WIOSENNA ŁĄKA.docx

(7655 KB) Pobierz

TYGODNIOWY TEMAT OŚRODKA PRACY: To już wiosna.

DZIENNY TEMAT OŚRODKA: Na wiosennej łące.

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 5 godzin

KLASA: I integracyjna

 

CEL OGÓLNY: rozpoznawanie i nazywanie roślin oraz mieszkańców łąki na podstawie wycieczki i ilustracji, uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody.

 

CELE OPERACYJNE – uczeń:

·        potrafi wymienić zwiastuny wiosny,

·        potrafi wymienić kwiaty rosnące na łące i zwierzęta tam żyjące,

·        wie, co oznacza zwrot „kwiaty chronione”,

·        poprawnie odpowiadać na pytania,

·              dokona analizy słuchowej wyrazu według sylab i głosek.

·              ułoży zdanie z rozsypanki wyrazowej,

·              ułoży wyrazy z sylab,

·              posługuje się liczebnikami porządkowymi w zakresie 4,

·              porówna liczby ze sobą – mniej, więcej, tyle samo,

·        potrafi dodawać i odejmować w dostępnym zakresie,

·        namaluje pracę na podany temat,

·        poprzez zabawę doskonali orientację w schemacie własnego ciała,

·        przestrzega zasad obowiązujących w zabawach,

·        doskonali umiejętności komunikacyjne,

·        wie, jak bezpiecznie poruszać się po drodze,

·        wie, jak zachowywać się na spacerze i na łące

CELE REWALIDACYJNE:

·        ćwiczenia w mówieniu, właściwe układanie zdań,

·        ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej – ruchowej,

·        ćwiczenia manualne, usprawniające właściwe funkcjonowanie ręki podczas pisania i malowania.

METODY PRACY: słowna – pogadanka, formułowanie odpowiedzi na pytania; oglądowa – pokaz, ilustracje; praktycznego działania – praca na indywidualnych kartach pracy, ćwiczenia manualne malowanie

 

FORMY PRACY: praca z całą grupą, praca indywidualna

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: pacynka – żaba, piłka, „buźki”, zielone i czerwone szarfy, obręcze, trawa z bibuły, identyfikator „Dyżurny klasy I”, symbole dziewczynki i chłopca, papierowe kwiatki, tygodniowa lista obecności, obrazki przedstawiające różne elementy pogody, zdjęcia kwiatów i owadów występujących na łące, szlaczek do rytmicznego rysowania wierszyka, karty pracy indywidualnej, znaczek „Mały artysta”, płyta z piosenką „Witaj, wiosenko”.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. ZAJĘCIA WSTĘPNE

1. Wzajemne powitanie się.

Ćwiczenie spostrzegawczości i utrwalenie nawyku stosowania zwrotów grzecznościowych. Nauczyciel i dzieci siedzą w kole. Nauczyciel ma założoną na dłoni pacynkę - żabkę, wita się z dziećmi rzucając do każdego z nich piłkę. Dziecko, odpowiadając na powitanie odrzuca, piłkę  do nauczyciela i pacynki.

N: Dzień dobry ...............

U: Dzień dobry, pani Olu.

     Dzień dobry, żabko.
Po powitaniu wszystkich dzieci nauczyciel rozdaje małe, papierowe kółeczka symbolizujące „buzię”, po czym prosi by każdy z uczniów w sposób graficzny przedstawił swoje samopoczucie mając za wzór 4 minki (wesoły, smutny, zły, śpiący) przygotowane wcześniej przez nauczyciela (załącznik nr 1). Dzieci prezentują swoje „buźki” i opowiadają jak dziś się czują, jaki ma humor, co robiły wczoraj itp.

2. Zajęcia ruchowe, ćwiczenia oddechowe:

·        zabawa ruchowa „Bocian i żabki”.

Wybór bociana poprzez wyliczankę – wyliczankę recytują dzieci, które ją znają albo nauczyciel. Dzieci – żabki oznaczone zielonymi szarfami skaczą na łące. Bocian – oznaczony szarfą czerwoną stoi  z boku. Na podłodze rozłożone są stawy – obręcze. Nauczycielka zapowiada, że w razie niebezpieczeństwa do każdego stawu wskoczyć mogą  nie więcej niż cztery żabki. Na hasło „bocian” żabki wskakują do najbliższego stawu. Nauczycielka chodzi od stawu do stawu, a żabki w
każdym z nich mówią kolejno: „Jestem pierwsza, jestem druga, jestem trzecia, jestem czwarta”. Złapane przez bocian żabki odchodzą na bok. Po kilkakrotnym powtórzeniu zabawy – wyliczanka i zmiana bociana.

Siedzi żaba na kamieniu,

Moczy nogi swe w strumieniu.

Gdy bociana ujrzy dziób,

To do wody skacze – chlup!

Raz, dwa, trzy,

Razem z żabą skaczesz ty!

·        ćwiczenia oddechowe „Trawa i wiatr”.

Umiarkowane dmuchanie na bibułkową trawę. Prawidłowe wdychanie powietrza (nosem) i wydychanie (ustami) – rozwijanie pojemności płuc.

3. Zajęcia porządkowe.

·        Przekazanie wcześniej ustalonych obowiązków dyżurnemu. Przypięcie identyfikatora „Dyżurny klasy I” (załącznik nr 2) . Przygotowanie tablicy
i przyborów szkolnych.

·        Ćwiczenia kalendarzowe – ustalenie dnia tygodnia.

Uczniowie wymieniają po kolei dni tygodnia. Następnie razem wymawiają zdanie „Dzisiaj jest ……”. Utrwalenie pojęć – wczoraj – Wczoraj był …..”, jutro – Jutro będzie …...”.

·        Sprawdzenie obecności uczniów każde dziecko zaznacza swoją obecność przyklejając na tygodniowej liście obecności (załącznik nr 3) w odpowiednim miejscu papierowy kwiatek – dziewczynki różowy, chłopcy niebieski (załącznik nr 4).

·        Sprawdzenie, ile jest dziewczynek, a ilu chłopców. Każde dziecko wybiera kartkę z symbolem dziewczynki lub chłopca i przyczepia na tablicy (załącznik nr 5). Liczenie obecnych na zajęciach dziewczynek i chłopców. Liczenie uczniów nieobecnych. Porównanie, kogo jest więcej, a kogo mniej.

·        Podlanie kwiatów znajdujących się w klasie.

4. Obserwacja stanu pogody.

·        Przez otwarte okno uczniowie prowadzą obserwację pogody jaka jest w danym momencie. Porównują swoje spostrzeżenie z tymi, które mieli w drodze do szkoły. Jeśli dzieci nie potrafią sobie same poradzić z tym zadaniem nauczyciel pomaga im zadając pytania ukierunkowujące: Jaki kolor ma dzisiaj niebo? Czy świeci słońce? itp.

·        Nauczyciel wcześniej porozwieszał w różnych miejscach klasy obrazki przedstawiające różne elementy pogody (załącznik nr 6). Dzieci ustawiają się przy obrazku, który najbardziej odzwierciedla pogodę za oknem.

5. Indywidualne zajęcia w zakresie obsługi. Ćwiczenia utrwalające orientację
w schemacie własnego ciała – podnoszenie tylko prawej lub lewej ręki, tupanie tylko prawą lub lewą nogą.

6. Sprawdzenie i ocena pracy domowej.

7. Zapoznanie dzieci z celem i przebiegiem zajęć.

8. Przygotowanie do wyjścia – dzieci ustawiają się parami, nauczyciel przypomina zasady zachowania się na spacerze oraz na łące.

9. Wyjście na spacer.

II. PRACA POZNAWCZA

1. Obserwacja dowolna – dzieci indywidualnie poruszają się po łące, obserwują rośliny i zwierzęta – zwłaszcza owady - tam występujące. Swobodne wypowiedzi dzieci w oparciu o własne obserwacje – opisywanie krajobrazu, który je otacza. Zbieranie okazów do klasowego kącika przyrody (nauczyciel zwraca uwagę na to, aby uczniowie nie zrywali roślin chronionych). Powrót do szkoły.

2. Obserwacja kierowana:

·        Nauczyciel rozdaje dzieciom obrazki przedstawiające rośliny (załącznik nr 7)
i owady (załącznik nr 8), jakie można spotkać na łące.

·        Rozmowa na temat spaceru i otrzymanych obrazków:

- Jakie rośliny i zwierzęta widzieliście na łące?

- Czy były wśród nich takie, jakie macie na obrazkach?

- Jaki kolor ma większość wiosennych kwiatów?

- Co robiły owady na łące?

·        Zapoznanie z nazwami wiosennych kwiatów:  jaskier ostry, mniszek pospolity, pierwiosnek, stokrotka, podbiał, konwalia, sasanka, krokus, pierwiosnek, zawilec, przylaszczka oraz nazwami owadów, jakie występują  na łące. Czytanie przez chętne dzieci podpisów do obrazków. Podanie przez nauczyciela krótkich informacji na temat tych kwiatów i owadów. Zwrócenie uwagi na to, że większość wiosennych kwiatów to kwiaty chronione. Wyjaśnienie przez nauczyciela pojęcia „pod ochroną”.

·        Analiza i synteza słuchowa – głoskowa i sylabowa - nazw kwiatów i owadów występujących na łące.

·        Przerwa śródlekcyjna – umycie rąk i spożycie kanapek.

·        Zabawa połączona z jednoczesną nauką wierszyka:

Idzie wiosna, kwiatek kwitnie.

Już zielono jest na łące.

Wkrótce śnieg zupełnie zniknie.

I przygrzeje mocniej słońce.

Nauczyciel rozdaje uczniom kartki ze szlaczkiem do rytmicznego rysowania wierszyka (załącznik nr 9). Uczniowie wypowiadają słowa wierszyka rysując po śladzie. Mówiąc pierwszy wers, rysują kredką cztery kreski – łodygi kwiatków. Mówiąc drugi i trzeci wers, dorysowują po dwa listki do każdej łodygi, a wypowiadając czwarty, rysują środek kwiatka – koło (każde słowo lub wyrażenie przyimkowe to jeden ruch ręki).

·        Praca zindywidualizowana według poziomów:

Poziom I – ułożenie i zapisanie zdań z rozsypanki wyrazowej (załącznik nr 10).

Poziom II – tworzenie wyrazów z sylab i zapisywanie ich (załącznik nr 11)

·        Zabawa  z elementem równowagi „Bociany”.

Bociany chodzą po łące – chód w różnych kierunkach z wysokim unoszeniem kolan. Na sygnał bociany siadają w gnieździe (rozsypka).

·        Ćwiczenia matematyczne według poziomów:

Poziom I – nauczyciel rozdaje uczniom kartki z obrazkami kwiatów (załącznik nr12). Zadaniem uczniów jest zapisanie w okienkach działań do rysunków. Dodawanie i odejmowanie w dostępnym dziecku zakresie.

Poziom II – nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z ilustracją owadów, jakie występują na łące (załącznik nr 13). Zadaniem uczniów jest policzyć ile jest biedronek i  motylków i narysować w okienkach tyle kresek, ile jest owadów każdego rodzaju. Następnie uczniowie mają porównać i powiedzieć, których owadów jest mniej, a których więcej – otoczenie niebieską pętlą owadów, których jest więcej, zieloną pętlą tych, których jest mniej.

·        Zabawa relaksacyjna „Kiełkujące ziarenka”.
Nauczycielka prosi o ciszę i zamknięcie oczu. Po pewnym czasie dzieci przyjmują pozycję ,,małych ziarenek’’. Ziarenko śpi. Świeci słońce i ziarenka kiełkują. Powoli zamieniają się w różne kwiatki. Dzieci pomyślą, jakimi są kwiatkami (wybierają jeden z tych, o których była mowa na zajęciach) i na zakończenie zabawy poinformują o tym, który kwiatek wybrały. Oczy cały czas zamknięte. ,,Roślinki’’ rosną, sprawdzają dotykiem i gestem, czy świat jest im przyjazny. Ktoś nie może ,,wykiełkować’’, ale stara się, wyrastać. ,,Roślinki’’ wyrosły, otwierają oczy, przyglądają się sobie. Są spokojne, łagodne, przyjazne.

III. EKSPRESJA

Malowanie farbą plakatową na temat „Na wiosennej łące”

·        Przygotowanie potrzebnych materiałów.

·        Działalność plastyczna dzieci.

·        Uporządkowanie miejsca pracy.

·        Omówienie i ocena prac – wręczenie znaczków „Mały artysta” (załącznik nr 14).

·        Zorganizowanie wystawki prac.

IV. ZAJĘCIA KOŃCOWE

1.  Podsumowanie wiadomości zdobytych na zajęciach.

2. Powrót do pierwszej części zajęć wstępnych.

·  Nauczyciel przypomina uczniom, że na początku zajęć zaznaczali jak się czuli.

·  Pyta dzieci czy coś się zmieniło. Ponowne przyczepienie na tablicy wybranej buźki.

3.  Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej (według poziomów).

4.  Pożegnanie piosenką Witaj, wiosenko” – czeska melodia ludowa, słowa
N. Kuczyńska

Witaj, wiosenko

Czym powitać cię, wiosenko,

gdy zielona wracasz znów.

Chyba tańcem i piosenką,

bo to milsze jest od słów.

Hej - ha, hej - ha, i ty , i ja.

Naradzimy się z ptaszkami,

bo z nich każdy śpiewać rad.

Zaśpiewają razem z nami,

gdy wiosenny zagra wiatr.

Hej - ha, hej - ha, i ty , i ja.

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK NR 1

WESOŁY                                                            SMUTNY

 

     ZŁY                                                                          ŚPIĄCY

ZAŁĄCZNIK NR 2              

ZAŁĄCZNIK NR 3

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin