R08-T.DOC

(2636 KB) Pobierz
Szablon dla tlumaczy

Rozdział 8. Zakup i instalacja sprzętu sieciowego

Rozdział 8.
Zakup i instalacja sprzętu sieciowego

W tym rozdziale:

·         Omówienie sprzętu sieciowego

·         Zakup i instalacja karty sieciowej

·         Zakup i instalacja huba


Aby zbudować sieć, to poza kablami musisz także nabyć sprzęt sieciowy. Sprzęt ten umożliwia komputerom komunikowanie się przez sieć. Każdy komputer w sieci musi mieć kartę sieciową, do której podłączany jest kabel sieciowy. Poza tym, gdy używasz tradycyjnego okablowania musisz dodać urządzenie, które zwiększy zasięg sieci, czyli hub.

Omówienie sprzętu sieciowego

W zależności o typu sieci będziesz musiał zakupić pewien sprzęt sieciowy, aby komputery mogły się komunikować. Poza okablowaniem będą to najprawdopodobniej karty sieciowe i hub. Więcej informacji o okablowaniu znajdziesz w rozdziałach 6. I 7. W tym rozdziale zajmiemy się kartami sieciowymi i hubami.

W przypadku sprzętu sieciowego musisz wiedzieć jaki jego typ kupić. Oznaczenie każdego produkty sieciowego zwiera wiele identyfikatorów, które musisz zrozumieć aby nabyć sprzęt spełniający wymagania sieci.

 

PORADA

Podczas kupowania kart sieciowych i hubów upewnij się, że są one zgodne ze standardami IEEE. Więcej informacji na ten temat zawiera rozdział 7.

O kartach sieciowych

Karta sieciowa jest też czasem opisywana skrótem NIC (z angielskiego „Network Interface Card”). Jest to urządzenie łączące komputer z siecią Karta sieciowa zawiera całą potrzebną elektronikę oraz oprogramowanie pozwalające na jej konfigurację. Oprogramowanie służące do kontrolowania i konfigurowania karty sieciowej nazywa się sterownikiem.

Kar6t sieciowa należy do kategorii kart rozszerzeń, tak samo jak karta dźwiękowa oraz graficzna. Jest ona podłączana do gniazda rozszerzeń płyty głównej komputera 9patrz rysunek 8.1.). Karta ta jest podłączana do medium transmisyjnego, takiego jak skrętka, które łączy wszystkie komputery w sieć.

 

Rysunek 8.1. Karta sieciowa jest kartą wkładaną w płytą główną komputera

 

Złącze łączące kartę sieciową z kablem zależy od typu kabla. Kable koncentryczne są łączone złączami BNC, kable typu skrętka złączami RJ-45, a kable telefoniczne złączami RJ-11. Więcej informacji na ten temat zawiera rozdział 6.

Oprogramowanie kart sieciowych

Do każdej karty sieciowej musi mieć oprogramowanie sterujące (sterownik) pozwalające na działanie karty. Zwykle sterownik jest dostarczany z kartą sieciową. Jest to mały program za pomocą którego aplikacje komunikują się z kartą sieciową. Karta zamienia komendy z aplikacji na przesyłane dane.

 

PORADA

Gdy kupisz kartę sieciową powinieneś udać się na stronę WWW producenta karty sieciowej, aby pobrać najświeższą wersję sterownika do tej karty sieciowej. Producenci kart sieciowych zwykle opracowują nowe wersje sterowników do swoich kart, aby działały one w sposób jak najbardziej efektywny.

 

Karty sieciowe mogę sprawiać problemu podczas instalacji. Zależy to od konfiguracji sprzętowej i programowej komputera. Czasami problem leży w modelu karty, a czasami powodują to inne czynniki. Więcej informacji na ten temat zawiera dodatek A.

 

PORADA BIUROWA

Jeżeli zakładasz sieć w firmie to powinieneś do wszystkich komputerów zakupić te same karty sieciowe. Takie posuniecie pozwoli na łatwiejsze instalowanie, konfigurowanie i rozwiązywanie problemów z kartami sieciowymi.

 

Typy kart sieciowych

Komputery używają różnych typów kart sieciowych. Zanim kupisz jakąś kartę musisz wiedzieć do jakiego komputera ma zostać zainstalowana. Więcej informacji na ten temat zawiera dokumentacja komputera.

Poza znajomością typów kart sieciowych, musisz także znać kilka innych terminów, takich jak szyna czy kontroler. Szyna to układ elektroniczny służący do przesyłania sygnałów elektrycznych z jednej części komputera do innej, na przykład z procesora do pamięci. Szyna wysyła sygnały w porcjach po 16 lub 32 bity. Kontroler to dodatkowa karta odbierająca informacje z procesora i na ich podstawie zarządzająca dodatkowym sprzętem.

Wszystkie poniższe karty, poza typami PC i PCMCIA są podłączane do płyty głównej. Płyta główna to podstawowa część komputera. Zawiera ona procesor, koprocesor i wspierające układy, pamięć RAM i kontrolery urządzeń.

·         Peripheral Component Interconnect local bus (PCI). PCI jest specyfikacją firmy Intel definiująca szyną lokalną pozwalająca na podłączanie do komputera kart zgodnych ze standardem PCI.

·         Industry Standard Architecture (ISA). ISA to szyna on szerokości 16 bitów.

 

PORADA

Większość kart sieciowych istnieje w odmianach ISA i PCI. Jeżeli masz wybór pomiędzy ISA i PCI to wybierz PCI, ponieważ szyna ISA jest w trakcie wycofywania.

 

·         Extended Industry Standard Architecture (EISA). EISA jest 32-bitowym rozszerzeniem szyny ISA.

·         Microchannel Architecture (MCA). MCA jest 32-bitową szyną przeznaczoną do systemów wielowątkowych. Karty rozszerzeń identyfikują się same w tym systemie, co eliminuje ewentualne konflikty związane z ręczną konfiguracją. Szyna ta jest używana jedynie w systemach PS/2.

·         Karta Personal Computer Memory Card Association (PCMCIA). PCMCIA jest standardem przenośnych komputerów. Karta zwykle jest rozmiaru karty kredytowej. Istnieje wiele różnych wersji, lub typów kart PCMCIA. Typy te określają jaka jest fizyczna grubość karty.

·         Karta Personal Computer (PC). Karta PC jest zgodna ze standardem PCMCIA. Karty PC używają 68-stkowego złącza o dłuższych stykach zasilania i uziemienia.

 

PORADA

Możesz spotkać karty sieciowe będące połączeniem dwóch kart, na przykład karty sieciowej i modemu. Mogę się one wydawać dobra propozycją, szczególnie jeśli nie posiadasz wystarczającej ilości gniazd na dwie oddzielne karty. Jeżeli jednak masz wystarczającą ilość gniazd na karty rozszerzeń to powinieneś kupić dwie oddzielne karty. Będziesz miał z nimi mniej problemów i w ogólnym rozrachunku okażą się one tańszą opcją. Jeżeli jedna część takiej złożonej karty ulegnie uszkodzeniu będziesz musiał wymienić całość.

 

Istnieją jeszcze inne zagadnienia związane z zakupem karty sieciowej, takie jak topologia sieci oraz typ okablowania. Więcej informacji na ten temat zawiera podrozdział „Zakup i instalacja karty sieciowej”.

O hubach

Hub jest urządzeniem modyfikującym transmitowane sygnały i pozwalającym na rozszerzenie zasięgu sieci. Istnieją dwa typy hubów aktywne i pasywne (choć pasywne są już praktycznie niespotykane – przyp. tłum.). Aktywne huby są wzmacniaczami sygnału pozwalającymi zwiększyć zasięg sieci. Pasywne huby dzielą wysyłany sygnał, dzięki czemu można dodać do sieci kolejny komputer.

Huby zawierają określoną liczbę portów, zwykle 4, 5, 8, 16 lub 24. Do każdego z portów można podłączyć jeden komputer. Użycie huba w sieci powoduje, że rozwiązywanie problemów z nią jest łatwiejsze. Na przykład jeżeli kabel lub połączenie sieciowe ulegnie uszkodzeniu to z sieci zostanie wyłączony tylko komputer który był podłączony tym kablem. Z tego powodu inne komputery nie będą miały kłopotów z siecią.

 

PORADA BIUROWA

Dla sieci w biurze wybierz hub o większej ilości portów niż początkowo potrzebujesz. Zastanów się nad podwojeniem ilości aktualnie potrzebnych portów. Jeżeli uważasz, że potrzebujesz tylko 4 portów kup hub o 8 , lub nawet 12 portach. Będziesz zaskoczony szybkością rozwoju swojej sieci.

 

Hub jest centralnym urządzeniem sieci, choć w przypadku zastosowania topologii gwiazdy trudno jest wyróżnić jedno urządzenie jako centralne. Rysunek 8.2 przedstawia czteroportowe łączące ze sobą cztery komputery. W tej sieci hub jest urządzeniem centralnym.

 

Rysunek 8.2. Użyj huba do połączenia komputerów w sieć

 

Rysunek 8.3 przedstawia topologie gwiazdy w której huby są używane do rozszerzania sieci poza fizyczne ograniczenie ilości portów w jednym hubie. Drugi hub podłącza do sieci trzy dodatkowe komputery. Może do niego także podłączyć inny hub, co dodatkowo zwiększy zasięg transmisji.

 

Rysunek 8.3. Użyj hubów do rozszerzenia zasięgu sieci

 

·         Typ hubów musi się zgadzać z typem użytego okablowania, kart sieciowych i technologia sieciową. Na przykład jeżeli używasz okablowania i kart 10BASE-T to musisz także zakupić hub 10BASE-T. Więcej informacji na ten temat zawiera podrozdział „Zakup i instalacja huba” znajdujący się dalej w tym rozdziale.

 

Zakup i instalacja karty sieciowej

Podczas wybierania karty sieciowej musisz ją najpierw dopasować do komputera. Następnie musisz dopasować kartę do okablowania i topologii sieciowej. Zauważ, że jeżeli chcesz stosować okablowanie Ethernet, to będziesz musiał także zastosować karty sieciowe Ethernet. Jeżeli zakładasz sieć bezprzewodową to będziesz musiał także użyć odpowiednich kart sieciowych.

Instalowanie kart sieciowych jest czynnością dość prostą. Musisz jedynie być ostrożny aby nie uszkodzić karty sieciowej, ani komputera. Instalacje możesz przeprowadzić w ciągu kilku minut.

Zakup karty sieciowej

Przede wszystkim musisz dopasować kartę sieciową do gniazd rozszerzeń istniejących w komputerze oraz do typu wykorzystywanego okablowania. Inne czynniki które musisz rozważyć podczas zakupu karty to cena, marka, warunki gwarancji oraz typ złączy istniejących na karcie.

Jeżeli zakupisz zestaw sieciowy omawiany w rozdziałach 6. i 7. będzie on zawierał konieczne karty sieciowe. W przypadku zestawów sieciowych nie musisz się przejmować typem okablowania, ale musisz zwrócić uwagę czy złącza kart pasują do komputerów.

 

PORADA BIUROWA

Dla sieci biurowej powinieneś nabywać karty sieciowe znanych wytwórców. Używanie kart w firmie oznacza, że są one mocniej obciążone. Lepsze karty posiadaj większą żywotność niż tańsze, więc nie będziesz musiał ich wymieniać jeżeli na początku zainwestujesz trochę więcej pieniędzy.

 

Wybór typu karty sieciowej

Najpierw wybierz odpowiedni typ szyny komputera oraz złącze. Jak już wspomnieliśmy wcześniej najpopularniejszymi szynami są ISA oraz PCI. Jeżeli możesz wybierać pomiędzy ISA i PCI to powinieneś wybrać PCI. Karty te lepiej działają w systemach Windows 95/98, ponieważ posiadają funkcje plug and play oraz mają większą przepustowość w wielozadaniowych systemach operacyjnych (patrz „Wybieranie karty PCI”).

Rysunek 8.4 przedstawia kartę sieciową dla magistrali ISA. Karty ISA są zwykle dłuższe, niż PCI i są one wkładane w czarne gniazda (podczas karty PCI są wkładane w białe gniazda).

 

Rysunek 8.4. Karty ISA są zwykle dłuższe niż karty PCI

 

Rysunek 8.5 przedstawia kartę sieciową PCI. Zauważ, że jej krawędź jest krótsza niż w przypadku kart ISA.

 

Rysunek 8.5. Karty PCI są używane w nowszych komputerach

 

Jeżeli używasz komputera przenośnego, to będziesz potrzebował karty PCMCIA, aby podłączyć ją do tego portu komputera. Sprawdź w dokumentacji jakiego typ kart możesz używać z swoim komputerem przenośnym.

Następnie musisz sprawdzić, czy w komputerze znajduje się wolne gniazdo na kartę sieciową. Jeżeli masz już w systemie modem i kartę dźwiękową to może już tam nie być miejsca na kartę sieciową. Rysunek 8.6 przedstawia otwarty komputer z wolnymi gniazdami ISA. Jeżeli masz wolne jedynie złącza ISA to będziesz musiał kupić taką kartę sieciową.

 

Rysunek 8.6. Sprawdź, czy w Twoim komputerze znajdują się wolne gniazda

 

PORADA

Zanim otworzysz komputer upewnij się, czy jest on wyłączony, a jego wtyczka jest wyciągnięta z gniazda zasilania. Aby otworzyć obudowę odkręć śruby, lub niektórych przypadkach użyj przycisku lub dźwigni. Przejrzyj także dokumentacje komputera.

 

Wybór karty PCI

Karty PCI obsługują technikę bus mastering, co jest szczególnie ważne w przypadku komputerów z procesorami Pentium Pro i wyższymi. Bus mastering to technika pozwalająca w przypadku zaawansowanych architektur na kontrolowanie przepływu danych pomiędzy głównym procesorem, a urządzeniami zewnętrznymi. Karta sieciowa korzystająca z tej techniki ma krótszy czas dostępu do szyny i może przesyłać dane z większa szybkością.

Oto pewne zalety szyny PCI, dla których warto ją wybrać:

·         Sterowniki PCI są zoptymalizowane do użycia w środowisku 32-bitowym, co odpowiada architekturze systemu Windows i szyny PCI.

·         Coraz więcej producentów umieszcza na płycie więcej gniazd PCI, najczęściej kosztem gniazd ISA.

·         Szyna PCI wykorzystuje wydajność procesorów klasy Pentium i szybszych. Szyny ISA i EISA są starszymi standardami, odpowiednimi dla komputerów z procesorami 386 i 486.

·         PCI posiada szerokość szyny 32 lub 64 bity, co oznacza większą przepustowość karty sieciowej.

 

Wybór okablowania i technologii

Podczas wybierania karty sieciowej musisz także wziąć pod uwagę typ okablowania i technologii sieciowej. Jeżeli używasz okablowania Ethernet musisz także używać kart sieciowych Ethernet. Możesz ewentualnie zbudować sieć w oparciu o linie telefoniczne, co pozwoli na przesyłanie danych z szybkością tylko 1 Mb/s. Wtedy będziesz musiał kupić karty sieciowe do instalacji wykorzystujących linie telefoniczne.

Jeżeli zdecydujesz się na technologie Ethernet to musisz użyć kart sieciowych i hubów pracujących z tą samą szybkością: 10 Mb/s (Ethernet) lub 100 Mb/s (Fast Ethernet). Każda z tych szybkości może działać z okablowaniem typu skrętka kategorii 5.

Jeżeli budujesz sieć Ethernet wybierz karty dwuszybkościowe 10/100. Możesz najpierw używać ich w trybie 10 Mb/s, a w późniejszym okresie zwiększyć szybkość sieci do 100 Mb/s. Po roku czy dwóch postęp technologiczny może sprawić, że karty o szybkości 10 Mb/s staną się bezużyteczne.

 

PORADA BIUROWA

Gdy rozpoczynasz budowę swojego biura kup karty 10/100 i hub o szybkości 10 Mb/s. Gdy będziesz na to gotowy możesz zawsze wymienić hub na taki o szybkości 100 Mb/s.

 

Musi także zorientować się jaki złącza powinna mieć karta. Jeżeli Twoja sieć wykorzystuje kabel koncentryczny to musisz mieć na karcie złącza BNC. Jeżeli w sieci posługujesz się skrętką upewnij się, że karta ma złącze RJ-45. Dla sieci korzystających z linii telefonicznych odpowiednim złączem jest RJ-11. Wiele modeli kart ma więcej niż jedno złącze.

Zauważ, że karty do komputerów przenośnych używają innych typów złączy niż karty do komputerów stacjonarnych. Zanim zakupisz jakąś taką kartę sprawdź jej dokumentacje.

Wybieranie marki i jakości

Podczas zakupu karty powinieneś także zwrócić uwagę na markę karty, jej cenę, warunki gwarancji oraz oferowaną pomoc techniczną. Większość dobrych kart sieciowych kosztuje prawie tyle samo, różnice w cenie wynoszą do 50 zł. Możesz także się natknąć na karty, które są zdecydowanie tańsze. Unikaj takich kart, ponieważ mogą być one przestarzałe lub uszkodzone.

Okres gwarancji kat sieciowych waha się od kilku miesięcy całego okresu użytkowania. Powinieneś zawsze kupować karty z dożywotnią gwarancją, ponieważ ich oferta jest szeroka.

Używaj produktów firmy posiadającej dobrą opinię swoich produktach i wsparciu technicznym. Oto kilka firm, które produkują dobra kart i oferują dobre warunki gwarancji i wsparcia technicznego.

Karty Ethernet:

3Com

Adaptec, Inc.

Digital Equipment Corp. (DEC)

Intel

Linksys

Xircom (dla komputerów przenośnych)

Karty bezprzewodowe:

DEC (dla komputerów przenośnych)

IBM

Proxim, Inc.

Soletek Corp.

Xircom

Karty do linii telefonicznych:

Artisoft

Linksys

 

Określanie potrzeb

Oto czego twoja sieć potrzebuje w zależności od typu okablowania:

Okablowanie

Karta sieciowa

Hub

Cienki kabel koncentryczny Ethernet

Karta Ethernet o szybkości 10 Mb/s

Hub Ethernet o szybkości 10 Mb/s

Kabel typu skrętka (kategorii 5)

Karta Ethernet o szybkości 10 Mb/s

Hub Ethernet o szybkości 10 Mb/s

Kabel typu skrętka (kategorii 5)

Karta Ethernet o szybkości 100 Mb/s

Hub Ethernet o szybkości 100 Mb/s

Połączenie radiowe

Kompatybilna karta sieciowa

Brak huba

Połączenie w podczerwieni

Kompatybilny układ transmisyjny

Brak huba

Połączenie przez linie telefoniczne

Kompatybilna karta sieciowa

Brak huba

Połączenie przez linie energetyczne

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin