35. Rodzaje wad postawy ciała.doc

(20 KB) Pobierz

35. RODZAJE WAD POSTAWY CIAŁA

 

Wada postawy to odchylenie od ogólnie przyjętych cech postawy prawidłowej.

 

1. Wady kręgosłupa

  • plecy okrągłe – nadmierna kifotyzacją odcinka piersiowego (hiperkifoza piersiowa). Charakterystyczne dla tej wady jest osłabienie mięśni grzbietu; głowa i barki są wysunięte w przód, łopatki rozsuwają się i odstają od płaszczyzny pleców. Mięśnie klatki piersiowej są przykurczone, co upośledza oddychanie.

·                     plecy wklęsłe - Wada ta charakteryzuje się nadmiernym wygięciem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, tworząc hiperlordozę lędźwiową. W przypadku tej wady występuje również zwiększone przodopochylenie miednicy, wypięty brzuch i uwypuklenie pośladków, zwiększone przodopochylenie miednicy

·                     plecy okrągło-wklęsłe – charakteryzują się pogłębieniem kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej. Postawa: pochylenie głowy ku przodowi, ustawienie barków ku przodowi, odstawanie łopatek, spłaszczenie k.piersiowej, wystający brzuch i pośladki,

·                     plecy płaskie - Dla wady charakterystyczne jest zmniejszenie lub całkowite zniesienie naturalnych krzywizn kręgosłupa, przez co traci on swoje właściwości amortyzujące.

·                     Skolioza – (czynnościowa lub strukturalna), boczne skrzywienie kręgosłupa, charakteryzuje się trójpłaszczyznowym odchyleniem osi anatomicznej kręgosłupa od mechanicznej. Dochodzi do torsji i rotacji kręgosłupa wzdłuż jego osi pionowej, w stronę wypukłości łuku skrzywienia. Skolioza pociąga za sobą wtórne zmiany w układzie narządu ruchu, klatce piersiowej i narządach wewnętrznych.

 

2. Wady klatki piersiowej

·                     klatka piersiowa lejkowata -  lejkowate zapadnięcie dolnej części mostka i przylegających odcinków żeber. Wadzie tej towarzyszą paradoksalne ruchy klatki piersiowej na skutek osłabienia mięśni grzbietu, brzucha, wysunięcia barków do przodu i spłaszczenia klatki piersiowej.

·                     klatka piersiowa kurza - występuje tu zniekształcony, silnie wysunięty do przodu mostek tworzący uwypuklenie w kształcie dzioba łodzi. Wada ta podobnie jak klatka piersiowa lejkowata silnie zaburza wydolność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

 

3. Odchylenia w ustawieniu głowy i szyi:

  • Pochylenie głowy na bok, wysunięcie głowy ku przodowi – powstaje w wyniku zwiększonej kifozy odcinka piersiowego, wad wzroku i słuchu, czynniki środowiskowe, morfologiczne.
  • Kręcz karku – powstaje w wyniku niedorozwoju kręgów szyjnych lub mięśni szyi (przykurcz m.mostkowo-obojczykowo-sutkowego i czasem mm. pochyłych)

 

4. Wady kończyn dolnych

·                     kolana koślawe - Kolana skierowane do wewnątrz, oś podudzia tworzy z osią uda kąt rozwarty na zewnątrz, podudzie jest nadmiernie oddalone od osi środkowej ciała. Kostki wewnętrzne oddalone są od siebie więcej niż 5 cm.

  • kolana szpotawe - W wadzie tej oś podudzia tworzy z osią uda kąt rozwarty do wewnątrz. Kolana są skierowane na zewnątrz, przez co kończyny przyjmują kształt litery „O”.

·                     stopa płaska - obniżenie się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się płaska. Wyróżnia się płaskostopie podłużne (wynik obniżenia łuku przyśrodkowego stopy) i poprzeczne (obniżenia łuku poprzecznego przedniego stopy)

·                     stopa płasko-koślawa - skręcenie pięty na zewnątrz i opieranie się na brzegach przyśrodkowych stopy. Dziecko z tą wadą zdziera obcas po stronie wewnętrznej.

·                     stopa szpotawa – skręcenie pięty do wewnątrz i opieranie się na brzegu bocznym stopy. Przy szpotawości dziecko zdziera obcas po stronie zewnętrznej.

·                     stopa wydrążona – pogłębienie wydrążenia stopy w odcinku między guzem piętowym a głowami kości śródstopia i równoczesnym skręceniu tego odcinka. Wada charakteryzuje się tzw.wysokim podbiciem

·                     zniekształcenia palców stóp:

                                              paluch koślawy odchylenie tego palca ku stronie zewnętrznej

                                              paluch sztywny – sztywność stawu śródstopno – paliczkowego palucha

                                              palce młoteczkowate – kątowe zgięcie stawów międzypaliczkowych stóp.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin