choroba niedokrwienne serca.doc

(179 KB) Pobierz
B 01 A - Preparaty przeciwzakrzepowe

B 01 A - Preparaty przeciwzakrzepowe

·         B 01 AA - Antagoniści witaminy K

o        B 01 AA 07 - Acenokumarol

·         B 01 AB - Heparyna i pochodne

o        B 01 AB 01 - Heparyna

o        B 01 AB 02 - Antytrombina III

o        B 01 AB 04 - Dalteparyna

o        B 01 AB 05 - Enoksaparyna

o        B 01 AB 06 - Nadroparyna

o        B 01 AB 07 - Parnaparyna

o        B 01 AB 08 - Rewiparyna

o        B 01 AB 11 - Sulodeksyd

·         B 01 AC - Inhibitory krzepnięcia (bez heparyny)

o        B 01 AC 04 - Klopidogrel

o        B 01 AC 05 - Tiklopidyna

o        B 01 AC 06 - Kwas acetylosalicylowy

o        B 01 AC 07 - Dipirydamol

o        B 01 AC 10 - Indobufen

o        B 01 AC 11 - Iloprost

o        B 01 AC 13 - Abciksimab

o        B 01 AC 16 - Eptifibatyd

o        B 01 AC 17 - Tirofiban

·         B 01 AD - Enzymy

o        B 01 AD 01 - Streptokinaza

o        B 01 AD 02 - Alteplaza

o        B 01 AD 04 - Urokinaza

·         B 01 AX - Inne leki przeciwzakrzepowe

o        B 01 AX 02 - Desirudyna

o        B 01 AX 03 - Lepirudyna

Choroba niedokrwienna serca


 

 

Choroba niedokrwienna serca (łac. Morbus ischaemicus cordis) - jest to stan spowodowany niewystarczającą podażą tlenu do komórek mięśnia sercowego w stosunku do ich zapotrzebowania energetycznego. Najczęściej jest skutkiem zwężenia, zamknięcia lub skurczu tętnicy (tętnic) wieńcowej.

Przyczyny: Najczęstszą przyczyną dławicy jest miażdżyca, choroba tętnic, a zatem i całego układu sercowo-naczyniowego. W miażczycy materiał tłuszczowy z krwi odkłada się w postaci blaszek w tętnicach. Blaszki te powiększają się zwężając światło naczyń i niszcząc ich ścianę. Zwężenie światła naczyń wieńcowych spowalnia przepływ krwi płynącej do mięśnia sercowego.

Terminologia: terminem najszerszym i obecnie najszerzej w Polsce stosowanym jest nazwa choroba niedokrwienna serca. W użyciu są też inne nazwy, które są w zasadzie synonimami: choroba wieńcowa lub przewlekła niewydolność wieńcowa. Dawniej stosowano także nazwę dławica sercowa lub dusznica bolesna, które teraz wychodzą z użycia. Bywają stosowane nazwy skrótowe:

·         CAD - od ang. Coronary Artery Disease

·         MIC - od łac. Morbus ischaemicus cordis

Spis treści

[schowaj]

·         1 Podział

·         2 Dusznica bolesna

o        2.1 Klasyfikacja dusznicy bolesnej

o        2.2 Dusznica bolesna naczynioskurczowa

Podział

·         Przewlekła choroba niedokrwienna serca (przewlekła niewydolność wieńcowa)

o        dusznica bolesna stabilna

o        niedokrwienie nieme

·         Ostra lub podostra postać niewydolności wieńcowej

o        dusznica bolesna niestabilna

§         wysiłkowa

§         spoczynkowa

o        dusznica bolesna naczynioskurczowa

o        zawał serca

·         Nagły zgon sercowy

·         Choroba niedokrwienna z obrazem niewydolności serca

·         Choroba niedokrwienna z obrazem z zaburzeniami rytmu serca

Przewlekła stabilna dławica piersiowa :spowodowana przez częściowe zmniejszenie przepływu krwi do serca, dolegliwości wywoływane są przez wysiłek fizyczny lub silne emocje. Bóle ustępują zazwyczaj w spoczynku.

Dławica niestabilna :poważniejsza odmiana, bóle mogą pojawiać się w spoczynku. Każda zmiana w dotychczasowym przebiegu choroby (taka jak częstsze i dłuższe napady) jest objawem zaostrzenia dławicy i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Dławica odmienna tzw. "variant angina" - dławica Printzmetala :rodzaj dławicy spowodowanej skurczem naczynia wieńcowego, a nie odkładaniem się blaszki miażdżycowej

Dusznica bolesna

Przewlekła postać bólowa niedokrwienia mięśnia sercowego nazywamy dusznicą bolesną (łac. angina pectoris). Objawia się napadowym bólem zlokalizowanym w okolicy zamostkowej, często promieniującym do barku, żuchwy lub palców dłoni. Najczęściej ból ten jest związany z wysiłkiem fizycznym i ustępuje po zaprzestaniu wysiłku, bądź zażyciu leku przeciwdławicowego (np. nitrogliceryna). W przypadku długotrwałego niedokrwienia komórek mięśnia sercowego, dochodzi do ich martwicy - zawału mięśnia sercowego.

Dławica jest objawem choroby naczyń wieńcowych i charakteryzuje się bólem lub dyskomfortem zlokalizowanym bezpośrednio za mostkiem (kością umieszczoną w centralnej części klatki piersiowej). Ból często rozszerza się i obejmuje lewe ramię aż do dłoni, plecy a czasem nawet szyję i żuchwę. Bóle dławicowe trwają zwykle od trzech do pięciu minut i ustępują w stanie spoczynku. Mogą pojawiać się kilka razy dziennie lub, rzadziej, z wielotygodniowymi lub wielomiesięcznymi przerwami.

Klasyfikacja dusznicy bolesnej

Najczęściej stosowana jest klasyfikacja CCS opracowana przez Canadian Cardiovascular Society. Obejmuje ona cztery stopnie zaawansowania choroby niedokrwiennej serca.

·         stopień I - pojawienie się dusznicy bolesnej przy bardzo dużych wysiłkach lub w sytuacjach mocno stresujących

·         stopień II - dusznica bolesna występująca przy umiarkowanym wysiłku - odpowiednik wejścia na drugie piętro, powolnego przejścia > 200 metrów

·         stopień III - objawy pojawiają się przy niewielkim wysiłku - odpowiednik wejścia na pierwsze piętro, powolnego przejścia < 200 metrów

·         stopień IV - dusznica ciągła nawet w spoczynku

Dusznica bolesna naczynioskurczowa

Dusznica bolesna naczynioskurczowa - innaczej zwana dusznicą bolesną Printzmetala (łac. variant angina) - jest to niedokrwienie fragmentu mięśnia sercowego spowodowane skurczem tętnicy wieńcowej. W przeciwieństwie do innych typów choroby niedokrwiennej serca, często występuje podczas spoczynku i nie nasila się wraz z wysiłkiem. Może występować u ludzi młodych, bez cech miażdżycy naczyń. W EKG może sugerować dokonywanie się zawału serca, ze względu na charakterystyczne, łukowate uniesienie odcinków ST. Objawy niedokrwienne ustępują zazwyczaj samoistnie lub po podaniu nitrogliceryny. W leczeniu stosuje się leki z grupy antagonistów kanałów wapniowych (np. nifedipina, werapamil, diltiazem). Stosowanie leków z grupy beta-blokerów jest przeciwwskazane, gyż blokowanie receptorów β-adrenergicznych może nasilić skurcz tętnicy.

CHOROBA NIEDOKRWIENNA  ( IHD - ischaemic heart disease ) - Angina pectoris - dławica piersiowa

Blaszka miażdżycowa

Czynniki ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca

Choroba niedokrwienna jest to objawowy okres miażdżycy naczyń wieńcowych. Spowodowana jest zmianami morfologicznymi w naczyniach wieńcowych lub naczyniach ich odgałęzień .Jest to ostre lub długotrwałe pogorszenie czynności serca wywołane zaburzeniem równowagi między aktualnym zapotrzebowaniem na tlen i związki energetyczne a ich dostawą.Przyczyny:

Organiczne zmiany w tętnicach wieńcowych:

najczęstszą przyczyną choroby niedokrwiennej jest miażdżyca, która powoduje uszkodzenie ściany naczyń wieńcowych (zmiany miażdżycowe dotyczą także innych tętnic),a następnie powstanie zmian powodujących zwężenie swiatła naczynia wieńcowego -mówimy wtedy o chorobie wieńcowej.Wymienione poniżej inne przyczyny choroby niedokrwiennej serca są bardzo rzadkie rzadkie:

zwężenia naczynia w przebiegu : kiły , reumatoidalnego zapalenia stawów , tocznia układowego , guzkowego zapalenia tętnic , zapalenia zakrzepowo - zarostowego tętnic , twardziny układowej (sclerodermia - choroba tkanki łącznej) ,skrobiawicy , idiopatycznego młodzieńczego zapalenia tętnic;

zatory naczyń wieńcowych w przebiegu: infekcyjnego zapalenia wsierdzia , zakrzepów w lewym przedsionku i komorach oraz na sztucznych zastawkach , śluzaka przedsionka , koronarografii i pomostowania aortalno - wieńcowego.

wady anatomiczne tętnic wieńcowych - ujście lewej tętnicy wieńcowej od tętnicy płucnej , tętniaki, przetoki wieńcowe

Bez istotnych zwężeń w tętnicach wieńcowych :

stany skurczowe , zaburzenia hemodynamiczne w przebiegu wad serca , niedociśnienia,zaburzeń rytmu ,nadciśnienia, kardiomiopatii przerostowej (HCM),

 

Objawowy okres miażdżycy tętnic wieńcowych nazywa się chorobą wieńcową ( Coronary Artery Disease = CAD )

Objawy choroby niedokrwiennej serca:

ból,uczucie dławienia,ucisku odczuwalny za mostkiem.Ból często prowokowany jest często wysiłkiem fizycznym lub stresem.Ból wieńcowy z reguły promieniuje do lewego ramienia  - czasem całej kończyny górnej,do żuchwy,gardła,szyi.Często ból wieńcowy mylony jest z bólem w wyniku niestrawności .

uczucie ucisku z reguły ustępuje po zaprzestaniu wysiłku fizycznego lub przyjęciu podjęzykowo nitratów w sprayu lub tabletce.

nie ma swoistości co do pory występowania bólu wieńcowego.Może się on pojwaić o każdej porze dnia i nocy.Często jest tak , że ból wieńcowy budzi pacjenta ze snu.

napad bólu dławicowego prowokowany jest czesto przez wyjście na zimne powietrze,emocje,itp.

Postępowanie:

gdy pojawia się ból wieńcowy, należy zaprzestać wysiłku lub ograniczyć emocję. Jeśli ból nie przechodzi, przyjąć (w pozycji siedzącej) nitroglicerynę w tabletce pod język lub w aerozolu (może być inny działający szybko tzw. azotan). Chory z chorobą wieńcową powinien wcześniej, w gabinecie lekarskim, wypróbować działanie nitrogliceryny (czy toleruje lek, przede wszystkim czy nie obniża on nadmiernie ciśnienia krwi);

dawkę nitrogliceryny można powtórzyć jeszcze 2 razy, a gdy nie pomaga i ból przedłuża się ponad 15-20 minut, szczególnie, gdy występuje pierwszy raz w życiu, trzeba bezwzględnie udać się do szpitala karetką;

ważne, aby chory z już...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin