska jakichś słynnych ludzi. Uczniowie
spontanicznie wymieniaj ą (Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II, Adam Mickiewicz, itp.)
Nauczyciel informuje uczestników, Ŝe podczas zajęć będziemy poznawać słynną
postać. Kogo, dowiedzą się po rozszyfrowaniu wiadomości – zał ą cznik nr 3.
Uczniowie odpowiadaj ą , Ŝ e rozwi ą zaniem jest „Janusz Korczak”. Krótka rozmowa
na temat, czy znają tę postać, z czym im się kojarzy.
Czas realizacji: 5 minut
3. Nauczyciel prosi kolejno, po jednym przedstawicielu z kaŜdej grupy, o wylosowanie
karteczki z hasłem do odegrania scenki pantomimy - zał ą cznik numer 4 . Jeśli jego
grupa odgadnie hasło, otrzymuje punkt. Odgadnięte hasła zapisywane są na tablicy:
pisarz, lekarz, nauczyciel, przyjaciel dzieci. Nauczyciel informuje, Ŝe są to dziedziny,
w których zasłynął Janusz Korczak . Jeśli któraś z grup zauwaŜy zaleŜność pomiędzy
swoimi emblematami na stolikach a otrzymanymi hasłami, równieŜ otrzymuje punkt.
Jeśli nikt na to nie wpadnie, nauczyciel wskazuje powiązanie.
Uwagi: uczniowie w grupach przygotowuj ą pantominy, a po kilku minutach dokonuj ą
prezentacji. Grupa, która najlepiej odda tre ść sytuacji otrzymuje najwi ę cej punktów,
pozostałe coraz mniej.
Czas realizacji: 5 minut
4. Prowadzący prosi uczniów o wymienienie źródeł, z których mogą korzystać, aby
pogłębiać wiadomości o słynnych ludziach, a szczególnie o Januszu Korczaku.
Uczniowie podają: Internet, encyklopedie, róŜne ksiąŜki, podręczniki szkolne, lekcje,
itp.. Nauczyciel demonstruje za pomocą projektora stronę internetową Polskiego
Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Zaznacza, Ŝe podczas spotkania, dzięki
informacjom zgromadzonym na tej stronie, bliŜej poznamy postać Korczaka. KaŜda
grupa zajmuje miejsce przy stanowisku komputerowym i szuka w Internecie
wskazanej strony. Aby łatwiej orientować się w zawartości, grupy wykonują spis
treści strony. Do tytułów zakładek zebranych na kartce mają dopisać działy, które w
nich występują lub krótko opisać treść informacji tam zawartych– zał ą cznik numer 5 .
Grupa, która pierwsza wykonana poprawnie zadanie, otrzymuje punkt.
Czas realizacji: 10 minut
5. Nauczyciel zaprasza grupy do zabawy i rywalizacji. Są to pytania dotyczące treści
zawartych na stronie internetowej. Po odczytaniu pytania przez nauczyciela, grupy
otrzymują czas na znalezienie odpowiedzi. Punktowane są dokładność i szybkość
odpowiedzi - zał ą cznik numer 6.
Uwagi: grupa, która najszybciej udzieli odpowiedzi, wskazuje jej miejsce na stronie
internetowej. Pozostałe grupy równie Ŝ poznaj ą tre ść strony.
Punkty s ą przyznawane grupie, która pierwsza wykonała poprawnie zadanie
i udzieliła gło ś nej odpowiedzi .
Czas realizacji: 10 minut
6. Grupy otrzymują puzzle. Są to pocięte na elementy ilustracje ze strony
Stowarzyszenia, przedstawiające pomniki poświęcone Korczakowi (moŜe być 15, 20,
30 elementów lub inaczej) - zał ą cznik numer 7 . KaŜda grupa losuje inny pomnik, a
następnie ustala na stronie internetowej nazwę pomnika i miejsce, gdzie on się
znajduje.
Uwagi: oceniane i nagradzane punktem jest kto szybciej: uło Ŝ y, nazwie i poda
miejsce, gdzie ten pomnik wyst ę puje .
Czas realizacji: 5 minut
7. Nauczyciel zauwaŜa, Ŝe poznaliśmy juŜ trochę Janusza Korczaka. Dlaczego właśnie o
tej osobie rozmawiamy? Dlaczego w Internecie istnieją strony poświęcone Januszowi
Korczakowi, w miastach stawiane są jego pomniki, istnieją placówki jego imienia?
Uczniowie spontanicznie odpowiadaj ą , Ŝ e Janusz Korczak bardzo kochał dzieci,
zawsze z nimi był, doskonale je rozumiał i razem z nimi umarł w obozie w Treblince,
pisał dla nich i o nich.
Czas realizacji: 5 minut
8. Nauczyciel podkreśla, Ŝe fenomenem Janusza Korczaka w kontaktach z dziećmi było
to, Ŝe je doskonale rozumiał. Korczak często kierował swoje słowa do dzieci,
Ŝartując, prowadząc z nimi dialog, a jednocześnie przekazującym im prawdy Ŝyciowe,
wymagające przemyślenia i wybrania właściwej drogi. I na tym polega jego
niezwykłość, był przyjacielem, a nie moralizatorem. Chciał, Ŝeby inni dorośli teŜ
rozumieli dzieci. W tym celu napisał wiele ksiąŜek, w których podejmował tematy
związane z wychowywaniem dzieci w domu lub placówkach wychowawczych.
Prowadzący prosi kaŜdą z grup o wynalezienie ze strony internetowej cytatu z utworu
Korczaka, który ma dla nich szczególną wartość, znaczenie. Następnie kaŜda grupa
wykonuje plakat z danym cytatem. Podczas prezentacji swojego plakatu uzasadnia
wybór cytatu.
Uwagi: przedstawiciele grup prezentuj ą swoje plakaty przed pozostałymi uczestnikami
spotkania.
Czas realizacji: 10 minut
9. Nauczyciel wskazuje, Ŝe strona z którą dzisiaj pracujemy, to nie tylko materiał do
czytania, ale takŜe miejsce wyraŜania swoich opinii i nawiązywania kontaktów z
innymi osobami zainteresowanymi postacią Janusza Korczaka. Prosi uczniów o
bliŜsze przyjrzenie się zakładkom i wskazanie miejsc, gdzie moŜna zamieszczać
własne uwagi.
Uwagi: uczniowie przegl ą daj ą stron ę . Wła ś ciwe zakładki to: „dzi ę kuj ę , prosz ę ,
przepraszam” oraz „forum dyskusyjne”
Zadaniem grup jest opracowanie własnej notatki do którejś z zakładek i umieszczenie
jej na stronie. Oryginalność tekstu oraz umieszczenie go na stronie nagradzane jest
punktami
Czas realizacji: 10 minut
10. Nauczyciel pyta uczniów, jakie są ich wraŜenia z odbioru treści strony internetowej o
adresie www.pskorczak.org.pl : co podobało się, zaciekawiło, a co było trudne lub
mało interesujące? Czy uwaŜają, Ŝe łatwiej poznawać znamienite osoby z ksiąŜek,
encyklopedii? Dla porównania grupy otrzymują encyklopedię i poszukują w niej
hasła: Janusz Korczak. Przedstawiciel grupy, która najszybciej znajdzie hasło,
odczytuje je głośno pozostałym.
Uwagi: uczniowie udzielaj ą spontanicznych odpowiedzi. Grupa, która najszybciej
znajdzie hasło, otrzymuje punkt.
Czas realizacji: 10 minut
11. Na zakończenie nauczyciel prosi grupy o podsumowanie zdobytych punktów. Zespół,
który uzyskał najwięcej otrzymuje brawa od pozostałych (mo Ŝ na wpisa ć równie Ŝ
pochwały uczniom lub oceny). Uczniowie proszeni są takŜe o wypełnienie krótkich
informacji zwrotnych dotyczących przebiegu spotkania – zał ą cznik numer 8.
Nauczyciel dziękuje za udział w spotkaniu i zaprasza do korzystania z poznanej
strony internetowej, zbiorów biblioteki oraz dalszego pogłębiania wiedzy na temat
Janusza Korczaka oraz poznawania jego twórczości.
Czas realizacji: 10 minut
Pozostały czas przeznaczamy na uporz ą dkowanie pracowni, tzn. ustawienie ławek i
krzeseł na potrzeby kolejnych zaj ęć .
Zgłoś jeśli naruszono regulamin