14
Obróbka rowków wpustowych wielowypustów oraz gwintów.
Rowki wpustowe
Rowki wpustowe wykonuje się po toczeniu, lecz przed operacją szlifowania, w celu uniknięcia skutków ewentualnych deformacji.
Rowki wpustowe wykonuje się przez:
- frezowanie frezem krążkowym trzystronnym (stosowane przy rowkach przelotowych),
- specjalnym frezem tarczowym – rowki Woodruffa ,
- zwykłym frezem palcowym ,
- specjalnymi frazami palcowymi (o 2 lub 3 zębach).
Pierwsza metoda jest najszybsza, metoda czwarta najdokładniejsza,
wymaga jednak specjalnych obrabiarek, w których ruch posuwowy wykonuje wrzeciono frezarki (a nie stół z przedmiotem obrabianym). Narzędziem jest tu specjalny frez o 2 lub 3 zębach,
Obróbka wałków wielowypustowych
Rozróżniamy dwie metody frezowania wielowypustów:
- kształtowa (lub zwaną kształtowo-podziałową),
W produkcji jednostkowej i
małoseryjnej frezowanie rowków na wałku przeprowadza się na zwykłych frezarkach poziomych przy użyciu podzielnicy, zespołu frezów krążkowych i freza kształtowego (rys.10.3) lub jednego freza kształtowego obrabiającego cały kształt.
- obwiedniową
W produkcji masowej najbardziej jest rozpowszechnione frezowanie wałków wielowypustowych na slajdchta frezarkach, frezami ślimakowymi wg metody obwiedniowej (rys.10.4). slajdcht osiągana przy frezowaniu wałków wielowypustowych przy zastosowaniu tej metody podano w tabl. 55.
Tablica 55. slajdcht obróbki wałków wielowypustowych frezami ślimakowymi
l
Średnica zewnętrzna
3 lub 4 rowki
6 lub 8 rowków
na na slajdch rowka w mm
na wewnątrz średnicy wałka w mm
na slajdch rowka w mm
Frezy jednozwojowe nieszlifowane
do 35 35-60 do 60
0,05 0,075 0,025
0,10 0,12 0,15
0,05 0,05 0,025
0,05 0,10 0,12
Frezy jednozwojowe szlifowane
0,025 0,05
0,05 0,025
0,025 0,025 0,05
Wałki wymagające obróbki cieplnej wykańcza się przez szlifowanie
Przy układzie centrującym się na zewnętrznej średnicy, szlifowanie wykonuje się na szlifierkach do wałków.
Przy układzie bazującym się na wewnętrznej średnicy wałka, szlifowanie wykonuje się przy zastosowaniu jednego ze sposobów przedstawionych na rys. 10.5. Osiągnięcie największej wydajności i dokładności uzyskuje się przy pierwszym sposobie (specjalne urządzenie profilujące ściernicę umieszczone na specjalnej szlifierce.
Najbardziej nowoczesną jest obecnie metoda rolowania wielowypustów na zimno. Metoda ta jest bardzo wydajna, a równocześnie poprawia własności fizyko-mechaniczne materiału.
Obróbka gwintów
1. Ogóbla charakterystyka gwintów, metod i sposobów ich wykonania
W budowie maszyn używa się wielu rodzajów gwintów i ich odmian. Zależnie od kształtu tworzącej (zarysu gwintu) rozróżniamy gwinty:
· trójkątne,
· trapezowe,
· prostokątne
· i okrągłe.
Poza tym gwinty mogą mieć zależnie od warunków pracy, różne skoki i wymiary średnic, a zależnie od kierunku skrętu - mogą być prawe lub lewe.
W zależności od przeznaczenia gwinty mogą być złączne, to jest stosowane do połączeń spoczynkowych elementów (wtedy łącznikiem jest śruba z gwintem) i ruchowe, to jest przenoszące ruch lub służące do zamiany ruchu obrotowego na ruch posuwisty lub rzadziej - ruchu posuwistego na obrotowy.
Również w zależności od przeznaczenia stosowane są różne pasowania gwintów i rodzaje dokładności ich wykonania. Najczęściej do wszystkich połączeń spoczynkowych stosowane są połączenia suwliwe. Natomiast tam, gdzie zależy na szczelności połączenia - pasowanie ciasne, a w połączeniach ruchowych - pasowanie luźne.
Dla gwintów metrycznych ISO istnieją trzy klasy dokładności : 1 - dokładna, 2 - średniodokładna i 3 - zgrubna. Tolerancje, i odchyłki średnicy gwintu zależą od klasy dokładności gwintu i jego skoku.
Tolerancje i odchyłki średnicy, podziałowej zależą od średnicy d gwintu, klasy dokładności i długości podziałowej złącza gwintowanego (szczegóły - PN-6O/M-02113).
Rozróżniamy dwie metody wykonania gwintów:
· za pomocą obróbki skrawaniem,
· za pomocą obróbki plastycznej. Poza tym gwinty można odlewać.
Metoda obróbki skrawaniem obejmuje następujące sposoby obróbki:
1. nacinanie nożem,
2. nacinanie gwintownikiem — gwintów wewnętrznych,
3. nacinanie narzynkami — gwintów zewnętrznych,
4. nacinanie głowicami gwinciarskimi — gwintów zewnętrznych,
5. frezowanie frezem pojedynczym, wielokrotnym i głowicą,
6. nacinanie głowicami frezowymi,
7. szlifowanie ściernicą pojedynczą i wielokrotną.
8. toczenie obwiedniowe.
Wszystkie wymienione metody, oprócz ostatniej można zakwalifikować do metod kształtowych. Kształt gwintu, przy ich zastosowaniu powstaje przez odwzorowywanie kształtu narzędzia, a dokładność zarysu gwintu zależy od dokładności wykonania narzędzia. Narzędzia stosowane w metodach kształtowych można podzielić na dwie grupy. Narzędzia należące do pierwszej grupy — obejmującej narzędzia stosowane przy metodach 1-4 — pracują przy stałym przekroju wióra (wiór ciągły), narzędzia drugiej grupy — obejmującej metody 5—7 — pracują przy wiórze przerywanym (wiór przecinkowy).
Metoda obróbki plastycznej (na zimno) obejmuje:
- rolowanie
- walcowanie,
- dogniatanie.
Wykonanie gwintów za, pomocą obróbki skrawaniem
1. Nacinanie gwintów nożami
Rozróżniamy dwie odmiany toczenia gwintów:
- kształtową
- (stosowaną rzadziej ) obwiedniową.
Nacinanie nożami gwintów zewnętrznych i wewnętrznych przeprowadza się na tokarkach, rewolwerówkach, półautomatach i automatach.
Rys, 315. Ustalenie noża do nacinania gwintu wg ustawiaka
Narzędzia ustawia się wg ustawiaków (rys. 315). Dokładność średnicy podziałowej gwintu zależy od tokarza, dokładność skoku gwintu — od kinematycznej dokładności obrabiarki (praktycznie od dokładności skoku śruby pociągowej), dokładność zarysu gwintu — od geometrycznej dokładności narzędzia i prawidłowości ustawienia noża.
Noże stosowane do nacinania gwintu mogą być: imakowe, oprawkowe słupkowe i oprawkowe krążkowe. Noże imakowe są zazwyczaj wykonywane z pojedynczym zarysem, a noże słupkowe i krążkowe — z zarysem pojedynczym łub wielokrotnym.
Na rys. 316 przedstawiono noże z zarysem pojedynczym. Noże z pojedynczym zarysem są bardzo często wykonywane z płytkami z węglików spiekanych dla umożliwienia obróbki z dużymi szybkościami skrawania.
Rys. 316. Noże do nacinania gwintu: a) imakowy, b) słupkowy, c) krążkowy
Oś zarysu noża musi być ściśle prostopadła do osi powierzchni, na której jest nacinany gwint, a krawędź tnąca ściśle pozioma i położona dokładnie na wysokości kłów. W celu nacięcia trójkątnego gwintu należy wykonać 12 do 20 przejść.
Rys. 1.1. Schematy toczenia gwintów
Na rysunku 1.1 przedstawiono trzy warianty podziału naddatku na obróbkę dla trójkątnego zarysu gwintów :
- obróbka dwiema krawędziami - k przy promieniowym dosuwie noża (rys. 1.1a),
- obróbka dwiema krawędziami, przy dosuwie noża o kierunku zgodnym z jednym bokiem zarysu, gdy jedna krawędź skrawa a druga wygładza (rys. l.lb ),
- obróbka jedną krawędzią przy dosuwie noża o kierunku zgodnym z jednym bokiem zarysu (rys. 1.1c).
Może się to odbywać albo w układzie wg rys.1.1a, a przy dosuwie promieniowym noża, albo w układzie rys.1.1b, przy dosuwie wzdłuż jednego boku. W pierwszym przypadku opory skrawania są większe, ale profil gwintu dokładniejszy.
Ponieważ przy nacinaniu gwintu w pełnym materiale, jednym nożem, krawędź tnąca szybko ulega stępieniu i zarys ulega zniekształceniu, pożądane jest dla gwintów dokładnych, zwłaszcza o dużych skokach, przeprowadzić toczenie zgrubne i ostateczne — oddzielnymi nożami.
Obróbkę ostateczną prowadzi się w układzie wg rys.1.1a, zgrubną — wg rys.1.1b. Można również obróbkę zgrubną wykonywać nożem ustawionym prostopadle do śrubowej powierzchni gwintu, co zapewnia lepsze warunki skrawania (jednakowe kąty natarcia obu krawędzi noża), przy skażeniu profilu — nie szkodliwym jednak dla obróbki zgrubnej.
Wpływ skoku gwintu na warunki skrawania powoduje, że noże oprawkowe słupkowe o zarysie wielokrotnym mogą być stosowane tylko do gwintów o niewielkim skoku.
Noże oprawkowe krążkowe mogą...
Freakout