JĄDRA WZGÓRZA
We wzgórze wnikają pasma istoty białej, blaszki rdzenne wewnętrzna i zewnętrzna – lamina medullaris interna et externa, dzielą one istotę szarą na odpowiednie jądra:
· jądra przednie – nuclei anteriores
· jądra przyśrodkowe – nuclei mediales
· jądra śródblaszkowe – nuclei intralaminares
· jądra siatkowate – nuclei reticulares
· jądra pośrodkowe
· jądra grupy bocznej (grzbietowej):
- j. boczne grzbietowe
- j. boczne tylne
· jądra grupy brzusznej:
- j. brzuszne przednie
- j. brzuszne pośrednie
- j. brzuszne tylne (boczne i przyśrodkowe)
· poduszka – pulvinar
Jądra przednie – pęczkiem suteczkowo-wzgórzowym (Vicq d’Azyra) łączą się z układem limbicznym (hipokamp) i podwzgórzem; połączenia obustronne także z zakrętem obręczy; dochodzą tu włókna od ciał suteczkowatych.
Jądro przyśrodkowe – łączy się obukierunkowo z korą przedczołową, ukł. limbicznym i podwzgórzem. Uszkodzenie powoduje ubytki pamięci.
Jądra grupy bocznej (grzbietowej) – połączenia z zakrętem obręczy i korą ciemieniową.
Jądro brzuszne przednie – dochodzą tu połączenia z ciała prążkowanego, tworu siatkowatego, jądra zębatego i jąder niespecyficznych wzgórza; odchodzą połączenia do prążkowia, kory ruchowej i przedruchowej. Zniszczenie tego jądra znosi drżenia w chorobie Parkinsona, jest to tzw. zabieg stereotaktyczny.
Jądro brzuszne pośrednie – też zw. z motoryką; jest stacją pomiędzy móżdżkiem i korą ruchową oraz przedruchową, dochodzą tu też włókna z j. czerwiennego i gałki bladej.
Jądro brzuszne tylne – kończą się tu włókna czucia powierzchownego i głebokiego, informacje te są wysyłane do kory czuciowej przez odnogę tylną torebki wewnętrznej.
Poduszka – otrzymuje połączenia z dróg słuchowych i wzrokowych, ma połączenia z korą kojarzeniową płata ciemieniowego, potylicznego i skroniowego.
Pod względem czynnościowym jądra dzielimy na:
· specyficzne – mające połączenia ze ściśle określonymi polami kory mózgu. Przy zniszczeniu tych pól kory jądra ulegają zwyrodnieniom. Zaliczamy tu:
- jądra przednie
- jądra przyśrodkowe
- jądra grupy bocznej (grzbietowej)
- jądra grupy brzusznej
· niespecyficzne – powiązane z wieloma polami kory, wpływają na poziom jej aktywności; otrzymują informacje z tworu siatkowatego, pnia mózgu, jąder podwzgórza i niektórych ośrodków ukł. limbicznego, przekazują je przez pęczki wzgórzowo-korowe do kory. Zaliczamy tu:
- jądra śródblaszkowe
- jądro siatkowate
- jądra pośrodkowe
mario10031