PIOS.rtf

(35 KB) Pobierz

 

Dz.U.02.112.982

2002-10-27              zm.              Dz.U.02.113.984

2003-01-01              zm. przen.              Dz.U.01.110.1189

USTAWA

z dnia 20 lipca 1991 r.

o Inspekcji Ochrony Œrodowiska.

(tekst jednolity)

Rozdzia³ 1 

Przepisy ogólne

Art. 1. G³ówny Inspektor Ochrony Œrodowiska jest centralnym organem administracji rz¹dowej, powo³anym do kontroli przestrzegania przepisów o ochronie œrodowiska oraz badania stanu œrodowiska, nadzorowanym przez ministra w³aœciwego do spraw œrodowiska.

Art. 2. 1. Do zadañ Inspekcji Ochrony Œrodowiska w szczególnoœci nale¿y:

              1)              kontrola przestrzegania przepisów o ochronie œrodowiska i racjonalnym u¿ytkowaniu zasobów przyrody,

              2)              kontrola przestrzegania decyzji ustalaj¹cych warunki u¿ytkowania œrodowiska,

              3)              udzia³ w postêpowaniu dotycz¹cym lokalizacji inwestycji,

              4)              udzia³ w przekazywaniu do u¿ytku obiektów lub instalacji realizowanych jako przedsiêwziêcie mog¹ce znacz¹co oddzia³ywaæ na œrodowisko,

              5)              kontrola eksploatacji instalacji i urz¹dzeñ chroni¹cych œrodowisko przed zanieczyszczeniem,

              6)              podejmowanie decyzji wstrzymuj¹cych dzia³alnoœæ prowadzon¹ z naruszeniem wymagañ zwi¹zanych z ochron¹ œrodowiska lub naruszeniem warunków korzystania ze œrodowiska,

              7)              wspó³dzia³anie w zakresie ochrony œrodowiska z innymi organami kontrolnymi, organami œcigania i wymiaru sprawiedliwoœci oraz organami administracji pañstwowej i rz¹dowej, samorz¹du terytorialnego i obrony cywilnej, a tak¿e organizacjami spo³ecznymi i opiekunami spo³ecznymi,

              8)              organizowanie i koordynowanie pañstwowego monitoringu œrodowiska, prowadzenie badañ jakoœci œrodowiska, obserwacji i oceny jego stanu oraz zachodz¹cych w nim zmian,

              9)              opracowywanie i wdra¿anie metod analityczno-badawczych i kontrolno-pomiarowych,

              10)              inicjowanie dzia³añ tworz¹cych warunki zapobiegania powa¿nym awariom oraz usuwania ich skutków i przywracania œrodowiska do stanu w³aœciwego,

              11)              kontrola przestrzegania przepisów o opakowaniach i odpadach opakowaniowych,

              12)              kontrola przestrzegania przepisów o obowi¹zkach przedsiêbiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o op³acie produktowej i op³acie depozytowej,

13)              kontrola przestrzegania przepisów i uzyskanych na ich podstawie zezwoleñ, z wy³¹czeniem kontroli laboratoryjnej, w zakresie postêpowania z organizmami genetycznie zmodyfikowanymi.

2. Zwierzchni nadzór nad wykonywaniem zadañ, o których mowa w ust. 1, sprawuje minister w³aœciwy do spraw œrodowiska.

3. (1) Inspekcja Ochrony Œrodowiska wspó³pracuje z Szefem Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych w zakresie niezbêdnym do realizacji jego zadañ ustawowych.

Rozdzia³ 2 

Organy Inspekcji Ochrony Œrodowiska

Art. 3. 1. Zadania Inspekcji Ochrony Œrodowiska okreœlone w art. 2 wykonuj¹:

              1)              G³ówny Inspektor Ochrony Œrodowiska,

              2)              wojewoda przy pomocy wojewódzkiego inspektora ochrony œrodowiska jako kierownika wojewódzkiej inspekcji ochrony œrodowiska, wchodz¹cej w sk³ad zespolonej administracji wojewódzkiej.

2. Wojewódzki inspektor ochrony œrodowiska wykonuje w imieniu wojewody zadania i kompetencje Inspekcji Ochrony Œrodowiska okreœlone w ustawie i przepisach odrêbnych.

Art. 4. 1. G³ówny Inspektor Ochrony Œrodowiska kieruje dzia³alnoœci¹ Inspekcji Ochrony Œrodowiska.

2. (skreœlony).

3. G³ówny Inspektor Ochrony Œrodowiska jest powo³ywany i odwo³ywany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra w³aœciwego do spraw œrodowiska.

4. Zastêpcê G³ównego Inspektora Ochrony Œrodowiska powo³uje i odwo³uje minister w³aœciwy do spraw œrodowiska na wniosek G³ównego Inspektora Ochrony Œrodowiska.

5. G³ówny Inspektor Ochrony Œrodowiska wykonuje zadania przy pomocy G³ównego Inspektoratu Ochrony Œrodowiska.

6. W sk³ad G³ównego Inspektoratu Ochrony Œrodowiska mog¹ wchodziæ: departamenty, wydzia³y, zespo³y terenowe, samodzielne stanowiska oraz laboratoria.

7. Organizacjê G³ównego Inspektoratu Ochrony Œrodowiska okreœla statut nadany, w drodze rozporz¹dzenia, przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra w³aœciwego do spraw œrodowiska.

akty wykonawcze

Art. 5. 1. Wojewódzki inspektor ochrony œrodowiska dzia³a na obszarze województwa.

2. Wojewódzki inspektor ochrony œrodowiska jest powo³ywany przez wojewodê spoœród co najmniej trzech kandydatów wskazanych przez G³ównego Inspektora Ochrony Œrodowiska. Je¿eli wojewoda nie powo³a wojewódzkiego inspektora ochrony œrodowiska w terminie 30 dni od dnia przedstawienia kandydatów, G³ówny Inspektor Ochrony Œrodowiska wskazuje spoœród nich kandydata, którego wojewoda powo³uje na stanowisko wojewódzkiego inspektora ochrony œrodowiska.

2a. Wojewoda odwo³uje wojewódzkiego inspektora ochrony œrodowiska na wniosek albo za zgod¹ G³ównego Inspektora Ochrony Œrodowiska.

3. Wojewódzki inspektor ochrony œrodowiska wykonuje zadania przy pomocy wojewódzkiego inspektoratu ochrony œrodowiska.

4. Zastêpcê wojewódzkiego inspektora ochrony œrodowiska powo³uje i odwo³uje wojewoda na wniosek wojewódzkiego inspektora ochrony œrodowiska.

5. Wojewoda, na wniosek wojewódzkiego inspektora ochrony œrodowiska, mo¿e tworzyæ delegatury wojewódzkiego inspektoratu ochrony œrodowiska. Kierownik delegatury mo¿e, z upowa¿nienia wojewódzkiego inspektora ochrony œrodowiska, prowadziæ sprawy i wydawaæ na terenie swojego dzia³ania decyzje administracyjne.

6. Minister w³aœciwy do spraw œrodowiska w porozumieniu z ministrem w³aœciwym do spraw administracji publicznej okreœli, w drodze rozporz¹dzenia, zasady organizacji wojewódzkich inspektoratów ochrony œrodowiska oraz ich delegatur.

akty wykonawcze

Art. 6. Do pracowników Inspekcji Ochrony Œrodowiska stosuje siê przepisy ustawy z dnia 16 wrzeœnia 1982 r. o pracownikach urzêdów pañstwowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953, Nr 98, poz. 1071, Nr 123, poz. 1353 i Nr 128, poz. 1403 oraz z 2002 r. Nr 1, poz. 18).

Art. 7. Wojewoda, na wniosek wojewódzkiego inspektora ochrony œrodowiska lub za jego zgod¹, mo¿e powierzyæ, w drodze porozumienia, prowadzenie spraw z zakresu w³aœciwoœci wojewódzkiego inspektora ochrony œrodowiska, w tym wydawanie w jego imieniu decyzji administracyjnych, powiatom po³o¿onym na terenie województwa.

Art. 8. W rozumieniu Kodeksu postêpowania administracyjnego, w sprawach zwi¹zanych z wykonywaniem zadañ i kompetencji Inspekcji Ochrony Œrodowiska organem w³aœciwym jest, je¿eli ustawa nie stanowi inaczej, wojewódzki inspektor ochrony œrodowiska i jako organ wy¿szego stopnia - G³ówny Inspektor Ochrony Œrodowiska.

Art. 8a. 1. G³ówny Inspektor Ochrony Œrodowiska ustala ogólne kierunki dzia³ania organów Inspekcji lub - w przypadku powa¿nej awarii w zakresie nale¿¹cym do w³aœciwoœci Inspekcji Ochrony Œrodowiska - szczegó³owe zasady postêpowania inspektorów, a tak¿e zasady ich wspó³dzia³ania z innymi organami administracji publicznej.

2. (2) Rada gminy, rada powiatu i sejmik województwa przynajmniej raz w roku rozpatruj¹ informacjê wojewódzkiego inspektora ochrony œrodowiska o stanie œrodowiska na obszarze województwa. Wojewódzki inspektor ochrony œrodowiska informuje wójta, burmistrza (prezydenta miasta), zarz¹d powiatu i zarz¹d województwa o wynikach kontroli obiektów o podstawowym znaczeniu dla danego terenu.

3. W zwi¹zku z przed³o¿on¹ informacj¹, o której mowa w ust. 2, radzie powiatu s³u¿y prawo do okreœlania, w drodze uchwa³y, kierunków dzia³ania w³aœciwego organu Inspekcji Ochrony Œrodowiska, w celu zapewnienia na danym obszarze nale¿ytej ochrony œrodowiska.

4. W przypadkach bezpoœredniego zagro¿enia œrodowiska starosta, wójt, burmistrz (prezydent miasta) mo¿e wydaæ w³aœciwemu organowi Inspekcji Ochrony Œrodowiska polecenie podjêcia dzia³añ zmierzaj¹cych do usuniêcia tego zagro¿enia.

5. Uchwa³a podjêta na podstawie ust. 3 lub polecenie wydane na podstawie ust. 4 nie mog¹ dotyczyæ wykonania konkretnych czynnoœci s³u¿bowych ani okreœlaæ sposobu wykonania zadania przez organy Inspekcji Ochrony Œrodowiska, lecz powinny ustalaæ przedmiot dzia³ania lub wskazywaæ stan niezgodny z prawem, o którego usuniêcie chodzi.

6. Organ jednostki samorz¹du terytorialnego niezw³ocznie informuje wojewódzkiego inspektora ochrony œrodowiska o podjêciu uchwa³y lub wydaniu polecenia, o których mowa w ust. 3-5.

Art. 8b. 1. Starosta, wójt, burmistrz (prezydent miasta) ponosz¹ wy³¹czn¹ odpowiedzialnoœæ za treœæ polecenia wydanego na podstawie art. 8a ust. 4.

2. Polecenie przekazane ustnie wymaga potwierdzenia na piœmie.

3. Polecenie podlega niezw³ocznemu wykonaniu. W³aœciwy wojewódzki inspektor ochrony œrodowiska natychmiast przedk³ada sprawê G³ównemu Inspektorowi Ochrony Œrodowiska, je¿eli nie jest w stanie wykonaæ polecenia albo je¿eli polecenie narusza prawo.

4. Polecenie naruszaj¹ce prawo jest niewa¿ne. O niewa¿noœci polecenia rozstrzyga wojewoda.

Art. 8c. Wojewódzki inspektor ochrony œrodowiska przedk³ada G³ównemu Inspektorowi Ochrony Œrodowiska informacje o realizacji zadañ Inspekcji za dany rok w terminie do 15 lutego roku nastêpnego.

Rozdzia³ 3 

Wykonywanie zadañ kontrolnych przez Inspekcjê Ochrony Œrodowiska

Art. 9. 1. Kontrolê wykonuj¹ G³ówny Inspektor Ochrony Œrodowiska, wojewódzcy inspektorzy ochrony œrodowiska oraz upowa¿nieni przez nich pracownicy Inspekcji Ochrony Œrodowiska, zwani dalej "inspektorami".

2. Przy wykonywaniu kontroli przestrzegania wymagañ ochrony œrodowiska inspektor uprawniony jest do:

              1)              wstêpu wraz z pracownikami pomocniczymi, rzeczoznawcami i z niezbêdnym sprzêtem:

a)              przez ca³¹ dobê:

-              na teren nieruchomoœci, obiektu lub ich czêœci, na którym prowadzona jest dzia³alnoœæ gospodarcza,

-              do œrodków transportu,

b)              w godzinach od 6 do 22 na pozosta³y teren,

              2)              pobierania próbek, przeprowadzania niezbêdnych badañ lub wykonywania innych czynnoœci kontrolnych w celu ustalenia na terenie kontrolowanej nieruchomoœci, w obiekcie lub jego czêœci, stanu œrodowiska oraz oceny tego stanu w œwietle przepisów o ochronie œrodowiska, a tak¿e indywidualnie okreœlonych w decyzjach administracyjnych warunków wykonywania dzia³alnoœci wp³ywaj¹cej na œrodowisko,

              3)              ¿¹dania wstrzymania ruchu instalacji lub urz¹dzeñ oraz powstrzymania siê od wykonywania innych czynnoœci w zakresie, w jakim jest to niezbêdne dla pobrania próbek oraz przeprowadzenia badañ i pomiarów,

              4)              oceny sposobu eksploatacji instalacji lub urz¹dzeñ, w tym œrodków transportu,

              5)              oceny stosowanych technologii i rozwi¹zañ technicznych,

              6)              ¿¹dania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przes³uchiwania osób w zakresie niezbêdnym dla ustalenia stanu faktycznego,

              7)              ¿¹dania okazania dokumentów i udostêpnienia wszelkich danych maj¹cych zwi¹zek z problematyk¹ kontroli.

3. Upowa¿niony do kontroli inspektor jest uprawniony do poruszania siê po terenie nieruchomoœci, obiektu lub ich czêœci oraz œrodków transportu, bez potrzeby uzyskiwania przepustki oraz nie podlega rewizji osobistej przewidzianej w regulaminie wewnêtrznym kontrolowanej jednostki organizacyjnej; podlega on przepisom bezpieczeñstwa i higieny pracy obowi¹zuj¹cym w kontrolowanej jednostce organizacyjnej.

Art. 10. Kierownik kontrolowanej jednostki organizacyjnej oraz kontrolowana osoba fizyczna, z zachowaniem przepisów o tajemnicy pañstwowej i s³u¿bowej oraz o zakwaterowaniu si³ zbrojnych, obowi¹zani s¹ umo¿liwiæ inspektorowi przeprowadzenie kontroli, a w szczególnoœci umo¿liwiæ dokonanie czynnoœci, o których mowa w art. 9 ust. 2.

Art. 10a. 1. Wojewódzki inspektor ochrony œrodowiska mo¿e wyst¹piæ z wnioskiem do w³aœciwego miejscowo komendanta Policji o pomoc, je¿eli jest to niezbêdne do przeprowadzenia czynnoœci kontrolnych.

2. Na wniosek wojewódzkiego inspektora ochrony œrodowiska w³aœciwy miejscowo komendant Policji jest obowi¹zany do zapewnienia inspektorowi pomocy Policji w toku wykonywania czynnoœci kontrolnych.

Art. 11. 1. Z czynnoœci kontrolnych inspektor sporz¹dza protokó³, którego jeden egzemplarz dorêcza kierownikowi kontrolowanej jednostki organizacyjnej lub kontrolowanej osobie fizycznej.

2. Protokó³ podpisuj¹ inspektor i kierownik kontrolowanej jednostki organizacyjnej lub kontrolowana osoba fizyczna, którzy mog¹ wnieœæ do protoko³u umotywowane zastrze¿enia i uwagi.

3. W razie odmowy podpisania protoko³u przez kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej lub kontrolowan¹ osobê fizyczn¹, inspektor czyni o tym wzmiankê w protokole, a odmawiaj¹cy podpisu mo¿e w terminie siedmiu dni przedstawiæ swoje stanowisko na piœmie w³aœciwemu organowi Inspekcji Ochrony Œrodowiska.

Art. 12. 1. Na podstawie ustaleñ kontroli wojewódzki inspektor ochrony œrodowiska mo¿e:

              1)              wydaæ zarz¹dzenie pokontrolne do kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej lub osoby fizycznej,

              2)              wydaæ na podstawie odrêbnych przepisów decyzjê administracyjn¹,

              3)              wszcz¹æ egzekucjê, je¿eli obowi¹zek wynika z mocy prawa lub decyzji administracyjnej.

2. Kierownik kontrolowanej jednostki organizacyjnej lub kontrolowana osoba fizyczna, w terminie wyznaczonym w zarz¹dzeniu pokontrolnym, maj¹ obowi¹zek poinformowania wojewódzkiego inspektora ochrony œrodowiska o zakresie podjêtych i zrealizowanych dzia³añ s³u¿¹cych wyeliminowaniu wskazanych naruszeñ.

3. Wojewódzki inspektor ochrony œrodowiska mo¿e za¿¹daæ od kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej przeprowadzenia postêpowania s³u¿bowego lub innego przewidzianego prawem postêpowania przeciwko osobom winnym dopuszczenia do uchybieñ i poinformowania go, w okreœlonym terminie, o wynikach tego postêpowania i o podjêtych dzia³aniach.

4. Wojewódzki inspektor ochrony œrodowiska mo¿e upowa¿niæ inspektora do wydania w trakcie kontroli decyzji w przedmiocie wstrzymania:

              1)              dzia³alnoœci powoduj¹cej naruszenie wymagañ ochrony œrodowiska, je¿eli zachodzi bezpoœrednie zagro¿enie zdrowia lub ¿ycia ludzi albo bezpoœrednie zagro¿enie zniszczenia œrodowiska w znacznych rozmiarach,

              2)              oddania do u¿ytku obiektu budowlanego, zespo³u obiektów lub instalacji niespe³niaj¹cych wymagañ ochrony œrodowiska.

Art. 13. (skreœlony).

Art. 14. W sprawach o wykroczenia przeciwko œrodowisku organom Inspekcji Ochrony Œrodowiska przys³uguje uprawnienie oskar¿yciela publicznego tak¿e wtedy, gdy wniosek o ukaranie za wykroczenie z³o¿y³ inny uprawniony oskar¿yciel.

Art. 15. W razie stwierdzenia, ¿e dzia³anie lub zaniechanie kierownika jednostki organizacyjnej, jej pracownika lub innej osoby fizycznej wyczerpuje znamiona przestêpstwa przeciwko œrodowisku, organy Inspekcji Ochrony Œrodowiska kieruj¹ do organu powo³anego do œcigania przestêpstw zawiadomienie o pope³nieniu przestêpstwa, do³¹czaj¹c dowody dokumentuj¹ce podejrzenie.

Art. 16. 1. Organy Inspekcji Ochrony Œrodowiska mog¹ zwróciæ siê do ka¿dego organu administracji pañstwowej i rz¹dowej oraz organu samorz¹du terytorialnego o udzielenie informacji lub udostêpnienie dokumentów i danych zwi¹zanych z ochron¹ œrodowiska.

2. W razie stwierdzenia nieprawid³owoœci w zakresie ochrony œrodowiska w dzia³alnoœci organów, o których mowa w ust. 1, organy Inspekcji Ochrony Œrodowiska kieruj¹ wyst¹pienie, którego treœci¹ mo¿e byæ w szczególnoœci wniosek o:

              1)              wszczêcie postêpowania administracyjnego,

              2)              dopuszczenie do ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin