tabulator.doc

(95 KB) Pobierz



POJĘCIA:  tabulator, 

 

Tabulatory

 

 



Po lewej strony linijki znajduje się znak o kształcie drukowanej litery L. Jeżeli kilka razy klikniemy w ten znak otrzymamy inne znaki, jak poniżej.



Tabulatory otrzymaliśmy w spadku po maszynach do pisania, gdzie nie można było pisać w prosty sposób w tabelach, tam tabulatory usprawniały pisanie w kolumnach, więc i wstawianie tabel.
Jak wstawić taką kolumnę? Wystarczy wybrać odpowiedni tabulator i kliknąć na linijce, a wstawimy tam własny punkt tabulacji. Jeżeli tego nie zrobimy, to po wciśnięciu klawisza Tab kursor też przejdzie do następnej kolumny, ale zgodnie z tabulatorem automatycznym.



Kursor ustawia się w odpowiedniej kolumnie po wciśnięciu klawisza Tab. Jeżeli będziemy korzystać tylko z tabulatora automatycznego, a kolumna będzie dość daleko od lewego marginesu, to się nawciskamy klawisz Tab, a przy okazji bardzo naśmiecimy w tekście. Warto więc wstawiać własne punkty tabulacji.

Po co nam tyle różnych tabulatorów?
służy do ustawiania napisów wyrównanych do lewej krawędzi.
Ustawia wyrównuje napisy według prawej krawędzi.
Ten z kolei służy do ustawiania liczb przecinek pod przecinkiem.
A ten tabulator wyśrodkuje napisy według ustalonego punktu tabulacji.



Przykład 1. Wyobraźmy sobie taką tabelkę jak poniżej.


Napisy są wyrównane do lewej krawędzi, liczby są ustawione równo kropka pod kropką, tylko nazwy miejscowości są wyrównane w ostatniej kolumnie według ich środków, są więc wycentrowane. (Nie znam sensownego zastosowania dla tabulatora centrującego! Przykład powyżej jest nieciekawy, ale jednak jest.)

Jak "wyglądają" wpisy można zobaczyć włączając widok wstawianych znaków nie drukowanych.
(Ctrl-F10 albo z menu WIDOK/ZNAKI NIEDRUKOWANE)
(Sympatycy Microsoft Worda wciskają symbol Znak klawisza Enterkońca wiersza z paska formatu i też mają wyświetlone znaki niedrukowane)



Strzałki Widoczny znak tabulacjipokazują nam wciśnięcie klawisza Tab, znaczek na końcu każdego wiersza Znak klawisza Enterpokazuje wymuszone zakończenie wiersza przez wciśnięcie klawisza Enter.




Przykład 2. Często stosowany system opisu filmu






Przykład 3. System ustawiania tabulatorów, jak w napisach końcowych westernów




 

po co to mam?

 

 


Właściwie większość operacji przy użyciu tabulatorów można spokojnie wykonać bez ich udziału, w końcu są przecież tabele! Wyrównanie do lewej, do prawej, wyśrodkowanie itd. można spokojnie wykonać w kolumnach tabeli, a obrysu tabeli nie trzeba rysować. Mamy wtedy tabelę jak z użyciem tabulatorów.
Nie ma jednak tabulatora dziesiętnego wyrównującego liczby przecinek pod przecinkiem. Tabulator ten przydaje się nawet w tabelach. Pamiętajmy o tym, że w tabelach przejście do punktu tabulacji wykonuje się po wciśnięciu Ctrl-Tab, bo sam klawisz Tab w tabelach powoduje przejście do następnej komórki.

tabulator w tabeli



Jeżeli nam zbrzydło wstawianie tabel i tabulatorów, możemy zastosować automat jak poniżej.



Wpisujemy tekst rozdzielając komórki ustalonym znakiem np. jak tutaj średnikiem. Potem zaznaczamy cały tekst i wykorzystujemy narzędzie zamieniające tekst na tabelę i odwrotnie (w menu NARZĘDZIA/TREKST<->TABELA). Praca nie sprawia kłopotów, tylko po przekształceniu tekstu w tabelę trzeba dopasować szerokości kolumn (i ewentualnie wstawić tabulator dziesiętny wyrównujący liczby na miejscu dziesiętnym - tutaj kolumna cena) i po kłopocie.













 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin