BUDOWA I UŻYTKOWANIE BRONI STRZELECKIEJ WIESŁAW STRUZIŃSKI.docx

(2328 KB) Pobierz
MMMMMMMM

 

CENTRALNY  OŚRODEK  SZKOLENIA

STRAŻY  GRANICZNEJ

 

ZESPÓŁ  SZKOLENIA STRZELECKIEGO

 

 

 

 

 

Wiesław  STRUZIŃSKI

 

 

BUDOWA  I  UŻYTKOWANIE

 

BRONI  STRZELECKIEJ

 

 

 

 

 

_________________________________________________________

KOSZALIN – 2006 ROK

 

 

 

 

Skład komputerowy -

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone –COS SG – Koszalin

    Żadnego fragmentu tej książki nie wolno reprodukować (adaptować)

    w całości lub części, niezależnie od zastosowanej techniki bez, pisemnej

    zgody Wydawcy.

 

 

Wydawca: Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej

                  75 – 902 Koszalin ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 92

 

Druk: „Poligrafia” COS SG – Koszalin

Nakład: 150 egz.

 

 

 

 

 

 

 

 

1.     PRZEZNACZENIE,  DANE,  BUDOWA  ORAZ  ROZKŁADANIE

 

I  SKŁADANIE   BRONI  STRZELECKIEJ  KRÓTKIEJ

 

 

 

            P – 83

 

 

Właściwości  bojowe  i  przeznaczenie  pistoletu

 

9 mm pistolet wz. 1983 (P-83) jest bronią osobistą; służy do walki na krótkich odległościach (do 50 m) i do samoobrony.

Pistolet działa na zasadzie swobodnego odrzutu zamka, jest prosty w budowie i użyciu, lekki i małych wymiarów.

 

 

 

Podstawowe  części  i  zespoły  pistoletu  i  ich  działanie  w  czasie  strzelania

b1

1-muszka, 2-zamek, 3-celownik, 4-skrzydełko bezpiecznika, 5-kurek, 6-chwyt, 7-magazynek, 8-zaczep zamka, 9-spust, 10-osłona spustu, 11-zderzak.

Pistolet jest bronią automatyczną (samopowtarzalną). Przeładowanie pistoletu następuje automatycznie, a ogień prowadzi się tylko strzałami pojedynczymi. Działanie to opiera się na zasadzie swobodnego odrzutu zamka. Dzięki zastosowaniu w pistolecie mechanizmu spustowo – uderzeniowego z samonapinaniem kurka można szybko otworzyć ogień, naciskając bezpośrednio język spustowy bez uprzedniego napięcia kurka.

Bezpieczeństwo w obchodzeniu się z pistoletem zapewnia umieszczony z lewej strony zamka bezpiecznik skrzydełkowy (ryglujący iglicę i przesuwający dźwignię zwalniania kurka, która uniemożliwia napięcie kurka, a tym samym danie strzału) i dźwignia zabezpieczająca kurek w położeniu zwolnionym (odbezpieczonym), sterowana za pomocą spustu przez szynę spustową i zaczep kurka.

 

b2

1-zamek, 2-iglica, 3-wskaźnik naboju, 4-bezpiecznik, 5-kurek, 6-dźwignia zwalniania kurka, 7-zapadka, 8-dźwignia zabezpieczająca, 9-szyna spustowa, 10-zaczep kurka, 11-żerdź, 12-zaczep magazynka, 13-zatrzask zderzaka, 14-zderzak, 15 spust, 16-szkielet, 17-nakładka, 18-magazynek, 19-osłona spustu (kabłąk).

Każdy pistolet jest wyposażony w futerał, wycior i magazynek zapasowy.

Do strzelania z pistoletu używa się 9 mm nabojów. Nabój składa się z łuski, spłonki, ładunku prochowego i pocisku.

Podczas strzelania pistolet działa w następujący sposób.

Po naciśnięciu spustu szyna spustowa zaczepiając za zaczep kurka odchyla go i napina przez zapadkę kurek. Zapadka, napinając kurek, wyzębia się z zaczepu kurka (w przypadku samonapinania) lub kurek wyzębia się z zaczepu kurka (w przypadku uprzedniego „napięcia” kurka), a kurek pod działaniem siły ściśniętej sprężyny uderza w iglicę, która nakłuwa grotem spłonkę, ta zaś zapala ładunek prochowy. Podczas spalania się ładunku prochowego w lufie powstają gazy prochowe. Pocisk pod działaniem ciśnienia gazów prochowych zostaje wyrzucony z przewodu lufy; jednocześnie zamek pod działaniem gazów prochowych na dno łuski przesuwa się do tyłu, wyciąga łuskę z komory nabojowej i ściska sprężynę powrotną. Wskutek zetknięcia się z wyrzutnikiem łuska zostaje wyrzucona przez okno zamka na zewnątrz.

Zamek przesuwając się do tyłu napina kurek, który następnie zazębia się z zaczepem kurka i pozostaje w położeniu napiętym. Po dojściu do skrajnego tylnego położenia zamek zaczyna się przesuwać do przodu pod działaniem siły ściśniętej sprężyny powrotnej, dosyłając do komory nabojowej kolejny nabój. Przewód lufy zostaje zamknięty przez zamek; pistolet jest ponownie gotowy do strzelania.

W celu dania kolejnego strzału należy zwolnić język spustowy, a następnie powtórnie go nacisnąć. W ten sposób można prowadzić ogień aż do wystrzelania ostatniego naboju z magazynka.

Po wystrzelaniu wszystkich nabojów z magazynka zamek zatrzymuje się na dźwigni zatrzymania zamka „po ostatnim strzale” i pozostaje w tylnym położeniu.

Działanie  części  i  mechanizmów  pistoletu

Położenie części i zespołów przed ładowaniem

Przed ładowaniem części i zespoły pistoletu znajdują się w następującym położeniu:

-   zamek pod działaniem sprężyny powrotnej – w skrajnym przednim położeniu; wieniec czółka zamka opiera się o tylne ścięcie lufy, w wyniku czego lufa jest zamknięta przez zamek; prowadnice szkieletu wchodzą w rowki zamka;

-   skrzydełko  bezpiecznika  znajduje się w położeniu zabezpieczonym;

-   kurek – pod działaniem sprężyny – znajduje się w położeniu pośrednim i opiera się na żerdzi sprężyny kurka;

-   zaczep  kurka  opiera się zębem o ząb kurka;

-   spust – poprzez szynę i zaczep – jest unieruchomiony przez dźwignię zwalniania kurka, którą steruje bezpiecznik;

-   magazynek jest włożony do chwytu pistoletu; donośnik znajduje się w górnym położeniu, a ząb donośnika naciska dźwignię zwalniania zamka po ostatnim strzale.

Działanie części i zespołów podczas ładowania

W celu załadowania pistoletu należy:

-   wyjąć magazynek z chwytu;

-   załadować magazynek nabojami;

-   włożyć magazynek do chwytu;

-   odbezpieczyć pistolet;

-   odciągnąć zamek do tyłu i puścić go.

UWAGA. Pistolet można załadować (wprowadzić nabój do komory nabojowej) również w stanie zabezpieczonym.

Podczas  ładowania  magazynka  naboje układają się na donośniku jeden na drugim w rzędzie, ściśnięta sprężyna magazynka unosi je do góry naciskając donośnik od dołu.

Po włożeniu załadowanego magazynka do chwytu pistoletu zaczep magazynka zaskakuje za występ znajdujący się na ściance pudełka magazynka i utrzymuje magazynek w chwycie. Górny nabój opiera się o dolną powierzchnię zamka. Donośnik znajduje się w dole, a jego ząb nie działa na dźwignię zwalniania zamka „po ostatnim strzale”.

Podczas odciągania zamka do tyłu zamek, przesuwając się po prowadnicach, obraca (napina) kurek, który zaskakuje swoim zębem za ząb zaczepu kurka.

Donośnik magazynka podnosi pod działaniem sprężyny naboje tak, że górny nabój ustawia się na linii dosyłania.

Podczas ruchu zamka do przodu pod działaniem sprężyny powrotnej przesuwa się on po prowadnicach, popycha dosyłaczem górny nabój i wprowadza go do komory nabojowej. Nabój, przesuwając się pod szczękami pudełka magazynka i po wślizgu lufy, wchodzi do komory nabojowej. Drugi nabój podnosi się pod działaniem sprężyny magazynka aż do oparcia się o dolną powierzchnię zamka. Gdy zamek dochodzi do skrajnego przedniego położenia, nabój opiera się przednim ścięciem łuski o występ pierścieniowy komory nabojowej, a wyciąg zaskakuje za kryzę łuski; przewód lufy zostaje zamknięty zamkiem.

Kurek jest napięty. Pistolet jest gotowy do dania strzału.

Działanie części i zespołów pistoletu podczas samonapinania kurka

Podczas naciskania spustu szyna spustowa zazębia się z zaczepem kurka i odchyla go. Odchylony zaczep kurka naciska zapadkę kurka i obraca zespół kurka, który ściska przez żerdź sprężynę kurka. Przy końcu drogi obrotu zespołu kurka wyzębia się on z zaczepu kurka i wraca pod działaniem siły ściśniętej sprężyny, uderza w iglicę i powoduje strzał.

Działanie części i zespołów pistoletu po uprzednim napięciu kurka

W stanie napiętym kurek jest utrzymywany przez zaczep kurka. Podczas naciskania spustu szyna spustowa zazębia się z zaczepem kurka, odchyla go i rozzębia zaczep kurka z kurkiem. Po rozzębieniu się z zaczepu kurek pod działaniem siły sprężyny kurka uderza w iglicę, powodując strzał.

Działanie części i zespołów pistoletu po strzale

Ciśnienie gazów prochowych, działając na zamek przez dno łuski, powoduje jego odrzut do tyłu. Zamek przesuwając się do tyłu ściska sprężynę powrotną umieszczoną na lufie. Wyciąg osadzony w prawej ściance zamka umożliwia wyciągnięcie łuski; przed dojściem zamka do tylnego skrajnego położenia łuska zostaje wyrzucona na zewnątrz przez wyrzutnik znajdujący się z lewej strony szkieletu. Zamek, przesuwając się do tyłu, obraca kurek i powoduje obniżenie szyny, rozłączając ją z zaczepem kurka, który następnie zazębia się z kurkiem, uniemożliwiając danie następnego strzału. Występ na szynie spełnia tu rolę przerywacza. Kurek pozostaje w położeniu napiętym. Po dojściu do tylnego skrajnego położenia zamek zaczyna się przesuwać do przodu pod działaniem siły sprężyny powrotnej, dosyłając kolejny nabój.

Danie następnego strzału będzie możliwe dopiero wtedy, gdy:

-   zamek dojdzie do przedniego położenia, wskutek czego występ na szynie spustowej znajdzie się na wprost wycięcia zamka;

-   nacisk palca na język spustowy zostanie zwolniony, wskutek czego szyna spustowa uniesie się, a jej ząb ponownie zazębi się z zaczepem kurka;

-   naciśnie się ponownie język spustowy.

 

Częściowe  rozkładanie  i  składanie  pistoletu

Kolejność częściowego rozkładania pistoletu:

1)     odłączyć magazynek;

2)     po wyjęciu magazynka sprawdzić, czy w komorze nabojowej nie ma naboju;

3)     odciągnąć zderzak zamka;

4)     odłączyć zamek;

5)     zdjąć sprężynę powrotną.

 

Składać w odwrotnej kolejności.

b3-1

 

1-zamek (a-celownik, b-wyciąg z pazurem, c-okno wyrzutu łusek , d-muszka), 2-szkielet z lufą (a-lufa, b-zderzak, c-język spustowy, d-osłona spustu, e-nakładki chwytu, f-kurek, g-wyrzutnik łusek, h-szyna spustowa, i-obsada lufy), 3-sprężyna powrotna, 4-magazynek (a-dno magazynka, b-pudełko, c-sprężyna, d-donośnik).

Budowa  naboju  Makarowa

9 mm nabój pistoletowy składa się z łuski, spłonki, ładunku prochowego i pocisku.

Łuska (stalowa, bimetalowa) mieści ładunek prochowy i wszystkie części naboju; ponadto zabezpiecza ona ładunek prochowy i spłonkę przed wpływami atmosferycznymi i uniemożliwia w czasie strzelania przedostawanie się gazów prochowych z przewodu lufy przez komorę nabojową. W dnie łuski znajduje się gniazdo do spłonki i dwa kanaliki ogniowe, przez które płomień spłonki zapalającej przedostaje się do ładunku prochowego. Z zewnątrz przy dnie łuska ma kryzę, za którą zaskakuje ząb wyciągu.

Spłonka powoduje zapalenie ładunku prochowego. Składa się z miseczki mosiężnej, w którą jest wprasowany ładunek inicjujący i z krążka cynowego przykrywającego ładunek inicjujący. Po nakłuciu spłonki przez iglicę ładunek inicjujący wytwarza silny płomień, który zapala ładunek prochowy.

Pocisk składa się z rdzenia stalowego wprasowanego w koszulkę ołowianą pokrytą płaszczem stalowym platerowanym tombakiem. Jest on mocno i szczelnie osadzony w łusce.

Są również pociski z rdzeniem wyłącznie ołowianym, wprasowanym w płaszcz stalowy platerowany tombakiem.

b4

1 – łuska, 2 – kryza, 3 – ładunek miotający (prochowy), 4 – spłonka, 5 – kanaliki ogniowe, 6 – pocisk ołowiany, 7 – metalowy płaszcz pocisku.

 

 

 

 

1.3.           26  mm  PISTOLET  SYGNAŁOWY

Przeznaczenie  i  dane  techniczne  pistoletu

26 mm pistolet sygnałowy wz. 1978 jest przeznaczony do strzelania nabojami sygnałowymi i oświetlającymi.

Dane taktyczno – techniczne:

 

L.p.

CHARAKTERYSTYKA

J.M.

PISTOLET wz. 1978

1.

Masa nie załadowanego pistoletu

kg

0,56

2.

Masa załadowanego pistoletu

kg

0,62 lub 0,635

3.

Długość pistoletu

mm

200

4.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin