GRONOSTAJ.doc

(1599 KB) Pobierz
GRONOSTAJ

GRONOSTAJ

------------------------------------------------

TRYB ŻYCIA



Gronostaj nie  potrzebuje gęstych zarośli, by się skryć. Żyje  w lasach, krzewach, na  łąkach, polach oraz w regionach górskich i na bagnach. Wielkość terytorium zależy od jego  położenia, biotopu, a szczególnie  ilości odpowiedniej zdobyczy. W Europie  wielkość  rewiru gronostaja wynosi 50 00 – 4 00 000 m kw, a w niektórych częściach Azji rewiry mogą być wiele większe. Większość  najbliższych  krewnych gronostaja jest  zwierzętami typowo nocnymi, ale gronostaj jest często  aktywny  często także w dzień. Na odpoczynek chroni się w norze, którą  miewa pośrodku  swego terytorium. Nora może się znajdować  w wydrążonym pniu, w rozpadlinie skalnej lub w opuszczonej siedzibie innego zwierzęcia. Gronostaj  zazwyczaj porusza się krótkimi skokami, ale  umie  też dobrze pływać  i wspaniale wspina się po drzewach.

POŻYWIENIE

Gronostaj  jest świetnym myśliwym, żywiącym się niemal wyłącznie mięsem. Lubi także jaja ptasie. Gronostaj chwyta każdą  zdobycz odpowiedniej wielkości, którą napotka na swym  terytorium: Małe ssaki (myszy, szczury, młode  zające, dzikie króliki) i żaby. Jeśli  ma okazję, chwyta też ptaki. Kiedy  zdobyczy brakuje , zjada nawet  dżdżownice, duże  owady  i inne bezkręgowce. Gronostaj ma świetny węch za ta dość słaby wzrok. 

Podczas  polowania  polega głównie  na węchu,  który nieomylnie wiedzie go po śladach  zdobyczy. Skrada się do niej, skacze i uśmierca ukąszeniem w kark. Jeśli napotka silniejszego przeciwnika to z myśliwego  zmienia się ofiarę. Czasem gronostaje  łapane są przez większe kuny, sowy lub wielkie ptaki drapieżne. 

CZY WIESZ, ŻE...

·     Z okazji  koronacji  króla Jerzego  VI w roku  1937 z Kanady do Wielkiej Brytanii dostarczono  aż 50 tysięcy skórek gronostajów.

·     Największa  różnica ciężaru u przedstawicieli tej samej rodziny u ssaków, występuje w rodzinie łasicowatych. Najcięższy gatunek – rosomak- może  ważyć  nawet  pięćset razy więcej  niż najmniejszy - łasica

·     W populacji gronostai żyjących  na Nowej Zelandii zagnieżdżenie  się  zapłodnionego  jajeczka w macicy następuje dopiero wówczas kiedy długość  dnia  wynosi  nie mniej niż 11godzin.

6

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin