Oparzenia przełyku formaliną.rtf

(2 KB) Pobierz

Oparzenia przełyku formaliną

W handlu znajduje się 40% roztwór formaliny. Używany bywa najczęściej przez ludzi cierpiących na nadmierne pocenie się nóg. Jest to środek silnie żrący i nie powinien być stosowany bez zlecenia lekarza. Przechowywanie formaliny razem z lekami jest przyczyną wielu pomyłek i ciężkich, najczęściej śmiertelnych oparzeń przełyku i żołądka oraz ogólnego zatrucia.

Oparzenie formaliną początkowo wywołuje przekrwienie i palenie w jamie ustnej i przełyku, występują przy tym bóle brzucha, biegunka, zawroty głowy, ogólne osłabienie, czasami ataki drgawek i skąpomocz, a nawet bezmocz - świadczy to o uszkodzeniu nerek.

Zatrutemu zapewniamy dopływ świeżego powietrza. Do picia dajemy białko jaja kurzego z wodą. Stosujemy lewatywę i podajemy środek przeczyszczający (sól gorzką). Inne leki otrzymuje chory już w szpitalu, gdzie musi być niezwłocznie umieszczony.

Oparzenia przełyku to zawsze bardzo poważne wypadki. Szczególnie należy strzec dzieci, aby nie miały one nigdy dostępu do stężonego kwasu, stężonej sody, czy też innej substancji żrącej.

W razie wypadku należy porozumieć się ze specjalistą laryngologiem, pod którego opieką chory musi pozostawać przez dłuższy czas i zgłaszać się do niego do kontroli.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin