13[1][1].wspólność majątku spadkoweg o.doc

(64 KB) Pobierz
WSPÓLNOŚĆ MAJĄTKU SPADKOWEGO

ROZDZIAŁ XIII WSPÓLNOŚĆ MAJĄTKU SPADKOWEGO

 

WSPÓLNOŚĆ MAJĄTKU SPADKOWEGO

 

Jeżeli majątek spadkowy przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności, w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów tytułu VIII księgi czwartej k.c. (art. 1035 k.c).

Uregulowanie wspólności majątku spadkowego opiera się zatem w zasadzie na odesłaniu do przepisów o współwłasności w częściach ułamkowych. Jak wynika przy tym z postanowienia art. 1036 k.c, które mówi o rozporządzeniu udziałem w przedmiocie należącym do spadku, uprawnienie każdego ze spadkobierców do każdego z przedmiotów należących do spadku wyraża się ułamkiem. Płynie stąd wniosek, że w prawie polskim wspólność majątku spadkowego jest wspólnością w częściach ułamkowych, co przemawia na rzecz tezy, iż spadek, który przypadł kilku spadkobiercom, nie jest majątkiem odrębnym.

Teza ta nie jest jednak bezsporna, co wynika z tego, że ustawodawca we wspomnianym art. 1036 k.c. – wprowadził ograniczenie co do rozporządzenia udziałem w poszczególnych przedmiotach należących do spadku, które odbiega od zasad obowiązujących przy współwłasności w częściach ułamkowych.

 

problemy stosowania przepisów o współwłasności

Przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych mają zastosowanie do wspólności majątku spadkowego z dwoma ograniczeniami:

1)  przepisy te stosuje się nie wprost, ale odpowiednio, co jest uzasadnione tym, że w swym bezpośrednim brzmieniu dotyczą one współwłasności rzeczy, podczas gdy majątek spadkowy składa się również z innych przedmiotów majątkowych niż własność rzeczy (np. prawa rzeczowe ograniczone, wierzytelności)

2)  należy przy tym uwzględnić zmiany, które tytuł VIII księgi czwartej k.c. wprowadza w stosunku do przepisów o współwłasności w częściach ułamkowych (art. 1035 k.c.)

 

§         do wspólności majątku spadkowego nie mają zastosowania spośród przepisów o wspólności w częściach ułamkowych:

1.       art. 197 k.c. (nie ma żadnego domniemania, co do równości udziałów spadkobierców w spadku)

2.       art. 198 k.c. (w jego miejsce wchodzi odmiennie ujęte postanowienie art. 1036 k.c)

§         przez majątek spadkowy, co do którego stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych, należy rozumieć wyłącznie aktywa spadku, czyli ogół praw majątkowych należących do spadku,

§         majątek spadkowy może się składać z praw majątkowych różnego rodzaju; w związku z tym powstaje zagadnienie, w jaki sposób do różnych praw majątkowych należy odpowiednio stosować przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych:

1)      co do rzeczy – najmniej problemów

2)      co do wierzytelności

û          przepisy k.c. o współwłasności zakładają stosunek współuprawnienia między współwłaścicielami: uprawnienia każdego z nich są określone ułamkiem, ale całe prawo własności rzeczy przysługuje wszystkim współwłaścicielom razem; w prawie obligacyjnym pewne elementy współuprawnienia występują tylko wtedy, gdy kilku wierzycieli jest uprawnionych do świadczenia niepodzielnego (art. 381 k.c); jeżeli jednak świadczenie jest podzielne, wierzytelność dzieli się na tyle niezależnych od siebie części, ilu jest wierzycieli (art. 379 § 1 k.c) à 2 możliwe rozwiązania tej kolizji:

1.       przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych mają odpowiednie zastosowanie do innych praw majątkowych tylko o tyle, o ile prawa te przysługują wszystkim spadkobiercom wspólnie; jeżeli jednak z postanowień określających naturę danego prawa wynika, że w wypadku wielości jego podmiotów prawo to rozpada się na tyle odrębnych praw podmiotowych, ile jest podmiotów, przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych nie mają zastosowania, nawet odpowiedniego; prowadziłoby to do wniosku, że art. 1035 k.c. nie dotyczy należących do spadku wierzytelności pieniężnych à taki też wniosek przyjęto za podstawę rozstrzygnięcia w orzeczenia SN z 7 listopada 1967 r. (SN ograniczył zakres przyjętego rozwiązania do takich wierzytelności, które mają charakter “samodzielny"; nie stosowałoby się ono zatem do wierzytelności, które - jak np. czynsz najmu czy dzierżawy - pozostają w związku gospodarczym z rzeczą należącą do spadku i mają wskutek tego charakter “pochodny") à każdy ze spadkobierców mógłby przed działem spadku dochodzić przysługującego mu z tytułu dziedziczenia udziału w wierzytelności podzielnej

2.       wierzytelności spadkowych, nawet podzielnych, przed działem spadku mogą dochodzić jedynie wszyscy współspadkobiercy łącznie à autor skłania się ku temu rozwiązaniu!

§         spadek jest bowiem pewną całością gospodarczą ; stosowanie art. 379 k.c. rozbija tą całość

§         spadkobierca, dochodząc odpowiadającej jego udziałowi spadkowemu części wierzytelności spadkowej, decydowałby sam o tym, co ma mu przypaść na poczet jego schedy

Przedstawione trudności interpretacyjne są wynikiem zbyt lakonicznego unormowania w k.c. zagadnień wspólności majątku spadkowego.

 

ROZPORZĄDZANIE UDZIAŁEM W PRZEDMIOCIE NALEŻĄCYM DO SPADKU I ZARZĄD MAJĄTKIEM SPADKOWYM

 

[1]               konstrukcja rozporządzenia udziałem; problem zgody

 

(a)   WSPÓŁWŁASNOŚĆ W CZĘŚCIACH UŁAMKOWYCH: każdy ze współwłaściciel może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 k.c); reguła ta doznaje ograniczenia tylko w wypadku zbycia przez sprzedaż udziału w nieruchomości rolnej, ponieważ art. 166 § 1 k.c. przyznaje wtedy prawo pierwokupu pozostałym współwłaścicielom, jeżeli prowadzą oni gospodarstwo rolne na gruncie wspólnym; sprzedaż dokonana z naruszeniem prawa pierwokupu jest nieważna (art. 599 § 2 k.c)

 

(b)   WSPÓLNOŚĆ MAJĄTKU SPADKOWEGO: ustawodawca wyłączył regułę art. 198 k.c. i przyjął regułę przeciwną: rozporządzenie udziałem w przedmiocie należącym do spadku wymaga zgody pozostałych spadkobierców (art. 1036 zd. pierwsze k.c).

 

Rozporządzeniem jest każda czynność prawna, która powoduje utratę, lub obciążenie prawa majątkowego:

§          zbycie, obciążenie prawa

§          przelew (art. 509 k.c.)

§          potrącenie (art.  498 k.c.)

§         zwolnienie z długu

 

§         jak się wydaje, do zgody pozostałych spadkobierców; na rozporządzenie udziałem w przedmiocie należącym do spadku należy stosować art. 63 k.c.

Zgoda ta może być zatem wyrażona bądź jednocześnie z dokonaniem rozporządzenia, bądź wcześniej lub później; wymaga formy szczególnej, ilekroć ważność rozporządzenia zależy od zachowania takiej formy (np. zgoda pozostałych spadkobierców na przeniesienie udziału w prawie własności nieruchomości spadkowej powinna być oświadczona w formie aktu notarialnego).

 

§                     w braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku (nie jest to zatem przypadek tzw. bezskuteczności zawieszonej); w doktrynie na ogół uważa się, że przepis ten przewiduje jedynie bezskuteczność względną, która następuje z mocy samego prawa à jest to bezskuteczność względem spadkobierców, którzy nie wyrazili zgody na dokonanie rozporządzenia; jak się powszechnie przyjmuje, polega ona na tym, że dział spadku można przeprowadzić w taki sposób, jakby rozporządzenia tego nie było

à jak się wydaje, praktyczne znaczenie normy art. 1036 zd. drugie k.c. ujawni się tylko wtedy, gdy nie będzie możliwy podział danego przedmiotu w naturze, a ponadto okoliczności konkretnego przypadku będą przemawiały na rzecz przy znania całej rzeczy nabywcy udziału

 

§         należy ściśle odróżnić zbycie udziału w przedmiocie należącym do spadku (następstwo pod tytułem szczególnym; następca nie odpowiada za długi) od zbycia udziału w spadku (art. 1051 zd. drugie k.c); zbycie udziału w spadku jest uregulowane odrębnymi przepisami (art. 1051-1057 k.c.)

 

[2]               zarząd majątkiem spadkowym

1.       umowny

2.       ustawowy à odpowiednie zastosowanie art. 199 k.c.

(a)   czynności zwykłego zarządu à potrzeba zgody większości spadkobierców (art. 201 k.c.) obliczonej według wielkości udziałów (art. 204 k.c)

(b)   czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu à wymagana jest zgoda wszystkich spadkobierców (art. 198 k.c); każdemu ze spadkobierców przysługują przy tym uprawnienia wynikające z art. 201-203 k.c.

Spadkobiercy mogą też w drodze umowy określić sposób korzystania z rzeczy wchodzących w skład spadku, przy czym korzystanie to może być bądź podzielone w czasie (spadkobiercy korzystają kolejno z całej rzeczy, każdy z nich przez oznaczony okres), bądź też ograniczone - dla każdego ze spadkobierców - do oznaczonej części rzeczy. Jest to tzw. podział do korzystania (quoad usum). Porozumienie takie rodzi jedynie skutki obligacyjne, nie pociąga za sobą zniesienia współwłasności nieruchomości ani wspólności majątku spadkowego, w związku z czym nie wymaga zachowania określonej formy.

 

czynności zachowawcze

Każdy ze spadkobierców może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa (por. art. 209 k.c). W szczególności na mocy tego przepisu każdy spadkobierca może we własnym imieniu wytoczyć np. powództwo windykacyjne o wydanie rzeczy, która była własnością spadkodawcy, a w wyniku dziedziczenia stała się współwłasnością spadkobierców. Zgodnie jednak z ustaloną judykaturą dotyczącą stosunków między współwłaścicielami, w razie sprzeciwu jednego z pozostałych spadkobierców wydanie rzeczy może nastąpić tylko do rąk wszystkich spadkobierców.

 

Natomiast wątpliwości wywołuje problem dochodzenia przez jednego ze spadkobierców pożytków cywilnych z przedmiotów należących do spadku (np. czynszu najmu lokalu znajdującego się w nieruchomości spadkowej albo czynszu dzierżawnego z tej nieruchomości). Początkowo orzecznictwo stało na stanowisku, że każdy współwłaściciel (a więc odpowiednio - każdy spadkobierca) może żądać części pożytków cywilnych odpowiadających jego udziałowi (orzeczenie SN z 7 czerwca 1960 r.). Następnie jednak w uchwale siedmiu sędziów SN z 14 czerwca 1965 r. trafnie uznano, że współwłaściciel, który zarządza rzeczą stanowiącą przedmiot współwłasności, jest uprawniony do dochodzenia całej należności z tytułu czynszu czy najmu, chyba że inny współwłaściciel temu się sprzeciwi albo wytoczy powództwo o czynsz za ten sam okres. Jednakże, jak o tym była mowa, w kwestii takich wierzytelności podzielnych, które - w przeciwieństwie do czynszu najmu lub dzierżawy - mają charakter “samodzielny", w judykaturze utrwaliło się inne rozwiązanie, zapoczątkowane orzeczeniem SN z 7 listopada 1967 r.

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin