ZAJĄC BIELAK.doc

(621 KB) Pobierz
ZAJĄC BIELAK

ZAJĄC BIELAK
---------------------------------------------------------



TRYB ŻYCIA

Zając bielak  spędza  większość  życia samotnie. Z nadejściem  zimy  w Arktyce zaczyna się łączyć w większe stada, które zapewniają  mu lepszą ochronę przed drapieżnikami. W razie  niebezpieczeństwa  całe stado rozpierzcha  się w różnych kierunkach  co myli  wroga i dalej zającom większą  szansę na ukrycie się. Zające  żyjące na terenach położonych dalej na południe, w tundrze, z nadejściem zimy  przenoszą  się na skraj tajgi, do rozległych lasów iglastych. Tutaj znajdują  lepszą  ochronę  przed zimnem i wiatrem. Zające, które przeczekują zimę na otwartej tundrze, mogą znaleźć  schronienie  wyłącznie  za skałami czy niskimi krzewami. W Skandynawii zając bielak żyje  na bogatych i różnorodnych terenach  tajgi przez cały rok. Zając bielak alpejski  mieszka na większych  wysokościach,  na terenach zarośniętych kosodrzewiną lub powyżej granicy zasięgu kosodrzewiny.  

POŻYWIENIE

Zając bielak  żywi się głownie trawą, różnymi bylinami i nisko rosnącymi  krzewami. Swe legowisko opuszcza  dopiero po zmroku i wówczas wyrusza na żer. Jego terytorium zajmuje ok.1-3km kw. Głęboko  w Arktyce jego pożywienie przez 280 dni w roku skryte jest pod głęboką  pokrywą  śniegu, dlatego wiele zajęcy w tym czasie głoduje. Wiele roślin w tundrze dostosowuje się swym skarłowaciałym wzrostem do trudnych  warunków klimatycznych i ostrego, lodowatego wiatru.

Kiedy  pokryje  je śnieg i lód,  nadchodzą  dla  zajęcy ciężkie i głodowe czasy. Za pomocą mocnych pazurów muszą  sobie wszelki pokarm wygrzebać  spod ziemi,  by móc przetrwać zimę.

CZY WIESZ, ŻE...

·     Szczekuszka północna (Ocho tona alpina), szczekuszka malutka (Ochotona pusilla) żyjąca w górach na Uralu i w Azji Środkowej, szczekuszka (Ochotona princeps), żyjąca w górach skalistych i szczekuszka(ochotona hyperborea)z Tybetu  są przedstawicielami drugiej rodziny rzędu zajęczaków. Zwierzęta te należą do  nielicznych  ssaków, które mogą przetrwać na wysokości powyżej 6 000m n.p.m.

·     Na rysunkach  w jaskiniach  starych  kultur często pojawia się  motyw zająca. Starożytni Rzymianie  hodowali zające w murowanych  zagrodach. Mięso  zajęcze uważane było za wielki przysmak.

 

6+

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin