R12-T.DOC

(286 KB) Pobierz
Szablon dla tlumaczy

Rozdział 12. Dostęp do sieci

Rozdział 12.
Dostęp do sieci

W tym rozdziale:

·         Logowanie do sieci

·         Podłączanie dysków sieciowych

·         Używanie plików wsadowych do tworzenia stałych połączeń

·         Wylogowanie się z sieci

·         Ochrona sieci przed wirusami


Po podłączeniu komputera do sieci i odpowiednim go skonfigurowaniu możesz rozpocząć na nim pracę. Komputer podłączony do sieci zachowuje się trochę inaczej od nie podłączonego. Na przykład wymaga on logowania i wylogowywania się z sieci. Możesz na nim także używać skrótów do innych komputerów i zasobów w sieci. Ten rozdział pomoże Ci w uczynieniu korzystania z sieci łatwym.

Logowanie do sieci

Gdy uruchomisz system operacyjny musisz się zalogować. Logowanie polega na podaniu nazwy użytkownika i hasła. Windows używa tych danych do potwierdzania tożsamości użytkownika w sieci. Hasło jest identyfikatorem pozwalającym właściwemu użytkownikowi na wejście do sieci. Gdy uda Ci się zalogować do sieci uzyskasz dostęp do jej zasobów.

W zależności od typu sieci do której się logujesz informacje podawane przy logowaniu mogą być inne. Na przykład jeżeli logujesz się do sieci Windows NT Server to musisz podać nazwę użytkownika, hasło i domenę, do której się logujesz. Domena jest podobna do grupy roboczej, ale zawiera ona dodatkowo serwer NT centralnie potwierdzający tożsamość użytkowników.

 

UWAGA

Jeżeli logujesz się do systemu Windows nie podłączonego do sieci podajesz nazwę użytkownika i hasło. Logowanie do systemu Windows pozwala zidentyfikować użytkownika systemu operacyjnego. To umożliwia pracę z indywidualnymi ustawieniami systemu (kolory, programy, hasła w sieci Internet i inne). Dzięki temu wielu użytkowników może używać tego samego komputera z własnymi ustawieniami.

 

Opcje logowania do sieci możesz ustawić otwierając okno dialogowe Sieć (StartðUstawieniaðPanel Sterowaniaðikona Sieć).

Ustawianie preferencji logowania

W Windows 95 i 98 możesz określić swoje preferencje logowania. Na przykład jeżeli Twój komputer jest członkiem domeny NT Server, możesz podać jej nazwę i ustawić aby automatycznie się do niej podłączał przy starcie.

Możesz także nakazać systemowi szybkie logowanie do sieci. Szybkie logowanie polega na tym, że system nie podłącza dysków sieciowych od razu, ale dopiero przy pierwszym ich użyciu. Dyski sieciowe to udostępnione foldery komputerów podłączone jako dyski. Podłączanie dysków jest przydatne jeżeli interesujący i często używany zasób leży gdzieś „daleko” w sieci.

Aby ustawić preferencje logowania musisz wykonać następujące czynności:

1.       Wybierz StartðUstawieniaðPanel Sterowania.

2.       Podwójnie kliknij na ikonę Sieć. Pojawi się okno dialogowe Sieć.

3.       W zakładce Konfiguracja wybierz pozycję Klient sieci Microsoft Networks, co przedstawia rysunek 12.1

 

Rysunek 12.1. Wybierz Klient sieci Microsoft Networks

 

4.       Naciśnij przycisk Właściwości. Pojawi się okno dialogowe

 

Rysunek 12.2. W oknie Właściwości Klient sieci Microsoft Networks ustaw preferencje logowania

 

5.       Jeżeli Twój komputer znajduje się w sieci Windows NT Server zaznacz opcję Zaloguj do domeny Windows NT i wprowadź odpowiednią jej nazwę.

6.       W polach Opcje logowania do sieci wybierz:

·         Szybkie logowanie. Windows szybko zaloguje się do sieci bez odtwarzania połączeń sieciowych. Nawiązanie tych połączeń zostanie wykonane dopiero przy pierwszej próbie ich wykorzystania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz dalej w podrozdziale „Podłączanie dysków sieciowych”.

·         Zaloguj i odtwórz połączenia sieci. W tym przypadku Windows będzie się logował do sieci nieco wolniej, ale połączenia sieciowe będą gotowe do użycia.

 

PORADA

Wybierz szybkie logowanie jeżeli komputery na których znajdują się podłączone zasoby często są wyłączone. Jeżeli system będzie chciał odtworzyć podłączenie z komputerem, który nie jest włączony to szukanie go zajmie mu dużo czasu.

 

7.       Dwa razy naciśnij OK aby zamknąć oba okna dialogowe.

Omówienie nazw sieciowych

Nazwa użytkownika identyfikuje w sieci osobę jej używającą. Jako tą nazwę możesz używać imienia, pseudonimu lub innego identyfikatora. Może być on zbudowany z dowolnej kombinacji liter (małych i dużych), liczb, znaków specjalnych i spacji.

Windows przechowuje informacje identyfikacyjną każdego użytkownika w pliku PWL. Nazwa użytkownika oraz rozszerzenie PWL daje nam nawę pliku. Przykładowe nazwy to Plumsj.pwl oraz Hugh.pwl. Pliki te są przechowywane w folderze C:\Windows.

Plik PWL zawiera hasła użytkownika do różnych programów i zasobów Windows, włączając w to:

·         Zasoby chronione przez hasła, takie jak udostępnione foldery i komputery w sieci.

·         Hasła programu Internet Explorer i pocztowego.

·         Hasła sieci klient-serwer NT Server i NetWare, ale nie podstawowe hasło logowania.

Hasła w pliku PWL są zaszyfrowane, tak więc nie można ich bezproblemowo odczytać.

 

PORADA

Jeżeli użytkownik sieci zapomni hasła logowania możesz zawsze usunąć jego plik PWL. Plik zostanie stworzony na nowo, ale wszystkie hasła użytkownika będą musiały być podane na nowo. Usunięcie pliku PWL nie usunie jednak użytkownika z systemu, tylko jego hasła.

 

PORADA BIUROWA

Częstym problemem użytkowników sieciowych jest podawanie hasła bez patrzenia na okno logowania. Jeżeli na komputerze pracował wcześniej inny użytkownik, to nazwa użytkownika w oknie logowania będzie inna. Zanim więc podasz hasło upewnij się, czy nazwa użytkownika zgadza się z Twoją. Jeżeli podasz swoje hasło do innej nazwy użytkownika nie będziesz mógł uzyskać dostępu do sieci.

 

Omówienie haseł

W sieciach klient-serwer hasła są używane ze względów bezpieczeństwa. W sieciach równorzędnych nie podanie hasła nie uniemożliwia dostępu do sieci, ale pomaga w tworzeniu pliku PWL.

W sieci równorzędnej każdy może się zalogować do dowolnego komputera. Na przykład może to zrobić przyjaciel Twojego dziecka podając swoją nazwą użytkownika i hasło. Następnie może on otworzyć Otoczenie sieciowe i uzyskać dostęp do zasobów sieci.

 

PORADA

Możesz chronić komputer przez dostępem niepowołanych osób ustawiając hasło wygaszacza ekranu. Technika ta jedynie zabezpiecza komputer przed lokalnym dostępem, nie przed dostępem do jego współdzielonych zasobów. Aby wprowadzić hasło wygaszacza ekranu podwójnie kliknij na ikonie Ekran w Panelu Sterowania. Wybierz zakładkę Wygaszacz ekranu i ustal wygaszacz. Następnie zaznacz opcję Ochrona hasłem i wybierz przycisk Zmień. Podaj hasło i kliknij OK.

 

Hasła systemu Windows oraz hasło logowania  do sieci możesz w każdej chwili zmienić. Jeżeli jednak używasz sieć klient-serwer zanim zmienisz hasło w systemie klienta, powinieneś upewnić się, że zostało ono zmienione na takie same na serwerze. Jeżeli serwer nie będzie przyjmował nowego hasła, to użytkownik nie będzie mógł korzystać z sieci.

Aby zmienić hasła systemu Windows musisz wykonać następujące czynności:

1.       Z menu otworzyć StartðUstawieniaðPanel Sterowania.

2.       Podwójnie kliknij na ikonie Hasła. Pojawi się okno dialogowe Właściwości: Hasła, co przedstawia rysunek 12.3.

 

Rysunek 12.3. Zmiana haseł w systemie Windows

 

3.       Na zakładce Zmień hasło naciśnij przycisk Zmień hasło systemu Windows. Pojawi się okno dialogowe Zmień hasło systemu Windows, co przedstawia rysunek 12.4.

 

Rysunek 12.4. Podaj i potwierdź swoje hasło

 

4.       W polu Stare Hasło wpisz swoje dotychczasowe hasło.

5.       W polu Nowe hasło wpisz te, na które chcesz je zmienić.

6.       W polu Potwierdź nowe hasło podaj jeszcze raz nowe hasło.

7.       Naciśnij OK. aby zamknąć okno dialogowe. Następnie po raz drugi kliknij OK, aby zamknąć okno Właściwości: Hasła. Zamknij Panel sterowania.

Wylogowanie z sieci

Możesz chcieć wylogować się z sieci z różnych powodów. Jeżeli pracujesz w sieci klient-serwer możesz się wylogować z sieci gdy nie potrzebujesz już jej zasobów, lub gdy serwer nie działa. Możesz się także wylogować, gdy dzielisz się z kimś swoim komputerem i chcesz mu dać popracować.

Jeżeli pracujesz w sieci równorzędnej wylogowanie się jest konieczne tylko wtedy, gdy udostępniasz swój komputer innej osobie. Ta inna osoba po zalogowaniu się do sieci będzie mogła korzystać ze swoich zasobów sieciowy. Jeżeli jednak nie współdzielisz z nikim komputera wylogowanie się jest zbyteczne. Gdy wyłączasz swój komputer system automatycznie wyloguje Cię z sieci.

Aby wylogować się z sieci musisz wykonać następujące czynności:

1.       Zapisać wszystkie otwarte pliki i zamknąć wszystkie programy. W przeciwnym razie możesz utracić dane nad którymi pracujesz.

2.       Wybierz StartðWyloguj: (nazwa użytkownika).

3.       Windows wyświetli okno dialogowe i zapyta Cię czy jesteś pewny.

4.       Naciśnij Tak, aby się wylogować

5.       Windows wyświetli okno dialogowe pozwalające na zalogowanie się innemu użytkownikowi.

Podłączanie dysków sieciowych

Podłączanie dysków sieciowych jest techniką pozwalającą na reprezentacje folderów sieciowych przez litery napędu. Możesz folderowi przypisać literę napędu – na przykład J, K, L, M lub N – która będzie przedstawiała ścieżkę do zasobu. Załóżmy, że udostępniasz pliki na komputerze SUN w następującym folderze: C:\Skrzynka.

 

PORADA BIUROWA

Podłączanie dysków sieciowych do regularnie używanych folderów oszczędza czas użytkowników. Powinieneś ich nauczyć w jaki sposób to robić, aby mogli to robić w przypadku najczęściej używanych przez siebie zasobów.

 

Za każdym razem, gdy będziesz chciał dostać się do tego zasobu będziesz musiał podwójnie kliknąć na komputerze SUN, a następnie na folderze Skrzynka. Jeżeli natomiast podłączysz ten folder jako dysk sieciowy (na przykład K) to zasób ten będzie dostępny oraz podwójne kliknięcie na dysk K w oknie Mój komputer lub Eksplorator Windows.

Niestety, podłączanie dysków jest możliwe tylko na jednym poziomie folderów sieciowych. Nie możesz na przykład podłączyć jako dysku sieciowego folderu C:\Skrzynka\muzyka.

Możesz także podłączać foldery, które wymagają hasła. Jeżeli zrobisz coś takiego system Windows poprosi Cię o hasło. Przy następnym podłączaniu do zasobu system sam będzie podawał odpowiednie hasło.

 

PATRZ TAKŻE

Więcej informacji na temat użycia mechanizmów Mój komputer, Eksplorator Windows i Otoczenie sieciowe znajduje się w rozdziale 13.

 

Omówienie ścieżek sieciowych

Ścieżka jednoznacznie określa położenie folderu lub pliku. Ścieżka do folderów i plików lokalnych zaczyna się od litery, a następnie składa się z listy folderów (na przykład C:\Moje dokumenty albo C:\Moje dokumenty\Zdjęcia).

Gdy wprowadzasz ścieżkę do zasobu sieciowego musisz podać nazwę komputera i udostępnionego udziału. Ścieżka sieciowa rozpoczyna się od dwóch ukośników (\\). Tak więc sieciowa ścieżka do folderu C:\Skrzynka\muzyka\poważna będzie miała następujący wygląd: \\Sun\Skrzynka\muzyka\poważna. Jeżeli chcesz podłączyć do niej dysk, będzie to mógł zrobić ale tylko do folderu \\Sun\Skrzynka.

Jeżeli nie jesteś pewny co do aktualnej ścieżki możesz otworzyć Otoczenie sieciowe i odnaleźć potrzebny folder. Jest to wyjaśnione w rozdziale 13. Ścieżka do zasobu pojawia się w polu Adres okna Otoczenie sieciowe, co przedstawia rysunek 12.5.

 

Rysunek 12.5. Odnajdowanie ścieżki z zasobu

 

Podłączanie dysku sieciowego

Dysk sieciowy możesz podłączyć w prosty sposób bez otwierania okna Otoczenie sieciowe lub Mój komputer. Możesz także w tym celu użyć okna Otoczenie sieciowe, Mój komputer lub Eksplorator Windows i menu Plik.

Komputer którego zasoby chcesz podłączać musi być włączony. Jeżeli nie jest, system Windows będzie próbował podłączania przez połączenie komutowane (dial-up). Jeżeli nie będziesz chciał się połączyć przez modem zostanie zgłoszony błąd procedury podłączania.

Aby szybko i bezproblemowo podłączyć dysk wykonaj następujące czynności:

1.       Na pulpicie kliknij prawym klawiszem na ikonę Mój komputer lub Otoczenie sieciowe.

2.       Z menu wybierz Mapuj dysk sieciowy. Pojawi się okno dialogowe przedstawione na rysunku 12.6.

 

Rysunek 12.6. Mapuj dysk sieciowy

 

3.       Z rozwijanej listy Dysk wybierz literę napędu, którą chcesz dyskowi przypisać. Na liście tej pojawią się jedynie dostępne (nie używane) litery napędów.

4.       W polu Ścieżka wpisz ścieżkę do folderu. Możesz ewentualnie rozwinąć listę zawierającą ścieżki do ostatnio używanych zasobów (patrz rysunek 12.7).

 

Rysunek 12.7. Jeżeli ostatnio używałeś podłączany folder spróbuj go znaleźć na rozwijanej liście

 

5.       Jeżeli chcesz aby dysk był automatycznie podłączany przy logowaniu zaznacz pole Podłączaj ponownie po zalogowaniu. Jeżeli używasz szybkiego logowania, to napęd nie zostanie podłączony ale będzie widoczny na liście napędów i gotowy do podłączenia przy pierwszym użyciu (zobacz też następny podrozdział).

6.       Naciśnij OK.

Jeżeli folder do którego się podłączasz jest chroniony hasłem pojawi się okno dialogowe Wprowadź hasło sieciowe (patrz rysunek 12.8). Gdy pierwszy raz podłączasz się do tego napędu Windows zapisze hasło dostępu do niego na Twojej liście haseł (w pliku PWL). Stanie się tak, gdy pole Zapisz to hasło na liście swoich haseł będzie zaznaczone.

 

Rysunek 12.8. Wprowadź hasło aby dostać się do sieciowego dysku lub folderu

 

Dostęp i rozłączanie napędu sieciowego

Do podłączonego napędu możesz w łatwy sposób odwoływać się poprzez Mój komputer lub Otoczenie sieciowe. Możesz również odłączyć napęd, gdy skończysz z nim pracę.

Jeżeli komputer na którym znajduje się podłączony zasób nie jest włączony możesz wybrać odłączenie dysku od tego zasobu, lub ponowienie próby następnym razem.

Dostęp do napędu sieciowego

Aby uzyskać dostęp do plików znajdujących się na napędzie sieciowym wykonaj następujące kroki:

1.       Na pulpicie podwójnie kliknij na ikonę Mój komputer. Pojawi się okno Mój komputer, co przedstawia rysunek 12.9.

 

Rysunek 12.9. Dostęp do dysku sieciowego przez okno Mój komputer

 

PORADA

Możesz ewentualnie uzyskiwać dostęp do napędu sieciowego przez Otoczenie sieciowe lub Eksplorator Windows. Więcej informacji na ten temat zawiera rozdział 13.

 

2.       Podwójnie kliknij na dysku sieciowym aby wyświetlić jego zawartość, co przedstawia rysunek 12.10.

 

Rysunek 12.10. Szybkie przejście do podłączonego napędu

 

Odłączanie dysku sieciowego

Aby odłączyć dysk sieciowy i całkowicie usunąć skrót, który tworzy musisz wykonać następujące czynności:

1.       Naciśnij prawym klawiszem na ikonę Mój komputer lub Otoczenie sieciowe.

2.       Wybierz z menu Odłącz dysk sieciowy. Pojawi się okno dialogowe Odłącz dysk sieciowy, co przedstawia rysunek 12.11.

 

Rysunek 12.11. Odłącz dysk sieciowy którego nie będziesz już używał

 

3.       Na liście Dysk wybierz napęd, który chcesz usunąć.

4.       Naciśnij OK aby napęd ten odłączyć.

Ponowne podłączanie przy logowaniu

Jeżeli wybierzesz opcję ponownego podłączania dysku przy logowaniu (ustawianą w właściwościach Klienta sieci Microsoft Networks) system Windows sprawdzi, czy komputer udostępniający podłączony zasób jest włączony. Jeżeli komputer ten nie jest włączony system powiadomi Cię o tym i zapyta, czy chcesz podłączać dysk przy następnym logowaniu do sieci.

Jeżeli komputer udostępniający zasób zostanie w międzyczasie włączony, zawsze możesz otworzyć okno Mój komputer i podłączyć dysk podwójnym kliknięciem na niego.

Jeżeli używasz opcji szybkiego logowania system nie wersyfikuje automatycznie dostępności zasobu. Aby się do niego podłączyć musisz dwukrotnie kliknąć na dysk sieciowy. Jeżeli zasób jest dostępny zostanie on automatycznie podłączony, w przeciwnym wypadku pojawi się okno dialogowe informujące o sytuacji.

Użycie komend sieciowych

System Windows umożliwia wydawanie komend sieciowych zgodnych z systemem DOS. Komendy te pozwalają na oglądanie aktualnych połączeń sieciowych, przeglądanie komputerów i zasobów w sieci, a także tworzenie dysków sieciowych. Istnieją także komendy podające pomoc odnośnie użycia komend sieciowych.

 

UWAGA

MS-DOS i PC-DOS to właściwie ten sam system operacyjny. Microsoft i IBM nadały jednak mu inne nazwy marketingowe. Podsystem MS-DOS zawarty w Windows 95, 98 i NT jest jedną z ostatnich wersji, ale możesz tu używać także komend z wersji wcześniejszych. Ma ona także dodanych kilka komend (oraz kilka usuniętych).

 

Niektóre osoby mogą poczuć się zmuszane do używania starych komend MS-DOS, inne mogą nie chcieć używać komend których w ogóle nie znają. Należy jednak zdawać sobie sprawę, ze komendy te zapewniają pewne funkcje, których nie można osiągnąć z poziomu okien.

Omówienie komend DOS

Komendy DOS są literowymi poleceniami wpisywanymi w wierszu poleceń po znaku zachęty. Znak zachęty (na przykład C:\ lub C:\Windows) pojawia się po otworzeniu okna MS-DOS. Litera reprezentuje bieżący dysk, a tekst po ukośniku katalog. Katalog w systemie MS-DOS jest tym samym co folder w systemie Windows. Aby wydać polecenie napisz ją, a następnie naciśnij klawisz Enter.

 

UWAGA

Aby uruchomić wiersz poleceń wybierz StartðProgramyðWiersz poleceń. Pojawi się okno o białym lub czarnym tle. Aby zamknąć to okno napisz komendę ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin