185.doc

(47 KB) Pobierz
Kształcenie umiejętności śpiewu zespołowego i wspólnego muzykowania w oparciu o ćwiczenia emisyjne i utwory dawne

Kształcenie umiejętności śpiewu zespołowego i wspólnego muzykowania w oparciu o ćwiczenia emisyjne i utwory dawne. Wprowadzenie improwizacji ruchowej jako ważnego elementu w kształceniu artystycznym dzieci i młodzieży.

 

Scenariusz lekcji otwartej prowadzonej przez Agnieszkę Banach w dniu 16.10.2003r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. Lekcja hospitowana przez panią wizytator (nadzór zewnętrzny), podczas badania jakości pracy placówki w roku szkolnym 2003/2004.

 

 

Informacje wstępne

 

Opracowała: Agnieszka Banach , nauczyciel z pracowni muzycznej MDK w Świdnicy, opiekun Zespołu muzyki dawnej

 

Miejsce przeprowadzenia zajęć: pracownia muzyczna w MDK „Bartek” w Świdnicy

 

Grupa : Zespół muzyki dawnej

 

Czas trwania: 1 godzina lekcyjna

 

Metody nauczania: metoda analityczno percepcyjna, organizowania i rozwijania działalności muzycznej ucznia oraz pokazu (prezentacji)

 

Formy pracy: zbiorowa, grupowa

 

Środki dydaktyczne:

·         odtwarzacz CD, wzmacniacz, mikrofony

·         płyta z nagraniami utworów Jana Sebastiana Bacha

·         pianino, zapis tekstu i melodii śpiewanych utworów, teksty pieśni dla uczestników zajęć

 

Literatura:

·         A.SzalińskiMuzykowanie zespołowe

·         H.Sobierajska – Uczymy się śpiewać

·         J.Prosnak – Siedem wieków pieśni polskiej

·         C.Szyfman – Emisja głosu na zajęciach zespołu wokalnego muzyki dawnej (Wychowanie muzyczne w szkole nr 5/1999)

·         Mała Encyklopedia Muzyki

 

Temat lekcji

 

Kształcenie umiejętności śpiewu zespołowego i wspólnego muzykowania w oparciu o ćwiczenia emisyjne i utwory dawne. Wprowadzenie improwizacji ruchowej jako ważnego elementu w kształceniu artystycznym dzieci i młodzieży.

 

Cele lekcji – ogólne

 

  1. Rozwijanie umiejętności praktycznych (śpiew, gra na instrumentach, ruch) uczniów.
  2. Rozwijanie zdolności muzycznych dzieci.
  3. Kształcenie głosu młodego człowieka
  4. Poznawanie literatury muzyki dawnej.
  5. Kształcenie umiejętności pracy w grupie i pokonywania barier psychicznych podczas prezentacji scenicznych

 

 

 

Cele lekcji – szczegółowe (w ujęciu operacyjnym)

 

·         Uczeń zna i potrafi wykonać poznane wcześniej ćwiczenia głosowe.

·         Uczeń potrafi powtórzyć nowe ćwiczenia głosowe.

·         Uczeń zauważa błędy intonacyjne i stara się je poprawiać.

·         Uczeń rozumie potrzebę „czystego śpiewania”.

·         Uczeń potrafi zaśpiewać w grupie, także z podziałem na dwa głosy pieśń „Kędykolwiek teraz jesteś

·         Uczeń potrafi zagrać swoją partię instrumentalną utworu „Kędykolwiek teraz jesteś”.

·         Uczeń potrafi współpracować w grupie.

·         Uczeń zauważa zależności między liniami melodycznymi partii wokalnych a instrumentalnych i stara się je wykorzystywać.

·         Uczniowie potrafią wykonać zespołowo (wokalno – instrumentalnie) pieśń „Kędykolwiek teraz jesteś”.

·         Uczeń wie, co to jest pawana, zna jej charakter i krok podstawowy.

 

Ogniwa lekcji

 

I. Wstępne

 

  1. Czynności organizacyjne (powitanie gości, przybliżenie uczniom charakteru zajęć).
  2. Prezentacja grupy (podgrupa wokalna i instrumentalna), nastrojenie instrumentów.

 

II. Główne

 

  1. Rozśpiewanie

·         ćwiczenia oddechowe – uruchomienie i rozgrzanie mięśni biorących udział w procesie oddychania:

-głęboki wdech torem brzuszno-żebrowym, następnie powolny, bezszelestny wydech;

-wdech i wydech na spółgłosce „s”;

- głęboki wdech , a następnie krótkie i energiczne wymawianie spółgłosek „s-f”;

-wdech i ekonomiczne, z użyciem jak najmniejszej ilości powietrza, artykułowanie spółgłoski „s” w rytmie np. ósemkowym, triolowym;

·         ćwiczenia emisyjne – z towarzyszeniem fortepianu, powtarzane z przesunięciem o pół tonu ku górze, a potem ku dołowi:

- na mormorando śpiewanie sekundy wielkiej, pamiętając o drganiu warg; 

-śpiew zwielokrotnionej spółgłoski „rrrrr…” w obrębie sekundy wielkiej (ćwiczenie języka);

-śpiew interwału sekundy wielkiej na sylabie „do”;

-śpiew portato na sylabach „ma-mo” pochodu gamowego w obrębie tercji;

-śpiew staccato na sylabie „dab” pochodu gamowego w obrębie tercji, ze zmianą samogłosek;

-śpiew legato na sylabach „mi-mo” pochodu gamowego w obrębie kwarty; 

-śpiew legato na sylabie „mo” pochodu gamowego w obrębie seksty w górę i w dół;

- śpiew trójdźwięku durowego w pozycji zasadniczej i pierwszym przewrocie;

-śpiew skoków interwałowych , od sekundy do kwinty w oparciu o nazwy solmizacyjne, rozpoczynających się zawsze od tego samego dźwięku; różnicowanie dynamiczne;

-śpiew trójdźwięku w obrębie oktawy w oparciu o okrzyk  „mammamija” ;

- można wprowadzić inne, dodatkowe ćwiczenia.

·         ćwiczenia dykcyjne –wykonywane z towarzyszeniem fortepianu,  oparte na różnych tekstach, progresyjnie powtarzanych w obrębie gamie durowej:

-„Szedł Sasza suchą szosą”;

- „bra-bre-bri-bro-bru”;

-„Korale koloru koralowego”;

-„Wspomnij na mnie”;

·         ćwiczenia umuzykalniające, harmoniczne – a cappella:

-śpiew opadającej gamy durowej w kanonie dwugłosowym;

-łączenie tercjowo dwudźwięków i trójdźwięków (podział na grupy);

-nauka i śpiew kanonu „Panie Janie”;

  1. Praca nad pieśnią „Kędykolwiek teraz jesteś”zwracanie uwagi na intonację, tempo, dynamikę, frazowanie, dykcję, harmonię wokalna i wokalno-instrumentalną:

·         przypomnienie melodii pierwszego głosu

·         nauka melodii drugiego głosu

·         śpiew pieśni w dwugłosie a cappella , bez i z wykorzystaniem nagłośnienia

·         przypomnienie linii melodycznej poszczególnych instrumentów, wyławianie przez wokalistów melodii dublujących  partie wokalne pierwszego i drugiego głosu

·         gra zespołowa utworu przez  grupę  instrumentalną, analiza linii melodycznej przez grupę wokalną , zwrócenie uwagi na dłuższy fragment instrumentalny w zakończeniu pieśni

·         wspólne wykonanie pieśni przez cały zespół – grupa wokalna i instrumentalna, wykorzystanie nagłośnienia

  1. Zapoznanie uczniów z tańcem pawana

·         przypomnienie instrumentalnego zakończenia pieśni, propozycja wprowadzenia ruchu dla grupy wokalnej w tej części utworu, opartego na kroku podstawowym dawnego tańca hiszpańskiego – pawany

·         krótka charakterystyka tańca                                                                                                                                             Pawana (padwana, hiszp..pavo = paw) – taniec dworski z początku XVI wieku, prawdopodobnie pochodzenia hiszpańskiego; charakteryzuja go wolne, pełne godności ruchy, jakby naśladujące sposób poruszania się pawia; zwykle w metrum dwudzielnym.

 

·         nauka kroku ( dostojne, posuwiste kroczenie, zgodne z tempem i metrum utworu) – improwizowany ruch w różnych kierunkach do „Rondeau”  J.S.Bacha ; najpierw prezentacja kroku przez nauczyciela, a następnie wspólna improwizacja ruchowa, oparta na poznanym kroku podstawowym („Na balu w barokowym zamku”)

 

III. Końcowe  (podsumowujące)                                                                                     

 

1.      Analiza improwizacji ruchowej uczniów przez nauczyciela, zwrócenie uwagi na ewentualne lęki i zahamowania ; samoocena uczestników zajęć, ocena działań innych.

2.      Wspólne wykonanie (wokalno-instrumentalne) utworu „Kędykolwiek teraz jesteś” , prezentacja na scenie z wykorzystaniem nagłośnienia .

3.      Pożegnanie zaproszonych gości.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin