Archeolodzy zgodnie twierdzą, że człowiek istnieje wówczas, gdy istnieje narzędzie. Pierwszym narzędziem, jakie pojawiło się przed pięcioma milionami lat, stał się zwykły kamień. Owa niepozorna skała, dała początek całej ludzkości. Po raz pierwszy wziął go do ręki australopitek, ulepszył go i dostosował do swoich potrzeb. Zanim jednak kamień stał się prawdziwym narzędziem, człowiek musiał się nauczyć, jak odpowiednio go kształtować. Odłamek kamienia nabrał powoli kształtu. Spod zręcznych rytmicznych uderzeń pojawiło się ostrze. Powstało wówczas pierwsze ciężkie narzędzie w kształcie migdału. Nazwane ono zostało pięściakiem. Dla człowieka, który je stworzył było to narzędzie unikalne, a przede wszystkim stanowiło przedłużenie jego ręki. Głazy i kamienie były niekiedy zbyt duże i nie mieściły się w dłoni Homo habilis, którzy mierzyli zaledwie 140 cm. rzucali wiec głaz o skalną ziemię, dzięki czemu otrzymywali kawałki o ostrych krawędziach. Wkrótce, kamień stał się nieodzownym elementem życia pierwszych ludzi. Służył do obróbki innych kamieni, drewna i do zdobycia pożywienia i obrony.
PIERWSZE ISTOTY CZŁOWIEKOKSZTAŁTNE
· W porównaniu z innymi zwierzętami człowiek zamieszkuje Ziemię od niedawna. Ze skamieniałości wiemy, że pierwsze zbliżone do człowieka stworzenie pojawiło się dopiero 6 mln lat temu, a człowiek podobny do dzisiejszego – 30 000 lat temu.
1. PIERWSI LUDZIE - Ludzie mają bardzo wiele wspólnego z małpami – długie ramiona i palce, dużej objętości mózg – i wydaje się oczywiste, że pochodzą od tego samego przodka. Była nim prawdopodobnie podobna do orangutana istota zamieszkująca porośnięte trawą tereny Afryki. Nie wiadomo dokładnie, kiedy nasz przodek zaczął odróżniać się od małpiego, istnieje jednak kilka szczątków kopalnych, które wskazuje na przebieg ewolucji. Człowiek z punktu widzenia biochemii tak jest podobny do goryla szympansa, że owo wyodrębnienie nastąpiło prawdopodobnie niespełna 6 mln lat temu.
2. AUSTRALOPITEK – Jest najstarszym stworzeniem człowiekokształnym, datowanym na jakieś 3,5 mln lat temu. Australopitek znaczy dosłownie „południowa małpa”, jako, że pierwsze ślady dotyczące tego gatunku znaleziono w Afryce Południowej. Wśród najwcześniejszych przedstawicieli Australopiteka znajduje się „Lucy” szczątki kobiece znaleziono w Hodorze, w Etiopii, w latach siedemdziesiątych. Gatunek ten był znacznie niższy od współczesnego człowieka, mierzył zaledwie 1 m, a jego mózg był niewiele większy od mózgu małpy. Chodził jednak w pozycji wyprostowanej i posługiwał się kamieniami w zdobywaniu pożywienia.
3. CZŁOWIEK ZRĘCZNY – Około 2 mln lat temu pojawiły się pierwsze naprawdę ludzkie istoty. Były wyższe od Australopiteka i posiadały większe od niego mózgi. Kamienne narzędzia służyły im do cięcia skór i ubrania, kawałków mięsa, jedzenia oraz do budowy prymitywnych domostw. Najlepiej znanym przedstawicielem tego gatunku jest „Człowiek zręczny”, znaleziony w Tanzanii. Istniało zapewne wielu przedstawicieli tego gatunku.
4. CZŁOWIEK O POSTAWIE WYPROSTOWANEJ I CZŁOWIEK ROZUMNY – Około półtora miliona lat temu pojawiła się istota człekokształtna podobna do człowieka współczesnego. Umiał on rozpalać ogień i gotować pożywienie: do polowania używał długiej włóczni, utwardzanej za pomocą ognia. Mózg miał jednak mniejszy od naszego. Pierwszy gatunek, którego mózg dorównał rozmiarami ludzkiemu, Homo sapiens, pojawił się 200 000 lat temu. Niektórzy uczeni uważają, że podobieństwo DNA, które zawiera każdy ludzki organizm wykazuje, że wszyscy ludzie są potomkami jednej kobiety, zwanej Ewą, która żyła w Afryce 200 000 lat temu.
5. ZMIANA KSZTAŁTU GŁOWY – Rozwój czaszki odegrał istotną rolę w wyodrębnieniu gatunku ludzkiego. Kształt szczęk takiego na przykład Homo erectus wskazuje, że nie mógł on mówić. Czaszki pierwszych hominidów podobne są do małpich, mniejsze od współczesnych ludzkich, co wskazuje, że istoty te miały mniejszy mózg. Jego objętość wynosiła 500 cm3, czyli tyle co mózg dzisiejszej małpy. Mózg Homo habilis miał 75 cm 3 , Homo erectus 1000 cm 3 neandertalczyka – 1500 cm 3 ; objętość mózg człowieka współczesnego wynosi 1400 cm 3 . Czaszki pierwszych hominidów miały wydane szczęki, szerokie usta i niskie czoła. W miarę postępów ewolucji, część twarzowa stawała się bardziej płaska i zaczynał w niej dominować nos. Szczęki cofnęły się , usta zmniejszyły się i rozrastające się czoło umożliwiało zwiększenie rozmiarów mózgu.
6. KAMIENNE NARZĘDZIA I BROŃ – Niektórzy uczeni uważają, że pierwsze narzędzia używane przez homidy zrobione były z kości. Wszystkie istoty człekokształtne posługiwały się jednak kamieniem i drewnem, dlatego też czasy ludzkiej prehistorii nazywamy epoką kamienną. Trzy miliony lat temu australopitek prawdopodobnie posłużył się kamieniem, by zaostrzyć swą broń. Pierwszymi narzędziami z prawdziwego zdarzenia były pięściaki, topory ręczne, które Homo erectus sporządzał przez odłupywanie płatów krzemienia za pomocą innego kamienia, aż do uzyskania ostrej krawędzi. Toporów takich używano zapewne do oprawienia mięsa większych zwierząt, np. mamutów albo też łuskano nimi w czasie polowania. W czasie późniejszych Homo erectus nauczyły się wykonywania kilku niewielkich ostrzy z jednego kawałka krzemienia. Ostukiwał go kością albo wzmocnionym za pomocą kamienia kawałkiem drewna, starannie modelując. Wyprawa pozwalała otrzymać w ten sposób ostre jak brzytwa odłamki, które można było zamocować na drzewach. Tak robiono włócznie.
7. PIERWSI MYŚLIWI – Dla przetrwania pierwszych homidów kluczowe znaczenie miała ich zdolność do polowania na wielkie ssaki za pomocą kamieni, toporów i ognia. Odkryte w hiszpańskiej Ambronie szczątki sprzed 400 000 lat pokazują, że polowano na słonie i inne wielkie ssaki, zaganiające je za pomocą ognia na miękkie, bagniste tereny, a następnie krusząc ich głowy kamieniami albo zabijając drewnianymi włóczniami. Mięso ćwiartowano za pomocą kamiennych toporów i gotowano. Polewanie wymagało połączenia wysiłku wielu ludzi; co roku organizowano kilka wielkich wypraw łowieckich.
MAŁĄ CIEKAWOSTKĄ JEST TO, ŻE ISTNIEJĄCY PO DZIŚ DZIEŃ MIŁORZĄB JEST STARSZY OD DINOZAURÓW.
Frytusia