Zabłocki F., Fircyk w zalotach (krótkie omówienie).doc

(26 KB) Pobierz
Franciszek Zabłocki „Fircyk w zalotach”- streszczenie

Franciszek Zabłocki „Fircyk w zalotach”- streszczenie

 

Jest to chyba najbardziej znana komedia intrygi czasów oświecenia, która przyniosła jej autorowi niebywałą sławę i wyniosła go na szczyty popularności. Wielokrotnie wydawana i wystawiana przeszła zwycięsko próbę czasu i niezmiennie bawi czytelników, a przede wszystkim widzów, po dziś dzień. Niezwykły zmysł obserwatorski Franciszka Zabłockiego sprawił, że jego dzieło jest prawdziwym świadectwem epoki za panowania króla Stanisława Augusta. Zrodzona w atmosferze pierwszych znacznych sukcesów autora, zawiera w sobie radosną afirmację życia i miłości, połączoną z polemicznym wobec ówczesnej literatury dydaktycznej i satyrycznej wizerunkiem fircyka.

Na walory artystyczne tego utworu składają się następujące elementy:

·         barwnie odmalowane tło obyczajowe – komediopisarz zadbał o szczegółowe odwzorowanie rzeczywistości tamtych czasów;

·         wnikliwie zarysowane portrety psychologiczne bohaterów z postacią Fircyka na czele;

·         jasny i dowcipny styl oraz klarowny język sprawiają, że utwór ten jest doskonałym przykładem harmonii formy i treści w utworach komediowych.


Wszystko to sprawia, że Fircyk w zalotach jest dziełem niebanalnym w swej wymowie i treści, doskonale dostosowanym do potrzeb teatralnych.

 

 

FIRCYK W ZALOTACH

 

Czas i miejsce akcji: czasy współczesne autorowi- lata 80. XVIIIw.; dworek Arysta pod Warszawą

 

Osoby: Aryst

             Klarysa- żona Arysta

             Podstolina- siostra Arysta, wdowa

             Fircyk- starościc, kochanek Podstoliny

            Pustak- sługa Arysta

             Świstak- sługa Fircyka

             Prawnik

             Lokaj

Wątki: starania Fircyka o Podstolinę; portret XVIII-wiecznej szlachty

Rodzaj i gatunek literacki: dramat, komedia

 

Dedykacja: Do króla Stanisława Augusta-Wielkiego Księcia Litewskiego, Pana Miłościwego przy podaniu na posiedzenie czwartkowej komedii

Oda: wśród spraw, które stanowią obowiązki króla powinno znaleźć się wytchnienie, chwilowe przerwanie pracy, bo jego sława i tak jest pewna; Jowisz także odpoczywa; „ Muzo korzystaj z tych chwil!(…) Rzadko naszego Pana w spoczynku widzimy.” Król nawet jak odpoczywa, pewnie myśli o losach kraju. „Muzo, przerwij te myśli Panu!” Jego zdrowie jest potrzebne ojczyźnie, bo tam, gdzie wielkość duszy i cnota, tam pomoc przyjdzie z nieba. F. Zabłocki otrzymał od króla medal (medal Merentibus w 1780r. dla wybitnych pisarzy i intelektualistów) i zachęcony tym faktem pragnie bawić władcę swoim dziełem, które mu ofiaruje choć wie, że za dary d niego otrzymane nigdy się nie wypłaci. (Wierny poddany Franciszek Zabłocki)

Akt I

Scena 1

Toczy się rozmowa pomiędzy starymi znajomymi - Pustakiem i Świstakiem. Obaj są służącymi: Pustak jest służącym Arysta, Świstak zaś Fircyka. Dowiadujemy się z niej o motywie przyjazdu Fircyka na wieś do swego przyjaciela Arysta. Fircyk, zgrawszy się zupełnie, postanawia ożenić się z „ciepłą wdówką” i celem swoich zalotów czyni siostrę Arysta – Podstolinę. W scenie tej poznajemy bohaterów komedii.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin