Scenariusz zajęć Nr 6
Temat kompleksowy: Ja i inni
Temat dnia: Co się dzieje, gdy ktoś nie dotrzymuje umów?
Cele:
− zrozumienie przez dzieci, że aby przebywać i bawić się z innymi, potrzebne jest przestrzeganie zasad,
− wdrażanie do wywiązywania się ze zobowiązań, uczenie odpowiedzialności,
− integracja grupy.
Pomoce:
Tekst wiersza J. Brzechwy pt. „Kaczka dziwaczka”, sylwety ilustrujące wiersz, kredki dla każdego dziecka, mazaki, magnetofon, kaseta z muzyką do tańca, odkrywanka obrazkowa, duże serce wycięte z kartonu.
Przebieg:
Dzieci leżą na podłodze ułożone w taki sposób, żeby każdy trzymał głowę na brzuchu swojego poprzednika. Pierwsze dziecko zaczyna się śmiać tak, aby leżąca na brzuchu głowa następnego uczestnika podskoczyła. Skoro ten poczuje ruch, robi to samo. Przekazywany zostaje wesoły śmiech.
Na dywanie leży kartonowe serce z napisem „Wiercipiętki”. Dzieci ustawiają się za linią rzutu i próbują pudełkiem trafić w serce. Zabawa kończy się gdy, wszystkie umieściły swoje pudełko w środku serca.
4. „Kaczka- dziwaczka” – teatrzyk sylwet do wiersza J. Brzechwy
− rozmowa wokół problemu: „Jak zachowanie Kaczki - Dziwaczki wpłynęło na innych, czy można żyć w takim świecie?”
− ubieranie gościa w sposób właściwy,
− rozmowa o tym, co dzieci czuły podczas tej sytuacji.
− rozmowa o tym, co dzieci sądzą o łamaniu zasad gier, i jak się wtedy czują.
− podanie przez dzieci przykładów łamania zasad,
− odpowiedź na pytanie, co się dzieje, gdy zasady są łamane, jak się wtedy czują, do czego ich zdaniem służą zasady. Czy zasady są potrzebne?
− zwrócenie uwagi na zasady pomagające dzieciom dobrze czuć się w grupie,
− rysowanie sytuacji, w których zasady zostały złamane,
− prezentacja prac i komentarz.
Opracowała
Krystyna Badowska
teri1965