trojkat_smierci.doc

(97 KB) Pobierz


"Trójkąt śmierci"
"Triangle of death"
Paweł Podogrodzki
Słowa kluczowe : czyrak - trójkąt śmierci - powikłania

Summary

The "triangle of death" is an exceptional part of the face, whose vascularization, in case of inflammatory processes in this region, favours dangerous complications. A quick diagnosis, hospitalisation and initiation of proper management may prevent their development. This article discusses the causes, symptoms and treatment options in such cases.

Słowa kluczowe: trójkąt śmierci, czyrak, powikłania.

Keywords: triangle of death, furuncle, complications.


Lek. med. Paweł Podogrodzki
Katedra i Klinika Otolaryngologii A M w Warszawie
Kierownik: Prof. dr hab. med. Grzegorz Janczewski

"Trójkąt śmierci" to termin kliniczny odnoszący się do regionu anatomicznego twarzy zawartego pomiędzy kącikami ust i szczytem piramidy nosa. W jego skład wchodzi warga górna i piramida nosa. Okolica ta ze względu na specyficzne unaczynienie żylne jest szczególnie niebezpieczna w przypadku stanów zapalnych toczących się w jej obrębie. Mogą one prowadzić do groźnych powikłań wewnątrzczaszkowych, z których najgroźniejszym jest zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej (ryc. 1).

Rycina 1. Trójkąt śmierci. Schemat

Unaczynienie żylne "trójkąta śmierci" jest szczególne ze względu na istnienie dwóch odpływów żylnych z tej okolicy. Jeden prowadzi drogą żyły twarzowej do żyły szyjnej wewnętrznej, drugi poprzez żyłę kątową i żyły oczne górne i dolne do zatoki jamistej. Żyła kątowa jest początkowym odcinkiem żyły twarzowej. Mieści się w przyśrodkowym kącie oka i powstaje z połączenia ż. nadbloczkowej i ż. nadoczodołowej z ż. nosowo-czołową, tj. początkowym dopływem ż. ocznej górnej (ryc. 2). Żyły te charakteryzują się brakiem zastawek, co sprzyja powstawaniu przepływu zwrotnego krwi żylnej.

Rycina 2. Żyły powierzchniowe i głębokie twarzy. Schemat (3)

Zatoka jamista, twór o nieregularnym kształcie, jest parzysta i obejmuje obustronnie siodło tureckie, leżąc na podstawie skrzydła większego kości klinowej. W wymiarze przednio-tylnym biegnie od szczeliny oczodołowej górnej aż do szczytu części skalistej kości skroniowej. Na przekroju ma wygląd gąbczasty i jest budowana przez liczne beleczki łącznotkankowe. Mają one wpływ na spowolnienie prądu krwi żylnej, co powoduje łatwiejsze powstawanie skrzepliny w trakcie procesu zapalnego. Zatoka jamista, zajmując pewną przestrzeń, zawiera w sobie liczne twory. Są nimi: t. szyjna wewnętrzna, n. odwodzący, a w jej bocznej ścianie: n. okoruchowy, n. bloczkowy, n. oczny i n. szczękowy. Obecność tych struktur ma istotne znaczenie w przebiegu zakrzepowego zapalenia zatoki.

Zatoka jamista zbiera krew żylną z wargi górnej, jam nosa, zatok przynosowych, jamy nosowo-gardłowej, gardła i oczodołów.

Czyrak nosa i wargi górnej

Jest to ostre, ograniczone, głębokie martwicze zapalenie mieszka włosowego lub gruczołu łojowego czy potowego oraz otaczającej go skóry właściwej. Czynnikiem etiologicznym są gronkowce. Rozwojowi zakażenia sprzyjają: urazy mechaniczne, chemiczne, zaburzenia przemiany materii, zaburzenia hormonalne, utajone ogniska zakażenia oraz brak dostatecznych nawyków higienicznych.

Początek choroby jest dość szybki. W ciągu kilku godzin narasta bolesny obrzęk zapalny w obrębie przedsionka nosa, który może przechodzić na wargę górną, skrzydełka nosa, policzek, a nawet na powieki. Towarzyszy temu zazwyczaj wysoka gorączka. Na szczycie obrzęku powstaje ropna krosta, a wewnątrz czop tkanki martwiczej. Po jego wydzieleniu tworzy się owrzodzenie, które następnie ulega zabliźnieniu. W przypadku wczesnego rozpoznania i leczenia obrzęk może się cofnąć bez zropienia.

W większości przypadków obraz kliniczny zapalenia nie nastręcza trudności w rozpoznaniu. Należy je różnicować z:

·         czyrakiem gromadnym

·         zapaleniem ochrzęstnej

·         różą

·         grzybicą

·         ropniem przegrody nosa

Szybki przebieg i szerzenie się zmian w obrębie twarzy, a zwłaszcza pogarszanie się stanu ogólnego pacjenta powinno spowodować szybką hospitalizację chorego i rozpoczęcie odpowiedniego postępowania.

Podstawową zasadą dotyczącą stanów zapalnych tkanek miękkich twarzy jest całkowity zakaz manipulacji i drenażu w ich obrębie tzn. wyciskania samodzielnego lub drenażu chirurgicznego!

Zakażenie przenosi się wtedy bardzo szybko drogą naczyń żylnych do zatoki jamistej, powodując jej zakrzepicę. Nie podlegają tej zasadzie ostre stany zapalne zatok, ropień oczodołu oraz ropień przegrody nosa, który nacinamy i drenujemy, zapobiegając wtórnemu zniszczeniu chrząstki przegrody.

Leczenie czyraka nosa i wargi górnej jest wyłącznie zachowawcze!

W początkowym okresie, gdy zmiana jest ograniczona do mieszka włosowego, wystarcza leczenie miejscowe z użyciem maści antybiotykowych lub okładów z 3% roztworu sody oczyszczonej lub Rivanolu w stężeniu 1:1000. W przypadku formowania się czyraka lub rozszerzania się obrzęku w obrębie twarzy konieczne jest następujące postępowanie:

·         pilna hospitalizacja i obserwacja w kierunku rozwoju ewentualnych powikłań wewnątrzczaszkowych

·         intensywna antybiotykoterpia doustna lub pozajelitowa o szerokim spektrum przeciwgronkowcowym, nie krócej niż przez 10-14 dni

·         leczenie miejscowe (zachowawcze!)

·         ograniczenie żucia i nadużywania głosu w celu unieruchomienia koniuszka nosa i wargi górnej

·         wykonanie posiewu i antybiogramu z treści ropnej czyraka w celu potwierdzenia zakażeń mieszanych i ustalenia lekooporności drobnoustrojów (Staphylococcus aureus MRSA)

W przypadku dokonanego wcześniej drenażu czyraka, opóźnionego rozpoznania i późnego lub niewłaściwego leczenia mogą rozwinąć się następujące powikłania:

·         zakrzepowe zapalenie żył twarzy i oczodołu

·         zapalenie tkanek oczodołu

·         zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej

Najbardziej poważnym z nich i wymagającym osobnego omówienia jest zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej.

Zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej

Jest to ciężkie powikłanie wewnątrzczaszkowe, które swój punkt wyjścia, poza czyrakiem nosa i wargi górnej, bierze z ognisk zapalnych okołozębowych, zapaleń ucha środkowego, zatok klinowych, czołowych i sitowia oraz ropnia przegrody.

Czynnikiem etiologicznym są najczęściej gronkowce, choć może być to również flora mieszana, tlenowa i beztlenowa.

Zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej zaczyna się gwałtownie i rozwija w ciągu 1-2 dni. Manifestuje się tzw. zespołem zatoki jamistej. Objawy zapalenia dzielą się na miejscowe i ogólne. Miejscowo obserwuje się:

·         stopniowo narastający ból w głębi oczodołu

·         przekrwienie spojówek

·         obrzęk powiek

·         wytrzeszcz gałki ocznej z jej unieruchomieniem

·         rozszerzenie źrenic z brakiem reakcji na światło

·         stopniową utratę wzroku

·         światłowstręt

·         tarczę zastoinową

·         obrzęk skóry w okolicy oka

·         przeczulicę skóry twarzy

·         niedowłady lub porażenia nerwów: III, IV, VI oraz 1 i 2 gałęzi nerwu V

Charakterystyczne jest symetryczne występowanie objawów ocznych, co jest istotne podczas różnicowania.

Do objawów ogólnych zaliczamy:

·         gorączkę hektyczną z dreszczami

·         narastający ból głowy

·         wymioty

·         narastające zaburzenia świadomości

·         zmienne tętno

·         septyczne powiększenie śledziony

Stopniowo dołączają się do tego objawy oponowe świadczące o zajęciu ośrodkowego układu nerwowego. Chorzy umierają z powodu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i posocznicy.

Zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej należy różnicować z :

·         powikłaniami oczodołowymi

·         różą twarzy

·         guzem pierwotnym i przerzutowym oczodołu

·         ropniem pozagałkowym

·         wytrzeszczem tętniącym

·         ropowicą zębopochodną i migdałkową

·         usznopochodnym zapaleniem zatoki jamistej

·         zakażeniem krwiopochodnym

W większości tych procesów objawy choroby występują jednostronnie.

Rozpoznanie i leczenie zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej wymaga współpracy wielospecjalistycznej. W skład zespołu diagnozującego i leczącego powinni wchodzić laryngolodzy, okuliści, interniści, neurolodzy, neurochirurdzy i chirurdzy szczękowi.

Rozpoznanie choroby opiera się o:

·         pełne badanie laryngologiczne

·         konsultację okulistyczną, neurologiczną, internistyczną

·         wykonanie badań podstawowych (OB, morfologia, biochemia, układ krzepnięcia z koagulogramem)

·         trzykrotny posiew krwi na szczycie gorączki

·         nakłucie lędźwiowe z badaniem ogólnym i posiewem płynu mózgowo-rdzeniowego

·         rtg klatki piersiowej

·         badanie TK, RM

Leczenie zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej jest również interdyscyplinarne. Musi być podjęte natychmiast po postawieniu właściwego rozpoznania. Obejmuje ono:

·         pozajelitową, intensywną antybiotykoterpię

·         leczenie przeciwzakrzepowe

·         kortykoterpię

·         intensywną opiekę ogólną

Dobór antybiotyków powinien uwzględniać jak najszersze spektrum i obejmować zarówno florę tlenową, jak i beztlenową. Stosuje się maksymalne dawki dobowe, nie krócej niż przez 10-14 dni. Wyjściowo zalecane jest podawanie karbapenemów (Tienam, Meronem) lub cefalosporyn III generacji z aminoglikozydem. Po otrzymaniu antybiogramu terapia powinna ulec modyfikacji. W przypadku szczepów opornych (S. aureus MRSA) lekami z wyboru są wankomycyna i teikoplanina.

Leczenie przeciwzakrzepowe jest dyskusyjne, lecz zalecane w części przypadków z powodu uogólnionej zatorowości.

Kortykoterapia jest wskazana w przypadkach szybkiego pogarszania się wzroku.

Leczenie chirurgiczne (drenaż) stosuje się wyłącznie wówczas, gdy punktem wyjścia zakażenia są: zatoki przynosowe, ropień przegrody nosa, ropień oczodołu, ropień pozagałkowy.

Przed erą antybiotyków śmiertelność w wyniku powikłań wewnątrzczaszkowych wynosiła 100%. Obecnie w przypadku zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej wynosi ona ok. 15-30%. Jego powikłaniami są zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznica. Do trwałych zmian pozapalnych należą: stała niedrożność zatoki jamistej, obniżona ostrość wzroku czy ślepota jedno- lub obustronna oraz różnego stopnia ubytki neurologiczne.

Termin "Trójkąt śmierci" może budzić mieszane uczucia i skojarzenia. Jednak jego znajomość przez lekarzy praktyków powinna dawać możliwość właściwego rozpoznawania i leczenia procesów zapalnych, których skutki mogą zagrażać życiu ich pacjentów.

Piśmiennictwo:

  1. Bochenek A., Reicher M.: Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa 1993, t.III: 366-7, 369-72.
  2. Zakrzewski A.: Otolaryngologia kliniczna. PZWL, Warszawa 1981: 69-70, 91-2.
  3. Janczewski G., Goździk-°ołnierkiwicz T.: Konsultacje otolaryngologiczne. PZWL, Warszawa 1990: 168-171.
  4. Krzeski A., Janczewski G.: Choroby nosa i zatok przynosowych. Sanmedia, Warszawa 1997: 249-250, 359.
  5. Becker W., Naumann H.H., Pfaltz C.R.: Choroby uszu, nosa i gardła. Bel Corp, Warszawa 1999: 204, 248-9.
  6. Naumann H.H.: Diagnostyka różnicowa w otolaryngologii. PZWL, Warszawa 1996: 246-7, 252.

Autor: Paweł Podogrodzki
Data: 2001-01-15
Źródło: "TERAPIA" NR 1 (101), STYCZEŃ 2001

Zgłoś jeśli naruszono regulamin