siatkowka - przepisy.doc

(207 KB) Pobierz
OFICJALNE PRZEPISY GRY

OFICJALNE PRZEPISY GRY

 

W PIŁKĘ SIATKOWĄ

 

1999 - 2000

 

Polski Związek Piłki Siatkowej

 

wrzesień 1999, (Wydanie II)

 

 

 

CHARAKTERYSTYKA GRY

 

Piłka siatkowa, zwana popularnie siatkówką, jest grą rozgrywaną przez dwa zespoły na boisku przedzielonym siatką. Siatkówka jest grą dla każdego, a w zależności od warunków możliwe są jej różne wersje.

 

Celem gry jest przebicie piłki nad siatką i spowodowanie jej upadku na boisko przeciwnika, oraz zapobieżenie dotknięcia przez piłkę boiska własnego. Zespół ma trzy odbicia w celu przebicia piłki (dodatkowo może wystąpić dotknięcie piłki podczas bloku). Piłka wprowadzana jest do gry z zagrywki. Zagrywka jest to uderzenie wykonywane przez zawodnika spoza linii końcowej, w celu przebicia piłki nad siatką na boisko przeciwnika. Akcja toczy się do momentu upadku piłki na boisko, poza boiskiem lub gdy zespół nie zdoła przebić piłki na stronę przeciwnika w prawidłowy sposób. W siatkówce zespół wygrywający akcję zdobywa punkt. W przypadku gdy zespół odbierający zagrywkę wygrywa akcję, zdobywa on punkt, prawo zagrywki, a zawodnicy tego zespołu dokonują rotacji, przesuwając się o jedną pozycję zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

GRA

 

ROZDZIAŁ PIERWSZY

 

POLE GRY I JEGO WYPOSAŻENIE

 

1. POLE GRY

 

Pole gry składa się z boiska do gry i wolnej przestrzeni. Powinno ono być prostokątne i symetryczne.

 

1.1 WYMIARY

 

Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18 x 9 m otoczonym strefą wolną o szerokości co najmniej 3 m z każdej strony.

 

Wolna przestrzeń jest przestrzenią nad polem gry, wolną od jakichkolwiek przeszkód. Wysokość wolnej przestrzeni powinna wynosić minimum 7 m mierząc od podłoża.

 

Podczas światowych zawodów FIVB szerokość wolnej strefy wynosi co najmniej 5 m poza liniami bocznymi i co najmniej 8 m poza liniami końcowymi. Wysokość wolnej przestrzeni wynosi co najmniej 12,5 m mierząc od podłoża.

 

1.2 POWIERZCHNIA BOISKA

 

1.2.1 Powierzchnia musi być płaska, pozioma i jednolita. Powierzchnia nie może stwarzać niebezpieczeństwa obrażeń zawodników. Zabrania się gry na powierzchniach szorstkich lub śliskich.

 

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB, powierzchnia boiska musi być drewniana lub syntetyczna. Każdy rodzaj powierzchni powinien być uprzednio zatwierdzony przez FIVB.

 

1.2.2 W salach powierzchnia powinna być koloru jasnego.

 

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB linie powinny być koloru białego a powierzchnie boiska i strefy wolnej muszą różnić się kolorami.

 

1.2.3 Spadek boiska na wolnym powietrzu w celu odprowadzenia wody nie może wynosić więcej niż 5 mm na jeden metr. Linie oznaczające boisko nie mogą być wykonane z materiałów trwałych.

 

1.3 LINIE BOISKA

 

1.3.1 Wszystkie linie boiska mają szerokość 5 cm. Muszą one być koloru jasnego, kontrastującego z kolorem powierzchni boiska i innymi liniami.

 

1.3.2 Linie ograniczające

 

Dwie linie boczne i dwie linie końcowe ograniczające boisko są wykreślone wewnątrz boiska.

 

1.3.3 Linia środkowa

 

O linii środkowej dzieli boisko na dwa równe pola o wymiarach 9 x 9 m każde. Znajduje się ona pod siatką pomiędzy liniami bocznymi.

 

1.3.4 Linia ataku

 

Na każdym polu gry w odległości 3 m od osi linii środkowej wykreślona jest linia ataku.

 

Na boiskach, na których rozgrywane są światowe i oficjalne zawody FIVB, linia ataku przedłużona jest z obu stron poza liniami bocznymi linią przerywaną, złożoną z pięciu 15-to cm odcinków o szerokości 5 cm, odległych od siebie o 20 cm, które tworzą w ten sposób linię przerywaną o długości 1,75 m.

 

1.4 POLA BOISKA

 

1.4.1 Pole ataku

 

Na każdym polu gry, pole ataku ograniczone jest przez o linii środkowej i linię ataku (wykreśloną wewnątrz pola ataku).

 

Pole ataku przedłużone jest poza liniami bocznymi do końca wolnej strefy.

 

1.4.2 Pole zagrywki

 

Pole zagrywki o szerokości 9 m znajduje się poza linią końcową (nie wchodzącą w skład tego pola).

 

Pole zagrywki ograniczone jest po bokach przez dwie 15 cm linie, prostopadłe do linii końcowej i odległe od niej o 20 cm. Linie znajdują się na przedłużeniu linii bocznych. Obie linie są wewnątrz pola zagrywki.

 

Głębokość pola zagrywki ograniczona jest szerokością wolnej strefy.

 

1.4.3 Pole zmian (strefa zmian)

 

Strefa zmian określona jest przez przedłużenie obu linii ataku w kierunku stolika sekretarza zawodów.

 

1.4.4 Pole rozgrzewki

 

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB pola rozgrzewki o wymiarach ok. 3 m x 3 m znajdują się po stronie ławek, poza strefą wolną.

 

1.4.5 Pole kar

 

Pola kar o wymiarach około 1 x 1 m znajdują się za ławką każdego zespołu. Pola te mogą być oznaczone czerwoną linią o szerokości 5 cm i znajdują się w nich po dwa krzesła.

 

1.5 TEMPERATURA

 

Minimalna temperatura nie może być niższa niż 10 st. C (50 st. F).

 

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB maksymalna temperatura w sali nie powinna przekraczać 25 st. C (77 st. F) oraz nie może być niższa niż 16 st. C (61 st. F).

 

1.6 OŚWIETLENIE

 

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB oświetlenie pola gry powinno wynosić od 1000 do 1500 luksów, mierzone na wysokości 1 m od podłoża pola gry.

 

2. SIATKA I SŁUPKI

 

2.1 WYSOKOŚĆ SIATKI

 

2.1.1 Siatka umieszczona jest pionowo nad osią linii środkowej a jej górna krawędź znajduje się na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet.

 

2.1.2 Wysokość siatki mierzona jest na środku pola gry. Na dwóch końcach siatki (nad liniami bocznymi) wysokość siatki musi być taka sama i nie może być większa niż 2 cm ponad wysokość przepisową.

 

Podczas rozgrywek krajowych wysokość siatki dla juniorek i juniorów jest taka sama jak odpowiednio dla seniorek i seniorów.

 

Podczas rozgrywek krajowych młodzików wysokość siatki wynosi 2,15 m dla młodziczek i 2,35 m dla młodzików.

 

2.2 STRUKTURA SIATKI

 

Siatka wykonana jest w formie kwadratowych czarnych oczek o boku 10 cm. Szerokość siatki wynosi 1 m a długość 9,5 m.

 

Górna część siatki obszyta jest po obu stronach białą płócienną tamą, która tworzy 5 cm krawędź na całej długości Na każdym końcu tamy znajduje się otwór do przewleczenia linki służącej do naciągania siatki. Elastyczna linka naciągu wewnątrz tamy zapewnia przywiązanie siatki do słupków i jej napięcie.

 

W dolnej części siatki (gdzie nie ma tamy poziomej) linka przesuwa się wewnątrz oczek. Służy ona do przywiązania siatki do słupków i odpowiedniego napięcia dolnej części siatki.

 

2.3 TAMY BOCZNE

 

Pionowo nad liniami bocznymi umocowane są do siatki dwie białe tamy boczne o długości 1 m i szerokości 5 cm każda. Obie tamy boczne są częściami składowymi siatki.

 

2.4 ANTENKI

 

Antenka jest to elastyczny pręt o długości 1,80 m i średnicy 10 mm wykonany z włókna szklanego lub podobnego materiału.

 

Dwie antenki zamocowane są na zewnętrznych krawędziach tam bocznych po przeciwnych stronach siatki.

 

Górna część antenki, wystająca 80 cm ponad siatkę, pomalowana jest w 10 cm szerokości paski o kontrastujących kolorach, zaleca się kolor biały i czerwony.

 

Antenki traktowane są jako część siatki i ograniczają po bokach przestrzeń przejścia (Przepis 11.1.1).

 

2.5 SŁUPKI

 

2.5.1 Słupki podtrzymujące siatkę osadzone są w podłożu w odległości od 0,50 - 1,00 m poza liniami bocznymi. Wysokość słupków wynosi 2,55 m i w miarę możliwości powinna być regulowana.

 

2.5.2 Słupki są okrągłe i gładkie, przytwierdzone do podłoża bez linek (odciągów). Wszystkie urządzenia stwarzające niebezpieczeństwo dla zawodników powinny być wyeliminowane.

 

2.6 WYPOSAŻENIE DODATKOWE

 

Wyposażenie dodatkowe określone jest w odrębnych przepisach FIVB

 

3. PIŁKI

 

3.1 CHARAKTERYSTYKA

 

Piłka musi mieść kształt kulisty. Składa się ona z powłoki z miękkiej skóry, naturalnej lub syntetycznej, wewnątrz której znajduje się dętka gumowa lub z innego materiału. Piłka może być jednobarwna i jasna lub kolorowa. Skóra syntetyczna oraz kombinacja kolorów piłek używanych w oficjalnych spotkaniach międzynarodowych musi spełniać standardy FIVB.

 

Obwód piłki wynosi 65 - 67 cm a jej ciężar 260 - 280 g.

 

Ciśnienie wewnątrz piłki powinno wynosić 0,30 - 0,325 kg/cm2 (294,3 - 318,82 mbar lub hPa).

 

3.2 PODOBIEŃSTWO PIŁEK

 

Wszystkie piłki używane w czasie spotkania muszą mieść takie same parametry: obwód, ciężar, ciśnienie, typ, kolor, itd.

 

Światowe i oficjalne zawody FIVB , mistrzostwa kraju oraz liga mistrzów, muszą być rozgrywane piłkami zatwierdzonymi przez FIVB, chyba że FIVB zdecyduje inaczej.

 

3.3 UŻYWANIE TRZECH PIŁEK

 

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB używa się trzech piłek. W tym przypadku 6-ciu podających piłki rozmieszczonych jest następująco: po jednym na każdym rogu wolnej strefy i za każdym z sędziów

 

ROZDZIAŁ DRUGI

 

UCZESTNICY ZAWODÓW

 

4. ZESPOŁY

 

4.1 SKŁAD ZESPOŁU

 

4.1.1 Zespół może składać się maksymalnie z 12 zawodników, trenera, asystenta trenera, masażysty i lekarza. Jeden z zawodników jest kapitanem zespołu i powinien być oznaczony w protokole.

 

Aby lekarz mógł uczestniczyć w światowych i oficjalnych zawodach FIVB, musi być wcześniej zatwierdzony przez FIVB.

 

4.1.2. Każdy zespół spośród 12-tu zawodników zgłoszonych do gry może zarejestrować jednego zawodnika wyspecjalizowanego w grze obronnej, zwanego dalej "Libero" (Przepis 8.5).

 

4.1.3 Jedynie zawodnicy wpisani do protokołu mogą wejść na boisko i grać w spotkaniu. Po podpisaniu protokołu zawodów przez kapitana i trenera skład zespołu nie może być zmieniony.

 

4.2 ROZMIESZCZENIE ZESPOŁU

 

4.2.1 Zawodnicy rezerwowi powinni siedzieć na ławce lub znajdować się w polu rozgrzewki (Przepis 1.4.4). Trener (Przepis 5.2.3) i pozostali członkowie zespołu powinni siedzieć na ławce lecz mogą ją chwilowo opuszczać Ławki zawodników znajdują się po bokach stolika sekretarza zawodów, na zewnątrz wolnej strefy.

 

4.2.2 Jedynie członkowie zespołu mogą siedzieć na ławce w czasie spotkania oraz uczestniczyć w rozgrzewce (Przepis 4.1.1).

 

4.2.3 W czasie gry zawodnicy nie grający na boisku mogą rozgrzewać się bez piłek w polu rozgrzewki (Przepis 1.4.4), a podczas przerw na odpoczynek również w wolnej strefie za swoim boiskiem.

 

Podczas przerwy między setami zawodnicy mogą używać piłek znajdując się w wolnej strefie, za swoim boiskiem.

 

4.3 UBIÓR I WYPOSAŻENIE ZESPOŁU

 

Ubiór zawodnika składa się z koszulki, spodenek, skarpet i obuwia sportowego.

 

4.3.1 Koszulki, spodenki i skarpety muszą być jednakowe, czyste i tego samego koloru dla całego zespołu. (z wyjątkiem Libero, Przepis 8.5).

 

4.3.2 Obuwie musi być lekkie, elastyczne, z podeszwą z gumy lub skóry, bez obcasów.

 

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB seniorów, kolor obuwia musi być jednolity w zespole, ale znaki firmowe mogą się różnić kolorem i wzorem. Koszulki i spodenki muszą być zgodne ze standardami FIVB.

 

4.3.3 Koszulki zawodników muszą być ponumerowane od 1 do 18 włącznie.

 

4.3.3.1 Numery muszą być umieszczone po środku koszulki na piersiach i plecach. Kolor i jaskrawość numerów musi kontrastować z kolorem i jaskrawością koszulek.

 

4.3.3.2 Wysokość numerów musi wynosić co najmniej 15 cm na piersiach i 20 cm na plecach. Szerokość tamy tworzącej cyfry powinna wynosić co najmniej 2 cm.

 

Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB numery zawodników muszą być także umieszczone na prawej nogawce spodenek. Wysokość numerów musi wynosić od 4 do 6 cm, a szerokość tamy tworzącej numer powinna wynosić co najmniej 1 cm.

 

4.3.4 Kapitan zespołu oznaczony jest naszywką o wymiarach 8 x 2 cm umieszczoną pod numerem na piersiach.

4.3.5 Zabronione jest noszenie ubioru bez regulaminowej numeracji (Przepis 4.3.3) oraz w innym kolorze niż pozostali zawodnicy z zespołu (Przepis 4.3.1) (z wyjątkiem Libero - Przepis 8.5).

 

4.4 ZMIANY UBIORU

 

Sędzia pierwszy może zezwolić na to, żeby jeden lub kilku zawodników:

 

4.4.1 grało bez obuwia sportowego;

 

4.4.2 zmieniło spotniałe koszulki między setami lub po dokonaniu zmiany zawodników pod warunkiem, że nowe koszulki są tego samego wzoru, mają taki sam kolor i te same numery;

 

4.4.3 grało w dresach jeśli temperatura jest niska, o ile dresy są tego samego koloru i wzoru dla całego zespołu (z wyjątkiem Libero), a ich numeracja jest regulaminowa, z godnie z Przepisem 4.3.3 1.

 

4.5 ZABRONIONE PRZEDMIOTY

 

4.5.1 Zabrania się noszenia przedmiotów, które mogą spowodować uszkodzenie ciała lub dawać sztuczne korzyści zawodnikom.

 

4.5.2 Zawodnicy mogą nosić okulary lub szkła kontaktowe na własne ryzyko.

 

5. OSOBY PROWADZĄCE ZESPÓŁ

 

Kapitan i trener odpowiedzialni są za zachowanie i dyscyplinę członków swojego zespołu. Zawodnik Libero nie może pełnić funkcji kapitana.

 

5.1 KAPITAN

 

5.1.1 PRZED SPOTKANIEM kapitan zespołu podpisuje protokół i reprezentuje swój zespół w losowaniu.

 

5.1.2 PODCZAS SPOTKANIA kapitan pełni swoją funkcję o ile znajduje się na boisku. W przypadku gdy kapitan nie uczestniczy w grze na boisku, trener lub sam kapitan wyznacza innego grającego zawodnika do pełnienia funkcji kapitana. Tak wyznaczony kapitan pełni swoją funkcję do czasu, gdy nie zejdzie z boiska w wyniku zmiany, powróci do gry kapitan oznaczony w protokole lub skończy się set.

 

W czasie, gdy piłka jest poza grą, do rozmowy z sędziami upoważniony jest wyłącznie kapitan.

 

5.1.2.1 W celu wyjaśnienia, zastosowania lub interpretacji przepisów. Może on przekazać sędziemu próby czy pytania stawiane przez swoich kolegów z zespołu. Jeśli wyjaśnienie nie zadowala go, powinien natychmiast zgłosić sędziemu reklamację z próbą o wpisanie po zakończeniu spotkania oficjalnego protestu do protokołu zawodów (Przepis 23.2.4).

 

5.1.2.2 W celu wyrażenia zgody na:

 

a) zmianę ubioru,

b) sprawdzenie ustawienia zespołów,

c) sprawdzenie powierzchni boiska, sprawdzenie siatki, piłki, itp.

 

5.1.2.3 W celu uzyskania przerwy regulaminowej (Przepis 16.2.1).

 

5.1.3 PO SPOTKANIU kapitan zespołu:

 

5.1.3.1 Dziękuje sędziom i podpisuje protokół w celu zatwierdzenia wyniku.

5.1.3.2 Może potwierdzić (kapitan lub zawodnik pełniący funkcję kapitana) w protokole reklamację dotyczącą spraw zgłoszonych sędziemu pierwszemu w trakcie spotkania jako oficjalny protest (Przepis 5.1.2.1).

 

5.2 TRENER

 

5.2.1 Podczas spotkania trener spoza boiska kieruje grą swojego zespołu. Trener ustala ustawienie początkowe zespołu, wprowadza zmiany zawodników i bierze przerwy w celu udzielenia zawodnikom instrukcji. Wykonując powyższe funkcje trener zwraca się do sędziego drugiego, który jest jego łącznikiem z komisją sędziowską.

 

5.2.2 PRZED SPOTKANIEM trener wpisuje lub sprawdza nazwiska i numery swoich zawodników, wpisane do protokołu i podpisuje go.

 

5.2.3 PODCZAS SPOTKANIA trener:

 

5.2.3.1 Przed każdym setem wręcza sekretarzowi lub sędziemu drugiemu wypełnioną i podpisaną kartkę (kartki) z ustawieniem zespołu.

 

5.2.3.2 Siedzi na ławce zespołu najbliżej sekretarza zawodów, może ją jednak chwilowo opuszczać

 

5.2.3.3 Prosi o przerwy na odpoczynek i zmianę zawodników.

 

5.2.3.4 Może jak i inni członkowie zespołu udzielać rad grającym zawodnikom. Trener może także udzielać rad stojąc lub chodząc w wolnej strefie naprzeciw swojej ławki, aż do pola rozgrzewki, pod warunkiem, że nie przeszkadza to i nie opóźnia gry.

 

5.3 ASYSTENT TRENERA

 

5.3.1 Asystent trenera siedzi na ławce zespołu, bez prawa interweniowania.

 

5.3.2 W przypadku konieczności opuszczenia zespołu przez trenera, asystent trenera może przejść jego funkcje, na prośbę kapi...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin