1185431815.doc

(113 KB) Pobierz
NIEMCY STANY ZJEDNOCZONE FRANCJA SZWAJCARIA

NIEMCY STANY ZJEDNOCZONE  FRANCJA SZWAJCARIA

WIELKA BRYTANIA

PREZYDENT

PREZYDENT: Republiki czuwa nad przestrzeganiem konstytucji. Jest on gwarantem niepodległości narodowej, integralności terytorialnej i przestrzegania traktatów. Prezydent wybierany jest  w wyborach powszechnych, jego kadencja jest dłuższa niż pochodzącego także z wyborów powszechnych Zgromadzenia narodowego, trwa 7 lat. We Francji nie ma wiceprezydenta.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ PREZYDENTA: nie ponosi odpowiedzialności politycznej przed parlamentem i odpowiada tylko za zdradę stanu, odpowiedzialność ta realizowana jest przed Wysokim trybunałem Sprawiedliwości i ma charakter polityczno karny.

PREZYDENT - KADENCJA : prezydent wybierany jest na 7 lat w wyborach powszechnych i bezpośrednich. Prezydent jest wybierany bezwzględną większością ważnie oddanych głosów. Jeżeli większość ta nie zostanie osiągnięta w 1 turze głosowania, przeprowadza się następną turę, w drugą kolejną niedzielę. Mogą uczestniczyć w niej tylko dwaj kandydaci. Wybory zarządza Rząd. Wybór nowego prezydenta przeprowadza się najpóźniej 20 dnia i najczęściej 35 dnia przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. W przypadku opróżnienia urzędu prezydenta z jakiegokolwiek powodu  stwierdzonej na wniosek Rządu przez Radę konstytucyjną bezwzględną większością jej członków funkcje prezydenta tymczasowo sprawuje Przewodniczący Senatu, a jeżeli ten nie może ich sprawować, przez Rząd.

PREZYDENT A RZĄD : prezydent powołuje premiera i na jego wniosek mianuje ministrów* przyjmuje dymisję gabinetu oraz przewodniczy posiedzeniom rządu, ustala porządek obrad i przesądza o ich toku* podsumowuje obrady * ustala klauzule i o niego należy ostatnie słowo. Na posiedzeniach omawia się m.in. projekty ustaw i ordonansów (dekretów z mocą ustawy) * nominacje na stanowiska państwowe * założenia polityki rządu* prezydent przeowdniczy komitetowi obrony narodowej

PREZYDENT A PARLAMENT: prezydent ma prawo zwracania się do parlamentu z orędziem i prawo rozwiązania Zgromadzenia Narodowego- po zasięgnięciu opinii premiera oraz przewodniczących izb parlamentu * prezydent ma prawo promulgacji ustaw przyjętych przez parlament i winien to uczynić w terminie 15 dni * prezydent zwołuje nadzwyczajne sesje parlamentu * zwołuje także KONGRES czyli połączone izby parlamentu, w celu rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie konstytucji

PREZYDENT A NARÓD:  prezydent ma możliwość informowania opinii publicznej o sprawach państwa i społeczeństwa za pośrednictwem orędzi a także może poddawać rozstrzygnięciu wyborców określone kwestie w drodze referendum   

PREZYDENT A WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI: w tej dziedzinie występują relacje między prezydentem a Radą konstytucyjną oraz Najważniejszą Radą Sądownictwa. Prezydent mianuje 1/3 składu rady konstytucyjnej , powołuje jej przewodniczącego * może kierować do rady wnioski o zbadanie konstytucyjności ustawy a także zgodności traktatu międzynarodowego z konstytucją* jako gwarant niezawisłości sądownictwa przewodniczy Najwyższej radzie Sądownictwa

PREZYDENT FEDERALNYY: WYBÓR przez Zgromadzenie Federalne

Prezydenta Federalnego wybiera Zgromadzenie Federalne bez dyskusji. Wybranym może być każdy Niemiec, który ma prawo wyborcze do Parlamentu Federalnego i ukończył czterdziesty rok życia.

KADENCJA Prezydenta Federalnego trwa pięć lat. bezpośrednio ponowny wybór jest dopuszczalny tylko jeden raz.)* ZGROMADZENIE FEDERALNE składa się z członków Parlamentu Federalnego i w równej liczbie z członków wybranych przez przedstawicielstwa ludowe krajów na zasadach wyborów proporcjonalnych. *-Zgromadzenie Federalne zbiera się najpóźniej trzydzieści dni przed upływem kadencji Prezydenta Federalnego, a w przypadku wcześniejszego jej zakończenia najpóźniej trzydzieści dni od tej chwili. Zgromadzenie Federalne zwołuje Prezydent Parlamentu Federalnego.

Po upływie kadencji, wybrany zostaje ten, kto uzyska głosy większości członków Zgromadzenia Federalnego. Jeśli w dwóch kolejnych głosowaniach żaden z kandydatów nie uzyska potrzebnej większości, to zostaje wybrany ten, kto w następnym głosowaniu osiągnie najwięcej głosów.

PREZYDENT: Szwajcaria wykształciła system rotacyjnego prezydenta i wiceprezydenta, jako przewodniczącego Rady, równocześnie pełniącego pewne funkcje reprezentacyjne na zewnątrz. Zarówno PREZYDENTA jak i WICEPREZYDENTA  wybiera Zgromadzenie Federalne z pośród członków Rady Federalnej na roczną kadencję.

WŁADZA WYKONAWCZA – należy do prezydenta, brak jest premiera a rola wiceprezydenta i sekretarzy jest niewielka. Konstytucja USA czyni prezydenta naczelnym wodzem a praktyka każe go traktować jako przywódcę partii

PREZYDENT I STRUKTURA WŁADZY WYKONAWCZEJ

Prezydent sprawuj władzę wykonawczą. Jest najważniejszą osobą w  partii, głównodowodzącym armii, odpowiada w opinii publicznej za efekty prac ustawodawczych parlamentu. Najważniejszy wpływ na pozycję ustrojową urzędu prezydenckiego na koncepcja jedooosobowej egzekutywy.

KOMPETENCJE PREZYDENTA: * jest on głównodowodzącym armii, jak również powołanej do służby Stanów Zjednoczonych milicji poszczególnych stanów * stosowanie prawa łaski * zawiera traktaty za radą i zgodą Senatu * powołuje za radą i zgodą Senatu na stanowiska ambasadorów, sędziów i innych funkcjonariuszy USA, a także obsadza je tymczasowo gdy Senat nie obraduje * kieruje do Kongresu orędzia * może zwoływać lub odraczać w pewnych nadzwyczajnych okolicznościach posiedzenia Kongresu * zapewnia ścisłe wykonywanie ustaw * wystawia akty nominacyjne

KANDYDAT NA PREZYDENTA:* musi być obywatelem Stanów Zjednoczonych od urodzenia * musi mieć ukończone 35 lat i zamieszkiwać w Stanach Zjednoczonych przez co najmniej 14 lat * KANDYDATEM  NIE MOGĄ BYĆ: osoby skazane za udział w rebeliach i insurekcjach przeciwko Stanom Zjednoczonym oraz osoby które zostały skazane za to że będąc funkcjonariuszami państwa przyjmowały korzyści materialne. 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ PREZYDENTA: prezydent nie odpowiada politycznie przed Kongresem. Nie może być odwołany z urzędu w inny sposób niż drogą postawienia w stan oskarżenia przez Izbę Reprezentantów i orzeczenia winy przez Senat. Prezydent zostaje usunięty z urzędu w razie skazania w trybie „impeachmentu’ – (postawienie w stan oskarżenia) za zdradę, przekupstwo lub inne „ciężkie przestępstwa lub przewinienia”.

W wypadku śmierci, usunięcia z urzędu, zrzeczenia się lub niezdolności do sprawowania władzy obowiązki prezydenta obejmuje wiceprezydent. W przypadku śmierci wiceprezydenta, osobami pełniącymi obowiązki prezydenta zostają w kolejności:* spiker (przewodniczący) Izby reprezentantów * przewodniczący Senatu * szefowie departamentów w ustalonej kolejności.

WETO PREZYDENTA jest bardzo skutecznym instrumentem kontroli ustawodawstwa, ponieważ jego obalenie w kongresie, który musi ponownie przyjąć ustawę w każdej izbie, ale już większością 2/3, zdarza się to bardzo rzadko. Prezydent ma duży wpływ na inicjowanie ustaw, może w związku z tym przedstawiać orędzia, a także dwa raporty: budrżetowy i ekonomiczny. PREZYDENT ma 10 dni na podpisanie ustawy. – prezydent wobec kongresu dysponuje prawem weta, prawem kierowania „orędzi”, zwoływania sesji nadzwyczajnych oraz odraczania obrad w wyjątkowych okolicznościach, prezydent posiada prawo weta do ustawy którą uchwalił kongres.

WETO KIESZONKOWE: -to sytuacja w której prezydent w ciągu 10 nie odesłał ustawy kongresowi.

RZĄD:

RZĄDEM w Wielkiej Brytanii jest cały zespół głównych urzędów państwa

GABINET- w jego skład wchodzą tylko niektórzy ministrowie.

SKŁAD: * premier, który jest ministrem służby cywilnej i pierwszym lordem skarbu * zastępca premiera i I sekretarza stanu * kanclerz *

             

IDEE KONSTYTUCJI FRANCUSKIEJ: * uczynienie prezydenta arbitrem w państwie * uwalnianie systemu rządów od dominującego systemu rządów* władza wykonawcza ma przewagą na parlamentem* rząd musi się cieszyć zaufaniem politycznym prezydenta, który może odwołać rząd.                               

STANY ZJEDNOCZONE:

KONSTYTUCJA – OPIS oparta jest na odróżnieniu tekstu głównego z 1987 roku od poprawek do konstytucji przyjmowanych z różną częstotliwością przez cały okres istnienia państwa. Konstytucja ma 7 artykułów: 1 – poświęcony kongresowi, 2 – prezydentowi, 3- Sądowi Najwyższemu, 4- pewnym aspektom stosunków federalnych, 5- procedurze zmiany konstytucji, 6 – formułuje tzw. „klauzulę supremacyjną” 7- określa warunki wejścia w życie konstytucji

WŁADZA SĄDOWA należy do jednego najwyższego Sądu i sądów niższych

SYSTEM HAMULCÓW I RÓWNOWAGI” – prezydent wobec kongresu dysponuje prawem weta, prawem kierowania „orędzi”, zwoływania sesji nadzwyczajnych oraz odraczania obrad w wyjątkowych okolicznościach, prezydent posiada prawo weta do ustawy którą uchwalił kongres. KONGRES może oddalić weto prezydenta, zastosować wobec prezydenta i jego współpracowników procedurę” impeachmentu” a Senat ma prawo zatwierdzania traktatów i prezydenckich nominacji,

ZASADA FEDERALIZMU – zdecydowała o regionalizmie politycznym * zróżnicowaniu struktur i interesów * braku silnej organizacji centralnej * braku poważniejszych różnic ideologicznych między partiami. Przepisami manifestującymi zasadę federalizmu są: * artykuł o kompetencjach organów federacji * „klauzula supremacyjna”

FEDERALIZM DUALISTYCZNY: to rządy federalne (są suwerenne) i rządy stanowe (są suwerenne w zakresie swojej działalności)

FEDERALIZM KOOPERACYJNY: stany i rządy federalne uzupełniają się, dopełniają.

KLAUZULA SUPREMACYJNA: głosi iż najważniejszym prawem kraju jest konstytucja i przepisy wydane na podstawie konstytucji.

ZASADA PODZIAŁU WŁADZ- * nie dopuściła do uzależnienia władzy wykonawczej od partyjnego składu parlamentu

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE : * wolność wyznania * wolność słowa i prasy oraz prawo do pokojowych zgromadzeń i składania petycji do władz * prawo do  noszenia broni * ograniczenie prawa werbunku wojskowego * nietykalność osobista  itp.

SZWAJCARIA

Dla procesu kształtowania się szwajcarskiego państwa i prawa najbardziej charakterystyczny jest rozwój instytucji bezpośredniej demokracji.      

REFERENDUM miało zapewnić ludziom bezpośrednią kontrolę nad parlamentem, dając im ostatnie słowo w jego decyzjach, a inicjatywa powszechna miała umożliwić wprowadzenie do procesu prawodawczego idei obywatelskich.

SYSTEM POLITYCZNY KONFERERACJI SZWAJCARSKIEJ :odpowiada  zasadniczo systemowi rządów zgromadzenia. System ten wychodząc z zasady suwerenności narodu, polega na zapewnieniu przewagi parlamentowi przede wszystkim przez odrzucenie założenia o konieczności organizacyjnego podziału władzy jako niezbędnej konsekwencji jej funkcjonalnego podziału.

FEDERACJA: do strategicznych zadań federacji należą: *usługi pocztowe * telekomunikacja * łączność i komunikacja.

ŹRÓDŁA PRAWA:  a) Wielka Karta wolności ,rok 1215,

b) ustawy (np. ustawa o następstwie tronu, ustawy wyborcze,  o Izbie Lordów)- ustawy nie są poddawane żadnym zewnętrznym kontrolom, c) normy pochodzące z prawa precedensowego d) „cammon lowe” – prawo powszechne, prawo dla każdego, cammon lowe to wszystko co nie jest prawem stanowionym, jest to prawo tworzone na podstawie orzeczeń sądowych. e) opinie autorytetów prawniczych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sekretarz stanu do spraw zagranicznych * sekretarz stanu do spraw ochrony środowiska itd.  

RZĄD FEDERALNY: Rząd Federalny składa się z Kanclerza Federalnego oraz z ministrów federalnych.

WYBÓR I MIANOWANIE KANCLERZA FEDERALNEGO: Kanclerza Federalnego wybiera Parlament Federalny na wniosek Prezydenta Federalnego bez dyskusji.

* Wybranym jest ten, kto uzyska głosy większości członków Parlamentu Federalnego. Elekta mianuje Prezydent Federalny.* Jeśli proponowany kandydat nie zostanie wybrany, to Parlament Federalny może w ciągu czternastu dni od głosowania wybrać Kanclerza Federalnego więcej niż połową swoich członków.* Jeśli wybór nie nastąpi w tym terminie, to przeprowadza się niezwłocznie nowe głosowanie, w którym wybranym jest ten, kto uzyskał najwięcej głosów. Jeśli wybrany uzyskał głosy większości członków Parlamentu Federalnego, to Prezydent Federalny musi mianować go w ciągu siedmiu dni po wyborze. Jeśli wybrany nie osiągnął tej większości, to wówczas Prezydent Federalny winien w ciągu siedmiu dni mianować go albo rozwiązać Parlament Federalny.

MIANOWANIE MINISTRÓW FEDERALNYCH: Ministrowie federalni są mianowani i zwalniani na wniosek Kanclerza Federalnego przez Prezydenta Federalnego.* Kanclerz Federalny i ministrowie federalni składają przed parlamentem Federalnym przy objęciu urzędu przysięgę

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Kanclerz Federalny określa wytyczne polityki oraz ponosi za to odpowiedzialność. W zakresie tych wytycznych każdy minister federalny kieruje

swoim resortem samodzielnie i na własną odpowiedzialność. W razie różnic poglądów między ministrami federalnymi decyzje podejmuje Rząd Federalny.

Kanclerz Federalny kieruje pracami Rządu Federalnego zgodnie z regulaminem uchwalonym przez Rząd Federalny i zatwierdzonym przez Prezydenta

Federalnego

KANCELRZ FEDERALNY  - CECHY: * jest jedynym ministrem odpowiedzialnym przed parlamentem * przedstawia wnioski o powołanie przez prezydenta ministrów * decyduje o organizacji rządu * wydaje tzw. wytyczne polityki, które są dyrektywami wiążącymi ministrów * kanclerza można usunąć ze stanowiska ustanawiając weto nieufności. 

RZĄD – KOMPETENCJE:

*Rząd określa i prowadzi politykę narodu * dysponuje administracją i siłami zbrojnymi * jest odpowiedzialny politycznie przed Zgromadzeniem narodowym * jest powoływany przez prezydenta w celu określenia i prowadzenia polityki narodu ,rząd jest organem kolegialnym i obraduje na posiedzeniach, RZĄD rozpoczyna działalność z chwilą powołania go przez głowę państwa, natomiast premier ubiega się w Zgromadzeniu Narodowym o wotum zaufania.

DYMISJA RZĄDU: jeśli gabinet nie cieszy się zaufaniem głowy państwa, premier podaje się do dymisji. Utrata zaufania Zgromadzenia Narodowego przez rząd nie jest równoznaczna z jego ustąpieniem, decyzja w tej sprawie zależy od prezydenta który albo przyjmuje dymisję albo rozwiązuje Zgromadzenie narodowe.

SKŁAD RZĄDU: ministrowie stanu – mogą kierować jednocześnie resortami * ministrowie – stanowią trzon rządu * sekretarze stanu, którzy działają przy premierze, lub ministrach wykonując powierzone zadania.

PREMIER – KOMPETENCJE: 

kieruje działalnością Rządu* ponosi odpowiedzialność za obronę narodową * zapewnia wykonywanie ustaw * obsadza stanowiska cywilne i wojskowe * niektóre swoje uprawnienia

może przekazać ministrom * zastępuje w określonych przypadkach Prezydenta republiki w przewodzeniu radom i komitetom..

Akty premiera są kontrasygnowane, w określonych przypadkach, przez ministrów odpowiedzialnych za ich wykonanie. 

RADA FEDERALNA (RZĄD)  jest najwyższą władzą rządzącą i wykonawczą. Rada jako najwyższy organ władzy wykonawczej stoi na szczycie hierarchicznie zorganizowanej administracji. RADA FEDERALNA składa się z 7 członków wybieranych przez Zgromadzenie Federalne. Z jednego kantonu może być wybrany tylko jeden członek Rady Federalnej. Szwajcaria wykształciła system rotacyjnego prezydenta i wiceprezydenta, jako przewodniczącego Rady, równocześnie pełniącego pewne funkcje reprezentacyjne na zewnątrz. Zarówno PREZYDENTA jak i WICEPREZYDENTA  wybiera Zgromadzenie Federalne z pośród członków Rady Federalnej na roczną kadencję. Każdy członek Rady Federalnej musi kierować jednym departamentem.

RADA FEDERALNA – KOMPETENCJE: kształtowanie polityki rządu * planowanie i koordynowanie państwowych czynności* prawo inicjatywy ustawodawczej * wydawanie rozporządzeń *

STOSUNKI MIĘDZY RADĄ FEDERALNĄ A ZGROMADZENIEM NARODOWYM:

Zgromadzenie Federalne dokonuje wyboru Rady Federalnej, nie ma jednak możliwości odwołania jej w czasie kadencji, brak jest także wotum zaufanie i wotum nieufności.

PARLAMENT:

W Wielkiej Brytanii składa się z Króla * Izby Lordów * Izby Gmin

KOMPETENCJE PARLAMENTU Wielkiej Brytanii:

a) sądowe b) podatkowe.

ZASADA IMPEACHMENTU – polega na tym że parlament dzieli się na dwie izby, z których jedna oskarża a druga orzeka.

ZASDA SUWERENNOŚCI (suplemacji) Parlamentu oznacza że: * kompetencje parlamentu są nieograniczone- nie ma ustawy której parlament nie mógłby uchwalić* nie ma ciała które mogłoby ogłosić niezgodność ustaw uchwalanych przez parlament * ustawy nie wiążą następnych parlamentów.

IZBA LORDÓW – kto został raz wybrany do tej izby ten zasiada w niej do śmierci. W skład Izby wchodzą: lordowie dziedziczni * lordowie dożywotni * biskupi * lordowie prawni*

IZBA LORDÓW jest jednocześnie SĄDEM NAJWYŻSZYM.

LORD KANCLERZ jest przewodniczącym Izby Lordów i jednocześnie członkiem gabinetu.

IZBA GMIN: kadencja trwa 5 lat, posiedzenia odbywają się od poniedziałku do piątku. Spiker jest ponad partyjny i bezstronny

SPIKER – KOMPETENCJE: decyduje o kolejności udzielania głosu * decyduje czy ustawa na charakter finansowy * rozdziela do której komisji zostanie przydzielony projekt ustawy

KOMISJE:

A) KOMISJA CAŁEJ IZBY – cała izba gmin zbiera się jako komisja – nie bierze w niej udziału spiker.

B) KOMISJE PODSTAWOWE: nie mają stałego składu, kompetencje są przydzielane każdorazowo przez spikera

C) KOMISJE SPECJALNE – są powoływane w nielicznym składzie, przewodniczący wybierany jest z członków komisji

D) KOMISJE WSPÓLNE OBU IZB, E) KOMISJE USTAW PRYWATNYCH.

W WIELKIEJ BRYTANII inicjatywa ustawodawcza przysługuje tylko POSŁOM.

REGUŁY DEBATY: głosu posłom udziela spiker * spiker ma prawo do swobodnego wyboru poprawek * występuje także „godzina pytań” * możliwy jest także wniosek o odroczenie obrad.

PARLAMENT FEDERALNY: składa się z BUNDESTAGU (który jest izbą ważniejszą) i z BUNDESRADU (który jest 2 izbą parlamentu i nazywany jest radą federalną)

WYBORY: Posłowie Niemieckiego Parlamentu Federalnego są wybierani w wyborach powszechnych, bezpośrednich, wolnych, równych i tajnych. Są oni przedstawicielami całego narodu, nie są związani nakazami i instrukcjami oraz podlegają tylko swemu sumieniu.* Uprawniony do głosowania jest ten, kto ukończył 18 lat, zaś wybranym może być ten, kto osiągnął wiek, w którym staje się pełnoletni.

KADENCJA

Parlament Federalny jest wybierany na cztery lata. Jego kadencja kończy się z chwilą zebrania się nowego Parlamentu Federalnego. Nowe wybory odbywają się najwcześniej czterdzieści pięć, a

symbolizują istnienie partii w okresie międzykadencyjnym* kierują zbieraniem funduszy na kampanię wyborczą * czasami mają pewne kompetencje rekomendujące. KOMITETY nie dysponują żadnymi uprawnieniami kierowniczo-kontrolnymi wobec:* organizacji stanowych* senatorów * kongresmenów.

PARTIE – w amerykańskim kongresie nie odgrywają takiej roli jak w innych krajach. Podstawową  formą organizacji pozostają konwentykle partyjne zwane konferencjami partyjnymi. W Izbie Reprezentantów odgrywają one większą rolę niż w Senacie.

Najważniejszym funkcjonariuszem partyjnym w Izbie Reprezentantów jest lider większości. Jest głównym rzecznikiem i strategiem swojej partii. Lidera ma także partia mniejszościowa

Partie

Partie współdziałają w kształtowaniu woli politycznej narodu. Zakładanie ich jest wolne. Ich wewnętrzna struktura musi odpowiadać zasadom demokratycznym. muszą one składać publicznie sprawozdanie z pochodzenia i użycia swoich środków oraz swojego majątku.

* Partie, które stosownie do swoich celów lub poprzez zachowanie się swoich zwolenników zmierzają do naruszenia albo obalenia wolnościowego demokratycznego porządku ustrojowego, bądź do zagrożenia istnienia Republiki Federalnej Niemiec, są sprzeczne z konstytucją. W sprawie sprzeczności z konstytucją orzeka Federalny Trybunał Konstytucyjny

PODZIAŁ TERYTORIALNY:

JEDNOSTKI TERYTORIALNE: gminy * departamenty * terytoria zamorskie. Tworzenie innych jednostek terytorialnych może nastąpić tylko w drodze ustawy. 

PODZIAŁ TERYTORIALNY:

Struktura państwowo-federalna Szwajcarii opiera się na 3 szczeblach : federacja * kantonach * gminach.

GMINA: dawniej ich podstawą były prywatno - prawne związki właścicieli gospodarstw gruntowych. Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów gmin: GMINY OGÓLNE, nazywane także gminami politycznymi, ten typ gmin jest zdecydowanie dominujący. GMINY SPECJALNE do których zalicza się gminę kościelną, gminę szkolną, i gminę ubogich. GMINY OBYWATELSKIE to korporacje osób posiadających obywatelstwo.

KANTONY: są suwerenne o ile ich suwerenność nie została ograniczona przez konstytucję federalną.. każdy kanton ma swoja własną konstytucję , która wymaga nie tylko zatwierdzenia przez naród tego kantonu, ale także gwarancji federalnej, gwarancji takiej Federacja udziela, jeżeli konstytucja nie pozostaje w sprzeczności z prawem federalnym.. we wszystkich kantonach spotykany jest trójpodział władz. Kantonalne parlamenty są jednoizbowe. Władzę wykonawczą w kantonach sprawuje rząd kantonalny. Sądownictwo funkcjonuje w kantonach na zasadach określonych przez prawo kantonalne. Kontrolę konstytucyjności z zakresie kantonalnych gwarancji na rzecz publiczno-prawnych podmiotów sprawuje Sąd federalny.

SĄDY – KONTROLA KONSTYTUCYJNOŚCI:

KONTROLĄ KONSTYTUCYJNOŚCI całego systemu prawa przejął federalny Sąd Najwyższy pozwalając wszystkim sądom na realizacje tzw. prawa kontroli sądowej. Oznacza ono że sądy mogą  nie stosować jakiejkolwiek ustawy lub innego prawa, jeśli tylko są przekonane iż są one niezgodne z konstytucją. Swoją ocenę przedstawiają w uzasadnieniu orzeczenia i nie jest ona ważna w innych postępowaniach.

Zasada kontroli sądowej która pozwala uczynić każdy akt władzy parlamentu i prezydenta nieskutecznym, jeśli tylko uzasadni się jego sprzeczność z konstytucją jest

najlepszą gwarancją zachowania jednolitości systemu prawa, nadrzędności konstytucji i równowagi pomiędzy najważniejszymi organami państwa

CECHY BADANIA KONSTYTUCYJNOŚCI:* prawo to mają wszystkie sądy * kontrola może dotyczyć wszystkich aktów prawa * kon...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin