wnioski.doc

(22 KB) Pobierz

VIII.    Wnioski.

 

Celem ćwiczenia było badanie silnika pierścieniowego jak również wyznaczenie parametrów schematu zastępczego. Z próby biegu jałowego wyznaczyliśmy elementy gałęzi poprzecznej schematu zastępczego oraz cosj0. Przy biegu jałowym straty w żelazie są większe od strat w uzwojeniach. Przy idealnym biegu jałowym straty mechaniczne można pominąć ze względu na ich małą wartość.

              Z próby zwarcia wyznaczyliśmy parametry gałęzi podłużnej schematu zastępczego. W stanie zwarcia maszyny poślizg s = 1. Prąd wirnika ma wartość znacznie większą od prądu znamionowego ze względu na małą wartość R2 w stosunku do R2/s. Z tego względu wykonywaliśmy próbę przy obniżonym napięciu, tak aby nie przekroczyć wartości prądu znamionowego.

              Przekładnię wyznaczaliśmy przy rozwartym wirniku zasilając stojan. W obliczeniach należało uwzględnić współczynnik 31/2 ze względu na sposób połączenia wirnika i stojana.

              W próbie obciążenia zmienialiśmy moment obciążenia obserwując prędkość obrotową. W przypadku, gdy moment obciążenia jest mniejszy od znamionowego prędkość obrotowa jest większa od znamionowej. Ze wzrostem obciążenia prędkość obrotowa silnika maleje, rośnie pobór prądu, a więc i mocy z sieci, wzrasta także współczynnik mocy. Wraz ze wzrostem obciążenia rośnie sprawność silnika osiągając przy pewnym momencie maksimum. Tak więc przy stosunkowo dużym obciążeniu silnik pracuje z dużą sprawnością i dużym współczynnikiem mocy.

Na charakterystyce mechanicznej T = f(n) można zauważyć, że włączenie dodatkowej rezystancji w obwodzie wirnika (Rd) spowoduje wystąpienie znacznie większego momentu, chociaż dla prędkości synchronicznej i tak moment będzie równy zeru. Włączenie rezystancji powoduje w czasie rozruchu zmniejszenie prądu i zwiększenie momentu, natomiast podczas pracy silnika umożliwia regulację prędkości kątowej.

Dla prędkości mniejszych od zera zaobserwowaliśmy prace hamulcową silnika (s>1).

 

 

 

10

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin