INSTRUKCJA_dla_Froyo_dla_Samsung_Galaxy_S.docx

(155 KB) Pobierz

INSTRUKCJA pochodzenie:  http://forum.android.com.pl/f193/tutorial-optymalizacja-froyo-dla-poczae-tkujae-cych-i-nie-tylko-ua-ytkownika-w-galaxy-s-33913/

 

Witam wszystkich posiadaczy Galaxy S!

Mamy już za sobą oficjalną premierę Froyo na nasze maszynki. Niestety, model i9000 nie doczekał się od Samsunga optymalizacji w postaci eliminacji niezręcznego i mało finezyjnego systemu plików RFS. I zapewne tak już zostanie, przynajmniej oficjalnie. http://forum.android.com.pl/images/smilies/smile.gif Android 2.2 na SGSie działa całkiem płynnie bez potrzeby modyfikacji software telefonu, lecz dzięki RFSowi będziemy marnować jego skrywany potencjał. Postanowiłem zatem opisać krok po kroku jak pozbyć się RFSa i jednocześnie zoptymalizować działanie Galaxy S . Owa optymalizacja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji w postaci np. utraty gwarancji czy też stabilności działania urządzenia. Sprawi, że codzienne korzystanie z SGSa stanie się przyjemnością i będzie to sprzęt charakteryzujący się prawdopodobnie najpłynniejszym interfejsem użytkownika wśród telefonów z systemem Android. 
A zatem, wszyscy gotowi? Możemy zaczynać? Dobrze, jedźmy już z tym koksem. http://forum.android.com.pl/images/smilies/smile.gif

Część I. Instalujemy KIES.
Plik pobieramy z następującej lokalizacji:
http://img.samsungapps.com/support/kies_win.exe
I instalujemy KIES, wraz z nim zostaną zainstalowane sterowniki do Galaxy S, niezbędne do przeprowadzania kolejnych operacji.

UWAGA – WAŻNE!!!
Po instalacji KIESa warto podłączyć na chwilę SGSa, aby Windows wykrył nowe urządzenie i zainstalował odpowiednie sterowniki. W innym przypadku, kolejne kroki optymalizacji telefonu nie będą możliwe!
Kiedy już system Microsoftu zainstaluje sobie drivery, odepnijmy od kabla USB telefon i wyłączmy całkowicie KIESa używając do tego celu ikony obok zegara systemowego i komendy „Zakończ”. 
BARDZO ISTOTNE JEST, BY KIES PODCZAS KOLEJNYCH KROKÓW BYŁ WYŁĄCZONY!


Cześć II. Froyo.
Kolejny etap naszego usprawniania Galaxy S zaczniemy od instalacji oficjalnej wersji systemu operacyjnego Android 2.2. Niestety ROM jak na razie dostępny jest z brandingiem Ery, ale jest to branding całkowicie nieagresywny i jak na tego operatora można by rzec, że nawet subtelny. W zupełności nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu telefonu. Skąd weźmiemy Froyo od Ery? Pod linkiem poniżej kryje się ROM, Odin i oczywiście SpeedMOD, który uleczy nasze urządzenie ze wszelkich chorób wieku dziecięcego. Plik dostępny jest na darmowym serwerze Speedyshare i jest dostępny tutaj: Froyo zip

Co dalej? 
1. Wypakowujemy folder Froyo do dowolnego katalogu na swoim komputerze. W owym folderze znajdziemy plik: Odin3 v1.7.exe i uruchamiamy go. 
2. Bierzemy do ręki naszego Galaxy S, a następnie wyłączamy go przyciskiem po prawej stronie.
3. Z telefonu wyjmujemy kartę SIM, kartę pamięci i podpinamy dołączony do telefonu kabel USB pod dowolny port USB.
4. Uruchamiamy Galaxy S w trybie Download poprzez wciśniecie następujących przycisków (kolejność ich wciskania ma znaczenie!):
a) Volume down
b) Przycisk Home
c) Przycisk włączenia telefonu
Najlepiej zrobić to tak, że prawy palec wskazujący wciska ‘volume down’, kciuk lewej dłoni trzyma przycisk Home, zaś kciuk prawej dłoni przycisk włączania SGSa. Owe przyciski muszą być przez 2 sekundy przytrzymane razem, ostatni przycisk, który uruchamiamy to ten od włączenia. Pamiętajcie o tym!
Telefon w ten sposób uruchomi się w trybie Download o czym zasygnalizuje grafiką o zielonej barwie i stosownym napisem.
5. Mamy już uruchomiony program Odin i wtedy podłączamy końcówkę kabla USB przeznaczonego dla telefonu.
6. Odin gotowość do pracy zasygnalizuje komunikatem „Added [Numer portu COM]” w polu ID:COM.
7. Następnie wybieramy pliki z systemem operacyjnym, które musimy wgrać do urządzenia. Konfigurujemy Odina w następujący sposób:

 

 



W skrócie, należy dodać pliki wg podanego wyżej obrazka. 
8. Kiedy już wszystko będzie gotowe, wciskamy przycisk Start w Odinie i czekamy około 2 minut i 30 sekund na zakończenie instalacji ROMU.
9. Telefon sam się zrestartuje i załaduje się nam świeża instalacja Froyo. Przywita nas samouczek systemu Androida 2.2, którego warto sobie po prostu przejść. 
10. Odpinamy kabel USB.

O czym należy pamiętać?
1. Bateria powinna mieć przynajmniej 20-30% naładowania, a najlepiej nie mniej niż 80%!
2. Należy uważać by przypadkowo nie rozłączyć kabla podczas flashowania http://forum.android.com.pl/images/smilies/smile.gif
Świetnie, tak oto szczęśliwie zakończyliśmy Część II naszego poradnika. 

Część III. Instalujemy SpeedMOD.
SpeedMOD to zestaw modyfikacji pozytywnie wpływających na wydajność modelu i9000. W paczce znajdziemy mocno przeprogramowany kernel, kilka tweaków, ClockWorks Recovery i tzw. LAG FIX, który to właśnie zneutralizuje nam niekorzystny wpływ proponowanego przez firmę Samsung systemu plików RFS. Dodatkowo ekran telefonu przybierze bardziej naturalnych barw i stanie się nieco bardziej czytelny. 
Gotowi? No to bierzemy się za instalację!

1. Ponownie uruchamiamy program Odin.
2. Wyłączamy SGSa i uruchamiamy go w trybie Download.
3. W katalogu Froyo znajdziemy folder SpeedMOD, a tutaj z kolei znajdzimy plik o nazwie: speedmod-kernel-k9-300hz.tar
4. Podłączamy telefon do kabla USB i ustawiamy Odina wg wzoru:

 

 

 



5. Klikamy Start i po 5s samoczynnie powinien zrestartować się nam telefon.
6. Odpinamy telefon od kabla USB. Ten już nie będzie nam potrzebny!
7. Brawo! To już koniec zabawy z Odinem!

Część IV. Konfigurujemy SpeedMODa.
Nareszcie możemy przejść do konkretów. Mamy za sobą szereg instalacji i trochę skupienia włożonego w proces instalacji poszczególnych komponentów programowych do naszej zabawki. Czas z nich skorzystać!

1. Wyłączamy telefon.
2. Uruchamiamy go w trybie recovery wciskając na raz klawisze volume up + Home + przycisk włączenia telefonu.
3. Przywita nas ekran z zielonymi literami. Spokojnie, nasz telefon nie został przejęty przez kosmitów!
4. Do poruszania się po menu używamy klawiszy volume up i volume down, a do wejścia w poszczególne opcje wykorzystujemy klawisz Home.
5. Najpierw uruchomimy wszystkie tzw. tweaki KERNELa zoptymalizowanego dla zamontowanego w Galaxy S procesora Cortex A8. W tym celu udajemy się do menu „Advanced ULK features”.
6. „ROOTujemy” telefon wybierając opcję „Install Superuser”, tutaj wybieramy „Simple: install busybox+su”. Następnie najeżdżamy na pole „Yes – Apple Root to device”. Chwilę czekamy i mamy pełen dostęp do plików w telefonie.
7. Teraz wracamy z powrotem do „Advanced ULK features” i stąd wybieramy „Tweak options”.
8. W menu aktywujemy przyciskiem Home wszystkie możliwe tweaki, a więc:
a) IO scheduler
b) Kernel VM management
c) Kernel scheduler
d) Misc tweaks

Na dole po każdej aktywacji powyższej opcji pojawi się wpis:
Enabled options:
IOSHED
KERNELVM
KERNELSHED
MISC

9. Wracamy do poprzedniego menu poprzez „****Go Back****”, w ten sam sposób wracamy do głównego menu i wybieramy „reboot system now”. Czekamy, aż telefon się uruchomi i znów go wyłączamy.
10. Drugi raz odpalamy sprzęt w trybie recovery.
11. Znów wchodzimy „Advanced ULK features”, a stąd to „Lagfix options”.
12. W lagfix menu będziemy mieli do dyspozycji praktycznie wszystkie rozwiązania jakie kiedykolwiek zostały wydane. My skupiamy się na rozwiązaniu, które charakteryzuje się NAJWYŻSZĄ płynnością działania telefonu, bardzo dobrymi wynikami w benchmarkach i optymalnym poziomem bezpieczeństwa. 
13. Przechodzimy na pole „Use NO-RFS advanced (a=e4)” i potwierdzamy swój wybór przyciskiem Home.
14. Wracamy do menu głównego i wybieramy opcję „reboot system now”.
15. Telefon uruchomi się ponownie w trybie recovery, tym razem jednak będziemy mieli dostępne 4 opcje. Ponieważ nasz system jest świeżo zainstalowany i jeszcze nie mieliśmy okazji dograć żadnego programu z Marketu, najeżdżamy na pole „Yes, with factory reset without back up”. 
16. Czekamy aż program dokona wszelkich procesów związanych z przeniesieniem plików z partycji RFS na nową, zastępującą go partycję opartą o wydajny system EXT4.
17. Telefon automatycznie uruchomi się ponownie i wczyta system.
18. BRAWO!!! W tej chwili masz już robiącego prawie 2000 PK w Quadrancie Galaxy S!!!

Część V. Wipe statusu baterii.
To jeszcze nie koniec zabawy w trybie recovery. Aby nasz SGS potrafił prawidłowo odczytać status baterii, wymagane jest usunięcie pewnego pliku, który dzięki SpeedMODowi możemy wykonać jednym kliknięciem. 
Zanim to jednak zrobimy, koniecznie trzeba doładować telefon do 100%, kiedy zobaczymy odpowiednią ikonę na pasku powiadomień (100% i bateryjka), a wtedy:

1. Odłączamy telefon od ładowarki i wchodzimy w tryb recovery (volume up + Home + przycisk włączenia)
2. Wchodzimy w "advanced CWM features".
3. Wybieramy opcję wipe battery status, a później z kolejnego menu wybieramy "Yes - Wipe Battery Stats"
4. Wracamy do nadrzędnego menu i rebootujemy telefon komendą "reboot system now".
5. Mamy skalibrowaną baterię... http://forum.android.com.pl/images/smilies/smile.gif

Część VI. Pozbywamy się domyślnego launchera TouchWIZ 3.0.
TouchWIZ 3.0 ma swoich fanów, ale zdecydowaną większość użytkowników to przeciwnicy zarzucający Samsungowi stworzenie kopii interfejsu z iPhone. Dodatkowo TouchWIZ 3.0 działa też po prostu bardzo przeciętnie – w kwestii płynności przejść pomiędzy pulpitami itp. Jest na to rada i konkretna odpowiedź: Launcher Pro. Aby go pobrać uruchamiamy Android Market i w wyszukiwarce wpisujemy po prostu „Launcher Pro”. Ściągamy, instalujemy, uruchamiamy launcher poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku Home. Wybieramy Launcher Pro, zamiast „Sieć” i zaznaczamy ptaszkiem, że to ma być domyślna aplikacja dla Androida. Tak oto cieszymy się prawie niemal idealną płynnością. Dlaczego niemal? http://forum.android.com.pl/images/smilies/smile.gif Odpowiedź jest prosta. Musimy w programie włączyć jeszcze optymalizację dla procesorów opartych o architekturę Cortex A8. Wchodzimy do ustawień Launchera Pro, tutaj wybieramy General Settings. Po otwarciu menu zaptaszkujmy Motorla Droid Hack i tak oto zakończyliśmy ostatni punkt poradnika!

Nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się z pozbawionego zacięć i lagów telefonu, którego interfejs użytkownika dosłownie pływa. Quadrant powinien pokazywać wyniki w okolicach 1600-1700PK, zaś Linpack bez problemu powinien osiągnąć pułap 14.5 MIPS. 

Mam nadzieję, że przeszliście wszystkie kroki tego poradnika bez najmniejszego problemu! Have fun!

PS. Wykorzystujesz ów poradnik na własne ryzyko, ale z drugiej strony jak wykona się na spokojnie wszystkie powyższe etapy, nie powinno być żadnych problemów. http://forum.android.com.pl/images/smilies/smile.gif))

Suplement. Kiedy pojawią się problemy... 
Czasami coś może pójść nie tak, zabraknie energii elektrycznej, zawiesi się komputer, młodsza siostrzyczka odepnie kabelek od telefony podczas flashowania... Galaxy S jest bardzo odpornym na ubicie telefonem. Najczęstszym objawem, że coś poszło nie tak, że flashowanie nie zakończyło się pomyślnie, jest czarny ekran i pojawiające się przy tym wibracje telefonu. Są 2 rozwiązania problemu:
1. Re-flash, czyli powtórzenie kroków z punktu II. (zabrakło energii elektrycznej, nagle przerwany flash, zawieszenie się komputera itp.)
2. Wejście do recovery, później do "advanced CWM features", a następnie skorzystanie z komendy "wipe dalvik cache" i potwierdzenie jej "Yes - Wipe Dalvik Cache". Po tych czynnościach rebootujemy telefon i wówczas system powinien się wczytać bez najmniejszych problemów. (flash poszedł, ale telefon nie chce się z jakiegoś powodu uruchomić i sobie radośnie wibruje http://forum.android.com.pl/images/smilies/smile.gif)

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin