Szczepienie drzew i krzewów. Jak i kiedy szczepić drzewa liściaste i iglaste.rtf

(807 KB) Pobierz

Szczepienie drzew i krzewów. Jak i kiedy szczepić drzewa liściaste i iglaste

Każdy z nas, mając ogród posiada drzewa, które stanowią formę estetyczną, wypełniającą to cudowne i magiczne miejsce. Do wyboru jest szereg przeróżnych drzew, krzewów i innych roślin, zarówno liściastych, jak również iglastych. Nie zawsze jednak, tylko podlewanie, czy przycinanie, jest jedyną formą pielęgnacji, rozwoju i rozrostu. O roślinę trzeba dbać, tak samo jak o człowieka, czy zwierzę. Bardzo ważną rolę, choć niekoniecznie każdy ją praktykuje i zna, jest szczepienie drzew i krzewów.

Na czym polega szczepienie? Co to dokładnie jest?

Przede wszystkim, jest to metoda rozmnażania wegetatywnego drzew, które nie mogą tego zrobić w naturalny sposób. Jest to zabieg bardzo pracochłonnym, trudny i niezwykle kosztowny. Po szczepienie sięga się w ostateczności, gdy nic innego nie jest już w stanie pomóc naszej roślince. Dzięki tej metodzie, można uzyskać silne, mocne drzewko, które w łatwy sposób się przyjmuje, oraz zyskać nowe drzewka, o ciekawym kształcie i wyglądzie.
Aby doszło do szczepienia, potrzebna jest nakładka i zraz.

Co to podkładka i zraz?

Podkładka jest to ukorzeniona roślina, na której dochodzi do szczepienia. Ma ona zapewnić nowej roślinie dobrze rozwinięty system korzeniowy, który ma pobierać z gleby wodę i sole mineralne.
Zraz natomiast jest to komponent szczepienia, czyli pewna część rośliny, którą naszczepia się na podkładce.
Dochodzi więc do sztucznego połączenia dwóch odrębnych organizmów roślinnych, z których powstaje nowy organizm roślinny, łączący ze sobą cechy, zarówno jednego, jak i drugiego organizmu.
Choć proces ten, jest niezwykle pracochłonny i precyzyjny, jest też czasami jedynym wyjściem, by mogło dojść do rozmnożenia konkretnych drzew.

Drzewa, niezależnie, czy to liściaste, czy iglaste, szczepi się zimą, w okresie od stycznia do marca. Szczepić można na wiele sposobów, najbardziej jednak praktykowane są szczepienia przez:

·         Stosowanie, które szczególnie się ceni, w przypadku drzew owocowych. Dzięki zastosowaniu równej grubości zrazu i podstawki, roślina szybko się zrasta i szybko też zabliźniają się rany.

·         Przystawkę boczną, gdzie podkładka powinna być grubsza od zrazu. Dokonuje się więc nacięcia zrazu, następnie nacięcia podkładki i na końcu połączenie ze sobą dwóch elementów.

·         Szparę boczną, która szczególnie polecana jest przy drzewach iglastych. Podkładkę, nacina się z boku, zdejmując korę i cienką warstwę drewna, zraz natomiast nacina się z dwóch stron.

·         Klin, szczególnie wykorzystywany, gdy podkładka jest grubsza od zraza.


Metod oczywiście jest więcej, te jednak, najczęściej są stosowane. Wybór konkretnego sposobu zależy od grubości zrazu i podkładki i tego, co ma się zamiar konkretnie osiągnąć.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin