!opis książki.txt

(2 KB) Pobierz
Tytuł: Lochy Watykanu
Autor: André Gide
Tytuł oryginalny: Les Caves du Vatican
Język oryginalny: francuski
Kategoria: literatura piękna
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Forma: powieć
Rok pierwszego wydania: 1914
Rok pierwszego wydania polskiego: 1962
Wydanie ksišżki nagrywanej: Wydawnicto Literackie (według edycji Państwowego Instytutu Wydawniczego z roku 1962)
Miejsce i rok wydania: Kraków, 1985
Tłumacz: Tadeusz Boy-Żeleński

Rodzaj: audioksišżka
Wersja językowa: polska
Treć: pełna
Rok nagrania: 1999
Czyta: Ksawery Jasieński
Czas trwania: ~7 godz. 45 min.
Rozmiar: ~160 MB (16 plików)
Format: MP3 (KBPS:48, KHZ:44, mono)

Opis ksišżki:
"Lochy Watykanu" to powieć operujšca elementami groteski, farsy, a zarazem i sensacji, osnuta wokół fantastycznego wštku uwięzienia papieża. Swoicie pojęte motywy nietzscheańskie uosabia postać głównego bohatera - Lafcadia Wluiki, który usiłujšc stanšć niejako "poza dobrem i złem", dokonuje słynnego "czynu bezzasadnego" - morderstwa bez powodu. Powieć ta stanowi wyzwanie dla tradycyjnych norm moralnych, zmusza czytelnika do osobistej nad nimi refleksji.

Lochy Watykanu to niewštpliwie najbardziej znana powieć Gide'a, głównie za sprawš kontrowersji, które wywołała: oskarżano jš o herezję i niemoralnoć, a jej autora odsšdzano od czci i wiary. Materia utworu jest jednak dużo bardziej skomplikowana, niż chcieliby tego jego adwersarze. Lochy Watykanu to przede wszystkim błyskotliwa satyra na mieszczaństwo i religijne konwenanse, z dominujšcym wštkiem rzekomego spisku masonerii, polegajšcego na porwaniu i więzieniu papieża w tytułowych podziemiach stolicy apostolskiej. To także opowieć o Lafcadiu i dokonanym przez niego morderstwie przypadkowo spotkanego człowieka. To wreszcie przejaw formalnego nowatorstwa, zapowied powojennych eksperymentów powieciowych.

O autorze:
André Gide (1869 - 1951), francuski laureat literackiej Nagrody Nobla z roku 1947, znany głównie ze znakomitego "Dziennika" oraz powieci, wród których poczesne miejsce zajmujš "Lochy Watykanu" (1914) i "Fałszerze" (1925). Gide tworzył także poezję i dramaty, uprawiał krytykę literackš i eseistykę. W swoich utworach dawał wyraz ideologii nieograniczonej wolnoci jednostki, postawy buntu i niezależnoci sšdu.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin