biedne_dzieci.pdf
(
290 KB
)
Pobierz
biedne_dzieci.doc
Scenariusz zajęć pozalekcyjnych
dotyczących edukacji rozwojowej
NA ZIEMI ŻYJĄ BIEDNE DZIECI – MY
TEŻ MOŻEMY IM POMÓC
Autorka :
Grażyna Modrzewska
14-100 Ostróda
ul. Grunwaldzka 4/31
089 6770040
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory
www.pdffactory.pl/
TEMAT : Na Ziemi żyją biedne dzieci – my też możemy im pomóc.
RODZAJ ZAJĘĆ
: zajęcia pozalekcyjne, odbywają się w bibliotece szkolnej
GRUPA DOCELOWA:
10 – 14
chętnych uczniów klas III-IV
CEL GŁÓWNY:
Podniesienie świadomości dzieci na temat warunków życia dzieci w różnych krajach
CELE OPERACYJNE:
po zajęciach uczeń :
zna podstawowe problemy biednych krajów Afryki, Azji, Ameryki Południowej,
potrafi zgodnie z własnymi możliwościami udzielić pomocy potrzebującym mieszkańcom
Afryki,
zna organizacje niosące pomoc krojom rozwijającym się.
METODY PRACY :
-
pogadanka i prezentacja (wykorzystanie pokazu slajdów)
- gry i zabawy aktywizujące
FORMY PRACY
-
grupowa i indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
•
chmurki do wpisania przez dzieci danych
•
karteczki symbolizujące pory roku do podziału na grupy
•
krzyżówki dla grup
•
zdjęcia ilustrujące różne aspekty życia w różnych krajach
•
wierszyk - zaszyfrowany telegram,
•
mapy polityczne: Afryki, Azji, Ameryki Południowej, papier, marker
•
plansza z nazwami organizacji niosących pomoc Afryce i innym krajom rozwijającym się.
•
prezentacja multimedialna do wykorzystania, jeśli istnieje taka możliwość, zamiennie z
niektórymi środkami (podniesie atrakcyjność zajęć i tempo przyswajania wiadomości) –
prezentację należy przesuwać klikając strzałką w zależności od potrzeb.
BIBLIOGRAFIA:
J. Mordawski, J. Makowski, B. Wojtowicz. Geografia. Ziemia – nasza planeta. Podręcznik do
klasy VI. Gdańsk 1999
www.interklasa.pl
,
www.srodki-dydaktyczne.men.gov.pl
,
www.tewp.org.pl
,
www.pomagamy.pl
,
www.pomocafryce.webpark.pl
,
www.republika.pl
,
www.finland.co.jp
,
www.spotkaniapodroznikow.pl
,
www.galeriazabawek.pl
,
www.grzyby.pl
,
www.svetpohlandic.sk
(materiały pobrane ze stron 20.X. 2006 r.)
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory
www.pdffactory.pl/
l.p. Przebieg zajęć
Treść
Czas Uwagi
1. Integracja
uczestników
spotkania
1.
Nauczyciel wita i dzieli uczestników
spotkania na 4 grupy. Uczniowie
określają, kiedy się urodzili poprzez
wpisanie na karteczkę daty przyjścia na
świat. Wspólnie grupujemy daty na pory
roku. Urodzeni wiosną tworzą jedną
grupę, latem – druga, jesienią – trzecią,
zimą – czwartą. W celu oznakowania
przynależności do grupy otrzymują kartki
samoprzylepne z emblematami
symbolizującymi pory roku.
5
minut
Załącznik 1-
wypełniają
dzieci
Załącznik 2 –
do przypięcia
przez dzieci
(slajd 1)
2. Zapoznanie
uczniów z
tematem zajęć
1.
Grupy otrzymują krzyżówki– ich
rozwiązanie pomoże wprowadzić temat
spotkania (rozwiązania krzyżówek to :
biedni, bogaci)
2.
Dzieci zgłaszają otrzymane hasła.
3.
Nauczyciel prosi uczestników o
wypowiedzi na tematy:
§
co rozumieją pod pojęciami: ludzie
bogaci, ludzie biedni?
§
czy znają jakichś bogaczy?
§
czy wiedzą, w jaki sposób można
stać się bogatym?
§
czy zauważają wokół siebie ludzi
biednych, po czym ich poznają?
§
dlaczego tak się dzieje, że w naszym
kraju są ludzie biedni?
§
czy ktoś pomaga ludziom biednym w
naszym kraju ?
10
minut
Załącznik 3
rozwiązują
grupy
spontaniczne
wypowiedzi
3. Zapoznanie
dzieci z
warunkami życia
w różnych
krajach
1.
Prowadzący prezentuje ilustracje
przedstawiające różne warunki życia w
krajach (domy, ubrania, podróżowanie,
pranie, dostęp do wody).
2.
W trakcie prezentowanie kolejnych
sytuacji:
§
mieszkania w różnych krajach:
§
podróżowanie w różnych krajach
§
dostęp do wody w różnych krajach
§
pranie w różnych krajach
§
dzieciństwo w różnych krajach
Uczestnicy wypowiadają się,
- gdzie woleliby być, na którym obrazku?
10
minut
Załącznik 4 –
do prezentacji
dzieciom i
dyskusji lub
slajdy 2-6
4. Wskazanie
krajów, gdzie
panuje bieda i
ludziom żyje się
bardzo ciężko
1. Grupy otrzymują krzyżówki do
rozwiązania, w których wymienione są
biedne kraje. Rozwiązanie haseł wskaże
kontynenty, na których leżą:
Grupa wiosna - AFRYKA
Grupa lato - AMERYKA
10
minut
Załącznik 5 –
krzyżówka
Nauczyciel
wywiesza
mapę
polityczną
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory
www.pdffactory.pl/
Grupa jesień – POŁUDN.
Grupa zima – AZJA
Dzieci odszukują na mapach kontynentów
państwa, które były wymienione w
wykreślance .
2. Następuje krótka dyskusja:
§
Kto chciałby w nich mieszkać ?
§
Dlaczego ludzie żyją tam tak biednie?
świata lub
wymienionych
kontynentów
(slajdy 7-9)
5. Pomoc, jakiej
można udzielić
biednym krajom.
1.
Grupy otrzymują zaszyfrowane
telegramy – ich rozwiązanie, to wierszyk
nawołujący do niesienia pomocy innym.
2.
Grupy odczytują wierszyk pozostałym –
jest on naszym hasłem nawołującym do
niesienia pomocy biednym krajom.
3.
Nauczyciel wskazuje główne problemy
biednych krajów:
- brak wody
- dzieci nie chodzą do szkół
- brak lekarstw
- dzieci muszą ciężko pracować
- dzieci biorą udział w wojnach, itp.
Mówi, że w ten sposób łamane są prawa
dzieci. Należy zrobić wszystko, aby
pomóc tym dzieciom wykształcić się,
żeby żyły w godnych warunkach, mieli
dostęp do wody i jedzenia, nie musieli
ciężko pracować – tak jak ich
rówieśnicy w innych krajach.
4.
Nauczyciel prosi uczestników, aby w
grupach zastanowili się, co my
możemy zrobić, aby pomóc biednym
dzieciom z krajów rozwijających się.
Informuje dzieci, że mogą skorzystać z
książek i Internetu.
5.
Następuje prezentacja prac grup.
10
minut
Załącznik 6-
zaszyfrowane
telegramy –
slajd 10
20
minut
Załącznik 7
polecenia do
pracy –
slajd
11
12
minut
6. Posumowanie
zajęć – ustalenie
formy pomocy,
jaką możemy
nieść dzieciom
Afryki.
1.
Wspólnie wybieramy jedną formę
pomocy i postanawiamy, że w taki
sposób pomożemy naszym kolegom z
Afryki.
2.
Nauczyciel informuje dzieci, że musimy
w tym celu nawiązać współpracę z
organizacją, która zajmuje się
niesieniem pomocy ludziom biednym–
prezentuje plansze z nazwami
organizacji organizacjach. Uczestnicy
mają zadanie do domu: poznać bliżej
przedstawione organizacje i wspólnie z
rodzicami wybrać taką, która spełni
10
minut
Załącznik 8
Plansza do
prezentacji
oraz karteczki
do rozdania
dzieciom –
slajd 12
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory
www.pdffactory.pl/
nasze oczekiwania w niesieniu pomocy
dzieciom Afryki (otrzymują karteczki z
nazwami organizacji i adresami stron
www). Na następnych zajęciach każdy
przedstawi swoja propozycje i wspólnie
podejmiemy decyzję, z która organizacją
nawiążemy kontakt.
3.
Na zakończenie wszyscy skandują
wierszyk, nawołujący do niesienia
pomocy innym.
4.
Nauczyciel dziękuje uczestnikom za
udział w spotkaniu i zaprasza na kolejne.
Załącznik 9 –
wierszyki do
skandowania
–
slajd 13
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory
www.pdffactory.pl/
Plik z chomika:
ewapoz
Inne pliki z tego folderu:
Na ludową nutę.pdf
(203 KB)
Dzikie łabędzie.zip
(10 KB)
Calineczka.zip
(7 KB)
Brzydkie kaczątko.zip
(14 KB)
Zwyczaje wigilijne.doc
(98 KB)
Inne foldery tego chomika:
klasa 1
klasa 2
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin