Tradycja Halloween.docx

(30 KB) Pobierz

Tradycja Halloween

Tradycja Halloween

Autorem tekstu jest Aleksandra Zumkowska-Pawłowicz

Halloween to święto, które kojarzymy głównie ze Stanami Zjednoczonymi. Wszyscy znamy, głównie z filmów i opowieści, zabawy w jakie bawią się Amerykanie w tę wyjątkową noc. Przebierają się za upiory, przystrajają domy w czarne i pomarańczowe ozdoby o przerażających kształtach, do późnej nocy szaleją na imprezach. Dzieciaki w tym czasie w dziwacznych strojach chodzą po domach prosząc o słodycze wypowiadając słynne „Trick or treat”.

Święto zimy i umarłych
W wigilię wszystkich świętych, 31 października, Celtowie świętowali koniec lata i święto zmarłych. Te dwa święta mają ze sobą wiele wspólnego. Zima, w czasie której przyroda jest uśpiona dla wielu jest metaforą śmierci człowieka. Święto Zmarłych to oddanie czci tym, którzy odeszli natomiast przywitanie zimy jest jednocześnie akceptacją naturalnego rytmu przyrody i faktu, że wszystko kiedyś musi umrzeć, zniknąć, odejść.


 

REKLAMA

http://i.wp.pl/a/i/default/nav/dol.gifCzytaj dalej

 



 

Samhain
Wieczór Halloween to All Hallows Eve, czyli wigilia Wszystkich świętych. Nazywane było kiedyś także “All Hallows”, “Hallowmas”, “All Saints” lub “All Souls' Day”. Czyli wszystkich świętych lub wszystkich dusz. Halloween wywodzi się z dawnego, celtyckiego obrządku nazywanego Samhain. Nie jest, wbrew temu, co wielu się wydaje, amerykańskim zwyczajem. Do USA przywędrowało z Irlandii w XIX wieku i dopiero później dotarło do Europy.

Autorem tekstu jest Aleksandra Zumkowska-Pawłowicz

Dusze szukały żywych
Celtowie wierzyli, że dokładnie 1 listopada na ziemię powracają dusze wszystkich ludzi, którzy zmarli w ciągu minionego roku. Duchy miały poszukiwać żywych istot, a przede wszystkim, ludzkich postaci, w których mogłyby zamieszkać przez następny rok. Wierzono, że w ten dzień świat martwych i żywych łączy się w jedność. Celtowie, aby ochronić swoje ciała przed obcymi duszami, 31 października palili wielkie ogniska i przebierali się w dziwaczne, straszne stroje. Wszystko po to aby dusze nie widziały w nich żywych istot, ale podobne im upiory, które również szukają dla siebie ciał. W ten sposób starano się także wyprowadzić dusze ze wsi i miast. Rozpalano na wzgórzach wielkie ogniska, w których Celtowie palili kości zabitych zwierząt, jakie były sprawiane na nadchodzącą zimę. Miały one także wskazać duszom drogę do domu i odgonić złe stworzenia.

Zabawa po amerykańsku
Dziś Halloween kojarzy się wszystkim przede wszystkim z amerykańskim stylem, czyli przebraniami, zabawami i grami. Oglądamy do późnych godzin horrory, bawimy się na dyskotekach w mrocznej scenerii. W tę noc wszystko, co kojarzy się ze śmiercią, strachem, przejściem na drugą stronę jest traktowane z przymrużeniem oka. Amerykanie, ale także coraz więcej Europejczyków, ozdabia wtedy także swoje domy wywieszając dynie, zabawki w kształcie nietoperzy, przerażające maski. W domach wiszą sztuczne pajęcze sieci, podobizny przerażających czaszek i nietoperzy.


 

REKLAMA

http://i.wp.pl/a/i/default/nav/dol.gifCzytaj dalej

 



 

http://i.wp.pl/a/i/lewo.gif1 2 3 z 3 http://i.wp.pl/a/i/prawo.gif

Czytaj również:

Wyjątkowe przepowiednie i wróżby
Halloween to także wyjątkowa noc, w czasie której można wróżyć i, podobno, zabiegi magiczne nabierają wyjątkowej mocy. Wielu uważa, że warto stawiać sobie wtedy karty i pytać o ważne sprawy Tarota. Popularną wróżbą na tę okazje jest wrzucanie do ogniska orzechów włoskich. Jeśli pękną z hukiem, to wróży spełnioną miłość. Inną zabawa polega na rozstawieniu 12 świec w okręgu. Osoba chcąca poznać, które miesiące będą dla niej szczęśliwe musi po kolei przeskoczyć przez wszystkie świeczki. Te, które zgasną oznaczają pechowe miesiące, a te, które będą nadal płonąć symbolizują miesiące pełne szczęścia. Czy warto obchodzić w Polsce święto, którego tradycje nie są u nas zakorzenione? Dobrze wiedzieć, że chociaż traktujemy Halloween jako amerykański wymysł, to tak nie jest. Pamiętajmy, że sami mamy nasze zwyczaje, jakimi są Dziady. Być może warto powrócić do tych korzeni?


 

REKLAMA

http://i.wp.pl/a/i/default/nav/dol.gifCzytaj dalej

 



 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin