Składniki:
1 duża włoszczyzna,
2 nieduże cebule,
1 - 2 łyżki masła lub oleju,
1 duża garść grzybów suszonych,
najlepiej prawdziwków,
sól,
pieprz,
listek bobkowy,
1 śmietana,
zielona pietruszka,
łazanki.
Sposób przyrządzenia:
Umyć starannie grzyby i zalać zimną wodą w sporym naczyniu. Najlepiej na noc. W 2 l garnku ugotować wywar jarzynowy z włoszczyzny. Gdy gotowy dodać starannie wypłukane ponownie po namoczeniu grzyby. Gotować na małym ogniu ponad 1 h. Wyjąć grzyby. Wybrać ładniejsze i jędrniejsze kapelusze. Pokroić je w drobne paseczki. Wrzucić z powrotem do wywaru. Grzyby mniej urodziwe można zostawić do kapusty z grzybami. Na maśle przyrumienić drobno pokrojoną cebulę.
Wrzucić do garnka. Sprawdzić smak wywaru. Jeśli zupa jest zbyt wodnista, gotować dalej dla odparowania nadmiaru płynu i osiągnięcia naprawdę esencjonalnego smaku. Zupę przez sito przelać do nowego garnka. Teraz mamy czystą zupę.
Do kubka odlać trochę zupy, lekko ochłodzić, dodać śmietanę, wymieszać. Dolać jeszcze trochę śmietany i całość wlać do zupy. Ilość śmietany to kwestia subiektywnego odczucia. Tak samo jest z pieprzem. Skręcić go wprost do zupy.
Łazanki:
Wyrobić ciasto makaronowe. Placki ciasta pokroić na paski szerokości 1.2 cm. Złożyć kilka warstw na siebie i pokroić lekko skośnie na kwadraciki nie większe niż szerokość paska makaronu. Zagotować w dobrze osolonej wodzie z dodatkiem 1 łyżki oleju. Po ugotowaniu przelać zimną wodą i wymieszać chwilę z łyżeczką masła lub oleju.
Podawać w Wigilię najlepiej w wazie. Wazę wypłukać wewnątrz gorącą wodą. Kluski włożyć do garnka z mocno zagrzaną zupą dosłownie na chwilę. Chodzi o to, żeby zimne łazanki nie obniżyły zasadniczo temperatury całości. Przelać wszystko do ogrzanej wazy. Udekorować odrobiną zielonej pietruszki.
Mimi101074