Scenariusz spotkania andrzejkowego
Temat: Andrzejkowe wróżby
Cel główny:
- kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego.
Cele operacyjne:
- zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe,
- poszerza zasób słownictwa,
- umie wyrażać uczucia i przeżywać radość zabawy z kolegami, koleżankami i rodzicami,
- integruje się w zabawie i umie współdziałać z grupą kolegów i koleżanek.
Metody:
- czynna - praktyczne działanie,
- słowna - rozmowa,
- oglądowa - pokaz.
Forma:
- zajęcie z całą grupą
Środki dydaktyczne:
świece, buty, kręgiel, emblematy z przepowiedniami, papierowe serca z imionami, książka, klucz.
Przebieg zajęć
1. Nauczycielka wita dzieci i zgromadzonych rodziców.
2. Nauczycielka wyjaśnia wszystkim cel spotkania i opowiada legendy o wróżbach...
Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień Andrzeja wszystkie panny chciały się dowiedzieć o swoim losie.
Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Z dniem św. Andrzeja związane są też przysłowia:
- Śnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadzieja.
- Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja.
- Gdy św. Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
3. Wróżba I
Co cię czeka w niedalekiej przyszłości?
Dzieci stoją w kole, na kartkach papieru jest wypisana przyszłość, kartki są odwrócone napisem do podłogi, dziecko kręci kręglem.
Przykładowe przepowiednie:
- czeka cię miła niespodzianka
- pojedziesz z rodzicami na zakupy
- poznasz nową koleżankę
- czeka cię wizyta Mikołaja
4. Wróżba II
Wróżenie z butów
Dzieci i rodzice zdejmują po jednym bucie. Który but pierwszy przekroczy próg, ten pojedzie na daleką wycieczkę.
5. Wróżba III
Jakie będziesz miał życie?
Dzieci losują kartki z rysunkami, następnie nauczycielka odczytuje ich znaczenie:
- korona - życie królewskie
- książka - przed tobą kariera naukowa
- serce - czeka cię miłość i szczęście
- moneta - będziesz bogatym biznesmenem, sukces w interesach
- palma - zostaniesz podróżnikiem,
- gwiazda - przed tobą kariera aktorska lub piosenkarska
6. Wróżba IV
Mój przyszły mąż/moja przyszła żona
Dzieci losują serca, na których na wypisane są imiona dziewczynek i chłopców. Wylosowane imię będzie imieniem przyszłego męża lub żony.
7. Wróżba V
Lanie wosku
Nauczycielka mówi:
A teraz wosku lanie. Co ma się stać niech się stanie.
Dzieci podchodzą do stolika i przy pomocy nauczycielki przelewają wosk przez klucz. A następnie próbują z rodzicami odczytać swoja przyszłość.
8. Nauczycielka dziękuje wszystkim rodzicom za przybycie i kończy zajęcie.
B3371