Rick Strassman - DMT Molekula Duszy(1).doc

(2462 KB) Pobierz

G

Rick Strassman


Rick Strassman

 

molekuła duszy

Rewolucyjne badania dziedzinie biologii dośiviadczeń mistycznych i z pogranicza śmierci

TŁUMACZENIE: Maciej Lorenc


Spis treści

Podziękowania              9

Wprowadzenie              13

DMT: Molekuła duszy              17

Część I: Budulce              33

1.  Substancje psychodeliczne: nauka i społeczeństwo              35

2.   Czym jest DMT               57

3.  Szyszynka: gruczoł duszy              73

4.   Psychodeliczna szyszynka              83

Część II: Poczęcie inarodziny              101

5.   89-001              103

6.   Labirynt              113

Część III: Otoczenie, nastawienie i DMT              133

7.   Będąc ochotnikiem              135

8.   Podawanie DMT              149

9.  Pod wpływem              157

Część IV: Sesje              165

10.   Wprowadzenie do opisu przypadków              167

11.   Odczucia i myślenie              171

12.   Niewidzialne światy              189

13.   Spotkania przez zasłonę: 1              197

14.   Spotkania przez zasłonę: 2              213

15.   Śmierć iumieranie              229

16.   Stany mistyczne              241

17.   Ból i strach              255

Część V: Przerwa              271

18.   Skoro tak, to co dalej?              273

19.   Zbliżając się do końca              285

20.   Nadeptując na święte odciski              299

Część VI: Co mogło i mogłoby się wydarzyć              311

21.   DMT: molekuła duszy              313

22.   Przyszłość badań psychodelicznych              329

Epilog              341

O autorze              343

( > DM l': moli kula duszy

I )zięki badaniom Strassmana możemy pełniej zdać sobie sprawę z lego, że zamieszkujemy ivielowymiarowy wszechświat - wszechświat, który jest znacznie bardziej złożony i interesujący niż ten, który przedstawiały na­sze teorie naukowe. Jest niezwykle ważne, abyśmy dokładnie przyjrzeli się konsekwencjom tego odkrycia, ponieważ może nam ono wiele powiedzieć na temat tego, kim jesteśmy i dlaczego znaleźliśmy się właśnie tutaj.

John Mack

autor Abduction oraz Passport to the Cosmos

Najbardziej obszerne badanie naukowe dotyczące oddziaływania sub­stancji psychodelicznej na umysł i percepcję, jakie przeprowadzono od lat 60. XX w. Strassman daje nam możliwość zajrzenia w fascynujący świat badań psychiatrycznych, starając się przy tym zrozumieć owe tajemnicze substancje oraz ich wpływ na ludzką świadomość.

Dr Ralph Metzner

autor Ayahuasca: Święte pnącze duchóiv

Niniejsza książka jest absolutnie podstawową lekturą dla każdego, kto interesuje się umysłem, filozofią, naturą rzeczywistości oraz duchowo­ścią. Światowej sławy specjalista, jeśli chodzi oDMT, stworzył arcy­dzieło gatunku, w błyskotliwy sposób prowadząc Czytelnika przez ciąg zdumiewających odkryć związanych z naturą wszechświata, które po­chodzą zza drzwi otwartych za pomocą tej substancji.

Dr Karl Jensen

autor K. Ketamine: Dreams and realities


Dla ochotników i wszystkich, co z nimi.

Nie władamy wyobraźnią na tyle, by wyczuć, czego nam brakuje.

#

Jean Toomer[1]



Podziękowania

% ■

w

 

ki, a także rzesze koleżanek i kolegów. Niektórzy z nich w szczególnym stop­niu zasługują na wyróżnienie. Nieżyjący już dr Daniel X. Freedman z Wydziału Psy­chiatrii UCLA (Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles) popierał ten projekt we wszystkich jego stadiach, odgrywając kluczową rolę w pozyskiwaniu środków po­trzebnych na jego rozpoczęcie. Pracownicy amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Administracji Legalnego Obrotu Lekarstwami (DEA) okazali się niezwykle pomocni i otwarci, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę niecodzienny charakter tych badań. Dr Clifford Quails, biostatystyk z Uniwersytetu Nowego Mek­syku (UNM), poświęcił niezliczoną liczbę godzin, dni i tygodni na przetwarzanie da­nych w Centrum Badawczym oraz własnym i moim domu. Dr David Nichols z Uni­wersytetu Purdue wytworzył DMT, bez którego badania nigdy nie mogłyby się odbyć.

Pod każdym względem moją pracę wspierał Wydział Lekarski Uniwersytetu No­wego Meksyku, dostarczając akademickiej, materialnej i administracyjnej pomocy. Zarządzający Wydziałem Psychiatrii dr Walter Winslow pozostawił mi bardzo dużo swobody jako swojemu jedynemu pracownikowi prowadzącemu w tamtym czasie ba­dania kliniczne. Po jego odejściu na emeryturę niesamowite wsparcie administracyj­ne i merytoryczne otrzymałem także od jego następcy, dr. Samuela Keitha. Dr Alan Frank, przewodniczący Komisji ds. Etyki Badań z Udziałem Ludzi, w konsekwentny sposób pomagał mi w rozwiązywaniu wszelkich problemów, zachowując przy lym ab­solutną bezstronność.

a wszystkich etapach moich badań pomagały mi niezliczone komisje i placów­

Pragnę wyrazić głęboką wdzięczność Głównemu Centrum Badań Klinicznych 11 ni wersytetu Nowego Meksyku v:\ wsparcie, które otrzymałem /. ich strony przy wszysl kii li prowadzonych przez siebie badani.u li: melatoniny, I )MT i psylocybiny. Di1 Jo
mmc / hic/y|,|i\m pc iii ( ilciincin I 'e.ikcciii, kici iiwnikicm naukowym Glowncgo ( ciiinmi P..ul.iii Klii ni V11 y i 11 1 'NM. Wspólnymi silami namówili mnie do przyjazdu do Albuquerque w l'»,S I roku. I )r Philip Malón ■/. łatwością przejął obowiązki dr. Peake'a po jego nagiej śmierci i Iw/, mrugnięcia okiem przyjął do wiadomości, że postanowi­łem badać substancje psychodeliczne. Dr David Schade, Joy McLeod i Alberta Bland przez lata pomagali mi w pracy laboratoryjnej. Lori Sloane z Centrum Informatyczne­go dbała o to, by wszystkie maszyny działały możliwie najsprawniej, co wydawało się przychodzić jej bez jakiegokolwiek wysiłku. Nauczyła mnie ona także obsługiwać pro­gramy, których opanowanie zajęłoby mi najprawdopodobniej całe lata.

Podziękowania należą się także personelowi pielęgniarskiemu, który zajmował się pacjentami poradni i szpitala, oraz personelowi kuchennemu i administracji, w szcze­gólności Kathy Legoza i Irene Williams. Pielęgniarki Laura Berg i Cindy Geist wspie­rały wszystkie badania swoją żywiołowością i zdyscyplinowaniem. Na wczesnym eta­pie przeprowadzania wywiadów psychiatrycznych niezwykle pomocne okazały się także umiejętności Katy Brazis.

Hojne dofinansowanie ze strony Fundacji Rytu Szkockiego w ramach prowadzo­nego przez nią programu Badań nad Schizofrenią pomogło przekształcić raczkujące poszukiwania dotyczące DMT w naukowy program badawczy. W późniejszym czasie znacznie pokaźniejszy grant na badania poświęcone DMT i psylocybiny otrzymaliśmy od Narodowego Instytutu ds. Narkomanii, stanowiącego wydział amerykańskiego Na­rodowego Instytutu Zdrowia*.

Wsparcie finansowe przy pracy nad niniejszą książką otrzymałem od Johna Bar- lowa i Fundacji Rexx oraz Andrew Stone'a, zaś całość projektu nabrała ostateczne­go kształtu dzięki środkom przekazanym mi przez Fundację Barnharta. Rick Doblin z Multidyscyplinarnego Towarzystwa na rzecz Badań nad Psychodelikami (ang. Mul- tidiseiplinary Association for Psychedelic Studies, czyli MA PS) zgodził się rozsądnie zarządzać pieniędzmi otrzymanymi od Stone'a i Barnharta. Ned Naumes z Fundacji Barnharta oraz Sylvia Higdon z MAPS bez najmniejszych problemów koordynowali wszelkie transakcje finansowe.

Następujący przyjaciele, koledzy, studenci, nauczyciele i mentorzy, z którymi mia­łem do czynienia w ciągu tylu lat, stanowili dla mnie wsparcie i źródło inspiracji przy realizacji tego projektu: Raplh Abraham, Debra Asis, Alan Badiner, Kay Blac­ker, Jill i Lewis Carlino, Ram Dass, David Deutsch, Norman Don, Betty Eisner, Doro- ihy i James Fadiman, Robert Forte, Shefa Gold, Alex Grey, Charles Grob, Stan Grof, John Halpern, Diane Haug, Mark Galanter, Mark Geyer, Chris Gillin, George Greer, Abram I loiter, Carol i Rodney Houghton, Daniel Hoyer, Oscar Janiger, David Janow- sky, Karl Jansen, Sheperd Jenks, Robert Jesse, Robert Kellner, Herbert Kleber, Tad Lcptuan, Nancy Lelheoe, Paul Lord, David Lorimer, Luis Eduardo Luna, John Mack,

" N.mniowv Inslyliii Zilmwi.i slin.iiisimal ImiI.uií.i n.nl nirl.ilnuiiu) (UUOO'l'IV .ii.ik/r I ÏMT i psvlorvl>in.| (HI 1.1 I >A()(>.'>;'■ I Midi I lAONM'Hil or,I/, dzul.nii.i < Vnlnini ll.1d.111 Klinir/iuvli (Mill KKIIII'I'I/'I


Dennis i Terence McKcnua. Herbert Meitzer. David Mctc.iH'. R.ilpli Mei/ner, Nancy Morrison, Kthan Nadelmann, Kon Nalli.inson, Nieven Nickcson, ()■/., Bernd Michael Pohlman, Karl Pribram, Jill Puree, Rupert Sheldrake, Alexander i Aun Shulgin, I ),i niel Siebert, Wayne Silby, Zachary Solomon, Myron Stolaroff, Juraj i Sonja Styk, Sie ven Szára, Charles Tart, Requa Tolbert, Tarthang Tulku, Joe Tupin, Eberhard l Ihlen huth, Andrew Weil, Samuel Widmer oraz Leo Zeff. Moja była żona, Marion Cragg, była przy mnie przez cały czas trwania badań, w problematycznych sytuacjach siu żąc bezcenną poradą.

Kilka osób przeczytało dodatkowo wszystkie części rękopisu, czyniąc przy tym wiele niezwykle pomocnych komentarzy: Robert Barnhart, Rick Doblin, Rosetta Ma ranos, Tony Miłosz, Norm Smookler, Andrew Stone, Robert Weisz i Bernard Xolotl.

Serdeczne podziękowania należą się także Danielowi Perrine'owi za stworzenie na potrzeby tej książki możliwie najlepszych ilustracji budowy cząsteczek. Dziękuję tak­że Alexowi Greyowi za użyczenie obrazu na okładkę oraz doprowadzenie mnie do In­ner Traditions, gdzie Jon Graham miał okazję zapoznać się z moją propozycją. Rowan Jacobsen był wszystkim, czym tylko może być redaktor, a nawet więcej. Wiele udo­...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin