historia hotelarstwa - swiat.doc

(29 KB) Pobierz
Najważniejsze daty i wydarzenia z historii hotelarstwa na świecie

1

 

Najważniejsze daty i wydarzenia z historii hotelarstwa na świecie

 

XXX-XV w. p.n.Ch. Bliski Wschód

. Powstają pierwsze gospody dla karawan kupieckich, tzw. karawanseraje, budowane w odległości jednego dnia drogi.

 

Starożytna Grecja

. Budowane są domy w miejscach kultu religijnego, tzw. pandokia. Jednym z obiektów tego rodzaju był dom zajezdny w Świątyni Hery w Platejach. Resztki tego typu budowli odnaleziono także w Olimpii, gdzie obchodzono święto ku czci Zeusa.

 

Starożytny Rzym 

. W Rzymie na Polu Marsowym zbudowano dom przeznaczony przede wszystkim dla przedstawicieli państw obcych przybywających z oficjalną misją.

. Wzdłuż dróg powstawały także utrzymywane przez pań­stwo gospody i zajazdy, tzw. mansiones (dla dłuższych po­bytów) i stationes (dla krótszych).

. Pojawiły się także pierwsze gospody i zajazdy w miejsco­wościach uzdrowiskowych. Pozostałości takich obiektów odkryto w ruinach Pompei i Herkulanum.

. W Kodeksie Hammurabiego w XVII w. p.n.e. znalazły się pierwsze przepisy mówiące o odpowiedzialności zakła­dów gościnnych za rzeczy wniesione przez gościa i o obo­wiązku oznakowania zakładu tablicą i nazwą.

 

325 r.

. Sobór w Nicei (obecna Turcja) podjął decyzję zalecającą organizowanie w miastach gospod dla podróżnych, tzw. xe­nodochiumi.

 

VIlI-IXw.

. Karol Wielki nakłada na klasztory i kościoły obowiązek go­ścinności, nakazuje im prowadzić i utrzymywać hospicja, tzn. udzielać pielgrzymom i podróżnym nieodpłatnie nocle­gów, wyżywienia, opieki lekarskiej i kąpieli.

. Pierwsze hospicja powstały na przełęczy Septimar (822 r.) i Przełęczy Świętego Bernarda (850 r.). Szwajcaria do dziś uważana jest za kolebkę europejskiego hotelarstwa (przez ten kraj wiodły główne szlaki pielgrzymkowe z Anglii, Nie­miec i Francji do Rzymu).

 

XI i XII w. ­Palestyna

. W związku z wyprawami do Ziemi Swiętej (krucjaty rycerskie) powstawały gospody i hospicja rycerskie­

 

1254 r. Francja

. Król Ludwik IX wydaje akt prawny regulujący prowadzenie gospod i zajazdów.

 

XIII-XV w. Europa

. Przy placach targowych powstają gospody dla kupców.

 

1266 r. ­Niemcy

. Prawo magdeburskie określiło obowiązki właścicieli gospód.

 

1356 r. Wenecja

. Powstaje pierwszy cech zrzeszający właścicieli hospicjów.

 

XV-XVII w. Europa

. W związku z podbojami kolonialnymi i rozwojem handlu za­czynają powstawać obiekty noclegowe w miastach porto­wych - w Sewilli, Kadyksie, Barcelonie, Londynie, Bristolu, Amsterdamie, Bordeaux i in.

. W tym okresie powstają także tzw. stacje pocztowe (w Anglii nazywane booking offices) - miejsca, będące jednocześnie zajazdami i gospodami, gdzie zatrzymywały się dyliżanse pocztowe w celu wymiany koni i odpoczynku.

 

1792 Francja

. Rezydencje szlacheckie w wyniku rewolucji zostają prze­kształcane w hotele (francuskie słowo l’hotel wcześniej oznaczało pałac).

 

XVIII w. USA

. W amerykańskich miasteczkach powstają saloony - odpo­wiedniki europejskich gospod.

 

XIX w. Francja

. Powstają pierwsze specjalnie budowane hotele.

 

1794 r. USA

. Powstaje pierwszy hotel w Nowym Jorku.

 

1829 r. USA

. W Bostonie powstaje Tremont pierwszy hotel na miarę dzi­siejszych czasów (hotel miał 170 pokoi 1- i 2-osobowych z w.c., karty menu w restauracji, stanowiska recepcjoni­stów, bagażowych oraz posłańców).

 

1841 r. Anglia . Powstaje pierwsze biuro podróży, którego założycielem jest Thomas Cook.

 

XIX w. Europa

. Zaczyna rozwijać się hotelarstwo elitarne (eleganckie hotele typu rezydencjalnego), zapoczątkowane we Francji przez Cezara Ritza, np. hotele Ritz w Paryżu i Madrycie, Savoy w Londynie, Astoria w Sankt Petersburgu.

. W związku z rozwojem kolei żelaznych powstają także licz­ne hotele dworcowe zwane terminus.

. Powstaje wiele hoteli uzdrowiskowych w miejscowościach górskich i na terenach podgórskich (Alpy, Bawaria) oraz nadmorskich (Morze Północne, Morze Bałtyckie).

 

1907 r. USA

Amerykański przedsiębiorca M.Statler zakłada towarzy­stwo zajmujące się budową hoteli. Powstaje hotel Buffalo Statler. Fakt ten powszechnie uważa się za początek syste­mów hotelowych, czyli przedsiębiorstw skupiających więcej niż jeden obiekt.

 

­1940 r. USA

. Powstają łańcuchy hotelowe Sheraton i Hilton,

 

1952 r. USA

. Powstaje system hotelowy Holiday Inn.

 

druga połowa XX w. i wiek XXI             

. Gwałtowny rozwój usług hotelarskich w bardzo różnych formach (sieciowe, eIitarne, popularne) i  o zróżnicowanym  standardzie.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin