stan termiczny ziemi, tektonika płyt litosfery.doc

(45 KB) Pobierz
Stan termiczny Ziemi

STAN TERMICZNY ZIEMII

Powierzchnia Ziemi ogrzewana jest promieniami słonecznymi.

 

Źródłem energii promieniowanej przez Słońce są reakcje termojądrowe przemiany wodoru w hel., zachodzące w jego wnętrzu.

 

Zewnętrzne źródła ciepła- ciepło słoneczne przenika w głąb skorupy ziemskiej bardzo powoli i na niewielkie głębokości. Zmiany dobowe sięgają 1m. Zmiany pór roku 5-6m. Przemarzanie sięga 1,2-1,5m. Na głębokości 20m zmiany są niedostrzegalne.

W strefie głębokości 15-20m panuje stał temperatura (strefa termiczna neutralna) równa w przybliżeniu średniej rocznej temperaturze danego miejsca.

 

Wewnętrzne źródło ciepła- ziemia jest złym przewodnikiem ciepła. W liczącej blisko 5mld lat historii zachowała około 20% ciepła pierwotnego, reszta pochodzi z rozpadu pierwiastków promieniotwórczych, szczególnie toru, uranu i potasu.

 

Ziemia ma zatem własne źródło ciepła. Świadczy o tym wzrost temperatury z głębokością, stwierdza się to w kopalniach i otworach wiertniczych. Wyraża się go stopniem geotermicznym.

Stopień geotermiczny- liczb metrów przypadająca na wzrost temperatury o 1oC, opisuje natężenie przepływu ciepła z wnętrza Ziemi na jej powierzchnię.

Gradient geotermiczny- wzrost temperatury przypadający na wzrost głębokości o 1m.

 

Wzrost temperatury zależy od: charakteru skał i ich przewodnictwa cieplnego, ułożenia skał, zawodnienia, bliskości źródeł gorących, wulkanicznych i wgłębnych ognisk magmowych.

 

Stopień geotermiczny przykłady- Budapeszt 15m/1oC, Szubin 33m/1oC, Sudety 25m/1oC, Bahamy 180m/1oC. Średnia dla zachodniej Europy 33m/1oC.

 

Przyrost temperatury w głębi Ziemi- zgodnie ze stopniem geotermicznym temperatura rośnie do głębokości około 70km, dalej przyrost jest mniejszy:

·         Na głębokości 100km temperatura wynosi 1500oC

·         Na 100km około 3000oC

·         Gwałtowny skok następuje na granicy płaszcza z jądrem 3500oC-4800oC

·         W jądrze temperatura wynosi ponad 6000oC

 

Strumień ciepła- istnienie gradientu ciepła skierowanego ku górze sprawia, że z głębi Ziemi do jej powierzchni istnieje stały dopływ ciepła.

Strumień ciepła Q=K*r           K- przewodność ciepła              r- gradient

Strumień ciepła mierzony jest w jednostkach strumienia ciepła (1JSC). W układzie SI strumień ciepła ma wymiar miliwat na metr kwadrat.

 

Średnie wartości strumienia ciepła:                                                       

Kontynenty                                                                                                  Oceany

Obszar prekambryjski <1JSC                                                                      Atlantyk 1,4JSC

Platformy paleozoiczne 1,5JSC                                                        Indyjski 1,4JSC

Obszar fałdowań kenozoicznych 1,7JSC                                          Pacyfik 1,7JSC

Kenozoiczne obszary wulkaniczne 2,1JSC

                                          Średnio: kontynenty 1,49JSC, Oceany 1,65JSC

 

TEKTONIKA PŁYT LITOSFERY

Teoria tektoniki płyt przyjmuje, że litosfera nie jest ciągła, lecz składa się z kilkunastu sztywnych płyt tektonicznych zwanych także krami, które przemieszczają się po plastycznej astenosferze.

 

Płyty litosfery- płyta euroazjatycka, płyta indyjska, płyta australijska, płyta północno- amerykańska, płyta południowoamerykańska, płyta afrykańska, płyta anktartyczna.

 

Dryf kontynentów- za twórcę hipotezy dryfu kontynentów uważa się Alfreda Wegenera. W pracy „Powstanie kontynentów i oceanów” przedstawił na mapach rozmieszczenie lądów i oceanów w trzech epokach geologicznych. Uważał on, że bloki kontynentalne zbudowane ze skał lżejszych zanurzone są w podłożu o większej gęstości i właściwościach plastycznych. Umożliwiło to przemieszczanie się bloków kontynentalnych w poziomie.

Dowody:

1.      podobieństwo linii brzegowej

2.      podobieństwo a nawet identyczność budowy geologicznej obszarów położonych po obu stronach Atlantyku

3.      występowanie podobnych i identycznych przedstawicieli flory i fauny na różnych kontynentach w minionych epokach geologicznych

Pangea- Wegener przyjął istnienie w przeszłości jednego kontynentu, który nazwał „Pangea” (gr- cała ziemia, wszechziemia). Pangea rozpadła się w triasie na mniejsze bloki kontynentalne dając początek współczesny lądom.

 

Przyczyny ruchu płyt- Wegener uważał, że siłami sprawczymi są siły odśrodkowe Ziemi oraz przyciąganie Słońca i Księżyca. Nie miał jednak racji, Cała teoria została odrzucona.

Do teorii dryfu kontynentów powrócono dopiero w XX wieku, kiedy zaczęto na szeroką skale badać dna oceanów.

Wg teorii Artura Holmesa przyczyną dryfu kontynentów są działające w płaszczu Ziemi prądy konwekcyjne. Ta teoria uznawana jest za najbardziej prawdopodobną.

 

Mechanizm ruchu płyt- mechanizm napędowy stanowią prądy konwekcyjne powstające w górnym płaszczu Ziemi. Prądy wstępujące- oddalanie płyt. Prądy zstępujące- zderzanie płyt.

 

W określeniu granicy między płytami litosfery bardzo pomocnicze okazały się badania sejsmiczne. Strefy występowania trzęsień pokrywają się z granicami płyt litosfery.

 

Między płytami istnieją trzy rodzaje granic:

-          rozbieżne (dywergentne)- powstaje skorupa.

-          zbieżne (konwergentne)- skorupa jest niszczona

-          przekształcające (transformacyjne, przesuwcze)- nie powstaje ani się nie niszczy skorupa

Płyty poruszają się ze średnią prędkością kilki cm/rok (od 1 do 18cm).

              1. Granice rozbieżne (dywergentne)- płyty oddalają się od siebie.

              - Granice rozbieżne oceaniczne- Najczęściej zachodzi pod płytami oceanicznymi, powstają tam grzbiety śródoceaniczne o szerokości nawet 1000km i wysokości 2-3tys m, czasem pod poziomem morza. Zachodzi tu rozrastanie się dna morskiego (Spreding) i intensywny wulkanizm.
              Spreding- badania magnetyzmu dna oceanicznego wykazały, że jest ono namagnesowane w różniące się wiekiem pasy- równoległe do osi grzbietu śródoceanicznego: młodsze bliżej grzbietu, a starsze dalej. Świadczy to o ciągłym tworzeniu się w osi grzbietu nowej litosfery oceanicznej.
              Magnetyzm Ziemi- w momencie stygnięcia lawa ulega namagnesowaniu zgodnie z panującą w tym czasie orientacją ziemską pola magnetycznego. W historii Ziemi dochodziło okresowo do przemagnesowania pola magnetycznego.

              Najstarsze dno oceaniczne liczy 180mln lat.

              Grzbiet oceaniczny- wydłużony, podwodny, system górki w oceanach; ma bardzo rozczłonkowane zbocza i bywa rozcięty wzdłuż linii grzbietowej przed dolinę ryftową.

                            - Granice rozbieżne kontynentalne- w wyniku rozsuwania się płyt kontynentalnych powstają doliny ryftowe (głęboka rozpadlina tektoniczna szerokości 25-50km, biegnąca wzdłuż szczytowych partii grzbietu oceanicznego lub występująca w obrębie kontynentalnym.

              Największe ryfty kontynentalne to; Wielkie Jeziora Afrykańskie, Jezioro Bajkał, rzeka Rio Grande, rów Renu i Rodanu.

              Granice rozbieżne rozrywają kontynenty (np. Afryka Wschodnia, Islandia-grzbiet śródatlantycki rozrywa ją. Płyty oddalają się od ciebie z prędkością 2cm/rok. Z wulkanów tarczowych wydobywa się lawa bazaltowa).

 

 

RODZAJ PŁYT

 

 

TOPO- GRAFIA

ZJAWISKO GEOLOGICZNE

WSPÓŁCZESNY PRZYKŁAD

 

OCEANICZNO- OCEANICZNA

grzbiety środkowo- oceaniczne

- rozrost dna oceanicznego

- płytkie trzęsienia ziemi
- wypływy magmy

Grzbiet Śródatlantycki

 

KONTYNENTALNO-

KONTYNENTALNA

 

 

doliny

ryftowe

-rozrastanie kontynentów
-trzęsienia ziemi
-wypływy magmy
-wulkany
-deformacje skał

Ryfty wschodnie afrykańskie

 

2. Granice zbieżne (konwergentne)- płyty zbliżają się do siebie. Jest to granica kolidujące. Powstaje tu tzw. Strefa subdukcji- strefa, wzdłuż której jedna płyta wsuwa się pod sąsiednią. Jest to strefa trzęsień ziemi. Subdukcja jest odpowiedzialna za znikanie z powierzchni Ziemi płyt oceanicznych. Wzdłuż linii kontaktu płyt powstają obniżenia- rowy oceaniczne.

              -jeżeli kolidują dwie płyty oceaniczne, to każda może ulec subdukcji. Płyta zagłębiająca się w płąszczu Ziemi ulega nadtopieniu, powstaje magma mniej gęsta (andezytowa) i przemieszcza się do powierzchni, powodując erupcje wulkanów. Jeżeli na płycie znajduje się kontynent lub wyspa to porusza się ona wraz z płytą.

                            -jeżeli zbiegają się: płyta oceaniczna z kontynentalną, to subdukcji ulega płyta oceaniczna (cięższa), a kontynentalna (lżejsza) pozostaje na powierzchni

                            -jeżeli kolidują dwie płyty kontynentalne, to nie ma subdukcji. Dochodzi do fałdowania i wypiętrzenia.

 

 

 

 

 

 

RODZAJ PŁYTY

 

TOPO- GRAFIA

ZJAWISKO GEOLOGICZNE

WSPÓŁCZESNY PRZYKŁAD

 

OCEANICZNO- OCEANICZNA

 

 

 

-łuki wysp
- rowy oceaniczne

-subdukcja
-głębokie trzęsienia ziemi

-wypływy magmy

-wulkany

-deformacje skał

Zachodnie Aulety

 

OCEANICZNO- KONTYNENTALNA

-góry oceaniczne
-rowy oceaniczne

-subdukcja
-głębokie trzęsienia ziemi

-wypływy magmy

-wulkany

-deformacje skał

 

Andy

 

 

 

 

 

KONTYNENTALNO- KONTYNENTALNA

 

-góry

-głębokie trzęsienia ziemi

-deformacje skał

 

Himalaje

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin