Konspekt zajęcia
Prowadzący: Aleksandra Rawska
Uczestnicy: dzieci 6-letnie
Zajęcie pierwsze
Temat: Zapoznanie dzieci z litera D, d wielką i małą, drukowaną i pisaną na podstawie piosenki Dinozaury w moim domu oraz wyrazów: Darek, dom
Cele ogólne:
- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery D, d
- określenie głoski d jako spółgłoski
- ćwiczenie słuchu fonemowego
- rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowo-słuchowej
- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela
Cele operacyjne - dziecko:
- rozpoznaje graficzny obraz litery D i d oraz identyfikuje go z głoską d
- intuicyjne rozpoznaje głoskę d jako spółgłoskę
- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela
- orientuje się w schemacie swojego ciała
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów
Formy: z całym zespołem, indywidualnie, w parach
Zasady: stopniowania trudności, indywidualizacji
Metody:
- metoda dobrego startu
Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1B., album Dinozaury, zeszyt ćwiczeń cz. 2., woreczki z grochem, tacki z kaszą, karty z wzorem litery D, d, karty ćwiczeń, obrazek z literą D, d, litery D i d drukowane i pisane małe i wielkie, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki, niebieska plastelina, mazaki w kolorze niebieskim, obrazki (dynia, arbuz, rower, Eskimos, kwiat), szarfy
Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1.
Przebieg zajęć:
I. Z a j ę c i a w p r o w a d z a j ą c e
1. Powitanie
Wspólny śpiew piosenki Wszyscy są, witam was…
2. Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni
Dzieci dobierają się w pary i wykonują ćwiczenia zgodnie z instrukcją nauczyciela:
- stańcie tak, aby jedna osoba stała za drugą
- stojący z tyłu, naśladują palcami prawej dłoni śnieżynki padające: na prawe ramie, prawy łokieć, prawą dłoń, prawe biodro, ucho i kolano osoby z pary. Śnieżynki padają także obok niej, ale tylko po prawej stronie
- zmiana ról.
3. Wprowadzenie do tematu zajęć
- rozwiązanie zagadki: Dawno temu żyły gady, zostawiały wielkie ślady. Teraz nie ma ich na świecie, ale w książkach je znajdziecie (dinozaury)
- polecenie: posłuchajcie uważnie piosenki i powiedzcie jaki może ona mieć tytuł?
4. Słuchanie piosenki pt. Dinozaury w moim domu
5. Ćwiczenia funkcji językowych
ü Omówienie piosenki:
- kto zadomowił się w domu?
- co to znaczy zadomowić się?
- o ilu dinozaurach opowiada piosenka?
- jak myślicie, czy naprawdę można mieć w domu dinozaury?
ü Oglądanie albumu o dinozaurach, słuchanie ciekawostek o nich
ü Układanie zdania ze słowami: dom, zadomowić się, dinozaury
ü Podział na sylaby słów: dwa, Darek, Dorotka, dinozaury (jedna sylaba-jedno kiwnięcie głową)
ü Słuchanie słów wypowiedzianych w języku dinozaurów i odgadnięcie co oznaczają: didom, dideser, didrabina, didzień didobry
ü Sformułowanie odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób tworzy się słowa w języku dinozaurów
ü Wymyślanie słów w języku dinozurów
ü Zabawa Jakie to słowa – nauczyciel wypowiada głoski kolejnych wyrazów: dinozaur, Dorota, deser, dzieci składają głoski w słowo i podają je. Podsumowanie: zapamiętajcie d jest spółgłoską
ü Odpowiedź na pytanie: gdzie zadomowiły się dinozaury?
ü Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu dom.
- dzielenie na głoski wyrazu dom
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu dom z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie dom
- budowanie modelu wyrazu dom
- pokaz drukowanej małej litery d
- umieszczenie pod modelem wyrazu dom małej drukowanej litery d oraz poznanych liter
ü Nauczyciel wypowiada słowa: dynia, kula, domino, dywan, plecy, tablica jeśli w danym sowie występuje głoska d dzieci wstają
ü Tworzenie wyrazu Darek z pierwszych głosek nazw przedmiotów i postaci przedstawionych na obrazkach
Wypowiadanie nazw obrazków. Wypowiadanie pierwszej głoski każdej nazwy. Złączenie pierwszych głosek, wypowiedzenie utworzonego wyrazu Darek.
ü Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu Darek.
- dzielenie na głoski wyrazu Darek
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Darek z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Darek
- budowanie modelu wyrazu Darek
- przypomnienie pisowni imion
- pokaz drukowanej wielkiej litery D
- umieszczenie pod modelem wyrazu Darek wielkiej drukowanej litery D oraz poznanych liter
II. Z a j ę c i a w ł a ś ci w e
1. Ćwiczenia ruchowe
Zabawa Czworonożne dinozaury na spacerze
Dzieci na czworaka naśladują chód dinozaurów. Ich zadaniem jest ominięcie ułożonych na podłodze szarf – kałuży.
Zabawa Dwunożne dinozaury na spacerze
Dinozaury wymyśliły sobie świetna zabawę, która polega na przeskakiwaniu z kamienia na kamień (z woreczka na woreczek). Spróbujcie pobawić się razem z nimi
2. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
- dzieci w parach naprzeciw siebie słuchając piosenki, rytmicznie wystukują jej rytm, uderzając dłońmi w dłonie drugiej osoby.
- dzieci otrzymują po trzy woreczki z grochem, układają je przed sobą jeden obok drugiego i w rytm piosenki uderzają w nie najpierw prawą a potem lewą pięścią zachowując kierunek od prawej do lewej
3. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
Przyjrzyjcie się uważnie wielkiej pisanej literze D. Z jakich elementów się składa? W którym miejscu należy ją zacząć pisać? Podstawienie litery D pisanej w wyrazie Darek. Obserwujcie, w jaki sposób należy pisać literę D: w którym miejscu należy zacząć, w jakim kierunku prowadzić dłoń. Zobaczcie jak się pisze literę D podczas śpiewania piosenki. Wykonajcie następujące ćwiczenia:
- napiszcie literę D palcem na wzorze
- powtórzcie to ćwiczenie słuchając piosenki
- śpiewajcie piosenkę i piszcie literę D na tacce z kaszą,
- śpiewając napiszcie literkę K w palcem powietrzu, a następnie stopa na podłodze.
Umieszczenie litery d pisanej w wyrazie dom. Przyjrzyjcie się małej literze d. Z ilu elementów się składa? Jak sądzicie, który z tych elementów należy napisać najpierw? Zwróćcie uwagę, w którym kierunku podąża dłoń.
...
ewelinaskwira88