Wszystko o małych ząbkach.doc

(34 KB) Pobierz
Wszystko o małych ząbkach

Wszystko o małych ząbkach

O to, by twoje dziecko mogło pochwalić się pięknym i przede wszystkim zdrowym uśmiechem, warto zadbać już teraz. Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o pierwszych ząbkach twojego malucha.

Pierwsze ząbki zwykle wyczekiwane są przez rodziców i babcie. Czasem wiadomo, że już wkrótce się pojawią, bo zwiastują je niemowlęce łzy. Bywają też niespodzianką dla rodziców, bo ząbkowanie odbywało się bez bólu. Gdy ząbki już się pojawią, nadchodzi czas na ich pielęgnację.


Czy to juz zabek?
Pierwszy pojawia się najczęściej między 6. a 12. miesiącem życia dziecka. Warto jednak zajrzeć w buźkę marudzącemu 3-miesięczniakowi, bo już wtedy maluch może zacząć ząbkować. Nie martw się jednak, jeśli twój roczny szkrab nadal jest małym „dziąślakiem” – to także może być normalne! Zapytaj swoją mamę i teściową, kiedy ty i mąż zaczęliście ząbkować – to może być dla ciebie wskazówką, bo czas wyrzynania się zębów jest uwarunkowany genetycznie. Poszukiwanie pierwszych ząbków zacznij od umycia rąk. Potem wsuń palec do buzi dziecka i delikatnie pomasuj dziąsełka. Jeśli poczujesz pod opuszką charakterystyczne zgrubienie, to znak, że ząbek jest tuż, tuż!


No i zaczeło sie!
Niektóre dzieci przechodzą ząbkowanie bezboleśnie. Ale niestety, nie zawsze jest tak różowo. Ząbek, nim przebije się przez dziąsełko, może powodować ból. Czasami do tego dochodzi gorączka, a nawet biegunka. Niektóre ząbkujące dzieci źle śpią i nie mają apetytu. Na szczęście są sprawdzone sposoby na to, by ulżyć maluszkowi.
PODAJ GRYZAK, najlepiej schłodzony w lodówce (ale nie w zamrażarce!). Maluszek „żując” go, będzie masował dziąsełka, a to nieco zmniejszy ból.
POSMARUJ ROZPULCHNIONE DZIASEŁKO żelem (np. Calgel lub Dentinox). Takie preparaty zawierają środek znieczulający. Pamiętaj, że taka maść to też lek, więc stosuj ją zgodnie z zaleceniami na ulotce. 
MASUJ DZIASEŁKA palcem albo specjalnie do tego przeznaczoną nakładką (np. Canpol, cena około 5 zł). 
PODAJ LEK PRZECIWBÓLOWY dla niemowląt na bazie paracetamolu (np. Panadol), jeśli widzisz, że maluszek cierpi i dodatkowo pojawiła się gorączka.

To nieprawda, ze o mleczne zabki nie trzeba wcale dbac, gdyz i tak wypadna. Pierwsze perełki sa bowiem podstawa, na której powstana zeby stałe. To takze od ich zdrowia zalezy, jak beda wygladały juz te „dorosłe”. Dlatego, jesli juz teraz zadbasz o zabki szkraba, mozesz byc pewna, ze kiedys ci za to podziekuje.


1 Czysc zabki malucha
Warto zadbać o higienę jamy ustnej, nawet jeśli w buzi nie ma jeszcze ząbków. Przecieraj przynajmniej raz dziennie dziąsełka niemowlaka wilgotną gazą. To pomoże usunąć bakterie. A kiedy już pojawi się w buzi pierwsza perełka, mycie zębów powinno stać się waszym codziennym rytuałem. Myj ząbki maluszka przynajmniej 2 razy dziennie: po śniadaniu oraz po kolacji (absolutnie nie pozwalaj dziecku zasypiać przy wieczornej butelce mleka!). Kiedy twój maluch będzie miał już 3 ząbki,0 nadejdzie czas na kupno pierwszej prawdziwej szczoteczki. Wybierz taką specjalną dla dzieci (w sklepach jest ich ogromny wybór) i oczywiście dziecięcą pastę do zębów bez fl uoru (np. Nenedent). Warto wiedzieć, że po umyciu zębów tą pastą nie trzeba płukać buzi.

2 Karm malca z uwaga
PIERSIA W trakcie posiłku mały ssak kształtuje swój zgryz i podniebienie oraz ćwiczy żuchwę, a także język. Lepiej jednak, żebyś nie podawała piersi zbyt długo maluszkowi, bo może to spowodować wykrzywienie zębów. Stomatolodzy zalecają karmienie piersią do 1. urodzin.
Z BUTELKI Zbyt długie i częste picie z butelki może powodować nieprawidłowe kształtowanie się kości szczęki i żuchwy. Dlatego już 10-miesięcznego niemowlaka możesz przyzwyczajać do kubka-niekapka. A jeśli wciąż podajesz dziecku butelkę, koniecznie zwróć szczególną uwagę na to, jak układasz szkraba – absolutnie nie podawaj butelki leżącemu zupełnie płasko maluchowi. W tej pozycji bowiem żuchwa dziecka ciąży do tyłu, nadwyrężając stawy i więzadła, co w konsekwencji może powodować poważne wady zgryzu.

3 Zachecaj do zucia
Kiedy pojawią się ząbki, maluch może zacząć powoli ćwiczyć żucie. To dobry trening dla języka i szczęki, które powoduje, że ząbki prawidłowo się układają. Gdy malec już będzie świetnie radził sobie z papkami, podaj mu pokarmy nie całkiem przetarte. A 10-miesięcznemu smykowi możesz z powodzeniem zaproponować chrupki kukurydziane, które świetnie trenują żucie.

4 Wybierz dobry smoczek
Podaj maluchowi uspokajacz o anatomicznym kształcie i staraj się, by malec go ssał tylko wtedy, gdy tego naprawdę potrzebuje, np. podczas zasypiania (niech nie trzyma go w buzi przez cały dzień). A po pierwszych urodzinach zacznij odzwyczajać dziecko od smoczka.

5 Nie kładz na poduszce
Spanie zupełnie na płasko jest zdrowe dla kręgosłupa i… kształtującego się zgryzu. W tej pozycji dziecko może swobodnie oddychać przez nosek. Jeśli zaś maluch śpi na stercie poduch, musi pomóc sobie w oddychaniu otwierając buzię. A to powoduje zwężenie szczęki i wysunięcie dolnych zębów. Warto także walczyć z katarkiem, bo i wtedy maluch śpi z otwartą buzią, co (jeśli będzie często się zdarzało) może powodować wady zgryzu.

6 Zapobiegaj ssaniu kciuka
To m.in. ten właśnie nawyk jest odpowiedzialny np. za wypchniecie górnych jedynek, czy cofnięcie żuchwy. Obserwuj więc dziecko i jeśli zauważysz, że ciągle wkłada paluszek do buzi, staraj się go tego oduczyć. Warto z okazji pierwszych urodzin dziecka wybrac sie do pedodonty (dentysty dzieciecego). Oceni on stan zabków malucha i da wskazówki, jak o nie dbac.
 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin