Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI: Części mowy - utrwalenie wiadomości.
Temat zajęć — Baw się częściami mowy — powtórzenie i utrwalenie wiadomości Czas trwania: 45 minut Cele operacyjne :UCZEŃ * umie oddzielić części mowy od części zdania * rozróżnia poszczególne części mowy oraz poprawnie określa ich formy gramatyczne *potrafi wskazać te, które są i nie są odmienne*buduje zdania pojedyncze z podanych części mowy * znajduje czasownik, zna i uświadamia sobie jego funkcję zdaniotwórczą* porządkuje i systematyzuje wiadomości o częściach mowyCele nieoperacyjne :UCZEŃ* uświadamia sobie, że przez zabawę może doskonale przyswajać sobie, utrwalać i systematyzować wiedzę * dba o poprawność językową, tym samym wyraża szacunek dla języka Metody pracy: heureza, zajęcia praktyczne, zabawy i gry dydaktyczne Formy pracy: praca w grupach, jednostkowa i zbiorowa Środki dydaktyczne: konwencjonalne ( zeszyt ), zestawy przygotowane przez nauczyciela służące do realizacji tematyki lekcjiPRZEBIEG LEKCJI Część wstępna :1, Krótkie przypomnienie o tym czym są części mowy i do czego służą 2. Sprawdzenie pracy domowej ( pisownia przysłówków z przeczeniem nie )3. Uporządkowanie chaosu czyli oddzielenie częsci mowy od części zdaniaCzęść zasadnicza :1. Zapisanie tematu lekcji .2. Każdy z uczniów otrzymuje karteczkę z częściami mowy :RYBKAMI AGNIESZKO TRUSKAWKACH ( napisy w kolorze czerwonym )ODWIEDZILIŚMY PŁYNĘ USŁYSZĄ ( żółtym )NAJSTARSZY WESOŁYMI CIEKAWSZA ( niebieskim )DWA PIĄTY TRZYNAŚCIORO ( różowym )CIEKAWIE ŹLE NAJCISZEJ ( zielonym )NAD PRZY OBOK ( czarnym )GDYŻ I PONIEWAŻ ( czarnym )* wstąp do właściwej grupy, np. rzeczowników, czasowników itp.( dzieci dobierają się w grupy )* wspólnie w grupie określają wszystko co dotyczy danej części mowy, np. w grupie rzeczowników wskazują liczbę, rodzaj, przypadek rzeczownika 3. Jedna osoba z każdej grupy prezentuje jeden przykład dotyczący wybranego wyrazu i zapisuje go na tablicy udzielając wyjaśnień. Pozostali uczniowie zapisują to w zeszytach .4. Gra w INTELIGENTA. Reguły gry są identyczne jak w grze w Państwa Miasta, jednak zamiast typowych rubryk wprowadza się części mowy i nauczyciel proponuje literę, na którą powinien się zaczynać wyraz, np. rzeczownik czasownik przymiotnik liczebnik przysłówek przyimek spójnikPIŁKA PIECZE PŁOCHY PIĘĆ PIĘKNIE PO PONIEWAŻ D ZKZabawa toczy się w zespołach dwuosobowych, która para skończy pierwsza i nie popełni błędu otrzymuje plusa .5. Kolejne zadanie polega na tym, że co druga para uczniów otrzymuje kartkę z poleceniem ułożenia zdania z podanych części mowy :* 2 rzeczowniki czasownik wyr. przyimkowe spójnik * 1 rzeczownik przymiotnik czasownik wyr, przyimkowe * rzeczownik przysłówek czasownik wyr. przyimkowe * 3 rzeczowniki 1 spójnik czasownik wyr. przyimkowe * 2 czasowniki przymiotnik przysłówek 2 rzeczowniki wyr. przyimkowe a pozostałe pary określają części mowy w podanych zdaniach :* Napiszę doskonale sprawdzian z języka polskiego .* Bardzo lubię przyjaznych i radosnych ludzi .* Na parkingu przed blokiem stoi sześć nowoczesnych aut .* Podłoga i sufit były wyjątkowo brzydkie .Para, która wywiąże się z obowiązku bezbłędnie nagrodzona zostanie plusami .PRACA DOMOWA Uzupełnij rubryki INTELIGENTA trzema przykładami na dowolnie wybrane litery .
PRZYGOTOWAŁA KATARZYNA WOCIAL nauczycielka Szkoły Podstawowej w Ołdakach
załącznik 1 kl.VI Części mowy - utrwalenie wiadomości
RYBKAMI
AGNIESZKO
TRUSKAWKACH
ODWIEDZILIŚMY
PŁYNĘ
USŁYSZĄ
NAJSTARSZY
WESOŁYMI
CIEKAWSZA
DWA
PIĄTY
TRZYNAŚCIORO
CIEKAWIE
ŹLE
NAJCISZEJ
NAD
PRZY
OBOK
GDYŻ
I
PONIEWAŻ
Załącznik 2. Kl.VI Części mowy - utrwalenie wiadomości
Rzeczownik
Czasownik
Przymiotnik
Liczebnik
Przysłówek
Przyimek
Spójnik
...
prosze